RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 w związku z art. 218 ust. 5,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Umowa partnerska w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Republiką Gwinei Bissau 1 (zwana dalej "umową"), zatwierdzona rozporządzeniem Rady (WE) nr 241/2008 2 , weszła w życie w dniu 15 kwietnia 2008 r. Protokół do tej umowy, który ustalał przewidziane w niej uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową, stracił moc z dniem 14 czerwca 2024 r.
(2) W dniu 14 lutego 2024 r. Rada przyjęła decyzję upoważniającą Komisję do rozpoczęcia negocjacji z Gwineą Bissau w sprawie zawarcia nowego protokołu wykonawczego do umowy.
(3) Komisja wynegocjowała, w imieniu Unii, nowy protokół wykonawczy do tej umowy. W wyniku tych negocjacji Protokół wykonawczy do Umowy o partnerstwie w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Republiką Gwinei Bissau (2024-2029) (zwany dalej "protokołem") parafowano w dniu 16 maja 2024 r.
(4) Celem protokołu jest umożliwienie statkom Unii prowadzenia połowów w obszarze połowowym Gwinei Bissau oraz umożliwienie Unii i Gwinei Bissau ścisłej współpracy w celu dalszego wspierania rozwoju zrównoważonej polityki rybołówstwa oraz rozsądnej eksploatacji zasobów rybnych w obszarze połowowym Gwinei Bissau. Współpraca ta przyczyni się również do stworzenia godnych warunków pracy w sektorze rybołówstwa.
(5) Protokół powinien zostać podpisany w imieniu Unii, z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie.
(6) Protokół ten powinien zacząć obowiązywać jak najszybciej, biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze działalności połowowej Unii w obszarze połowowym Gwinei Bissau oraz konieczność ograniczenia w jak największym stopniu czasu, w którym ta działalność nie jest prowadzona.
(7) Protokół powinien zatem być stosowany tymczasowo od dnia jego podpisania.
(8) Zgodnie z Traktatami Komisja zapewni podpisanie protokołu z zastrzeżeniem jej zawarcia.
(9) Zgodnie z art. 42 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 3 skonsultowano się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, który wydał opinię w dniu 27 sierpnia 2024 r.,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: