(wersja przekształcona)(Dz.U.UE L z dnia 26 września 2024 r.)
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 322 ust. 1, w związku z Traktatem ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 106a,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,
uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego 1 ,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 3 należy wprowadzić szereg zmian. W celu zapewnienia jasności i pewności prawa rozporządzenie to powinno zostać przekształcone.
(2) W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się zasady finansowe mające zastosowanie do budżetu ogólnego Unii (zwanego dalej "budżetem") w rozumieniu art. 322 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), nie reguluje ono natomiast wdrażania środków ograniczających przyjętych na podstawie TFUE i Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), w tym w ramach wykonywania budżetu, ani nie wpływa na ich wykonywanie.
(3) Uwzględniając doświadczenie zdobyte w trakcie wdrażania zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu oraz w następstwie przyjęcia rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2020/2093 4 , należy wprowadzić pewne ukierunkowane zmiany, aby dostosować te zasady finansowe do nowych ram prawnych, przystosować je do potrzeb skutecznego zarządzania kryzysowego oraz zwiększyć ochronę interesów finansowych Unii. Ponadto należy wprowadzić ukierunkowane uproszczenia oraz aktualizacje techniczne i poprawki.
(4) W następstwie przyjęcia rozporządzenia (UE, Euratom) 2020/2093 odniesienia do aktów podstawowych powinny zostać zastąpione, a odniesienia do decyzji Rady (UE, Euratom) 2020/2053 5 , rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/768 6 oraz Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami oraz w sprawie nowych zasobów własnych, w tym harmonogramu wprowadzania nowych zasobów własnych, w tym również harmonogramu wprowadzania nowych zasobów własnych 7 , należy dodać do odniesień stosowanych w całym niniejszym rozporządzeniu.
(5) W celu zapewnienia jasności wszystkie odniesienia do uchylonego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 45/2001 8 należy zastąpić odniesieniami do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 9 .
(6) W celu zapewnienia pewności prawa należy sprostować szereg odniesień.
(7) Konieczne jest lepsze odzwierciedlenie szczególnego charakteru i zasad zasilania rezerw na zobowiązania finansowe oraz gwarancji budżetowych. Należy zatem dostosować niektóre definicje i zasady dotyczące gwarancji budżetowych, zobowiązań budżetowych, zobowiązań prawnych, środków na płatności, odbiorców oraz publikowania informacji na temat odbiorców. Należy dodać definicję etapu tworzenia rezerw na zobowiązania finansowe. Ponadto konieczna jest aktualizacja istniejących definicji, aby uwzględnić w nich w szczególności zmiany przepisów dotyczących zamówień publicznych oraz wprowadzenie przepisów dotyczących darowizn o charakterze niefinansowym.
(8) W celu zwiększenia przejrzystości w odniesieniu do odbiorców środków finansowych Unii, którzy są organizacjami pozarządowymi, należy wprowadzić definicję organizacji pozarządowych zawierającą kryteria ich identyfikacji. Ponadto wnioskodawcy ubiegający się o dotację powinni deklarować swój status prawny, w tym wskazać, czy są organizacjami pozarządowymi.
(9) W niniejszym rozporządzeniu należy dodać odniesienie do ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu, ustanowionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2020/2092 10 . Rozporządzenie (UE, Euratom) 2020/2092 stanowi podstawę ram prawnych wykonywania budżetu.
(10) Istotne jest, aby wykonując budżet, państwa członkowskie i Komisja zapewniały zgodność z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej i przestrzegały wartości Unii zapisanych w art. 2 TUE.
(11) W stosownych przypadkach, zgodnie z przepisami sektorowymi, niniejsze rozporządzenie powinno umożliwiać urzędnikom zatwierdzającym przyjmowanie odpowiednich środków i podejmowanie działań w celu ochrony budżetu, na przykład poprzez zawieszenie płatności w przypadkach, gdy nieprzestrzeganie przez dane państwo członkowskie odpowiednich wartości Unii i praw podstawowych ma wpływ na realizację przez to państwo członkowskie działania finansowanego ze środków finansowych Unii.
(12) Należy zachować podstawowe zasady budżetowe. Istniejące odstępstwa od tych zasad dotyczące poszczególnych obszarów, takich jak badania naukowe, działania zewnętrzne i fundusze strukturalne należy poddać przeglądowi i możliwie jak najbardziej uprościć, biorąc pod uwagę ich dalsze znaczenie, wartość dodaną dla budżetu oraz obciążenie, jakie powodują dla zainteresowanych stron.
(13) Należy w jaśniejszy sposób przedstawić zasady przenoszenia środków oraz dokonać rozróżnienia między automatycznymi i nieautomatycznymi przeniesieniami. Zainteresowane instytucje Unii powinny przekazywać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie informacje dotyczące automatycznych i nieautomatycznych przeniesień.
(14) Należy zezwolić na przenoszenie i wykorzystywanie zewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel na kolejny program lub kolejne działanie, z myślą o efektywnym wykorzystaniu takich środków finansowych. Możliwość przeniesienia wewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel powinna być ograniczona wyłącznie do kolejnego roku budżetowego, chyba że niniejsze rozporządzenie stanowi inaczej.
(15) W następstwie przyjęcia rozporządzenia (UE, Euratom) 2020/2093 i związanych z nim aktów podstawowych należy włączyć niektóre przepisy dotyczące zasad budżetowych, w szczególności w odniesieniu do anulowania i przeniesień, umorzeń i ponownego udostępnienia środków odpowiadających umorzonym środkom, określone w rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 11 i (UE) 2021/2116 12 .
(16) W odniesieniu do wewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel należy zezwolić na finansowanie nowych przedsięwzięć z zakresu nieruchomości z dochodów pochodzących z wynajmu i sprzedaży nieruchomości. W tym celu dochody takie należy uznać za wewnętrzne dochody przeznaczone na określony cel, które można przenosić do czasu całkowitego ich wykorzystania.
(17) W celu uproszczenia oraz lepszego dostosowania terminów wnoszenia wkładów państw członkowskich do potrzeb w zakresie płatności, wszystkie dodatkowe wkłady finansowe państw członkowskich na rzecz działań i programów Unii, w tym wkłady dobrowolne, należy traktować w ten sam sposób i uznać za zewnętrzne dochody przeznaczone na określony cel.
(18) Aby zwiększyć przejrzystość i widoczność prezentacji dochodów przeznaczonych na określony cel, zachowując jednocześnie istotę informacji przekazanych wcześniej, szczegółowe informacje na temat szacunkowej kwoty wewnętrznych i zewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel, która ma zostać otrzymana, oraz przewidywanego przydziału środków na odpowiednie linie budżetowe należy przedstawić w załączniku stanowiącym integralną część budżetu. Ponadto należy doprecyzować wymogi dotyczące sprawozdawczości dotyczące wykonania wewnętrznych i zewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel w roku poprzednim. Dzięki temu wszystkie informacje na temat wykonania dochodów przeznaczonych na określony cel oraz prognozy dotyczące dochodów przeznaczonych na określony cel, które mają zostać otrzymane, będą przedstawiane w jasny i przystępny sposób.
(19) Należy zaktualizować zasady przesunięć podlegających przepisom szczególnym, aby uwzględnić rezerwę na rzecz solidarności i pomocy nadzwyczajnej, ustanowioną rozporządzeniem (UE, Euratom) 2020/2093. Ponadto należy dokonać stosownych dostosowań, aby odzwierciedlić fakt, że projekty budżetów korygujących nie są już potrzebne do uruchomienia rezerwy na rzecz solidarności i pomocy nadzwyczajnej.
(20) Instytucje Unii powinny mieć możliwość przyjmowania wszelkich darowizn na rzecz Unii.
(21) Aby umożliwić szybką reakcję w wyjątkowych okolicznościach, Komisja powinna mieć możliwość przyjmowania darowizn rzeczowych, niezależnie od ich wartości, w przypadku gdy są one dokonywane na potrzeby pomocy humanitarnej, wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, ochrony ludności lub pomocy w zakresie zarządzania kryzysowego. Aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenia, Komisja powinna przyjmować takie darowizny wyłącznie wtedy, gdy jest to zgodne z zasadą należytego zarządzania finansami i z zasadą przejrzystości, nie powoduje konfliktu interesów, nie szkodzi wizerunkowi Unii, a także nie odbywa się ze szkodą dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego Unii bądź państw członkowskich ani nie powoduje zagrożenia, że taka szkoda mogłaby powstać. W chwili przyjęcia darowizny darczyńca nie powinien znajdować się w jednej z sytuacji wykluczenia w ramach systemu wczesnego wykrywania i wykluczania oraz nie powinien figurować w stosownej bazie danych jako podmiot wykluczony. Jeżeli Komisja przyjmuje darowizny, właściwy urzędnik zatwierdzający powinien przedstawić informacje na ten temat w swoim rocznym sprawozdaniu z działalności.
(22) Należy wprowadzić przepis umożliwiający osobom prawnym sponsoring w formie rzeczowej na rzecz wydarzenia lub działania do celów promocyjnych lub związanych ze społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw.
(23) Należy doprecyzować pojęcie "wykonania" w odniesieniu do budżetu. Wykonanie należy powiązać z bezpośrednim stosowaniem zasady należytego zarządzania finansami. Zasadę należytego zarządzania finansami również należy zdefiniować oraz ustanowić związek pomiędzy ustalonymi celami a wskaźnikami wykonania, rezultatami oraz oszczędnością, efektywnością i skutecznością w wykorzystywaniu środków. Mając na uwadze pewność prawa, należy zdefiniować terminologię dotyczącą wykonania, w szczególności produkt i rezultaty, unikając przy tym kolizji z obowiązującymi ramami wykonania poszczególnych programów.
(24) W kontekście celu polegającego na uwzględnianiu aspektu płci w ujęciu horyzontalnym, jak i celów w zakresie monitorowania wydatków i wyników klimatycznych oraz wydatków przyczyniających się do powstrzymania i odwrócenia zjawiska utraty różnorodności biologicznej należy wprowadzić szczegółowe wskaźniki efektywności dla budżetu w celu monitorowania wydatków na równość płci, a także wydatków na łagodzenie skutków zmiany klimatu i dostosowania się do niej oraz ochronę różnorodności biologicznej. Wskaźniki takie powinny być precyzyjne i proporcjonalne, nie powinny się pokrywać, ich liczba powinna być ograniczona i nie powinny one powodować nadmiernego obciążenia administracyjnego. Powinny one opierać się na skutecznej, przejrzystej i kompleksowej metodyce, a w stosownych przypadkach - na powszechnie uznanych dowodach naukowych. W stosownych przypadkach dane gromadzone w odniesieniu do takich wskaźników powinny być przedstawiane w podziale na płeć i powinny być gromadzone w sposób umożliwiający agregację takich danych we wszystkich odpowiednich programach.
(25) Zważywszy na to, jak ważne jest sprostanie wyzwaniom klimatycznym i środowiskowym oraz w celu zapewnienia, aby wykonanie budżetu przyczyniło się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, o którym mowa w komunikacie Komisji z dnia 11 grudnia 2019 r. dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu oraz celów Unii w dziedzinie klimatu i energii, a także do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., pojęcie "wykonania" w odniesieniu do budżetu należy rozszerzyć, aby objąć nim realizację programów i działań w sposób zrównoważony, który nie utrudni realizacji celów środowiskowych dotyczących łagodzenia zmian klimatu, adaptacji do zmian klimatu, zrównoważonego wykorzystywania i ochrony zasobów wodnych i morskich, przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobiegania zanieczyszczeniu i jego kontroli oraz ochrony i odbudowy bioróżnorodności i ekosystemów.
(26) Ważne jest promowanie praw socjalnych oraz sprawiedliwych warunków pracy i zatrudnienia, zgodnie z Europejskim filarem praw socjalnych i art. 9 TFUE. Tam, gdzie jest to wykonalne i właściwe podczas wdrażania programów i działań finansowanych z budżetu Komisja i państwa członkowskie powinny przestrzegać odpowiednich mających zastosowanie przepisów prawa krajowego, prawa Unii, konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) oraz układów zbiorowych.
(27) Zgodnie z Porozumieniem międzyinstytucjonalnym z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa 13 przepisy Unii powinny charakteryzować się wysoką jakością oraz powinny koncentrować się na dziedzinach, w których mają największą wartość dodaną dla obywateli, oraz być możliwie najbardziej efektywne i skuteczne w realizacji wspólnych celów politycznych Unii. W osiągnięciu tych celów pomocne może być poddanie ocenie istniejących i nowych programów wydatkowania oraz działań pociągających za sobą znaczące wydatki.
(28) Aby Komisja mogła wywiązać się ze zobowiązania do domyślnej cyfrowości oraz aby sprzyjać poprawie skuteczności i jakości kontroli i audytów poprzez podniesienie poziomu wiarygodności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów, należy wprowadzić wyraźne odniesienie do korzystania z narzędzi cyfrowych i powstających technologii, takich jak uczenie maszynowe, zrobotyzowana automatyzacja procesów, eksploracja danych i sztuczna inteligencja.
(29) Aby wzmocnić ochronę budżetu przed nieprawidłowościami, w tym nadużyciami finansowymi, korupcją, konfliktami interesów i podwójnym finansowaniem, należy wprowadzić ustandaryzowane środki służące zbieraniu, porównywaniu i agregowaniu informacji na temat odbiorców środków finansowych Unii. W szczególności - aby skutecznie zapobiegać nadużyciom finansowym, wykrywać je, prowadzić w ich sprawie dochodzenia i korygować takie nadużycia lub usuwać nieprawidłowości - konieczne jest umożliwienie identyfikacji osób fizycznych, które ostatecznie - pośrednio lub bezpośrednio - korzystają z finansowania unijnego lub z jego niewłaściwego wykorzystania. Elektroniczne rejestrowanie i przechowywanie danych dotyczących odbiorców środków finansowych Unii, w tym ich beneficjentów rzeczywistych zdefiniowanych w art. 3 pkt 6 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 14 , oraz regularne udostępnianie tych danych w jednolitym zintegrowanym i interoperacyjnym systemie informowania i monitorowania, obejmującym jednolite narzędzie do eksploracji danych i punktowej oceny ryzyka (zwanym dalej "jednolitym zintegrowanym systemem informatycznym") dostarczonym przez Komisję, powinno ułatwić ocenę ryzyka na potrzeby dokonywania wyboru, udzielania zamówień, zarządzania finansami, monitorowania, prowadzenia dochodzeń, kontroli i audytów oraz przyczyniać się do skutecznego zapobiegania nieprawidłowościom, w tym nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktom interesów i podwójnemu finansowaniu, ich wykrywania, korygowania i prowadzenia wobec nich działań następczych. Przepisy dotyczące rejestrowania, przechowywania, przekazywania i przetwarzania danych powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami o ochronie danych. Należy opracować jednolity zintegrowany system informatyczny w celu uniknięcia podwójnej sprawozdawczości i zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla państw członkowskich i innych podmiotów wykonawczych. Komisja powinna działać jako administrator i być odpowiedzialna za opracowanie jednolitego zintegrowanego systemu informatycznego oraz za zarządzanie nim i za nadzór nad nim. Państwa członkowskie, unijne organy dochodzeniowe, kontrolne i audytowe, w tym Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Trybunał Obrachunkowy i Prokuratura Europejska (EPPO), powinny mieć dostęp do tych danych w ramach wykonywania ich odpowiednich kompetencji. Taki dostęp powinien odbywać się z poszanowaniem zasad konieczności i proporcjonalności. Dane dostępne za pośrednictwem jednolitego zintegrowanego systemu informatycznego powinny być udostępniane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie indywidualnie dla każdego przypadku w zakresie niezbędnym i proporcjonalnym do wykonywania przez te instytucje odpowiednich kompetencji w kontekście procedury udzielania Komisji absolutorium.
(30) Jednolity zintegrowany system informatyczny powinien opierać się na interoperacyjności, dzięki czemu aktualne informacje i dane na temat odbiorców środków finansowych Unii powinny być pozyskiwane z tego systemu i przekazywane do niego w sposób automatyczny, w czasie rzeczywistym, o ile jest to możliwe, między innymi przy wykorzystaniu odpowiednich krajowych baz danych, wewnętrznych systemów właściwych organów i władz krajowych oraz instytucji zarządzających i płatniczych, krajowych baz danych dotyczących udzielania zamówień publicznych i przetargów, danych dostępnych publicznie oraz danych pochodzących z innych baz danych Komisji, dzięki czemu informacje i dane będą kompleksowe i kompletne.
(31) Jednolity zintegrowany system informatyczny należy zaprojektować i wdrożyć w sposób umożliwiający agregację istotnych informacji w powiązaniu z tymi samymi odbiorcami w kontekście różnych unijnych programów finansowania. Należy w nim stosować wyłącznie wskaźniki ryzyka, które są obiektywne, proporcjonalne, niezbędne do oceny ryzyka, a także oparte na wiarygodnych źródłach aktualnych informacji i danych, w miarę możliwości w czasie rzeczywistym. Jednolity zintegrowany system informatyczny powinien być przeznaczony do użytku zgodnie z ogólnymi zasadami ochrony danych, w tym minimalizacji danych i ograniczenia ich przechowywania, mającymi zastosowanie do przetwarzania danych osobowych.
(32) Aby utrzymać wysoki standard funkcji jednolitego zintegrowanego systemu informatycznego, w miarę możliwości należy wdrożyć pewne działania i środki, w tym dostosować pola danych do odpowiednich krajowych i znajdujących się w gestii Komisji systemów informatycznych i baz danych, a także dokonać niezbędnych uzupełnień na potrzeby narzędzia do eksploracji danych i punktowej oceny ryzyka, co powinno obejmować odniesienie do niepowtarzalnego identyfikatora operacji; zapewnić integrację odpowiednich krajowych systemów informatycznych i baz danych z jednolitym zintegrowanym systemem informatycznym na potrzeby automatycznej wymiany informacji; zapewnić użytkownikom możliwość dostosowania i grupowania wskaźników ryzyka oraz ich wag do potrzeb i specyfiki unijnego funduszu, programu lub kraju; wykorzystywać sztuczną inteligencję do analizy i interpretacji danych; zapewnić użytkownikom różne możliwości korzystania z opcji wyszukiwania i możliwości filtrowania; dostarczać użytkownikom wskazówek dotyczących interpretacji i wykorzystania danych i wyników; oraz prowadzić szkolenia z zakresu poruszania się po jednolitym zintegrowanym systemie informatycznym, a także z zakresu oceny ryzyka oraz uwzględniania go w weryfikacjach i audytach.
(33) Zgodnie z zasadą przejrzystości zapisaną w art. 15 TFUE instytucje Unii mają obowiązek działania z jak największym poszanowaniem zasady otwartości. W odniesieniu do wykonania budżetu stosowanie tej zasady oznacza, że obywatele powinni wiedzieć gdzie i na jakie cele Unia wydaje środki finansowe. Takie informacje sprzyjają demokratycznej debacie, przyczyniają się do udziału obywateli w procesie decyzyjnym Unii, wzmacniają instytucjonalną kontrolę i nadzór nad wydatkami Unii oraz przyczyniają się do zwiększenia jej wiarygodności. Komunikacja powinna być bardziej ukierunkowana i powinna dążyć do zwiększenia widoczności wkładu Unii dla obywateli. Cele takie należy realizować poprzez publikowanie - najlepiej z wykorzystaniem nowoczesnych metod komunikacji - odpowiednich informacji dotyczących wszystkich odbiorców środków finansowanych z budżetu, przy uwzględnieniu uzasadnionego prawa tych odbiorców do poufności i bezpieczeństwa, a w przypadku osób fizycznych - ich prawa do prywatności i ochrony ich danych osobowych. Instytucje Unii powinny zatem przyjąć wybiórcze podejście przy publikacji informacji, zgodnie z zasadą proporcjonalności. Decyzje o publikacji powinny być podejmowane na podstawie odpowiednich kryteriów, tak aby zapewnić dostęp do istotnych informacji.
(34) Bez uszczerbku dla przepisów dotyczących ochrony danych osobowych należy dążyć do jak największej przejrzystości w odniesieniu do informacji dotyczących odbiorców. Informacje dotyczące odbiorców środków finansowych Unii powinny być publikowane na specjalnej scentralizowanej stronie internetowej instytucji Unii, takiej jak system przejrzystości finansowej, a także powinny być łatwo dostępne przy pomocy odpowiednich i bezpiecznych rozwiązań technicznych. Wymogi dotyczące publikacji powinny obejmować wszystkie metody wykonywania budżetu, także przez inne instytucje i organy Unii.
(35) Komisja powinna mieć możliwość wykonywania budżetu pośrednio poprzez organizacje w państwach członkowskich. Mając na uwadze pewność prawa, należy zatem zdefiniować pojęcie organizacji w państwie członkowskim jako podmiotu ustanowionego w państwie członkowskim jako podmiot prawa publicznego lub jako podmiot prawa prywatnego, któremu powierzono misję publiczną i który otrzymał odpowiednie gwarancje finansowe tego państwa członkowskiego. Wsparcie finansowe udzielane przez państwo członkowskie takim podmiotom prawa prywatnego zgodnie z obowiązującymi wymogami określonymi w prawie Unii, w formie, o której zadecyduje to państwo członkowskie, niekoniecznie wymagając gwarancji bankowej, należy uznać za odpowiednie gwarancje finansowe.
(36) Dane osobowe dotyczące osób fizycznych nie powinny być publicznie dostępne dłużej niż trwa okres korzystania ze środków finansowych przez odbiorcę i w związku z tym należy je usuwać po dwóch latach.
(37) W większości przypadków objętych zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia publikacja dotyczy osób prawnych. Jeśli chodzi o osoby fizyczne, publikacja danych osobowych nie powinna naruszać zasady proporcjonalności między wielkością przyznanej kwoty a potrzebą kontroli jak najlepszego wykorzystania środków finansowych. W takich przypadkach publikacja regionu na poziomie 2 wspólnej klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) jest spójna z celem publikacji informacji o odbiorcach oraz zapewnia równe traktowanie państw członkowskich różnej wielkości, nie naruszając przy tym prawa odbiorców do poszanowania życia prywatnego, a w szczególności do ochrony ich danych osobowych.
(38) Mając na uwadze pewność prawa oraz zgodnie z zasadą proporcjonalności, należy określić sytuacje, w których publikacja nie powinna mieć miejsca. Na przykład publikacji nie powinny podlegać informacje dotyczące stypendiów lub innych form wsparcia bezpośredniego wypłacanego osobom fizycznym najbardziej potrzebującym, dotyczące określonych zamówień o bardzo niskiej wartości lub wsparcia finansowego poniżej określonego progu zapewnianego przez instrumenty finansowe lub gwarancje budżetowe lub w przypadkach, gdy ujawnienie informacji stanowi zagrożenie dla praw i wolności zainteresowanych osób, chronionych na mocy Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, lub gdy ujawnienie informacji może zaszkodzić interesom handlowym odbiorców. Jednakże w odniesieniu do dotacji nie powinno być specjalnego wyłączenia z obowiązku publikowania informacji w oparciu o określony próg, w celu utrzymania obecnej praktyki oraz zapewnienia przejrzystości.
(39) W przypadku gdy dane osobowe odbiorców są publikowane do celów przejrzystości w związku z wykorzystywaniem środków finansowych Unii oraz kontroli procedur wyboru, odbiorcy ci powinni zostać poinformowani o takiej publikacji, a także o przysługujących im prawach i procedurach mających zastosowanie na potrzeby wykonywania tych praw, zgodnie z rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 oraz (UE) 2016/679 15 .
(40) Aby zapewnić przestrzeganie zasady równego traktowania wszystkich odbiorców, należy także publikować informacje dotyczące osób fizycznych, zgodnie ze spoczywającym na państwach członkowskich obowiązkiem zapewnienia wysokiego stopnia przejrzystości zamówień, których wartość przekracza progi określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE 16 .
(41) W przypadku zarządzania pośredniego i dzielonego osoby, podmioty lub wyznaczone organy wykonujące środki finansowe Unii powinny udostępniać informacje o odbiorcach i odbiorcach końcowych. W przypadku zarządzania dzielonego informacje powinny być publikowane zgodnie z odpowiednimi przepisami sektorowymi. Państwa członkowskie, które otrzymują i wykonują środki finansowe Unii w ramach zarządzania bezpośredniego, powinny udostępniać informacje o odbiorcach tych środków zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Komisja powinna udostępnić informacje o jednej stronie internetowej, w tym również odniesienie do jej adresu, na której można znaleźć informacje dotyczące odbiorców i odbiorców końcowych.
(42) Mając na uwadze lepszą czytelność i przejrzystość danych dotyczących instrumentów finansowych wdrażanych w ramach zarządzania bezpośredniego i pośredniego, należy scalić wszystkie wymogi w zakresie sprawozdawczości w jeden dokument roboczy dołączony do projektu budżetu.
(43) Aby zapewnić przejrzystość, uniknąć pewnych przypadków powielania i dostosować terminy składania sprawozdań do dostępności odpowiednich danych przy jednoczesnym zapewnieniu, aby informacje nie ginęły, informacje na temat gwarancji budżetowych, wspólnego funduszu rezerw i zobowiązań warunkowych ujętych w ramach pułapu zasobów własnych należy uporządkować w ramach tych trzech kategorii i przedstawić w wyczerpujący sposób w odpowiednich sprawozdaniach.
(44) Aby zwiększyć przejrzystość i dokładność sprawozdawczości, informacje na temat instrumentów finansowych przedstawione w dokumencie roboczym załączonym do projektu budżetu powinny zawierać informacje o stratach poniesionych z tytułu aktywów.
(45) Aby zapewnić synchronizację z harmonogramem przyjęcia preliminarza dochodów i wydatków, do projektu budżetu należy dołączyć dokument roboczy dotyczący polityki Komisji w zakresie nieruchomości.
(46) Aby promować najlepsze praktyki w zakresie wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA), a także Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG), Komisja powinna mieć możliwość, w celach informacyjnych, udostępnienia organom odpowiedzialnym za działania w zakresie zarządzania i kontroli niewiążącego przewodnika metodologicznego przedstawiającego jej własną strategię kontroli oraz podejście do kontroli, w tym również listy kontrolne, oraz przykłady najlepszych praktyk. Przewodnik ten należy aktualizować w razie potrzeby.
(47) Orzecznictwo 17 zobowiązujące Komisję do zapłaty odsetek lub innych opłat należnych od kwot grzywien anulowanych lub obniżonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stworzyło nową, nieprzewidywalną sytuację. Konieczne jest zatem umożliwienie odliczania od dochodów budżetu wszelkich odsetek lub innych opłat należnych z tytułu anulowanych lub zmniejszonych kwot grzywien, innych kar lub sankcji, w tym wszelkich ujemnych zwrotów związanych z tymi kwotami. Ten wyjątek od zakazu ujemnych dochodów powinien ograniczać się do tej konkretnej sytuacji. W celu spełnienia wymogów ogólnej zasady przywrócenia do stanu pierwotnego (restitutio in integrum) mającej zastosowanie do grzywien, innych kar lub sankcji nałożonych przez instytucje Unii, a następnie anulowanych lub zmniejszonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, konieczne jest zapewnienie, aby od kwoty podlegającej zwrotowi nie odliczano żadnego ujemnego zwrotu z tymczasowo pobranej kwoty takich grzywien, innych kar lub sankcji nałożonych przez instytucje Unii. W celu rekompensaty utraty możliwości korzystania ze środków pieniężnych od dnia, w którym zainteresowane osoby trzecie tymczasowo zapłaciły Komisji grzywnę, do dnia jej zwrotu, kwotę podlegającą zwrotowi należy powiększyć o odsetki obliczone według stopy stosowanej przez Europejski Bank Centralny do jego głównych operacji refinansujących powiększonej o półtora punktu procentowego, co stanowi odpowiednią rekompensatę dla takich osób trzecich w takich sytuacjach i wyklucza konieczność stosowania wobec tej kwoty innych stóp procentowych. Ponadto stopa ta odpowiada stopie procentowej mającej zastosowanie wobec dłużnika, który decyduje się odroczyć zapłatę grzywny, innej kary lub sankcji i w miejsce takiej zapłaty przedkłada gwarancję finansową. Takie odsetki i opłaty powinny być odliczane jako dochody ujemne wyłącznie do dnia 31 grudnia 2027 r. w oczekiwaniu na ostateczne rozwiązanie dotyczące wieloletnich ram finansowych po 2027 r. w odniesieniu do stopy procentowej i innych opłat, które powinny zostać wypłacone jako odpowiednia rekompensata za zwrot anulowanych lub obniżonych grzywien, innych kar lub sankcji. To ostateczne rozwiązanie powinno uwzględniać dotychczasowe doświadczenia i oczekiwane przyszłe zmiany oraz powinno być zgodne z zasadami budżetowymi określonymi w niniejszym rozporządzeniu. W celu zapewnienia wystarczających przepływów pieniężnych, aby zrekompensować zainteresowanym osobom trzecim utratę możliwości korzystania ze środków pieniężnych w sytuacji, kiedy anulowano lub obniżono grzywnę, inną karę lub sankcję, konieczne może się okazać wprowadzenie możliwości zapisania w budżecie kwot otrzymanych z tytułu grzywien, innych kar lub sankcji oraz wszelkich narosłych odsetek lub innych dochodów przez nie wygenerowanych do końca kolejnego roku budżetowego. W celu zapewnienia pełnej przejrzystości tego mechanizmu Komisja powinna przekazywać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wszelkie dostępne informacje w ramach rocznej procedury budżetowej.
(48) W świetle zwiększonej wielkości operacji zaciągania i udzielania pożyczek dokonywanych przez Komisję w imieniu Unii w celu sfinansowania odbudowy po pandemii COVID-19 należy dodatkowo zwiększyć przejrzystość tych operacji. Aby zaradzić rosnącej złożoności tych operacji oraz zapewnić lepszą widoczność ich treści, do dokumentu załączonego do sekcji budżetu dotyczącej Komisji należy włączyć kompleksowe zestawienie operacji zaciągania i udzielania pożyczek dokonywanych przez Komisję. Zestawienie to powinno obejmować między innymi szczegółowe informacje na temat terminów zapadalności, harmonogramu płatności, należnych odsetek na poziomie zagregowanym, bazy inwestorów na rynku pierwotnym oraz, w stosownych przypadkach, wielkości i kosztów wspólnej puli płynności stanowiącej podstawę zróżnicowanej strategii finansowania, a także plan zaciągania pożyczek. Ponadto w zestawieniu tym należy przedstawić dane bazowe i metodykę zastosowaną przez Komisję do obliczenia narosłych odsetek i oszacowania należnych odsetek bez uwzględniania informacji wrażliwych z punktu widzenia rynku.
(49) Należy przewidzieć możliwość zawierania przez instytucje Unii między sobą umów o gwarantowanym poziomie usług w celu ułatwienia wykonywania ich środków, a także możliwość zawierania takich umów pomiędzy departamentami instytucji Unii, organami Unii, urzędami europejskimi, organami lub osobami, którym powierzono wykonanie określonych działań w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na mocy tytułu V TUE, a także biurem sekretarza generalnego Rady Najwyższej Szkół Europejskich, które to umowy dotyczą świadczenia usług, dostawy produktów, wykonania robót budowlanych lub umów dotyczących nieruchomości.
(50) Ze względu na pewność prawa konieczne jest wyjaśnienie, że mające zastosowanie prawo, na mocy którego należy podejmować wszelkie odpowiednie działania w odniesieniu do konfliktu interesów, obejmuje unijne i krajowe prawo dotyczące konfliktu interesów.
(51) Aby zwiększyć inkluzywność, podmioty prawa prywatnego lub unijnego mające siedzibę w państwie członkowskim i kwalifikujące się do powierzenia im, zgodnie z przepisami sektorowymi, wykonania środków finansowych Unii lub gwarancji budżetowych powinny zostać uwzględnione w wykazie podmiotów, którym można powierzyć zadania w zakresie wykonania budżetu, w zakresie, w jakim są one kontrolowane przez organy prawa publicznego lub podmioty prawa prywatnego realizujące misję publiczną kwalifikujące się w ramach zarządzania pośredniego oraz posiadają odpowiednie gwarancje finansowe. W przypadku gdy takie podmioty prawa prywatnego lub unijnego nie korzystają ze wsparcia finansowego zapewnianego przez państwo członkowskie, odpowiednie gwarancje finansowe powinny mieć formę odpowiedzialności solidarnej organów kontrolnych lub równoważnych gwarancji finansowych.
(52) Należy określić procedurę ustanawiania nowych urzędów europejskich oraz stosować rozróżnienie między obowiązkowymi i nieobowiązkowymi zadaniami takich urzędów. Należy umożliwić instytucjom Unii, organom Unii i innym urzędom europejskim delegowanie uprawnień urzędnika zatwierdzającego na dyrektora urzędu europejskiego. Urzędy europejskie powinny również mieć możliwość zawierania umów o gwarantowanym poziomie usług, które to umowy dotyczą świadczenia usług, dostawy produktów, wykonania robót budowlanych lub umów dotyczących nieruchomości. Należy określić szczegółowe zasady sporządzania dokumentacji księgowej, przepisy upoważniające księgowego Komisji do delegowania niektórych swoich zadań na pracowników w tych urzędach oraz procedury operacyjne dotyczące rachunków bankowych, które Komisja powinna mieć możliwość otwierać w imieniu urzędów europejskich.
(53) Aby zwiększyć efektywność kosztową agencji wykonawczych oraz w świetle praktycznych doświadczeń z innymi organami Unii, należy umożliwić powierzanie księgowemu Komisji całości lub części zadań księgowego danej agencji wykonawczej.
(54) Mając na uwadze pewność prawa niezbędne jest doprecyzowanie, że dyrektorzy agencji wykonawczych pełnią obowiązki delegowanych urzędników zatwierdzających, gdy zarządzają środkami operacyjnymi programów, których wykonanie zostało delegowane na ich agencje. Aby uzyskać pełen efekt zwiększenia efektywności wynikającej z globalnej centralizacji niektórych usług wsparcia, należy wyraźnie określić, że agencje wykonawcze mogą wykonywać wydatki administracyjne.
(55) Należy ustanowić zasady dotyczące uprawnień i obowiązków podmiotów upoważnionych do działań finansowych, w szczególności urzędników zatwierdzających oraz księgowych.
(56) Parlament Europejski, Rada, Trybunał Obrachunkowy oraz księgowy Komisji powinni być informowani o powołaniu delegowanego urzędnika zatwierdzającego, audytora wewnętrznego i księgowego lub o zakończeniu pełnienia przez nich obowiązków w terminie dwóch tygodni od takiego powołania lub zakończeniu pełnienia obowiązków.
(57) Urzędnicy zatwierdzający powinni być w pełni odpowiedzialni za wszelkie operacje po stronie dochodów i wydatków, wykonywane pod ich nadzorem, oraz za systemy kontroli wewnętrznej, a także powinni odpowiadać za swoje działania, w tym również, w razie potrzeby, w drodze postępowania dyscyplinarnego.
(58) Należy określić zadania, obowiązki i zasady procedur, które mają być przestrzegane przez urzędników zatwierdzających. Delegowani urzędnicy zatwierdzający powinni zapewniać, aby subdelegowani urzędnicy zatwierdzający i ich personel otrzymywali informacje i zostali przeszkoleni w zakresie standardów kontroli oraz odnośnych metod i technik oraz aby podejmowano środki w celu zapewnienia funkcjonowania systemu kontroli. Delegowany urzędnik zatwierdzający powinien składać swojej instytucji Unii sprawozdanie z wykonywania obowiązków w postaci rocznego sprawozdania. Sprawozdanie to powinno zawierać wymagane informacje dotyczące finansów i zarządzania na poparcie poświadczenia wiarygodności tego urzędnika, dotyczącego wykonywania przez niego obowiązków, w tym również informacje dotyczące ogólnego wykonania przeprowadzonych operacji. Dokumenty potwierdzające dotyczące przeprowadzonych operacji należy przechowywać przez co najmniej pięć lat. Różne formy procedury negocjacyjnej stosowanej przy udzielaniu zamówień publicznych powinny być przedmiotem specjalnego sprawozdania delegowanego urzędnika zatwierdzającego dla danej instytucji Unii oraz sprawozdania tej instytucji Unii dla Parlamentu Europejskiego i Rady, ze względu na fakt, że procedury te stanowią odstępstwa od zwykłych procedur wyboru.
(59) Należy mieć na uwadze podwójną rolę szefów delegatur Unii, a także ich zastępców w razie ich nieobecności, pełniących rolę subdelegowanych urzędników zatwierdzających dla Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) oraz, w odniesieniu do środków operacyjnych, dla Komisji.
(60) Delegowanie uprawnień w zakresie wykonywania budżetu przez Komisję w odniesieniu do środków operacyjnych jej własnej sekcji budżetu zastępcom szefów delegatur Unii powinno być ograniczone do sytuacji, gdy wykonywanie tych zadań przez zastępców szefów delegatur Unii jest bezwzględnie konieczne, aby zapewnić ciągłość działania w razie nieobecności szefów delegatur Unii. Nie należy zezwalać zastępcom szefów delegatur Unii na wykonywanie tych uprawnień w sposób systematyczny lub z powodu wewnętrznego podziału pracy.
(61) Księgowy powinien odpowiadać za właściwe wykonywanie płatności, pobór dochodów i odzyskiwanie należności. Księgowy powinien zarządzać zasobami finansowymi, rachunkami bankowymi i aktami stron trzecich, prowadzić księgowość oraz odpowiadać za sporządzanie sprawozdań finansowych instytucji Unii. Księgowy Komisji powinien być jedyną osobą uprawnioną do określania reguł rachunkowości i zharmonizowanego planu kont, natomiast księgowi wszystkich pozostałych instytucji Unii powinni określać procedury księgowe mające zastosowanie w ich instytucjach.
(62) Należy także ustanowić zasady mianowania księgowego i zakończenia pełnienia przez niego obowiązków.
(63) Księgowy powinien ustanowić procedury w celu zapewnienia, aby na rachunkach otwartych zgodnie z wymogami zarządzania zasobami finansowymi i na rachunkach zaliczkowych nie było debetu.
(64) Należy dostosować sposoby płatności dopuszczone na potrzeby zarządzania zasobami finansowymi do nowoczesnych metod płatności, w tym kart kredytowych i cyfrowych portfeli.
(65) Zważywszy na fakt, że płatności dokonywane przez delegatury Unii zgodnie ze standardowymi zasadami przeprowadzania operacji budżetowych, skarbowych i księgowych (zwanymi dalej "procedurami budżetowymi") są w coraz większym stopniu realizowane za pośrednictwem centralnej jednostki ds. zarządzania zasobami finansowymi, a w konsekwencji spada liczba transakcji, a kwoty wypłacane za pośrednictwem rachunków zaliczkowych są coraz mniejsze, należy uprościć zasady tworzenia takich rachunków zaliczkowych, administrowania nimi i kontrolowania ich.
(66) Należy określić warunki korzystania z rachunków zaliczkowych - systemu zarządzania, który stanowi wyjątek od normalnych procedur budżetowych i dotyczy wyłącznie niewielkich kwot - oraz zadania i obowiązki administratorów rachunków zaliczkowych, a także urzędników zatwierdzających i księgowych w związku z kontrolą rachunków zaliczkowych. Ze względu na efektywność należy utworzyć rachunki zaliczkowe w delegaturach Unii dla środków zarówno z sekcji budżetu dotyczących Komisji, jak i ESDZ. Należy również zezwolić - na szczególnych warunkach - na korzystanie z rachunków zaliczkowych w delegaturze Unii w odniesieniu do płatności niewielkich kwot w ramach procedur budżetowych. Jeżeli chodzi o powoływanie administratorów rachunków zaliczkowych, powinno być możliwe wybieranie ich również spośród pracowników zatrudnionych przez Komisję w dziedzinie operacji związanych z pomocą w zakresie zarządzania kryzysowego i z pomocą humanitarną, ilekroć nie jest dostępny personel Komisji objęty regulaminem pracowniczym urzędników Unii Europejskiej i warunkami zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej ustanowionymi rozporządzeniem Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 18 (zwanymi dalej "regulaminem pracowniczym").
(67) Aby uwzględnić sytuację w dziedzinie operacji związanych z pomocą w zakresie zarządzania kryzysowego i pomocą humanitarną, ilekroć personel Komisji objęty regulaminem pracowniczym nie jest dostępny oraz występują trudności techniczne z uzyskaniem podpisu właściwego urzędnika zatwierdzającego w odniesieniu do wszystkich zobowiązań prawnych, należy zezwolić personelowi zatrudnionemu przez Komisję w tej dziedzinie na zaciąganie zobowiązań prawnych o bardzo niskiej wartości nieprzekraczającej 2 500 EUR, które związane są z płatnościami dokonywanymi z rachunków zaliczkowych, a szefom delegatur Unii lub ich zastępcom na zaciąganie zobowiązań prawnych na polecenie właściwego urzędnika zatwierdzającego Komisji.
(68) Po określeniu zadań i obowiązków podmiotów upoważnionych do działań finansowych możliwe jest pociągnięcie tych podmiotów do odpowiedzialności wyłącznie na warunkach określonych w regulaminie pracowniczym. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 19 w instytucjach Unii ustanowiono wyspecjalizowane zespoły do spraw nieprawidłowości finansowych. Jednakże z uwagi na niewielką liczbę przedkładanych im spraw oraz ze względu na efektywność należy przekazać ich zadania zespołowi międzyinstytucjonalnemu ustanowionemu zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Zespół powinien być ustanowiony w celu rozpatrywania wniosków, kierowanych do niego przez Komisję lub inne instytucje Unii i organy Unii, oraz w celu wydawania zaleceń w sprawie potrzeby podjęcia decyzji o wykluczeniu i karach finansowych, bez uszczerbku dla autonomii administracyjnej tych instytucji i organów w odniesieniu do członków ich personelu. Takie przekazanie zadań ma również na celu zapobieganie powielaniu oraz ograniczenie ryzyka wynikającego ze sprzecznych zaleceń lub opinii w sprawach dotyczących zarówno podmiotu gospodarczego, jak i członka personelu instytucji lub organu Unii. Niezbędne jest zachowanie procedury umożliwiającej występowanie przez urzędnika zatwierdzającego o potwierdzenie polecenia, które uznaje on za nieprawidłowe lub sprzeczne z zasadą należytego zarządzania finansami, co powoduje zwolnienie go z wszelkiej odpowiedzialności. Skład zespołu powinien podlegać zmianie, kiedy wypełni on swoją rolę. Zespół nie powinien mieć uprawnień w zakresie prowadzenia dochodzeń.
(69) W odniesieniu do dochodów, niezbędne jest uregulowanie kwestii ujemnych korekt zasobów własnych objętych zakresem stosowania rozporządzeń Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 20 i (UE, Euratom) 2021/770 21 . Z wyjątkiem przypadku zasobów własnych niezbędne jest zachowanie istniejących zadań i kontroli wchodzących w zakres obowiązków urzędników zatwierdzających na poszczególnych etapach procedury: ustalanie prognoz należności, wydanie nakazów odzyskania środków, wysyłanie not debetowych informujących dłużnika, że należność została ustalona, oraz - w razie potrzeby - podejmowanie decyzji o odstąpieniu od należności, z zastrzeżeniem kryteriów gwarantujących zgodność z należytym zarządzaniem finansami w celu zapewnienia efektywnego poboru dochodów.
(70) Urzędnik zatwierdzający powinien móc całkowicie lub częściowo odstąpić od odzyskiwania ustalonej należności, jeżeli dłużnik stał się stroną jakiegokolwiek postępowania upadłościowego zgodnie z definicją w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 22 , w szczególności w przypadku układów i innych podobnych postępowań.
(71) Należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące procedur korekty lub obniżenia do zera prognozy należności.
(72) Niezbędne jest sprecyzowanie momentu zapisywania w budżecie kwot otrzymanych z tytułu grzywien, innych kar i sankcji, a także wszelkich narosłych odsetek lub innych dochodów przez nie wygenerowanych.
(73) Z uwagi na niedawne wydarzenia na rynkach finansowych oraz stopę procentową stosowaną przez Europejski Bank Centralny do jego głównych operacji refinansowania, niezbędne jest dokonanie przeglądu przepisów dotyczących stopy procentowej stosowanej dla grzywien lub innych kar.
(74) Aby odzwierciedlić szczególny charakter kwot należności w postaci grzywien lub innych kar, nakładanych przez instytucje Unii na mocy TFUE lub Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (zwanego dalej "Traktatem Euratom"), należy wprowadzić szczegółowe przepisy dotyczące stóp procentowych mających zastosowanie do kwot należnych, ale jeszcze niewypłaconych, w przypadku gdy takie kwoty zostały zwiększone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
(75) Należy zarówno doprecyzować, jak i wzmocnić zasady odzyskiwania środków. W szczególności należy określić, że księgowy odzyskuje kwoty przez potrącenie ich również z kwot należnych dłużnikowi przez agencję wykonawczą przy wykonywaniu budżetu.
(76) Aby zagwarantować pewność prawa i przejrzystość, należy ustanowić przepisy dotyczące terminów, w jakich ma zostać przesłana nota debetowa.
(77) W celu zagwarantowania zarządzania aktywami przy jednoczesnym priorytetowym traktowaniu celu, jakim jest bezpieczeństwo i płynność środków pieniężnych kwoty związane z grzywnami, innymi karami lub sankcjami nałożonymi na podstawie TFUE lub Traktatu Euratom, takie jak zaskarżane grzywny za naruszenie zasad konkurencji, powinny być pobierane tymczasowo. Komisja powinna mieć również możliwość inwestowania tych kwot w aktywa finansowe oraz określania przeznaczenia zwrotu z nich. Ponieważ Komisja nie jest jedyną instytucją Unii uprawnioną do nakładania grzywien, innych kar lub sankcji, niezbędne jest ustanowienie przepisów dotyczących takich grzywien, innych kar lub sankcji nakładanych przez inne instytucje Unii oraz określenie zasad ich odzyskiwania, które powinny być równoważne zasadom mającym zastosowanie do Komisji.
(78) W celu zapewnienia, aby Komisja dysponowała wszystkimi informacjami niezbędnymi do przyjęcia decyzji w sprawie finansowania, konieczne jest ustanowienie minimalnych wymagań dotyczących treści decyzji w sprawie finansowania odnoszących się do dotacji, zamówień, unijnych funduszy powierniczych na potrzeby działań zewnętrznych (zwanych dalej "unijnymi funduszami powierniczymi"), nagród, instrumentów finansowych, instrumentów łączonych lub platform łączonych oraz gwarancji budżetowych. Jednocześnie, aby zapewnić bardziej długoterminową perspektywę potencjalnym odbiorcom, należy zezwolić, aby decyzje w sprawie finansowania mogły być przyjmowane na okres dłuższy niż jeden rok budżetowy precyzując jednocześnie, że ich realizacja jest uzależniona od dostępności środków budżetowych na odpowiednie lata budżetowe. Ponadto konieczne jest zmniejszenie liczby elementów niezbędnych do podjęcia decyzji w sprawie finansowania. Zgodnie z celem, jakim jest uproszczenie, decyzja w sprawie finansowania powinna jednocześnie stanowić roczny lub wieloletni program prac. Ponieważ wkłady na rzecz organów Unii, o których mowa w art. 70 i 71, są już określone w budżecie, przyjęcie szczególnej decyzji w sprawie finansowania w tym zakresie nie powinno być wymagane.
(79) W odniesieniu do wydatków, w celu ustanowienia jasnych ram dla poszczególnych etapów wykonania budżetu należy doprecyzować zależność między decyzjami w sprawie finansowania, globalnymi zobowiązaniami budżetowymi oraz indywidualnymi zobowiązaniami budżetowymi, a także pojęcia zobowiązania budżetowego i zobowiązania prawnego.
(80) W celu uwzględnienia w szczególności liczby zobowiązań prawnych zaciąganych w delegaturach Unii i przedstawicielstwach Unii oraz wahań kursów wymiany walut odnotowywanych przez delegatury Unii i przedstawicielstwa Unii, tymczasowe zobowiązania budżetowe powinny być możliwe również w przypadku, gdy znani są końcowi odbiorcy płatności oraz kwoty.
(81) W celu dostosowania EFRG do ogólnych procedur księgowych i procedur budżetowych, gdy tylko będzie to technicznie możliwe, należy zezwolić na zaciąganie indywidualnych zobowiązań budżetowych na płatności bez konieczności uprzedniego zaciągnięcia globalnego tymczasowego zobowiązania na płatności, a następnie - w okresie do dwóch miesięcy lub, w niektórych przypadkach, dłuższym - zobowiązań indywidualnych. Ponadto, aby umożliwić zaciąganie indywidualnych zobowiązań budżetowych i dokonywanie płatności za pierwszy miesiąc roku budżetowego w grudniu, należy dodać zwykłe wydatki na zarządzanie EFRG do kategorii wydatków, w odniesieniu do których zatwierdza się płatności dokonywane z góry.
(82) W odniesieniu do typologii płatności, których mogą dokonywać urzędnicy zatwierdzający, należy doprecyzować różne rodzaje płatności zgodnie z zasadą należytego zarządzania finansami. Należy ponadto doprecyzować zasady rozliczania płatności zaliczkowych, w szczególności w sytuacjach, w których rozliczenie okresowe nie jest możliwe. W tym celu należy zawrzeć odpowiednie przepisy w zaciągniętych zobowiązaniach prawnych.
(83) Niniejsze rozporządzenie powinno określać, że płatności mają być dokonywane w określonych terminach i że w przypadku niedotrzymania takich terminów wierzyciele, z wyjątkiem państw członkowskich oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), będą mieli prawo do odsetek za zwłokę, które będą pokrywane z budżetu.
(84) Podstawowe elementy faktur elektronicznych dotyczących zamówień publicznych należy oprzeć na zasadach określonych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE 23 .
(85) W celu zapewnienia jasności należy zmienić definicję ofert nieodpowiednich w zamówieniach publicznych tak, aby uwzględnić oferty, w przypadku których podmiotowi gospodarczemu nie przysługuje dostęp do zamówień.
(86) Należy doprecyzować, że konkretne zamówienia na podstawie umów ramowych zawartych z jednym podmiotem gospodarczym mogą być udzielane i zmieniane w granicach warunków przewidzianych w danej umowie ramowej.
(87) Zważywszy na fakt, że w przypadku procedur otwartych, ograniczonych i konkurencyjnych z negocjacjami środki upubliczniania ex ante są takie same, pod pewnymi warunkami należy zezwolić na zastosowanie procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu w następstwie nieudanej procedury konkurencyjnej z negocjacjami.
(88) Z zakresu stosowania przepisów niniejszego rozporządzenia dotyczących zamówień publicznych należy wyłączyć usługi poświadczania i uwierzytelniania dokumentów świadczone przez notariuszy, jeżeli procedury regulujące takie usługi w danym państwie członkowskim nie są otwarte na konkurencję.
(89) Należy przewidzieć możliwość przeprowadzania procedur negocjacyjnych bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu w przypadku usług świadczonych przez organizacje w państwach członkowskich niemogące uczestniczyć w procedurach konkurencyjnych.
(90) Aby zapewnić zgodność z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 24 , urzędnik zatwierdzający, przed podjęciem decyzji o udzieleniu zamówienia, powinien zażądać dowodów potwierdzających kryteria wykluczenia i kwalifikacji.
(91) Stosowne jest włączenie przepisów dotyczących poświadczania zasadności wydatków i ich zatwierdzania w jednym artykule oraz wprowadzenie definicji "umorzeń". Ponieważ transakcje realizowane są w systemach komputerowych, podpisanie dowodu kasowego formułą "płatność dopuszczona" w celu wyrażenia decyzji o poświadczeniu zasadności należy zastąpić elektronicznie zabezpieczonym podpisem, z wyjątkiem ograniczonej liczby przypadków. Niezbędne jest też doprecyzowanie, że poświadczanie zasadności wydatków ma zastosowanie do wszystkich kosztów kwalifikowalnych, w tym również kosztów, które nie są związane z wnioskiem o płatność, tak jak w przypadku rozliczania płatności zaliczkowych.
(92) Aby zmniejszyć złożoność, uprościć obowiązujące przepisy oraz poprawić czytelność niniejszego rozporządzenia, należy ustanowić przepisy wspólne dla więcej niż jednego instrumentu wykonania budżetu. W związku z powyższym należy uporządkować niektóre przepisy, dostosować brzmienie i zakres innych przepisów oraz usunąć zbędne powtórzenia i odesłania.
(93) Każda instytucja Unii powinna ustanowić komitet ds. audytu wewnętrznego, którego zadaniem jest zapewnienie niezależności audytora wewnętrznego, monitorowanie jakości audytów wewnętrznych oraz zapewnienie, aby służby danej instytucji Unii właściwie uwzględniały i wdrażały zalecenia z audytu wewnętrznego i zewnętrznego. O składzie tego komitetu ds. audytu wewnętrznego powinna decydować każda instytucja Unii, z uwzględnieniem swojej autonomii organizacyjnej oraz wagi porad niezależnych ekspertów.
(94) Większy nacisk należy położyć na wykonanie i rezultaty projektów finansowanych z budżetu. Należy zatem określić dodatkową formę finansowania niepowiązanego z kosztami odnośnych operacji poza już funkcjonującymi formami wkładu Unii (zwrot faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowalnych, koszt jednostkowy, płatności ryczałtowe oraz finansowanie według stawek zryczałtowanych). Dodatkowa forma finansowania powinna opierać się na spełnieniu określonych warunków ex ante lub osiągnięciu rezultatów mierzonych przez odniesienie do wcześniej ustalonych celów pośrednich lub za pomocą wskaźników wykonania.
(95) Jeżeli wkład Unii przyjmuje formę finansowania niepowiązanego z kosztami, a zwrot kosztów opiera się na rezultatach, osiągnięcie tych rezultatów należy mierzyć za pomocą wcześniej określonych celów pośrednich lub wartości docelowych, a osiągnięcie takich celów pośrednich lub wartości docelowych należy zweryfikować przed wypłaceniem wkładu. Informacje i dokumenty potwierdzające związane z osiągnięciem wartości docelowych lub celów pośrednich powinny być przechowywane do celów kontroli ex post lub audytów, w tym prowadzonych przez Trybunał Obrachunkowy.
(96) W przypadku gdy Komisja dokonuje ocen zdolności operacyjnej i finansowej odbiorców środków finansowych Unii lub ich systemów i procedur, powinna móc polegać na ocenach już przeprowadzonych przez siebie, inne podmioty lub darczyńców, takich jak agencje krajowe i organizacje międzynarodowe, w celu uniknięcia wielokrotnego oceniania tych samych odbiorców. Należy korzystać z możliwości wzajemnego uznawania wyników ocen przeprowadzonych przez inne podmioty w przypadku, gdy takie oceny dokonane były zgodnie z warunkami równoważnymi warunkom określonym w niniejszym rozporządzeniu w odniesieniu do mającej zastosowanie metody wykonywania. W związku z powyższym w celu wspierania wzajemnego uznawania wyników ocen wśród darczyńców Komisja powinna promować uznawanie przyjętych na szczeblu międzynarodowym standardów lub międzynarodowych najlepszych praktyk.
(97) Ważne jest również, aby unikać sytuacji, w których odbiorcy środków finansowych Unii są poddawani wielokrotnym audytom przez różne podmioty w zakresie wykorzystania tych środków finansowych. Powinno być zatem możliwe poleganie na audytach przeprowadzonych już przez niezależnych audytorów, pod warunkiem że istnieją wystarczające dowody potwierdzające ich kompetencje i niezależność oraz pod warunkiem że audyt opiera się na przyjętych na szczeblu międzynarodowym standardach audytu zapewniających wystarczającą pewność, jak również że audyty te zostały przeprowadzone w odniesieniu do sprawozdania finansowego i sprawozdania przedstawiającego wykorzystanie wkładu Unii. Takie audyty powinny następnie stanowić podstawę uzyskania ogólnej pewności co do wykorzystania środków finansowych Unii. W tym celu ważne jest zapewnienie, aby sprawozdanie niezależnego audytora i powiązana dokumentacja audytowa były udostępniane na żądanie Parlamentowi Europejskiemu, Komisji, Trybunałowi Obrachunkowemu oraz instytucjom audytowym państw członkowskich.
(98) Na potrzeby polegania na ocenach i audytach oraz w celu zmniejszenia obciążenia administracyjnego dla osób i podmiotów otrzymujących środki finansowe Unii, ważne jest zapewnienie ponownego wykorzystywania wszelkich informacji, którymi już dysponują instytucje Unii, instytucje zarządzające lub inne organy i podmioty wykonujące środki finansowe Unii, aby uniknąć wielokrotnego zwracania się o informacje do odbiorców lub beneficjentów.
(99) Aby zapewnić długoterminowy mechanizm współpracy z odbiorcami, należy przewidzieć możliwość podpisywania ramowych umów o partnerstwie finansowym. Ramowe umowy o partnerstwie finansowym należy realizować za pomocą dotacji lub umów o przyznanie wkładu zawieranych z osobami lub podmiotami wykonującymi środki finansowe Unii. W tym celu należy określić minimalny zakres treści takich umów o przyznanie wkładu. Ramowe umowy o partnerstwie finansowym nie powinny nadmiernie ograniczać dostępu do unijnego finansowania.
(100) Warunki i procedury zawieszenia, zakończenia lub zmniejszenia wkładu Unii powinny zostać zharmonizowane w ramach różnych instrumentów wykonania budżetu, takich jak dotacje, zamówienia, zarządzanie pośrednie, nagrody itd. Należy określić podstawy takiego zawieszenia, zakończenia lub zmniejszenia. W przypadku późniejszego stwierdzenia nieprawidłowości lub nadużyć finansowych, które miały miejsce w trakcie procedury wyboru, właściwy urzędnik zatwierdzający powinien podjąć pewne środki naprawcze, chyba że uzasadnione jest niepodejmowanie takich środków, na przykład gdy wykonanie zobowiązania prawnego leży w interesie danej instytucji lub danego organu lub gdy istnieje potrzeba zagwarantowania ciągłości usług.
(101) W niniejszym rozporządzeniu należy ustanowić standardowe okresy przechowywania przez odbiorców dokumentów dotyczących wkładów Unii, tak aby uniknąć rozbieżnych lub nieproporcjonalnych wymogów umownych, jednocześnie nadal zapewniając Komisji, Trybunałowi Obrachunkowemu i OLAF wystarczającą ilość czasu na uzyskanie dostępu do takich danych i dokumentów oraz na przeprowadzenie kontroli ex post i audytów. Ponadto każda osoba lub podmiot, które otrzymują środki finansowe Unii, powinny być zobowiązane do współpracy na rzecz ochrony interesów finansowych Unii.
(102) Aby dostarczać uczestnikom i odbiorcom stosowne informacje oraz zapewnić im możliwość korzystania z prawa do obrony, należy umożliwić uczestnikom i odbiorcom zgłaszanie uwag przed przyjęciem jakiegokolwiek środka negatywnie wpływającego na ich prawa oraz należy informować ich o środkach dochodzenia roszczeń, jakimi dysponują, aby zaskarżyć taki środek.
(103) W ramach procedury wyboru nie jest konieczne, aby właściwy urzędnik zatwierdzający zapewniał uczestnikowi, który został z danej procedury odrzucony, możliwość przedstawienia uwag. Aby zagwarantować pewność prawa, należy to zaznaczyć także w przepisie dotyczącym postępowań kontradyktoryjnych i środków dochodzenia roszczeń.
(104) Z uwagi na coraz bardziej wymagającą sytuację geopolityczną i szybko rozwijające się zagrożenia hybrydowe i cyberbezpieczeństwa, a także na potrzebę transformacji cyfrowej, stale narażonej na problemy techniczne, Unia musi zapewnić ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego Unii lub jej państw członkowskich, gwarantowaną w ramach porządku i prawa publicznego. Dotyczy to ochrony podstawowych interesów społeczeństwa, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii oraz zwalczanie przestępczości zorganizowanej i nadużyć finansowych. Przy poszanowaniu wszelkich zawartych przez Unię umów międzynarodowych, w przypadku przyznawania środków finansowych Unii w odniesieniu do strategicznych aktywów i interesów, takich jak infrastruktura cyfrowa lub kosmiczna oraz systemy i usługi teleinformatyczne, może być konieczne zastosowanie szczególnych warunków w celu zapewnienia takiej ochrony, w tym w celu zachowania integralności systemów teleinformatycznych oraz powiązanych łańcuchów dostaw. Należy doprecyzować rodzaje takich warunków oraz wymogi w zakresie ich stosowania. Niemniej jednak szczegółowe warunki określone w niniejszym rozporządzeniu nie są wyczerpujące, a akt podstawowy może zawierać szczególne warunki, pod warunkiem że nie zmienia on wymogów i procedur ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu w odniesieniu do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego ani nie stanowi odstępstwa od tych wymogów i procedur.
(105) W celu ochrony interesów finansowych Unii Komisja powinna ustanowić jednolity system wczesnego wykrywania i wykluczania.
(106) System wczesnego wykrywania i wykluczania powinien mieć zastosowanie do uczestników, odbiorców, podmiotów, na których zdolności kandydat lub oferent zamierza polegać, do podwykonawców wykonawcy, beneficjentów rzeczywistych i podmiotów powiązanych z podmiotem wykluczonym, osób fizycznych, poręczycieli, a także każdej osoby lub podmiotu, które otrzymują środki finansowe Unii w przypadku gdy budżet jest wykonywany w ramach zarządzania pośredniego, do każdej osoby lub podmiotu, które otrzymują środki finansowe Unii w ramach instrumentów finansowych wdrażanych w ramach zarządzania bezpośredniego, do uczestników lub odbiorców, o których podmioty wykonujące budżet w ramach zarządzania dzielonego przekazały informacje, oraz do sponsorów.
(107) Aby lepiej chronić interesy finansowe Unii, należy wzmocnić jednolity system wczesnego wykrywania i wykluczania. Ważne jest, aby uniknąć sytuacji, w której osoby lub podmioty znajdujące się w sytuacji wykluczenia mogą ubiegać się o wykonanie środków finansowych Unii lub zostać wyselekcjonowane w celu wykonania takich środków, albo otrzymują takie środki w ramach programu objętego zarządzaniem dzielonym. Jeżeli zapadł prawomocny wyrok lub ostateczna decyzja administracyjna, właściwy urzędnik zatwierdzający powinien mieć możliwość wykluczenia osoby lub podmiotu, pod warunkiem że osoba lub podmiot znajdują się w sytuacji wykluczenia i są uważane za niewiarygodne w wyniku dopuszczenia się pewnych kategorii poważnych uchybień. Bez uszczerbku dla obowiązków informacyjnych określonych w innych aktach podstawowych osoby i podmioty wykonujące budżet w ramach zarządzania dzielonego powinny przekazywać Komisji za pośrednictwem dowolnych oficjalnych kanałów, takich jak ustanowiony przez Komisję zautomatyzowany system informowania wykorzystywany obecnie do zgłaszania nadużyć finansowych i nieprawidłowości (zwany dalej "systemem zarządzania nieprawidłowościami"), informacje na temat stwierdzonych faktów i ustaleń, w kontekście takich prawomocnych wyroków lub prawomocnych decyzji administracyjnych, wyłącznie w odniesieniu do podstaw określonych w art. 138 ust. 1 lit. c) pkt (iv) i lit. d), gdy dowiadują się o takich informacjach. W razie braku prawomocnego wyroku lub ostatecznej decyzji administracyjnej właściwy urzędnik zatwierdzający powinien mieć możliwość dokonania takiego wykluczenia na podstawie wstępnej klasyfikacji prawnej dokonanej przez zespół z uwzględnieniem faktów i ustaleń stwierdzonych w ramach audytów lub dochodzeń przeprowadzonych przez OLAF, EPPO lub Trybunał Obrachunkowy lub w ramach wszelkich innych weryfikacji, audytów lub kontroli przeprowadzonych w zakresie odpowiedzialności urzędnika zatwierdzającego. Takie wykluczenie należy zarejestrować w bazie danych systemu wczesnego wykrywania i wykluczania. Osoby i podmioty wykonujące budżet w ramach zarządzania dzielonego powinny sprawdzić bazę danych systemu wczesnego wykrywania i wykluczania przed przyznaniem środków finansowych Unii lub wyborem uczestników i beneficjentów. Sprawdzenie to powinno dotyczyć osoby lub podmiotu, które ubiegają się o środki finansowe Unii lub które zostały wybrane do ich wykonania. Aby zapewnić skuteczne wdrożenie systemu wczesnego wykrywania i wykluczania, właściwe organy państw członkowskich powinny egzekwować wyłączenia zarejestrowane w bazie danych wobec takich osób lub podmiotów ubiegających się o środki finansowe Unii lub wybranych w celu ich wykonania przez cały okres wykluczenia. Wykluczenie to powinno gwarantować rzetelność procesu udzielania zamówień lub wyboru oraz chronić go przed udziałem osób lub podmiotów dopuszczających się poważnych uchybień. Wnioski o płatność składane przez państwa członkowskie w ramach zarządzania dzielonego, w których uwzględniono wydatki związane z wykluczoną osobą lub wykluczonym podmiotem, nie powinny być rozliczane. W przypadku gdy środki wypłaca się państwom członkowskim na podstawie ram opartych na wynikach, zastosowanie powinny mieć zasady szczegółowe określone w przepisach sektorowych.
(108) Należy podkreślić, że system wczesnego wykrywania i wykluczania powinien mieć zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do środków finansowych Unii wypłacanych państwom członkowskim w ramach zarządzania bezpośredniego, w ramach którego odpowiedzialność za podjęcie wszelkich odpowiednich środków w celu ochrony interesów finansowych Unii spoczywa na państwach członkowskich w zakresie w jakim Komisja pełni odpowiednie obowiązki na mocy właściwych ram prawnych. W związku z tym obowiązki Komisji powinny być ograniczone do wymogu przekazania sprawy zespołowi w celu wykluczenia osoby lub podmiotu, jeżeli urzędnik zatwierdzający pozyska informacje o poważnych uchybieniach w następstwie prawomocnych wyroków i ostatecznych decyzji administracyjnych lub na podstawie faktów i ustaleń stwierdzonych w ramach audytów lub dochodzeń przeprowadzonych w odniesieniu do tych środków przez OLAF, EPPO lub Trybunał Obrachunkowy lub w ramach wszelkich innych weryfikacji, audytów lub kontroli przeprowadzonych w zakresie odpowiedzialności urzędnika zatwierdzającego. Bez uszczerbku dla tych obowiązków Komisji państwa członkowskie pozostają odpowiedzialne za weryfikowanie informacji o decyzjach o wykluczeniu zarejestrowanych w bazie danych systemu wczesnego wykrywania i wykluczania, za egzekwowanie takich decyzji oraz zapewnienie, aby żaden wniosek o płatność dotyczący osoby lub podmiotu znajdujących się w takiej sytuacji wykluczenia nie został złożony. Bez uszczerbku dla przepisów sektorowych i dobrowolnego stosowania system wczesnego wykrywania i wykluczania nie powinien mieć zastosowania do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241 25 .
(109) Należy doprecyzować, że w przypadku gdy decyzja o zarejestrowaniu osoby lub podmiotu w bazie danych systemu wczesnego wykrywania i wykluczania podejmowana jest na podstawie sytuacji wykluczenia dotyczącej osoby fizycznej lub prawnej, która jest członkiem organów administracyjnych, zarządzających lub nadzorczych tej osoby lub tego podmiotu lub która posiada uprawnienia do reprezentowania, uprawnienia decyzyjne lub kontrolne w odniesieniu do tej osoby lub tego podmiotu, lub sytuacji wykluczenia dotyczącej osoby fizycznej lub prawnej, która ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za długi tej osoby lub tego podmiotu, lub osoby fizycznej, która pełni kluczową funkcję w procedurze wyboru lub w wykonaniu zobowiązania prawnego, informacje zarejestrowane w tej bazie danych obejmują informacje dotyczące tych osób.
(110) Decyzja o wykluczeniu osoby lub podmiotu z udziału w procedurze wyboru lub nałożenie kary finansowej na osobę lub podmiot oraz decyzja o opublikowaniu odnośnej informacji powinny być podejmowane przez właściwego urzędnika zatwierdzającego, mając na uwadze jego autonomię w kwestiach administracyjnych. Jeżeli brak jest prawomocnego wyroku lub ostatecznej decyzji administracyjnej oraz w przypadkach związanych z poważnym naruszeniem umowy, właściwy urzędnik zatwierdzający powinien podjąć decyzję na podstawie wstępnej kwalifikacji prawnej, uwzględniając zalecenie zespołu. Zespół powinien również oszacować czas trwania wykluczenia w przypadkach, gdy nie został on ustalony prawomocnym wyrokiem lub ostateczną decyzją administracyjną.
(111) Rolą zespołu powinno być zapewnienie spójnego funkcjonowania systemu wczesnego wykrywania i wykluczania. W skład zespołu powinni wchodzić stały przewodniczący, stały wiceprzewodniczący zastępujący przewodniczącego, dwóch przedstawicieli Komisji oraz przedstawiciel wnioskującego urzędnika zatwierdzającego.
(112) Aby dostosować system wczesnego wykrywania i wykluczania do przepisów dotyczących zamówień publicznych oraz zwiększyć jego skuteczność, należy wyraźnie uwzględnić próby wpływania na procedurę przyznawania środków finansowych Unii lub uzyskania w nienależyty sposób środków finansowych Unii, w tym w związku z konfliktami interesów, jako szczególną sytuację wykluczenia ze względu na poważne naruszenie obowiązków zawodowych.
(113) Z należytym uwzględnieniem zasady proporcjonalności właściwy urzędnik zatwierdzający powinien wykluczyć osobę lub podmiot, które wykazały brak uczciwości poprzez dopuszczenie się bezprawnego zachowania sprzecznego z wartościami zapisanymi w art. 2 TUE i w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej, takiego jak podżeganie do dyskryminacji, nienawiści lub przemocy wobec grupy osób lub członka grupy, w przypadku gdy zachowanie to może negatywnie wpłynąć na wykonanie zamówienia.
(114) Należy wprowadzić autonomiczną podstawę wykluczenia w przypadku zamierzonego i nieuzasadnionego braku współpracy w kontekście dochodzenia, weryfikacji lub audytu przeprowadzanych przez urzędnika zatwierdzającego, OLAF, EPPO lub Trybunał Obrachunkowy, ponieważ taki brak współpracy może mieć poważne skutki dla ochrony interesów finansowych Unii.
(115) Wstępna kwalifikacja prawna nie przesądza o końcowej ocenie zachowania danej osoby lub danego podmiotu przez właściwe organy państw członkowskich na podstawie prawa krajowego. W związku z tym zalecenie zespołu, a także decyzja właściwego urzędnika zatwierdzającego, powinny być przedmiotem przeglądu w następstwie powiadomienia o takiej końcowej ocenie.
(116) Właściwy urzędnik zatwierdzający powinien wykluczyć osobę lub podmiot, w przypadku gdy stwierdzono w drodze prawomocnego wyroku lub ostatecznej decyzji administracyjnej, że dana osoba lub dany podmiot dopuściły się poważnego naruszenia obowiązków zawodowych, niewypełnienia - umyślnego lub nieumyślnego - obowiązków dotyczących uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne lub podatków, utworzenia podmiotu w innej jurysdykcji z zamiarem obejścia obowiązków podatkowych, socjalnych lub jakichkolwiek innych obowiązków prawnych, nadużycia finansowego na szkodę budżetu, korupcji, zachowań związanych z organizacją przestępczą, prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, przestępstw charakterze terrorystycznym lub przestępstw związanych z działalnością terrorystyczną, pracy dzieci lub innych przestępstw związanych z handlem ludźmi lub nieprawidłowości. Osobę lub podmiot należy też wykluczyć w przypadku poważnego naruszenia zobowiązania prawnego, w tym niezastosowania się do wymogu wykonania każdej umowy zgodnie z najwyższymi standardami zawodowymi, lub w przypadku upadłości albo w przypadku odmowy współpracy w czasie dochodzenia, weryfikacji lub audytu. W ramach oceny tych podstaw wykluczenia za istotny czynnik można uznać nadmiernie szkodliwe działania, potępiane w międzynarodowym prawie handlowym, jeżeli skutkują one poważnym naruszeniem obowiązków zawodowych.
(117) Zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 15 lutego 2023 r. 26 , podejmując decyzję o wykluczeniu osoby lub podmiotu ze względu na poważne naruszenie obowiązków zawodowych, urzędnik zatwierdzający powinien oprzeć się na dowodach, które są wystarczająco konkretne, przekonujące i szczegółowe, a zatem mogą wykazać w sposób jasny i jednoznaczny, że wnioskodawca dopuścił się bezprawnego zachowania mającego wpływ na jego wiarygodność zawodową, a ponadto wskazywałyby na bezprawny zamiar lub rażące niedbalstwo w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
(118) Podejmując decyzję o wykluczeniu osoby lub podmiotu lub o nałożeniu kary finansowej na osobę lub podmiot, oraz o publikacji odnośnej informacji, właściwy urzędnik zatwierdzający powinien zapewnić przestrzeganie zasady proporcjonalności, w szczególności uwzględniając powagę sytuacji, wpływ tej sytuacji na budżet, czas, jaki upłynął od danego zachowania, czas trwania zachowania i jego powtarzalność, czy zachowanie było umyślne lub stopień wykazanego zaniedbania i stopień współpracy osoby lub podmiotu z odpowiednim właściwym organem w czasie dochodzenia oraz wkładu tej osoby lub tego podmiotu w dochodzenie.
(119) Właściwy urzędnik zatwierdzający powinien mieć również możliwość wykluczenia osoby lub podmiotu, w przypadku gdy osoba fizyczna lub prawna ponosząca nieograniczoną odpowiedzialność za długi podmiotu gospodarczego znajduje się w stanie upadłości lub w podobnej sytuacji związanej z niewypłacalnością lub gdy ta osoba fizyczna lub prawna nie wypełnia swoich obowiązków dotyczących uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne lub podatków, w przypadku gdy takie sytuacje mają wpływ na sytuację finansową tego podmiotu gospodarczego.
(120) W celu dalszego wzmocnienia ochrony interesów finansowych Unii urzędnik zatwierdzający powinien mieć możliwość wykluczenia beneficjentów rzeczywistych i podmiotów powiązanych z podmiotem wykluczonym, które uczestniczyły w uchybieniu popełnionym przez podmiot wykluczony, lub nałożenia na nich kary finansowej. Możliwość wykluczenia beneficjentów rzeczywistych i podmiotów powiązanych ma zapobiec sytuacji, w której osoby lub podmioty wykluczone z wyboru w celu wykonania środków finansowych Unii dalej uczestniczą w postępowaniach o udzielenie zamówienia i procedurach wyboru za pośrednictwem nowego przedsiębiorstwa lub istniejących podmiotów powiązanych.
(121) Aby zwiększyć skuteczność systemu wczesnego wykrywania i wykluczania, powinien mieć on również zastosowanie do osób fizycznych, uznanych za odpowiedzialne za uchybienia popełnione przez dany podmiot, aby uniemożliwić im uczestniczenie w procedurach wyboru lub ich wybór w celu wykonania środków finansowych Unii we własnym imieniu lub z wykorzystaniem nowej tożsamości firmy, bez uszczerbku dla prawa do bycia wysłuchanym.
(122) Na wniosek urzędnika zatwierdzającego zespół systemu wczesnego wykrywania i wykluczania powinien mieć możliwość wydawania zaleceń w trybie przyspieszonym, bez uszczerbku dla prawa do bycia wysłuchanym. Taka procedura powinna być stosowana, gdy wymagają tego okoliczności lub charakter sprawy, na przykład gdy organ państwa członkowskiego wydał prawomocny wyrok lub ostateczną decyzję administracyjną, ale czas trwania wykluczenia nie został określony; gdy prawomocny wyrok lub ostateczna decyzja administracyjna zostały wydane przez państwo trzecie; albo gdy na mocy decyzji organizacji międzynarodowych nałożono już na daną osobę lub dany podmiot sankcję, będącą odpowiednikiem wykluczenia.
(123) Decyzja o wykluczeniu nie powinna być wydawana w odniesieniu do osoby lub podmiotu w przypadku podjęcia przez nie środków zaradczych i wykazania tym samym swojej rzetelności. Możliwość ta nie powinna mieć zastosowania w przypadku najpoważniejszej działalności przestępczej.
(124) W świetle zasady proporcjonalności należy rozróżnić przypadki, w których istnieje możliwość nałożenia kary finansowej jako alternatywy dla wykluczenia, z jednej strony, oraz przypadki, w których poważny charakter zachowania danego odbiorcy w zakresie usiłowania uzyskania w nienależyty sposób środków finansowych Unii uzasadnia nałożenie kary finansowej w uzupełnieniu wykluczenia, tak aby zapewnić skutek odstraszający, z drugiej strony. Należy również określić maksymalną kwotę kary finansowej, jaką może nałożyć instytucja zamawiająca.
(125) Kara finansowa powinna być nakładana wyłącznie na odbiorcę, a nie na uczestnika, zważywszy że kwotę nakładanej kary finansowej oblicza się na podstawie wartości danego zobowiązania prawnego.
(126) Możliwość podjęcia decyzji o wykluczeniu lub nałożeniu kar finansowych jest niezależna od możliwości zastosowania kar umownych, takich jak ryczałtowe odszkodowanie.
(127) Czas trwania wykluczenia powinien być ograniczony, podobnie jak w przypadku dyrektywy 2014/24/UE, oraz powinien być zgodny z zasadą proporcjonalności.
(128) Konieczne jest określenie daty rozpoczęcia i czasu trwania okresu przedawnienia na potrzeby podejmowania decyzji o wykluczeniu lub nałożeniu kar finansowych.
(129) Ważna jest możliwość wzmocnienia skutku odstraszającego osiąganego dzięki wykluczeniu i karze finansowej. W tym względzie skutek odstraszający należy wzmocnić poprzez możliwość publikowania informacji związanych z wykluczeniem lub karą finansową w sposób spełniający wymogi w zakresie ochrony danych określone w rozporządzeniach (UE) 2018/1725 i (UE) 2016/679. Taka publikacja powinna przyczynić się do zapewnienia, aby takie zachowanie się nie powtórzyło. Mając na uwadze pewność prawa oraz zgodnie z zasadą proporcjonalności, należy określić sytuacje, w których publikacja nie powinna mieć miejsca. Dokonując oceny, właściwy urzędnik zatwierdzający powinien uwzględniać wszelkie zalecenia zespołu. W przypadku osób fizycznych dane osobowe należy publikować tylko w wyjątkowych okolicznościach uzasadnionych powagą zachowania lub jego wpływem na interesy finansowe Unii.
(130) Informacje dotyczące wykluczenia lub kary finansowej należy publikować wyłącznie w niektórych przypadkach takich jak poważne naruszenie obowiązków zawodowych, nadużycie finansowe, znaczące uchybienie w wypełnianiu najważniejszych obowiązków określonych w zobowiązaniu prawnym finansowanym z budżetu lub nieprawidłowość, lub w przypadku utworzenia podmiotu w innej jurysdykcji z zamiarem obejścia obowiązków podatkowych, socjalnych lub jakichkolwiek innych obowiązków prawnych.
(131) Kryteria wykluczenia powinny być wyraźnie oddzielone od kryteriów prowadzących do ewentualnego odrzucenia z procedury wyboru.
(132) Informacje dotyczące wczesnego wykrywania zagrożeń oraz decyzji dotyczących wykluczenia i nakładania kar finansowych na osobę lub podmiot powinny być scentralizowane. W tym celu stosowne informacje powinny być przechowywane w bazie danych utworzonej i obsługiwanej przez Komisję będącą właścicielem scentralizowanego systemu. System ten powinien funkcjonować z poszanowaniem prawa do prywatności i ochrony danych osobowych.
(133) Chociaż za utworzenie i obsługę systemu wczesnego wykrywania i wykluczania powinna odpowiadać Komisja, inne instytucje Unii i organy Unii, a także wszystkie osoby i podmioty wykonujące środki finansowe Unii w ramach zarządzania bezpośredniego, dzielonego i pośredniego powinny uczestniczyć w tym systemie, przekazując stosowne informacje Komisji. Właściwy urzędnik zatwierdzający i zespół powinni gwarantować danej osobie lub danemu podmiotowi prawo do obrony. Takie samo prawo powinno zostać przyznane osobie lub podmiotowi w ramach wczesnego wykrywania, gdy czynność, jakiej zamierza dokonać urzędnik zatwierdzający, mogłaby negatywnie wpłynąć na prawa danej osoby lub danego podmiotu. W przypadkach nadużyć finansowych, korupcji lub wszelkiej innej nielegalnej działalności mającej wpływ na interesy finansowe Unii, które to działania nie są jeszcze przedmiotem prawomocnego wyroku, należy umożliwić właściwemu urzędnikowi zatwierdzającemu odroczenie powiadomienia danej osoby lub podmiotu, a zespołowi odroczenia prawa przedstawienia uwag przez daną osobę lub dany podmiot. Odroczenie takie powinno być uzasadnione tylko wówczas, gdy istnieją istotne uzasadnione przesłanki dla zachowania poufności dochodzenia lub krajowego postępowania sądowego.
(134) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien mieć nieograniczoną jurysdykcję w odniesieniu do decyzji o wykluczeniu oraz kar finansowych nakładanych na mocy niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 261 TFUE.
(135) Należy ustanowić zasady powiadamiania na ściśle określonych warunkach w kontekście procedur wczesnego wykrywania i wykluczania, aby udaremnić podmiotom, które popełniły uchybienia, próby uniknięcia ich ewentualnych negatywnych skutków. Ponadto w ramach takich procedur należy korzystać z elektronicznego systemu wymiany informacji.
(136) Aby ułatwić ochronę interesów finansowych Unii we wszystkich metodach wykonania budżetu, osoby i podmioty uczestniczące w wykonaniu budżetu powinny mieć możliwość uzyskania dostępu do bazy danych wczesnego wykrywania i wykluczania oraz zweryfikowania wykluczeń, o których zadecydowali urzędnicy zatwierdzający na poziomie Unii. Przed przyznaniem środków finansowych Unii lub wyborem osoby bądź podmiotu do wykonania i otrzymania środków finansowych Unii należy sprawdzić zawartość bazy danych wczesnego wykrywania i wykluczania. Pozostaje to bez uszczerbku dla możliwości przeglądania zawartości bazy danych na innych etapach realizacji zobowiązania prawnego.
(137) Niniejsze rozporządzenie powinno sprzyjać realizacji celu, jakim jest e-administracja, w szczególności korzystaniu z elektronicznej wymiany informacji między instytucjami Unii i osobami trzecimi.
(138) Postępom ku elektronicznej wymianie informacji i składaniu dokumentów drogą elektroniczną, łącznie z e-zamówieniami, w stosownych przypadkach, co stanowi ważny środek upraszczający, powinny towarzyszyć jasne warunki akceptacji systemów, które mają być stosowane, tak aby stworzyć stabilne otoczenie prawne, zachowując jednocześnie elastyczność w zarządzaniu środkami finansowymi Unii dla uczestników, odbiorców i urzędników zatwierdzających, jak przewiduje niniejsze rozporządzenie.
(139) Aby poprawić zarządzanie interoperacyjnymi cyfrowymi usługami użyteczności publicznej i ich jakość, państwa członkowskie, instytucje Unii, agencje wykonawcze i organy Unii powinny w jak największym stopniu stosować się do europejskich ram interoperacyjności.
(140) Należy ustanowić zasady dotyczące składu i zadań komisji odpowiedzialnej za ocenę dokumentacji wniosku w postepowaniach o udzielenie zamówienia, procedurach udzielania dotacji oraz w konkursach o przyznanie nagrody. Należy umożliwić komisji włączenie ekspertów zewnętrznych, jeżeli taką możliwość przewidziano w akcie podstawowym.
(141) Zgodnie z zasadą dobrej administracji urzędnik zatwierdzający powinien wystąpić o wyjaśnienia lub brakujące dokumenty, przestrzegając jednocześnie zasady równego traktowania oraz bez wprowadzania istotnych zmian w dokumentacji wniosku. Urzędnik zatwierdzający powinien mieć możliwość odstąpienia od tego jedynie w należycie uzasadnionych przypadkach. Ponadto urzędnik zatwierdzający powinien mieć możliwość skorygowania oczywistego błędu pisarskiego lub zwrócić się do uczestnika o skorygowanie takiego błędu.
(142) Należyte zarządzanie finansami powinno wymagać, aby Komisja chroniła swoje interesy, żądając gwarancji w chwili dokonywania płatności zaliczkowych. Wymóg składania gwarancji przez wykonawców i beneficjentów nie powinien być automatyczny, lecz powinien opierać się na analizie ryzyka. W przypadku gdy podczas wykonania urzędnik zatwierdzający stwierdzi, że gwarant nie jest lub nie jest już uprawniony do wydawania gwarancji zgodnie z mającym zastosowanie prawem krajowym, urzędnik zatwierdzający powinien mieć możliwość żądania zastąpienia gwarancji.
(143) Istnienie różnych zbiorów zasad dotyczących zarządzania bezpośredniego i pośredniego, w szczególności w odniesieniu do koncepcji "zadań związanych z wykonaniem budżetu", wywołało nieporozumienia i pociągnęło za sobą ryzyko błędów dotyczących kwalifikacji zarówno po stronie Komisji, jak i jej partnerów, i dlatego zasady te powinny zostać uproszczone i zharmonizowane.
(144) Należy poddać przeglądowi przepisy dotyczące oceny ex ante spełnienia wymogów dotyczących filarów przez osoby lub podmioty wykonujące środki finansowe Unii w ramach zarządzania pośredniego, aby Komisja mogła w jak największym stopniu polegać na systemach, zasadach i procedurach, w tym na procedurze należytej staranności, tych osób i podmiotów, które uznano za równoważne z systemami i procedurami stosowanymi przez Komisję. Ponadto ważne jest, aby doprecyzować, że jeżeli w ramach oceny wykryte zostaną obszary, w których istniejące procedury nie są wystarczające, aby chronić interesy finansowe Unii, Komisja powinna mieć możliwość podpisania umów o przyznanie wkładu, podejmując jednocześnie odpowiednie środki nadzoru. Ważne jest również, aby doprecyzować, w jakich sytuacjach istnieje możliwość zadecydowania przez Komisję o niewymaganiu oceny ex ante spełnienia wymogów dotyczących filarów, aby podpisać umowę o przyznanie wkładu.
(145) W celu zapewnienia skutecznego wykonania budżetu należy doprecyzować kwestię stosowania zasady proporcjonalności w zarządzaniu pośrednim. Chociaż zasada proporcjonalności nie może wpływać na charakter obowiązków, które zostały nałożone odpowiednimi, mającymi zastosowanie ramami prawnymi, powinna być ona systematycznie stosowana w ramach współpracy z partnerami wykonawczymi Unii w celu osiągnięcia właściwej równowagi między ochroną interesów finansowych Unii a zachowaniem jej zdolności do realizacji jej polityk. Konieczne są pewne dostosowania i restrukturyzacja odpowiednich przepisów. Nie należy tego interpretować jako praktycznego ograniczenia niezbędnych praw i dostępu, które należy przyznać właściwemu urzędnikowi zatwierdzającemu, EPPO w odniesieniu do państw członkowskich uczestniczących we wzmocnionej współpracy zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) 2017/1939 27 , OLAF, Trybunałowi Obrachunkowemu oraz, w stosownych przypadkach, odpowiednim organom krajowym, aby podmioty te mogły w pełni wykonywać swoje odnośne uprawnienia.
(146) Zgodnie z zasadą proporcjonalności, należy przewidzieć, że obowiązki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie wobec odbiorców końcowych otrzymujących wsparcie z budżetu w ramach instrumentów finansowych lub gwarancji budżetowych. Takie stosowanie powinno należycie uwzględniać charakter odbiorców końcowych oraz samego działania, a także związane z nim ryzyko finansowe, i być do nich współmierne. Należy unikać zbędnych obciążeń administracyjnych, w szczególności w przypadkach, gdy odbiorcami końcowymi są mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz porównywalne podmioty gospodarcze, mające podobne obroty lub bilans.
(147) Przepisy finansowe określone w niniejszym rozporządzeniu powinny być proste i jasne, aby uniknąć nadmiernie rygorystycznego wdrażania i dodatkowych obciążeń administracyjnych dla odbiorców środków finansowych Unii, państw członkowskich, instytucji Unii lub innych osób i podmiotów wykonujących budżet.
(148) Zasadą proporcjonalności należy się również kierować w ramach oceny zasad, systemów i procedur stosowanych przez podmioty, które zostały już pomyślnie ocenione, takich jak podmioty, które stosują zasady ustanowione przez Komisję i powinny być zwolnione z oceny ex ante. Powinna również istnieć możliwość wyłączenia z oceny ex ante organizacji w państwach członkowskich, którym powierzono wykonywanie środków finansowych Unii w ramach zarządzania dzielonego.
(149) Należy wyjaśnić, że w przypadku wyboru podmiotów do pracy w ramach zarządzania pośredniego w wyniku zaproszenia do wyrażenia zainteresowania zastosowanie mają zasady równego traktowania i niedyskryminacji.
(150) Wynagrodzenie osób i podmiotów wykonujących budżet powinno, w stosownych przypadkach i w miarę możliwości, opierać się na wykonaniu.
(151) Aby zapewnić integralność budżetu wykonywanego w ramach zarządzania pośredniego, należy zwrócić się do partnerów wykonawczych, aby informowali Komisję o podejrzeniach wystąpienia nadużyć finansowych, korupcji lub jakiejkolwiek innej niezgodnej z prawem działalności oraz aby uwzględnili taki obowiązek w umowach, które zawierają z osobami trzecimi w ramach zarządzania pośredniego.
(152) Komisja przystępuje do partnerstw z państwami trzecimi w drodze umów w sprawie finansowania. Ważne jest doprecyzowanie treści takich umów w sprawie finansowania, w szczególności tych części działania, które są wdrażane przez państwo trzecie w ramach zarządzania pośredniego.
(153) Ważne jest uwzględnienie specyfiki instrumentów łączonych lub platform łączonych, w sytuacji gdy Komisja łączy swój wkład z wkładem instytucji finansowych, a także doprecyzowanie stosowania przepisów dotyczących instrumentów finansowych i gwarancji budżetowych.
(154) Przepisy dotyczące zamówień oraz zasady mające zastosowanie do zamówień publicznych udzielanych przez instytucje Unii na własny rachunek powinny opierać się na zasadach określonych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE 28 i w dyrektywie 2014/24/UE.
(155) Z doświadczenia wynika, że nie należy stosować przepisów dotyczących zamówień określonych w niniejszym rozporządzeniu do udzielania zamówień publicznych na usługi finansowe związane z emisją, sprzedażą, zakupem lub zbyciem papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE 29 , wykorzystywanych przez Komisję w kontekście zaciągania i udzielania przez nią pożyczek, zarządzania aktywami i operacji skarbcowych. Obejmuje to usługi świadczone przez banki centralne, Europejski Mechanizm Stabilności, EBI i inne międzynarodowe instytucje finansowe oraz podmioty krajowe, którym powierzono emisję długu państwowego i zarządzanie nim. Z tego powodu i zgodnie z art. 10 dyrektywy 2014/24/UE przepisy dotyczące zamówień publicznych określone w niniejszym rozporządzeniu nie powinny mieć zastosowania do tych usług.
(156) W świetle pandemii COVID-19 należy zmienić definicję kryzysu, która ma zastosowanie w szczególności do przepisów wspólnych i do udzielania zamówień w obszarze działań zewnętrznych, aby objęła zdrowie publiczne i zdrowie zwierząt, sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego i bezpieczeństwa żywności i globalne zagrożenia dla zdrowia. W celu zapewnienia elastyczności niezbędnej, aby móc szybko reagować na nieprzewidziane okoliczności uzasadniające wyjątkowo pilną konieczność wynikającą z kryzysu, instytucja zamawiająca powinna mieć możliwość stosowania uproszczonych zasad udzielania zamówień, takich jak procedura negocjacyjna bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu w sytuacjach kryzysowych oraz akceptacja dowodów dotyczących kryteriów wykluczenia i kwalifikacji od domniemanego oferenta zwycięskiego po podjęciu decyzji o udzieleniu zamówienia, ale niezależnie od sytuacji - przed podpisaniem umowy. W ramach reakcji na kryzys instytucja zamawiająca powinna również mieć swobodę, aby w drodze wyjątku zmienić umowę lub umowę ramową powyżej obowiązujących progów bez konieczności przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia. Ponadto w sytuacji kryzysowej w drodze wyjątku możliwe powinno być dodanie nowych instytucji zamawiających po wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia i przed podpisaniem umowy lub po zmianie umowy bez ograniczania konkurencji. Zgodnie z odpowiednimi przepisami wewnętrznymi takie uproszczone zasady powinny móc być zastosowane wyłącznie w następstwie ogłoszenia kryzysu, z wyjątkiem zamówień w obszarze działań zewnętrznych, w przypadku których takie ogłoszenie nie jest wymagane. Ponadto właściwi urzędnicy zatwierdzający powinni każdorazowo uzasadniać wyjątkowo pilną konieczność działania wynikającą z ogłoszonego kryzysu.
