Rozporządzenie delegowane 2024/2555 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 w odniesieniu do heksabromocyklododekanu

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2024/2555
z dnia 21 marca 2024 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 w odniesieniu do heksabromocyklododekanu
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 z dnia 20 czerwca 2019 r. dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2019/1021 wdraża zobowiązania Unii wynikające z Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych 2  ("konwencja") oraz z Protokołu do Konwencji z 1979 r. w sprawie trans- granicznego zanieczyszczenia powietrza na dalekie odległości dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych 3 .

(2) Na podstawie art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1021 zakazuje się produkcji, wprowadzania do obrotu i stosowania substancji wymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia w postaci samoistnej, w mieszaninach lub w wyrobach, z zastrzeżeniem art. 4 tego rozporządzenia.

(3) Heksabromocyklododekan (HBCDD) jest wymieniony w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021, przy czym wartość dopuszczalna niezamierzonego zanieczyszczenia śladowego (UTC) wynosi 100 mg/kg (wagowo 0,01 %) jeżeli jest on obecny w substancjach, mieszaninach, wyrobach bądź wchodzi w skład wyrobów o zmniejszonej palności. Komisja dokonuje przeglądu wartości dopuszczalnej UTC.

(4) W Unii w dużej mierze stopniowo wyeliminowano produkcję, wprowadzanie do obrotu i stosowanie HBCDD. Ze względu na prowadzenie w przeszłości i obecnie recyklingu HBCDD występuje on w tworzywach sztucznych pochodzących z recyklingu i wytwarzanych z nich produktach. Istnieją obawy, że nowe zastosowania materiału polimerowego pochodzącego z recyklingu, który to materiał w pierwotnym zastosowaniu charakteryzował się zmniejszoną palnością, doprowadziły do niepożądanej obecności zakazanych bromowanych związków opóźniających zapłon w produktach takich jak zabawki dla dzieci, artykuły przeznaczone do kontaktu z żywnością i opakowania z polistyrenu.

(5) Biorąc pod uwagę obecność HBCDD w różnych strumieniach odpadów i jego znaczenie dla działań związanych z recyklingiem, oraz ze względu na to, że substancję tę uznano za trwałe zanieczyszczenie organiczne, stężenie tej toksycznej substancji w produktach powinno być jak najniższe, aby zminimalizować narażenie, a tym samym chronić zdrowie ludzkie i środowisko.

(6) Chociaż recykling polistyrenu ekspandowanego (EPS) prowadzi się obecnie na niewielką skalę, oczekuje się, że w najbliższych dziesięcioleciach znacznie wzrośnie recykling materiałów izolacyjnych zawierających EPS, które pochodzą z rozbiórki.

(7) Aby zapewnić opłacalny i przyjazny dla środowiska recykling, opracowywane są innowacyjne technologie, w tym procesy recyklingu oparte na rozpuszczalnikach. Oparta na rozpuszczalnikach i stosowana już technologia recyklingu odpadów z budowy i rozbiórki obiektów budowlanych na granulat polistyrenowy, który można wykorzystywać w nowych wyrobach z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) lub ekspandowanego (EPS), jest wprawdzie stosunkowo nowa, ale obiecująca, a dzięki jej dalszemu stosowaniu na większą skalę uzyska się dodatkowe dane i informacje, które umożliwią dalsze usprawnienia procesu i zapewnią solidniejszą bazę dowodową do podejmowania decyzji.

(8) Obecne granice oznaczalności metod analitycznych stosowanych do oznaczania stężeń HBCDD w substancjach, mieszaninach lub wyrobach nie pozwalają na wiarygodny pomiar wartości dopuszczalnej UTC, która byłaby znacznie niższa niż obecnie obowiązująca wartość, co stanowiłoby wyzwanie dla organów egzekwowania prawa.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2019/1021,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 część A pozycja w tabeli "Heksabromocyklododekan - »Heksabromocyklododekan« oznacza heksabromocyklododekan, 1,2,5,6,9,10-heksabromocyklododekan i jego główne diastereoizomery: alfa-heksabromocyklododekan, beta-heksabromocyklododekan i gamma-heksabromocyklododekan", kolumna czwarta ("Szczególne wyłączenie w odniesieniu do stosowania jako półprodukt lub inna specyfikacja") pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Do celów niniejszej pozycji art. 4 ust. 1 lit. b) ma zastosowanie do stężenia heksabromocyklododekanu równego 75 mg/kg lub mniejszego od tej wartości (wagowo 0,0075 %), jeżeli jest on obecny w substancjach, mieszaninach lub wyrobach bądź wchodzi w skład wyrobów o zmniejszonej palności. W przypadku stosowania polistyrenu pochodzącego z recyklingu w produkcji materiałów izolacyjnych zawierających polistyren ekspandowany (EPS) i polistyren eks- trudowany (XPS) do stosowania w budynkach lub obiektach inżynierii lądowej i wodnej lit. b) ma zastosowanie do stężeń heksabromocyklododekanu równych lub niższych niż 100 mg/kg (wagowo 0,01 %). Komisja dokonuje przeglądu i oceny wyłączeń określonych w niniejszym pkt 1 do dnia 1 stycznia 2026 r.".

1 Dz.U. L 169 z 25.6.2019, s. 45, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1021/oj.
2 Dz.U. L 209 z 31.7.2006, s. 3, ELI: http://data.europa.eu/eli/convention/2006/507/oj.
3 Dz.U. L 81 z 19.3.2004, s. 37, ELI: http://data.europa.eu/eli/prot/2004/259/oj.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2555

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2024/2555 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 w odniesieniu do heksabromocyklododekanu
Data aktu: 21/03/2024
Data ogłoszenia: 27/09/2024
Data wejścia w życie: 17/10/2024