Rozporządzenie wykonawcze 2024/2621 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/2621
z dnia 1 października 2024 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 października 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów Klasyfikacja (kod CN) Uzasadnienie
(1) (2) (3)
Maszyna, tak zwany robot do działań taktycznych składająca się z:

- podwozia gąsienicowego o wymiarach w przybliżeniu 1 500 mm x 1 200 mm x 1 300 mm, wyposażonego w dwa elektryczne silniki napędowe o mocy 7,5 kW, zapewniającego siłę uciągu do 4 ton (energia elektryczna dostarczana jest przez akumulator litowo-jonowy),

- systemu kamer składającego się z czterech statycznych kamer kierunkowych zdolnych do przekazywania użytkownikowi obrazu na żywo,

- 6 reflektorów LED, ustawionych w kierunku ruchu, a także oświetlenia otoczenia LED, - urządzenia do rozpraszania wody lub piany gaśniczej, o wydajności do 2 000 l/min przy ciśnieniu 10 barów, odpowiednio przystosowanego do podłączenia do węża wozu strażackiego,

- wciągarki linowejz wysuwanym wysięgnikiem kłowym zapewniającym stabilność podczas przenoszenia dużych ładunków,

Produkt sterowany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania o zasięgu do 150 m lub z systemu pojazdu transportowego za pośrednictwem intranetu o zasięgu do 2 500 m (w oparciu o sieć WLAN).

Zgodnie z zapotrzebowaniem produkt może być przedstawiany w różnych konfiguracjach, w zależności od dodatkowego wyposażenia zamontowanego na podwoziu.

Wyposażenie opcjonalne może obejmować ruchome kamery do transmisji obrazu normalnego i termowizyjnego, dodatkowe reflektory LED, spektrometr Ramana do wykrywania substancji niebezpiecznych, zdalnie sterowane ramię manipulatora do wykonywania precyzyjnych zadań (na przykład pobierania próbek), sprzęg przyczepy i tym podobne.

Produkt przeznaczony jest do używania w akcjach gaśniczych i ratowniczych, umożliwiając personelowi strażackiemu pozostanie poza strefą zagrożenia (ze względu na warunki eksploracji materiałów niebezpiecznych, niebezpieczeństwo zawalenia lub intensywny wzrost temperatury), przy jednoczesnym zaangażowaniu i zdalnym kontrolowaniu działań z bezpiecznej odległości.

8424 89 70 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 3 do sekcji xVl oraz brzmienie kodów CN 8424, 8424 89 oraz 8424 89 70.

Chociaż produkt ma znaczną siłę uciągu, wyklucza się klasyfikację do pozycji 8701, ponieważ nie jest to pojazd skonstruowany zasadniczo do ciągnięcia lub pchania innych pojazdów, urządzeń lub ładunków. (Zobacz również uwaga 2 do działu 87)

Wyklucza się również klasyfikację do pozycji 8705, ponieważ produkt nie posiada właściwości pojazdu objętego pozycją 8705, a mianowicie nie stanowi zasadniczo kompletnego podwozia pojazdu silnikowego lub ciężarowego (ciężarówki). Nie zawiera on przynajmniej następujących elementów mechanicznych: silnika napędowego, skrzyni biegów i sterowania zmianą biegów ani urządzenia do kierowania i hamowania. (Zobacz również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 8705).

Produkt jest maszyną złożoną w rozumieniu uwagi 3 do sekcji XVI i należy go klasyfikować tak, jakby składał się tylko z tej części, lub jako maszynę spełniającą główną funkcję.

Ze względu na obiektywne cechy urządzenia rozpraszającego, głównie ilość, ciśnienie i odległość wyrzutu wody lub piany, funkcja rozpraszania jest uważana za główną funkcję maszyny. W związku z tym produkt należy klasyfikować zgodnie z urządzeniem rozpraszającym.

System kamer i reflektory LED są używane przy zdalnym sterowaniu i kierowaniu maszyny, podczas gdy obsługa wciągarki do przenoszenia ładunków odbywa się wyłącznie przy udziale człowieka za pośrednictwem wciągarki linowej i opcjonalnie za pośrednictwem sprzęgu przyczepy.

Funkcje identyfikacji możliwych niebezpiecznych obszarów, wykrywania niebezpiecznych substancji i wykonywania precyzyjnych zadań są uzupełniające i pomocnicze w stosunku do funkcji rozpraszania wody lub piany, ponieważ są one wykonywane przez wyposażenie dodatkowe.

Produkt należy zatem klasyfikować do kodu CN 8424 89 70 jako pozostałe urządzenia do rozpraszania cieczy.

1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1987/2658/oj).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2621

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/2621 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
Data aktu: 01/10/2024
Data ogłoszenia: 08/10/2024
Data wejścia w życie: 28/10/2024