(157) W przypadku zamówień mieszanych należy doprecyzować metodologię stosowaną przez instytucje zamawiające do celów ustalenia, które przepisy mają zastosowanie.
(158) Należy doprecyzować środki upubliczniania ex ante i ex post niezbędne do rozpoczęcia postępowania o udzielenie zamówienia w przypadku umów o wartości równej lub większej od progów określonych w dyrektywie 2014/24/UE, w przypadku umów o wartości poniżej tych progów i w przypadku umów nieobjętych zakresem stosowania tej dyrektywy.
(159) Niniejsze rozporządzenie powinno zawierać wyczerpujący wykaz wszystkich rodzajów postępowań o udzielenie zamówienia, z jakich mogą korzystać instytucje Unii niezależnie od progów.
(160) W celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz aby zachęcić do udziału MŚP, przy zamówieniach o średniej wartości należy przewidzieć procedury negocjacyjne.
(161) W stosownych przypadkach powinna istnieć możliwość przeprowadzenia wspólnego udzielania zamówień przez, z jednej strony, jedną lub większą liczbę instytucji zamawiających z państw członkowskich oraz, z drugiej strony, instytucje i organy Unii lub agencje wykonawcze bez zobowiązywania tych instytucji, organów lub agencji do nabywania robót budowlanych, dostaw lub usług. Aby umożliwić instytucjom zamawiającym pełne wykorzystanie potencjału rynku wewnętrznego pod względem korzyści skali oraz podziału ryzyka i korzyści, należy rozszerzyć możliwości instytucji i organów Unii lub agencji wykonawczych w zakresie nabywania dostaw lub usług w imieniu co najmniej dwóch państw członkowskich. Instytucja Unii, organ Unii lub agencja wykonawcza powinny mieć możliwość, aby na podstawie umowy między stronami prowadzić odpowiednie postępowanie o udzielenie zamówienia w imieniu państw członkowskich lub na ich rzecz, albo działać w charakterze hurtownika, kupując, przechowując i odsprzedając lub darując dostawy i usługi, w tym przekazane na wynajem, wybranym przez siebie państwom członkowskim lub organizacjom partnerskim. Zgodnie z przepisami dotyczącymi zgodności prawa wtórnego z niniejszym rozporządzeniem inne akty ustawodawcze Unii mogą zawierać bardziej szczegółowe przepisy dotyczące wspólnego udzielania zamówień lub zamówień w imieniu lub na rzecz państw członkowskich. Akty takie powinny przy tym wyraźnie wskazywać takie odstępstwa i podawać konkretne powody uzasadniające te odstępstwa.
(162) Podobnie jak w przypadku dyrektywy 2014/24/UE niniejsze rozporządzenie powinno umożliwiać konsultacje rynkowe przed rozpoczęciem postępowania o udzielenie zamówienia. W celu zapewnienia, aby partnerstwo innowacyjne było stosowane wyłącznie w przypadkach, gdy pożądane roboty budowlane, dostawy i usługi nie są dostępne na rynku lub jako działalność rozwojowa bliska rynkowi, należy ustanowić w niniejszym rozporządzeniu obowiązek przeprowadzenia takich wstępnych konsultacji rynkowych przed skorzystaniem z partnerstwa innowacyjnego.
(163) Należy sprecyzować, w jaki sposób instytucje zamawiające mogą przyczyniać się do ochrony środowiska i wspierania zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym zapewnieniu uzyskania przez te instytucje dla ich zamówień najlepszej jakości za daną cenę, w szczególności poprzez wymaganie określonych etykiet lub stosowanie odpowiednich metod udzielania zamówień.
(164) Zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu należy zapewnić postępy we wdrażaniu ekologizacji poprzez uwzględnienie, w stosownych przypadkach, w zaproszeniach do składania ofert ekologicznych kryteriów wyboru lub kryteriów udzielenia zamówienia, które zachęcą podmioty gospodarcze do oferowania bardziej zrównoważonych rozwiązań.
(165) W celu zapewnienia, aby w trakcie wykonywania umów podmioty gospodarcze przestrzegały mających zastosowanie obowiązków w dziedzinie prawa ochrony środowiska, prawa socjalnego i prawa pracy, ustanowionych w prawie Unii, prawie krajowym, układach zbiorowych lub w międzynarodowych konwencjach w dziedzinie prawa socjalnego i prawa ochrony środowiska wymienionych w załączniku X do dyrektywy 2014/24/UE, obowiązki takie powinny być elementem minimalnych wymagań określanych przez instytucję zamawiającą oraz powinny stanowić integralną część umów podpisywanych przez instytucję zamawiającą.
(166) Należy zidentyfikować i odrębnie traktować różne przypadki zwykle określane jako konflikt interesów. Pojęcie konfliktu interesów należy stosować jedynie w odniesieniu do przypadków, w których osoba lub podmiot, na których ciążą obowiązki związane z programowaniem i wykonaniem budżetu oraz przeprowadzeniem audytu lub kontroli, albo urzędnik lub pracownik instytucji Unii bądź organów krajowych na dowolnym szczeblu, znajdują się w takiej sytuacji. Próby wywarcia nienależytego wpływu na procedurę wyboru lub uzyskania informacji poufnych należy traktować jako poważne naruszenie obowiązków zawodowych, które może prowadzić do odrzucenia z procedury wyboru lub wykluczenia z dostępu do środków finansowych Unii. Ponadto podmioty gospodarcze mogłyby znajdować się w sytuacji, w której nie powinny zostać zakwalifikowane do wykonania umowy z powodu sprzecznych interesów zawodowych. Na przykład, spółka nie powinna oceniać projektu, w którym brała udział, a audytor nie powinien badać sprawozdań finansowych, które wcześniej poświadczył. Ocena konfliktów interesów oraz obowiązek ustanowienia systemów wykrywania takich konfliktów i zapobiegania takim konfliktom powinny być zgodne z zasadą proporcjonalności. Odpowiednie wytyczne dotyczące oceny konfliktów interesów powinny zawierać dodatkowe wyjaśnienia dla osób oceniających takie sytuacje na poziomie unijnym i krajowym, aby przyczynić się do poprawy pewności prawa.
(167) Aby zapewnić brak sprzecznych interesów zawodowych, które mogłyby wpływać na zdolność do niezależnego, bezstronnego i obiektywnego wykonania zamówienia, lub stwarzać ryzyko wywarcia na nią wpływu, konieczne jest wyjaśnienie obowiązków instytucji zamawiającej oraz kandydatów lub oferentów. Z jednej strony kandydaci, oferenci oraz, w stosownych przypadkach, podmioty, na których zdolnościach kandydat lub oferent polega, a także przewidywani podwykonawcy, powinni złożyć oświadczenie potwierdzające brak takich sprzecznych interesów, a na wniosek przedstawić odpowiednie informacje. Z drugiej strony, w przypadku złożenia oświadczenia lub w oparciu o dodatkowe informacje, instytucja zamawiająca powinna ocenić istnienie takich sprzecznych interesów zawodowych. Stwierdzenie istnienia sprzecznych interesów zawodowych powinno prowadzić do odrzucenia z procedury wyboru.
(168) Konkurencyjny i otwarty rynek wewnętrzny powinien zapewniać równe warunki działania oraz umożliwiać europejskim i zagranicznym podmiotom gospodarczym konkurowanie na podstawie kryteriów merytorycznych. Subsydia zagraniczne mogą zakłócać rynek wewnętrzny i osłabiać równe warunki działania w postępowaniach o udzielenie zamówienia, jeżeli na przykład wykonawcy, którym udzielono zamówienia, skorzystali z subsydiów zagranicznych. Aby zaradzić temu ryzyku, w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 30 ustanowiono zasady i procedury z myślą o prowadzeniu postępowań w sprawie subsydiów zagranicznych, które zakłócają lub mogłyby zakłócić rynek wewnętrzny, oraz, w stosownych przypadkach, z myślą o zapewnieniu kompensowania tych zakłóceń. Aby zapewnić spójność między przepisami mającymi zastosowanie do państw członkowskich a postępowaniami o udzielenie zamówienia na podstawie niniejszego rozporządzenia, instytucje Unii, organy Unii i agencje wykonawcze powinny stosować odpowiednio te same zasady i procedury dotyczące subsydiów zagranicznych określone w rozporządzeniu (UE) 2022/2560.
(169) W celu zapewnienia jednolitych warunków wykonywania niniejszego rozporządzenia należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze w odniesieniu do szczegółów proceduralnych i powiązanych kwestii dotyczących wstępnego przeglądu i szczegółowego badania wszelkich zagranicznych wkładów finansowych uzyskanych w ramach postępowania o udzielenie zamówienia. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 31 .
(170) Zgodnie z dyrektywą 2014/24/UE powinna istnieć możliwość sprawdzenia w dowolnej kolejności, czy podmiot gospodarczy jest wykluczony, możliwość zastosowania kryteriów kwalifikacji i wyboru, a także sprawdzenia zgodności z dokumentami zamówienia. W związku z tym powinna istnieć możliwość odrzucania ofert na podstawie kryteriów udzielenia zamówienia bez uprzedniej weryfikacji danego oferenta w odniesieniu do kryteriów wykluczenia lub kryteriów kwalifikacji.
(171) Udzielanie zamówień powinno odbywać się na podstawie kryterium oferty najkorzystniejszej ekonomicznie zgodnie z art. 67 dyrektywy 2014/24/UE.
(172) Mając na uwadze pewność prawa, niezbędne jest doprecyzowanie, że kryteria kwalifikacji są ściśle powiązane z oceną kandydatów lub oferentów i że kryteria udzielenia zamówienia są ściśle powiązane z oceną ofert. W celu dostosowania unijnych przepisów dotyczących zamówień publicznych do dyrektywy 2014/24/UE, instytucjom zamawiającym należy także zezwolić na zastosowanie jako kryterium udzielenia zamówienia organizacji, kwalifikacji i doświadczenia personelu wyznaczonego do wykonania danego zamówienia, jeżeli może mieć to znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia, a co za tym idzie - na wartość ekonomiczną oferty. Instytucje zamawiające, które stosują którekolwiek z tych kryteriów udzielenia zamówienia, powinny - za pomocą odpowiednich postanowień umownych - zapewnić, aby personel wyznaczony do wykonania zamówienia faktycznie spełniał określone standardy jakości. Instytucje zamawiające powinny każdorazowo wyrażać zgodę na zastąpienie takiego personelu i sprawdzać, czy personel zastępczy zapewnia poziom jakości równoważny poziomowi zapewnianemu przez personel zastępowany. Ponadto należy zapewnić, aby nie dochodziło do powielania i podwójnej oceny tego samego elementu w ramach kryteriów kwalifikacji i wyboru.
(173) Aby ograniczyć czasochłonne procedury i umożliwić instytucjom zamawiającym pełne wykorzystanie możliwości oferowanych przez dynamiczne systemy zakupów, konieczne jest uproszczenie zasad rządzących tymi systemami. W szczególności systemy te powinny być realizowane w drodze procedury ograniczonej, co umożliwi każdemu podmiotowi gospodarczemu, składającemu wniosek o dopuszczenie do udziału i spełniającemu kryteria wykluczenia i kwalifikacji, udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia prowadzonych z wykorzystaniem dynamicznego systemu zakupów w okresie jego ważności, który nie powinien być ograniczony do czterech lat. Oferty można również przedstawiać w formie katalogu elektronicznego, w szczególności w odniesieniu do gotowych, ogólnodostępnych na rynku produktów lub usług. Ponadto w celu zmniejszenia obciążenia administracyjnego należy odstąpić od wymogu powoływania komisji otwierającej i komisji oceniającej w odniesieniu do konkretnych zamówień w ramach dynamicznego systemu zakupów.
(174) Z uwagi na postępy w cyfryzacji postępowań o udzielenie zamówienia należy doprecyzować, że publiczne otwarcie ofert w procedurach otwartych może być organizowane zdalnie, w drodze wideokonferencji.
(175) Aby uprościć zasady i dostosować je do przepisów mających zastosowanie do zamówień udzielanych przez instytucje Unii na własny rachunek, w obszarze działań zewnętrznych należy znieść obowiązek publikowania na stronie internetowej Komisji listy wybranych kandydatów, którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty.
(176) Udzielanie zamówień przez Unię powinno zapewniać skuteczne, przejrzyste i odpowiednie wykorzystywanie środków finansowych Unii, przy jednoczesnym zmniejszaniu obciążeń administracyjnych dla odbiorców środków finansowych Unii. W tym względzie e-zamówienia powinny przyczynić się do lepszego wykorzystania środków finansowych Unii oraz poprawić dostęp wszystkich podmiotów gospodarczych do zamówień. Wszystkie instytucje Unii prowadzące postępowania o udzielenie zamówienia powinny publikować na swoich stronach internetowych jasne zasady dotyczące nabywania, wydatków i monitorowania, a także wszystkie udzielone zamówienia, w tym również ich wartość.
(177) W przypadku e-zamówień należy w jak największym stopniu oprzeć elektroniczną wymianę informacji z uczestnikami na istniejących normach, takich jak jednolity europejski dokument zamówienia i standardy e-fakturowania, przewidziane odpowiednio w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/7 32 oraz w dyrektywie 2014/55/UE.
(178) Należy doprecyzować istnienie fazy otwarcia i oceny w każdym postępowaniu. Decyzja o udzieleniu zamówienia zawsze powinna być wynikiem oceny.
(179) Przy powiadamianiu o wyniku postępowania należy poinformować kandydatów i oferentów o podstawie, na jakiej podjęto decyzję, oraz przekazać im szczegółowe uzasadnienie oparte na treści sprawozdania z oceny.
(180) Należy doprecyzować że, na wniosek, przekazuje się niewybranym oferentom, którzy złożyli oferty spełniające wymagania, informacje dotyczące charakterystyki i względnej przewagi zwycięskiej oferty. Niewybrani oferenci powinni, na wniosek, otrzymać dodatkowe informacje, nawet jeżeli zgodność ich oferty z wymogami nie została sprawdzona ze względu na wybraną kolejność kryteriów. Należy również wyjaśnić, że odrzucony oferent nie powinien mieć dostępu do takich informacji.
(181) W przypadku umów ramowych z ponownym otwarciem zamówienia na konkurencję nie powinien istnieć obowiązek informowania niewybranego wykonawcy o charakterystyce i względnej przewadze zwycięskiej oferty, gdyż otrzymanie takich informacji przez strony tej samej umowy ramowej w przypadku każdego ponownego otwarcia zamówienia na konkurencję mogłoby zaszkodzić uczciwej konkurencji między nimi.
(182) Instytucja zamawiająca powinna mieć możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia lub jego częściowego unieważnienia w przypadku zamówień udzielanych w częściach lub w przypadku zamawiania z wielu źródeł przed podpisaniem umowy, przy czym kandydaci ani oferenci nie powinni być uprawnieni do dochodzenia odszkodowania. Powinno to pozostawać bez uszczerbku dla sytuacji, gdy instytucja zamawiająca działała w sposób, który może sprawić, że zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za szkody zgodnie z zasadami ogólnymi prawa Unii.
(183) W należycie uzasadnionych przypadkach należy zezwolić na udzielanie zamówień w wyniku zamawiania z wielu źródeł, w szczególności aby uniknąć nadmiernego polegania na jednym dostawcy w odniesieniu do urządzeń i usług o krytycznym znaczeniu, z uwzględnieniem celów, jakimi są niezależność technologiczna i ciągłość świadczenia usług.
(184) Podobnie jak w przypadku dyrektywy 2014/24/UE konieczne jest doprecyzowanie warunków, na jakich istnieje możliwość modyfikacji umowy w trakcie jej wykonywania bez wszczynania nowego postępowania o udzielenie zamówienia. W szczególności nowe postępowanie o udzielenie zamówienia nie powinno być wymagane w przypadkach takich jak zmiany administracyjne, sukcesja uniwersalna oraz zastosowanie jasnych i jednoznacznych klauzul przeglądowych lub opcji, które nie zmieniają minimalnych wymagań określonych w pierwotnym postępowaniu. Nowe postępowanie o udzielenie zamówienia powinno być wymagane w przypadku istotnych modyfikacji pierwotnej umowy, w szczególności w odniesieniu do zakresu i treści wzajemnych praw i obowiązków stron, w tym również w odniesieniu do podziału praw własności intelektualnej. Modyfikacje takie wskazują na zamiar stron dotyczący renegocjacji istotnych warunków tej umowy, w szczególności w sytuacji, gdy modyfikacje miałyby wpływ na wynik postępowania, gdyby zmodyfikowane warunki były uwzględnione w pierwotnym postępowaniu.
(185) Ze zdobytego doświadczenia wynika, że konieczne jest wyjaśnienie, w jakich przypadkach modyfikację uznaje się za zmieniającą przedmiot umowy.
(186) Niezbędne jest wprowadzenie możliwości wymagania gwarancji należytego wykonania umowy w odniesieniu do robót budowlanych, dostaw i złożonych usług w celu zagwarantowania przestrzegania istotnych zobowiązań umownych oraz zapewnienia prawidłowego wykonania umowy w całym okresie jej obowiązywania. Niezbędne jest także wprowadzenie opcji wymagania gwarancji środków zatrzymanych, która obejmowałaby okres odpowiedzialności umownej, zgodnie ze zwyczajowymi praktykami w danych sektorach.
(187) Aby ustalić mające zastosowanie progi i procedury, konieczne jest doprecyzowanie, czy instytucje Unii, agencje wykonawcze i organy Unii uznaje się za instytucje zamawiające. Nie należy ich uznawać za instytucje zamawiające w przypadkach, gdy dokonują one zakupów od centralnej jednostki zakupującej. Ponadto instytucje Unii stanowią jeden podmiot prawny i ich departamenty nie mogą zawierać umów, lecz tylko umowy o gwarantowanym poziomie usług między sobą.
(188) W niniejszym rozporządzeniu należy zawrzeć odesłanie do progów określonych w dyrektywie 2014/24/UE mających zastosowanie do robót budowlanych oraz do dostaw i usług, a także do progów określonych w dyrektywie 2014/23/UE dla koncesji. Korekta tych progów, jak przewidziano w dyrektywach 2014/24/UE i 2014/23/UE, powinna mieć zatem bezpośrednie zastosowanie, odpowiednio, do zamówień i do koncesji udzielanych na podstawie niniejszego rozporządzenia.
(189) Należy uprościć udzielanie koncesji poprzez zastosowanie do nich progów określonych w dyrektywie 2014/23/UE.
(190) Do celów harmonizacji i uproszczenia standardowe procedury mające zastosowanie przy udzielaniu zamówień powinny mieć zastosowanie także do zakupów w ramach tzw. łagodniejszego reżimu dotyczącego udzielania zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi, o którym mowa w art. 74 dyrektywy 2014/24/UE. W związku z tym próg obowiązujący w przypadku zakupów w łagodniejszym reżimie należy dostosować do progu stosowanego w przypadku zamówień na usługi.
(191) Aby lepiej dostosować postepowania o udzielenie zamówienia do warunków rynkowych panujących poza Unią, niniejsze rozporządzenie powinno zawierać przepisy szczegółowe, na mocy których delegatury Unii udzielają zamówień w państwach trzecich na własny rachunek. Należy zatem skorygować progi udzielania zamówień stosowane przez delegatury Unii w państwach trzecich i dostosować je do progów obowiązujących przy udzielaniu zamówień w obszarze działań zewnętrznych.
(192) Niezbędne jest doprecyzowanie warunków stosowania okresu zawieszenia przed podpisaniem umowy lub umowy ramowej.
(193) Przepisy mające zastosowanie do udzielania zamówień w obszarze działań zewnętrznych powinny być zgodne z zasadami ustanowionymi w dyrektywach 2014/23/UE i 2014/24/UE.
(194) Przepisy dotyczące dostępu do zamówień, mające zastosowanie zarówno w momencie składania ofert, jak i podczas realizacji zamówienia, powinny obejmować warunki określone w aktach wykonawczych (środki Instrumentu Zamówień Międzynarodowych) przyjętych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1031 33 , a także odpowiednie obowiązki zwycięskich oferentów określone w tym rozporządzeniu.
(195) Aby zmniejszyć złożoność, uprościć istniejące przepisy oraz poprawić czytelność przepisów dotyczących zamówień, konieczne jest uporządkowanie ogólnych przepisów dotyczących zamówień i szczegółowych przepisów mających zastosowanie do zamówień w obszarze działań zewnętrznych oraz usunięcie zbędnych powtórzeń i odesłań.
(196) Należy doprecyzować, które podmioty gospodarcze mają dostęp do zamówień udzielanych na podstawie niniejszego rozporządzenia w zależności od siedziby tych podmiotów, oraz wyraźnie przewidzieć możliwość takiego dostępu również dla organizacji międzynarodowych.
(197) W należycie uzasadnionych przypadkach, gdy zamówienie ma zostać udzielone przez delegaturę Unii w państwie trzecim lub wyłącznie w interesie delegatury Unii w państwie trzecim, właściwy urzędnik zatwierdzający powinien mieć możliwość otwarcia dostępu do postępowania o udzielenie zamówienia osobom fizycznym lub prawnym mającym siedzibę w państwie trzecim, które nie zawarło z Unią specjalnego porozumienia w dziedzinie zamówień. Elastyczność tę należy zapewnić w szczególności w przypadku, gdy w państwach mających dostęp do udzielania zamówień na podstawie specjalnego porozumienia z Unią w dziedzinie zamówień nie ma siedziby żadna osoba fizyczna ani prawna, która mogłaby realizować wymagane roboty budowlane, dostawy lub usługi.
(198) Aby osiągnąć równowagę między potrzebą przejrzystości i większej spójności przepisów dotyczących zamówień, z jednej strony, a potrzebą zapewnienia elastyczności w odniesieniu do niektórych technicznych aspektów tych przepisów, z drugiej strony, należy określić przepisy techniczne dotyczące zamówień w załączniku do niniejszego rozporządzenia oraz przekazać Komisji uprawnienie do przyjmowania aktów zgodnie z art. 290 TFUE w odniesieniu do wprowadzania zmian w tym załączniku.
(199) Niezbędne jest sprecyzowanie zakresu stosowania tytułu dotyczącego dotacji, w szczególności w odniesieniu do rodzaju działania lub organu kwalifikującego się do otrzymania dotacji, a także w odniesieniu do zobowiązań prawnych, które mogą być wykorzystywane w celu pokrycia dotacji. W szczególności należy stopniowo wycofywać decyzje o udzieleniu dotacji ze względu na ich ograniczone zastosowanie oraz stopniowe wprowadzanie e-dotacji. Strukturę tę należy uprościć, przenosząc przepisy dotyczące instrumentów niebędących dotacjami do innych części niniejszego rozporządzenia. Należy doprecyzować charakter podmiotów, które mogą otrzymywać dotacje na działalność poprzez zaprzestanie odnoszenia się do podmiotów realizujących cel leżący w ogólnym interesie Unii, ponieważ podmioty te objęte są pojęciem podmiotów realizujących cel należący do polityki Unii i wspierający tę politykę.
(200) W celu uproszczenia procedur oraz poprawy czytelności niniejszego rozporządzenia należy uprościć i usprawnić przepisy dotyczące treści wniosku o udzielenie dotacji, treści zaproszeń do składania wniosków oraz umowy o udzielenie dotacji.
(201) W celu ułatwienia realizacji działań finansowanych przez wielu darczyńców, w przypadku gdy łączne finansowanie działania nie jest znane w momencie zaciągnięcia zobowiązania do wniesienia wkładu Unii, konieczne jest sprecyzowanie sposobu definiowania wkładu Unii oraz metody sprawdzania jego wykorzystania.
(202) Należy wprowadzić nową kategorię dotacji o bardzo niskiej wartości w wysokości do 15 000 EUR w celu uproszczenia wymogów administracyjnych dla wnioskodawców ubiegających się o finansowanie unijne. Z uwagi na bardzo niską wartość takich dotacji należy znieść wymogi dotyczące składania oświadczeń i oceny zdolności finansowej.
(203) W celu dalszego uproszczenia wniosków o udzielenie dotacji zgodnie z należytym zarządzaniem finansami urzędnik zatwierdzający powinien mieć możliwość podjęcia decyzji na podstawie oceny ryzyka, że kontrole zdolności finansowej skoncentrują się wyłącznie na głównym wnioskodawcy.
(204) Doświadczenie zdobyte w zakresie stosowania płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych lub finansowania według stawek zryczałtowanych pokazuje, że takie formy finansowania znacząco upraszczają procedury administracyjne oraz w istotny sposób zmniejszają ryzyko wystąpienia błędu. Niezależnie od obszaru interwencji Unii, płatności ryczałtowe, koszty jednostkowe i stawki zryczałtowane są odpowiednią formą finansowania, w szczególności w przypadku standardowych i powtarzających się działań, takich jak mobilność czy szkolenia. Ponadto, z uwagi na to, że współpraca instytucjonalna między administracjami publicznymi państw członkowskich i beneficjentów lub krajów partnerskich (partnerstwo instytucjonalne) jest realizowana przez instytucje z państw członkowskich, zastosowanie uproszczonych opcji kosztów jest uzasadnione i powinno sprzyjać ich zaangażowaniu. Mając na uwadze zwiększenie efektywności państwa członkowskie i inni odbiorcy środków finansowych Unii powinni mieć możliwość częstszego stosowania uproszczonych opcji kosztów. W tym kontekście należy uelastycznić warunki korzystania z płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych i stawek zryczałtowanych. Konieczne jest wprowadzenie wyraźnych przepisów dotyczących ustanowienia jednolitych płatności ryczałtowych obejmujących wszystkie koszty kwalifikowalne danego działania lub danego programu prac. Ponadto, aby sprzyjać koncentrowaniu się na rezultatach, należy priorytetowo traktować finansowanie ukierunkowane na produkt. Oparte na nakładach płatności ryczałtowe, koszty jednostkowe i stawki zryczałtowane powinny nadal stanowić opcję, w przypadku gdy oparte na produkcie płatności ryczałtowe, koszty jednostkowe i stawki zryczałtowane nie są możliwe lub właściwe.
(205) W celu zapewnienia pewności prawa należy doprecyzować, że w przypadku gdy dotacja przyjmuje formę finansowania niepowiązanego z kosztami, nie mają zastosowania przepisy dotyczące budżetu szacunkowego, współfinansowania i zakazu podwójnego finansowania, ponieważ nie można ich stosować w przypadku, gdy kwota podlegająca zwrotowi jest powiązana z określonymi warunkami lub wynikami i oddzielona od kosztów bazowych.
(206) Należy uprościć procedury administracyjne dotyczące zatwierdzania płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych i stawek zryczałtowanych, powierzając uprawnienie do zatwierdzania tych elementów właściwemu urzędnikowi zatwierdzającemu. W stosownych przypadkach takie upoważnienie do zatwierdzania może być udzielone przez Komisję zważywszy na charakter działalności lub wydatków, lub na liczbę danych urzędników zatwierdzających.
(207) Aby wypełnić braki w dostępności danych stosowanych przy ustalaniu płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych i stawek zryczałtowanych, należy zezwolić na stosowanie oceny eksperckiej.
(208) Choć należy wykorzystać możliwości w zakresie częstszego stosowania uproszczonych form finansowania, należy przy tym zapewnić przestrzeganie zasady należytego zarządzania finansami, w szczególności zasad oszczędności, efektywności oraz zakazu podwójnego finansowania. W tym celu uproszczone formy finansowania powinny zapewniać, aby wykorzystywane zasoby były adekwatne do wytyczonych celów, aby te same koszty nie były finansowane z budżetu więcej niż raz, aby przestrzegano zasady dotyczącej współfinansowania oraz aby unikano ogólnego uzyskiwania nadmiernej rekompensaty przez odbiorców. W związku z tym uproszczone formy finansowania powinny być oparte na danych statystycznych lub księgowych, podobnych obiektywnych środkach lub ocenie eksperckiej. Ponadto nadal powinny mieć zastosowanie odpowiednie weryfikacje, kontrole i oceny okresowe.
(209) Należy doprecyzować zakres weryfikacji i kontroli w odróżnieniu od okresowych ocen płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych lub stawek zryczałtowanych. W trakcie takich weryfikacji i kontroli należy koncentrować się na spełnianiu warunków uruchamiających wypłacenie płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych lub stawek zryczałtowanych, w tym również, w stosownych przypadkach, uzyskania produktów lub rezultatów. Warunki te nie powinny obejmować wymogu składania sprawozdań dotyczących kosztów faktycznie poniesionych przez beneficjenta. W przypadku gdy kwoty płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych lub finansowania według stawek zryczałtowanych zostały określone ex ante przez właściwego urzędnika zatwierdzającego lub przez Komisję, nie należy ich kwestionować podczas kontroli ex post. Nie powinno to stać na przeszkodzie obniżeniu dotacji w przypadku realizacji działania w niewystarczającym stopniu, częściowo lub z opóźnieniem lub w przypadku nieprawidłowości, nadużycia finansowego lub naruszenia innych obowiązków. W szczególności dotację należy obniżyć, gdy warunki uruchamiające wypłacenie płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych lub stawek zryczałtowanych nie zostały spełnione. Częstotliwość i zakres ocen okresowych powinny zależeć od ewolucji i charakteru kosztów, w szczególności z uwzględnieniem istotnych zmian cen rynkowych oraz innych odnośnych okoliczności. W wyniku oceny okresowej mogłoby dojść do korekt płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych lub stawek zryczałtowanych mających zastosowanie do przyszłych umów, lecz takich ocen okresowych nie należy wykorzystywać do podważania już uzgodnionych wartości płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych lub stawek zryczałtowanych. Ocena okresowa płatności ryczałtowych, kosztów jednostkowych lub stawek zryczałtowanych mogłaby wiązać się z koniecznością uzyskania dostępu do ksiąg rachunkowych beneficjenta do celów statystycznych i metodologicznych; dostęp taki jest również konieczny do celów zapobiegania nadużyciom finansowym i ich wykrywania.
(210) Jeżeli dotacja przyjmuje formę stawki zryczałtowanej, kosztu jednostkowego lub płatności ryczałtowej i w związku z tym nie przeprowadza się weryfikacji ex post kosztów bazowych, nie jest możliwe sprawdzenie, czy koszty kwalifikowalne zostały poniesione w czasie trwania działania. W celu zapewnienia pewności prawa należy doprecyzować, że sprawdzenie, czy w okresie wdrażania spełniono warunki uruchamiające wypłacenie stawki zryczałtowanej, kosztów jednostkowych lub płatności ryczałtowej, ma miejsce w ramach weryfikacji i kontroli ex post dotyczących beneficjentów.
(211) Aby ułatwić udział małych organizacji we wdrażaniu polityk Unii w sytuacji ograniczonej dostępności zasobów, niezbędne jest uznanie wartości pracy wykonywanej przez wolontariuszy za koszty kwalifikowalne. W rezultacie takie organizacje powinny móc w większym stopniu polegać na pracy wolontariuszy, aby zapewnić współfinansowanie danego działania lub danego programu prac. Bez uszczerbku dla maksymalnej stawki współfinansowania określonej w akcie podstawowym, w takich przypadkach dotacja unijna powinna ograniczać się do szacunkowych kosztów kwalifikowalnych innych niż te dotyczące pracy wolontariuszy. Ponieważ praca wolontariuszy jest świadczona przez osoby trzecie, a beneficjent nie wypłaca wolontariuszom wynagrodzenia, ograniczenie to pozwala uniknąć zwrotu kosztów, których beneficjent nie poniósł. Ponadto wartość pracy wolontariuszy nie powinna przekraczać 50 % wkładów rzeczowych oraz każdego innego współfinansowania.
(212) W celu zapewnienia pewności prawa należy doprecyzować, że współfinansowanie, do którego stosuje się limit 50 %, powinno obejmować wszystkie źródła finansowania, tj. dotację Unii, wkłady rzeczowe i inne źródła finansowania, w przypadku gdy wkład rzeczowy od osób trzecich w postaci pracy wykonywanej przez wolontariuszy wyszczególnia się w szacunkowym budżecie jako koszty kwalifikowalne.
(213) W celu ochrony jednej z podstawowych zasad finansów publicznych w niniejszym rozporządzeniu należy utrzymać zasadę niedochodowości.
(214) W celu zapewnienia pewności prawa przy obliczaniu wkładu Unii w przypadku zysku z dotacji finansowanej z budżetu należy doprecyzować, że odzyskanie odsetka zysku odpowiadającego wkładowi Unii w koszty kwalifikowalne nie powinno wprowadzać rozróżnienia między kosztami faktycznie poniesionymi a kosztami uproszczonymi.
(215) Co do zasady, dotacje powinny być udzielane w następstwie zaproszeń do składania wniosków. W sytuacji gdy dopuszczalne są wyjątki, należy je interpretować i stosować w sposób ścisły pod względem zakresu i czasu trwania. Wyjątkowa możliwość udzielania dotacji bez zaproszenia do składania wniosków podmiotom z monopolem faktycznym lub prawnym powinna być stosowana wyłącznie wtedy, gdy dane podmioty są jedynymi, które są zdolne realizować odnośne działania lub którym taki monopol został powierzony z mocy prawa lub przez organ publiczny.
(216) W ramach przechodzenia na e-dotacje i e-zamówienia wnioskodawcy i oferenci powinni być proszeni o przedstawienie dowodu swojego statusu prawnego i zdolności finansowej tylko raz w danym okresie i nie powinno się od nich wymagać ponownego przedkładania dokumentów potwierdzających w każdej procedurze wyboru. Niezbędne jest zatem ujednolicenie wymogów dotyczących liczby lat, za które dokumenty będą wymagane, w ramach procedur udzielania dotacji i postępowań o udzielenie zamówienia.
(217) Beneficjent dotacji może udzielić wsparcia finansowego osobie trzeciej, jeżeli spełni określone warunki, jednak kwota wypłacona jakiejkolwiek osobie trzeciej nie powinna przekraczać 60 000 EUR. Powinna istnieć możliwość przekroczenia tej kwoty, gdyby w przeciwnym razie osiągnięcie celów działania było niemożliwe lub nadmiernie trudne. Aby umożliwić większą elastyczność w zakresie wykonywania budżetu w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych, należy również umożliwić przekroczenie tej kwoty bez wymogu każdorazowego uzasadnienia w przypadku pomocy humanitarnej, operacji wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, operacji ochrony ludności lub pomocy w zakresie zarządzania kryzysowego. Urzędnik zatwierdzający powinien składać sprawozdania na temat takich przypadków.
(218) W przypadku gdy realizacja działania lub programu prac wymaga, aby beneficjent przeprowadził procedurę udzielenia zamówienia, należy wyjaśnić, że każdy beneficjent może stosować własne praktyki nabywcze, pod warunkiem że zapewniają one najlepszą relację jakości do ceny lub, w stosownych przypadkach, najniższą cenę, niezależnie od tego, czy beneficjent udziela zamówienia publicznego i jest instytucją zamawiającą w rozumieniu niniejszego rozporządzenia. Należy odpowiednio zmienić definicję umowy.
(219) Ponieważ nagrody stanowią cenną formę wsparcia finansowego niezwiązaną z przewidywalnymi kosztami, należy uprościć stosowanie nagród i doprecyzować mające zastosowanie zasady. Nagrody powinny być postrzegane jako uzupełnienie innych instrumentów finansowania, takich jak dotacje, a nie jako ich forma zastępcza.
(220) Aby umożliwić bardziej elastyczne stosowanie nagród, w miejsce przewidzianego w rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 966/2012 obowiązku publikacji konkursów w odniesieniu do nagród o wartości jednostkowej 1 000 000 EUR lub wyższej w dokumentach dołączonych do projektu budżetu należy wprowadzić obowiązek przedłożenia uprzedniej informacji Parlamentowi Europejskiemu i Radzie oraz umieszczenia wyraźnej wzmianki takich nagrodach w decyzji w sprawie finansowania.
(221) Nagrody powinny być przyznawane zgodnie z zasadami przejrzystości i równego traktowania. W tym kontekście należy określić minimalne cechy konkursów, w szczególności zasady dotyczące wypłaty nagrody zwycięzcom po jej przyznaniu, oraz odpowiednie środki publikacji. Konieczne jest również ustanowienie wyraźnie określonej procedury wyboru, począwszy od nadsyłania zgłoszeń, poprzez udzielanie informacji wnioskodawcom, po powiadamianie zwycięskich wnioskodawców, co jest odzwierciedleniem procedury udzielania dotacji.
(222) Niniejsze rozporządzenie powinno ustanawiać zasady i warunki mające zastosowanie do instrumentów finansowych, gwarancji budżetowych i pomocy finansowej oraz zasady ograniczania odpowiedzialności finansowej Unii, zwalczania nadużyć finansowych i prania pieniędzy, zamykania instrumentów finansowych oraz sprawozdawczości.
(223) W ostatnich latach Unia coraz częściej stosowała instrumenty finansowe umożliwiające budżetowi uzyskanie większego efektu dźwigni, ale zarazem stwarzające ryzyko finansowe dla budżetu. Wśród tych instrumentów finansowych są nie tylko instrumenty finansowe objęte zakresem stosowania rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012, ale również inne instrumenty, takie jak gwarancje budżetowe i pomoc finansowa, które wcześniej były regulowane wyłącznie zasadami ustanowionymi w ich odpowiednich aktach podstawowych. Ważne jest, aby ustanowić wspólne ramy zapewniające jednorodność zasad mających zastosowanie do tego zbioru instrumentów oraz aby uporządkować je w ramach nowego tytułu w niniejszym rozporządzeniu, obejmującego sekcje dotyczące gwarancji budżetowych i pomocy finansowej na rzecz państw członkowskich lub państw trzecich, obok istniejących przepisów mających zastosowanie do instrumentów finansowych.
(224) Instrumenty finansowe i gwarancje budżetowe mogą pomóc zwielokrotnić efekt osiągany dzięki środkom finansowym Unii, gdy środki te łączy się z innymi środkami finansowymi i przewiduje się efekt dźwigni. Instrumenty finansowe i gwarancje budżetowe należy wdrażać tylko w przypadku, gdy nie istnieje ryzyko zakłócenia konkurencji na rynku wewnętrznym lub niezgodności z zasadami pomocy państwa.
(225) W ramach rocznych środków zatwierdzonych przez Parlament Europejski i Radę na dany program, z instrumentów finansowych i gwarancji budżetowych należy korzystać na podstawie oceny ex ante wykazującej, że są one skuteczne w osiąganiu celów polityki Unii.
(226) Instrumenty finansowe, gwarancje budżetowe i pomoc finansowa powinny być zatwierdzane za pomocą aktu podstawowego. W przypadku gdy w należycie uzasadnionych przypadkach instrumenty finansowe są ustanawiane bez aktu podstawowego, powinny być one zatwierdzane przez Parlament Europejski i Radę w budżecie.
(227) Należy zdefiniować instrumenty, które potencjalnie mogą zostać objęte zakresem stosowania tytułu X, takie jak pożyczki, gwarancje, inwestycje kapitałowe, inwestycje quasi-kapitałowe oraz instrumenty oparte na podziale ryzyka. Definicja "instrumentów opartych na podziale ryzyka" powinna umożliwiać włączenie wsparcia jakości kredytowej dla obligacji projektowych, obejmującego ryzyko obsługi długu w danym projekcie i zmniejszającego ryzyko kredytowe dla posiadaczy obligacji dzięki wsparciu jakości kredytowej w formie pożyczki lub gwarancji.
(228) Każdą spłatę z instrumentu finansowego lub gwarancji budżetowej należy wykorzystać na rzecz instrumentu lub gwarancji, które te spłaty wypracowały, w celu zwiększenia efektywności tego instrumentu lub gwarancji, chyba że akt podstawowy stanowi inaczej; spłaty te należy również uwzględniać przy proponowaniu przyszłych środków na ten instrument lub tę gwarancję.
(229) Niniejsze rozporządzenie stanowi, że Komisja jest uprawniona w odpowiednim akcie podstawowym do zaciągania pożyczek w imieniu Unii lub Euratomu w celu przekazania odpowiednich kwot państwom członkowskim lub państwom trzecim będącym beneficjentami na warunkach mających zastosowanie do pożyczek. W tym względzie wielkość przepływów pieniężnych odpowiadających pożyczonym funduszom i pożyczkom jest zrównoważona. Oznacza to, że Unia powinna przeprowadzać operacje rynkowe w oparciu o potrzeby w zakresie wypłat dla każdego konkretnego przypadku udzielania pożyczek, co ogranicza możliwość spójnego planowania różnych operacji zaciągania pożyczek i kształtowania struktury zapadalności w celu osiągnięcia najlepszych wyników pod względem kosztów.
(230) Finansowanie poszczególnych programów pomocy finansowej za pomocą odrębnych metod finansowania stwarza koszty i powoduje złożoność, ponieważ różne programy pomocy finansowej konkurują o ograniczoną liczbę możliwości finansowania. Powoduje to fragmentację podaży dłużnych papierów wartościowych Unii oraz ogranicza płynność i zainteresowanie inwestorów odrębnymi programami, mimo że wszystkie dłużne papiery wartościowe Unii mają taką samą - wysoką - jakość kredytową. Pomoc finansowa powinna być zatem zorganizowana w oparciu o jednolitą metodę finansowania, która zwiększa płynność obligacji unijnych oraz atrakcyjność i opłacalność emisji unijnej.
(231) Niedawne doświadczenia związane z potrzebami finansowymi Ukrainy uwypukliły wady fragmentarycznego podejścia do organizacji długu Unii. Aby wzmocnić pozycję Unii jako emitenta długu denominowanego w euro, konieczne jest, aby wszystkie nowe emisje były organizowane za pomocą jednej metody finansowania, z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków, takich jak emisja Euratomu, mała emisja i finansowanie programów pomocy finansowej, w przypadku których akty podstawowe weszły w życie przed dniem 9 listopada 2022 r.
(232) Model jednolitej metody finansowania oraz większość elementów infrastruktury niezbędnej do jej wdrożenia ustanowiono już w formie zróżnicowanej strategii finansowania na podstawie decyzji (UE, Euratom) 2020/2053. Strategia ta umożliwiła skuteczne uruchomienie środków finansowych na dotacje i pożyczki na podstawie rozporządzenia (UE) 2021/241 oraz na szereg innych programów unijnych, o których mowa w rozporządzeniu Rady (UE) 2020/2094 34 . Ze względu na oczekiwaną złożoność operacji niezbędnych do zaspokojenia pilnych potrzeb finansowania Ukrainy oraz w celu przewidzenia ewentualnych przyszłych operacji zaciągania i udzielania pożyczek należy ustanowić zróżnicowaną strategię finansowania jako jednolitą metodę finansowania realizacji operacji zaciągania pożyczek.
(233) Stosowanie zróżnicowanej strategii finansowania powinno umożliwić elastyczną realizację programu finansowania, przy pełnym poszanowaniu zasady neutralności budżetowej i zasady równowagi budżetowej określonej w art. 310 ust. 1 TFUE. Beneficjenci powinni w pełni ponosić koszty programu finansowania w oparciu o jednolitą metodykę alokacji kosztów, która zapewnia przejrzystą i proporcjonalną alokację kosztów. Zgodnie z niniejszym rozporządzeniem obowiązek spłaty powinien spoczywać na beneficjentach pomocy finansowej.
(234) Realizacja zróżnicowanej strategii finansowania wymaga przestrzegania jednolitego zbioru zasad w odniesieniu do wszystkich opartych na niej programów zaciągania i udzielania pożyczek.
(235) Zróżnicowana strategia finansowania powinna zapewnić Komisji większą elastyczność w odniesieniu do harmonogramu i terminów zapadalności pojedynczych transakcji finansowania oraz umożliwić regularne i stałe wypłaty na rzecz różnych krajów będących beneficjentami. Strategia taka powinna opierać się na łączeniu instrumentów finansowania. Zapewniłoby to Komisji elastyczność w organizowaniu płatności na rzecz beneficjentów niezależnie od warunków rynkowych w momencie dokonywania płatności, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka, że Komisja musiałaby gromadzić stałe kwoty w niestabilnych lub niekorzystnych warunkach.
(236) Zapewnienie Komisji tej elastyczności wymagałoby wprowadzenia wspólnej puli płynności. Taka scentralizowana funkcja zarządzania płynnością sprawiłaby, że zdolność Unii do finansowania stałaby się bardziej odporna i była w stanie wytrzymać tymczasowy brak równowagi wszystkich wpływów i wypływów w oparciu o solidną zdolność prognozowania płynności.
(237) Komisja powinna realizować wszystkie niezbędne transakcje mające na celu zapewnienie regularnej obecności na rynku kapitałowym, osiągnięcie jak najlepszych kosztów finansowania oraz ułatwienie transakcji na dłużnych papierach wartościowych Unii i Euratomu.
(238) Rozszerzając zrównoważoną strategię finansowania na szerszy zakres programów, Komisja powinna zatem dokonać niezbędnych ustaleń w celu jej wdrożenia. Ustalenia te powinny obejmować ramy zarządzania, procedury zarządzania ryzykiem oraz metodykę alokacji kosztów, która powinna być zgodna z art. 223 ust. 4 lit. e) niniejszego rozporządzenia. Aby zapewnić przejrzystość, Komisja powinna regularnie przedstawiać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wyczerpujące informacje na temat wszystkich aspektów swojej strategii zaciągania pożyczek i zarządzania długiem.
(239) Ze względu na pewność i jasność prawa w odniesieniu do już przyznanej pomocy finansowej oraz w odniesieniu do pomocy makrofinansowej na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2463 35 przepisy niniejszego rozporządzenia w sprawie zróżnicowanej strategii finansowania powinny mieć zastosowanie wyłącznie do programów pomocy finansowej, w odniesieniu do których akty podstawowe wchodzą w życie w dniu 9 listopada 2022 r. lub po tym dniu.
(240) Ważne jest, aby zbadane sprawozdania finansowe dotyczące instrumentów finansowych i gwarancji budżetowych wdrażanych w ramach zarządzania pośredniego były przedstawiane terminowo, aby Trybunał Obrachunkowy mógł je uwzględnić przy formułowaniu uwag na temat wstępnych sprawozdań finansowych.
(241) Należy uznać zbieżność interesów w realizowaniu celów polityki Unii, w szczególności fakt, że EBI i EFI posiadają szczególną wiedzą fachową w zakresie wdrażania instrumentów finansowych i gwarancji budżetowych.
(242) EBI i EFI, działając jako grupa, powinny mieć możliwość przenoszenia na siebie nawzajem części procesu wdrażania, w sytuacji gdy takie przenoszenie mogłoby wpłynąć korzystnie na realizację danego działania, zgodnie z postanowieniami odpowiedniej umowy z Komisją.
(243) Aby zapewnić spójność i uwzględnić wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027, w odniesieniu do instrumentów finansowych i gwarancji budżetowych konieczne jest wyjaśnienie niektórych przepisów dotyczących sprawozdawczości osób lub podmiotów wykonujących środki finansowe Unii w ramach zarządzania pośredniego, przepisów dotyczących stosowania tytułu X w przypadku jego połączenia z uzupełniającym wsparciem z budżetu, w tym z dotacjami, oraz w połączeniu ze środkami finansowymi Unii wykonywanymi w ramach zarządzania dzielonego.
(244) Należy doprecyzować, że w przypadku gdy instrumenty finansowe lub gwarancje budżetowe łączone są z dodatkowymi formami wsparcia z budżetu, zastosowanie do całego środka powinny mieć przepisy o instrumentach finansowych i gwarancjach budżetowych. Przepisy takie należy uzupełnić, w stosownych przypadkach, o szczególne wymogi określone w przepisach sektorowych.
(245) Wdrażanie instrumentów finansowych i gwarancji budżetowych finansowanych z budżetu powinno być zgodne z polityką Unii dotyczącą jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych, wraz z jej uaktualnieniami, jak określono w odpowiednich aktach prawnych Unii oraz w konkluzjach Rady, w szczególności w konkluzjach Rady z dnia 8 listopada 2016 r. w sprawie kryteriów i procesu prowadzącego do ustanowienia unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych 36 oraz załączniku do nich, a także w konkluzjach Rady z dnia 5 grudnia 2017 r. o unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych 37 oraz załącznikach do nich.
(246) Gwarancje budżetowe i pomoc finansową na rzecz państw członkowskich lub państw trzecich stanowią na ogół operacje pozabudżetowe, które mają znaczący wpływ na bilans Unii. Choć pozostają one na ogół operacjami pozabudżetowymi, ich włączenie do niniejszego rozporządzenia zapewnia lepszą ochronę interesów finansowych Unii oraz bardziej przejrzyste ramy ich zatwierdzania, zarządzania nimi oraz ich księgowania.
(247) Unia rozpoczęła ważne inicjatywy oparte na gwarancjach budżetowych, takie jak Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) lub Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR). Instrumenty te charakteryzują się tym, że tworzą zobowiązanie warunkowe po stronie Unii i wiążą się z koniecznością tworzenia rezerw na środki w celu udostępnienia bufora płynnościowego, który pozwala budżetowi reagować w sposób uporządkowany na zobowiązania płatnicze, które mogłyby wyniknąć z tych zobowiązań warunkowych. Aby zagwarantować rating kredytowy Unii i tym samym zapewnić jej zdolność skutecznego finansowania, istotne jest, aby zatwierdzanie i monitorowanie zobowiązań warunkowych, a także zasilanie rezerw na te zobowiązania, opierało się na solidnym zbiorze przepisów, które powinien być stosowany do wszystkich gwarancji budżetowych.
(248) Zobowiązania warunkowe wynikające z gwarancji budżetowych mogą obejmować szerokie spektrum operacji w zakresie finansowania i inwestycji. Możliwości uruchomienia gwarancji budżetowej nie można z całą pewnością zaplanować w ujęciu rocznym, tak jak ma to miejsce w przypadku pożyczek, które mają określony harmonogram spłat. Niezbędne jest zatem stworzenie ram zatwierdzania i monitorowania zobowiązań warunkowych, zapewniających całkowite przestrzeganie, w każdym momencie, pułapu rocznych środków na płatności określonego w decyzji (UE, Euratom) 2020/2053.
(249) Ramy te powinny także przewidywać zarządzanie i kontrolę, w tym również regularne składanie sprawozdań dotyczących ekspozycji finansowej Unii. Wskaźnik zasilania rezerw na zobowiązania finansowe powinien być ustalany w oparciu o właściwą ocenę ryzyka dotyczącą zagrożeń finansowych wynikających z odnośnego instrumentu. Stabilność poziomu zobowiązań warunkowych należy oceniać co roku w ramach procedury budżetowej. Należy ustanowić mechanizm wczesnego ostrzegania w celu uniknięcia niedoborów rezerw na pokrycie zobowiązań finansowych.
(250) Coraz częstsze korzystanie z instrumentów finansowych, gwarancji budżetowych i pomocy finansowej wymaga uruchomienia i zapewnienia rezerw znaczących środków na płatności. W celu osiągnięcia efektu dźwigni, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony przed zobowiązaniami finansowymi, ważne jest, aby zoptymalizować kwotę wymaganych rezerw oraz uzyskać zwiększenie efektywności przez łączenie tych rezerw w ramach wspólnego funduszu rezerw. Ponadto bardziej elastyczne stosowanie tych połączonych rezerw pozwala na uzyskanie efektywnego globalnego wskaźnika zasilenia rezerw, który zapewnia wymaganą ochronę przy optymalnej kwocie zasobów.
(251) Przepisy mające zastosowanie do tworzenia rezerw i wspólnego funduszu rezerw powinny zapewniać solidne ramy kontroli wewnętrznej. Po konsultacji z księgowym Komisji Komisja powinna ustanowić wytyczne mające zastosowanie do zarządzania zasobami we wspólnym funduszu rezerw. Urzędnicy zatwierdzający instrumenty finansowe, gwarancje budżetowe lub pomoc finansową powinni aktywnie monitorować zobowiązania finansowe, za które odpowiadają, a zarządzający zasobami finansowymi wspólnego funduszu rezerw powinien zarządzać środkami pieniężnymi i aktywami w funduszu zgodnie z przepisami i procedurami określonymi przez księgowego Komisji.
(252) Gwarancje budżetowe i pomoc finansowa powinny podlegać tym samym zasadom, które zostały ustanowione dla instrumentów finansowych. Gwarancje budżetowe, w szczególności, powinny być nieodwołalne, bezwarunkowe i na żądanie. Powinny one być wdrażane w ramach zarządzania pośredniego lub, jedynie w wyjątkowych przypadkach, w ramach zarządzania bezpośredniego. Powinny one obejmować tylko operacje w zakresie finansowania i inwestycji, a ich partnerzy powinni wnosić wkład w postaci swoich własnych zasobów na rzecz operacji objętych gwarancją.
(253) Pomoc finansowa na rzecz państw członkowskich lub państw trzecich powinna mieć formę pożyczki, linii kredytowej lub jakiegokolwiek innego instrumentu, który zostanie uznany za odpowiedni do zapewnienia skuteczności wsparcia. W tym celu Komisja powinna zostać upoważniona w odpowiednim akcie podstawowym do pożyczania niezbędnych środków finansowych na rynkach kapitałowych lub od instytucji finansowych, aby uniknąć udziału Unii w jakiejkolwiek zmianie terminów wymagalności, która naraziłaby ją na ryzyko stopy procentowej lub inne ryzyko handlowe.
(254) Przepisy dotyczące instrumentów finansowych powinny mieć zastosowanie jak najszybciej w celu osiągnięcia zamierzonych uproszczeń i skuteczności. Przepisy dotyczące gwarancji budżetowych i pomocy finansowej, a także wspólnego funduszu rezerw, powinny mieć zastosowanie od rozpoczęcia obowiązywania wieloletnich ram finansowych na okres po 2020 r. Kalendarz ten umożliwi gruntowne przygotowanie nowych narzędzi służących zarządzaniu zobowiązaniami warunkowymi. Pozwoli on również na dostosowanie między sobą zasad określonych w tytule X, a także dostosowanie wniosku w sprawie wieloletnich ram finansowych po 2020 r., z jednej strony, oraz szczegółowych programów związanych z tymi ramami, z drugiej strony.
(255) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 38 określa zasady dotyczące między innymi finansowania partii politycznych i fundacji politycznych na szczeblu europejskim, w szczególności w odniesieniu do warunków finansowania, przyznawania i podziału finansowania, darowizn i wkładów, finansowania kampanii wyborczych do Parlamentu Europejskiego, wydatków podlegających zwrotowi, zakazu niektórych rodzajów finansowania, rachunków, sprawozdawczości i audytu, wykonania i kontroli, kar, współpracy między Urzędem ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych, urzędnikiem zatwierdzającym Parlamentu Europejskiego i państwami członkowskimi, oraz przejrzystości.
(256) Do niniejszego rozporządzenia należy włączyć przepisy dotyczące wkładów z budżetu na rzecz europejskich partii politycznych, jak przewidziano w rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 1141/2014.
(257) Wsparcie finansowe udzielane europejskim partiom politycznym powinno przybrać formę specjalnego wkładu odpowiadającego szczególnym potrzebom tych partii.
(258) Mimo że wsparcie finansowe przyznawane jest bez wymogu przedstawienia rocznego programu prac, europejskie partie polityczne powinny w trybie ex post wykazać należyte wykorzystanie unijnego finansowania. W szczególności właściwy urzędnik zatwierdzający powinien sprawdzić, czy finansowanie zostało wykorzystane na pokrycie podlegających zwrotowi wydatków, jak przewidziano w zaproszeniu do składania wniosków o przyznanie wkładu, w terminach określonych w niniejszym rozporządzeniu. Wkłady na rzecz europejskich partii politycznych powinny zostać wykorzystane do końca roku budżetowego następującego po roku ich przyznania; po upływie tego okresu wszelkie niewykorzystane finansowanie powinno zostać odzyskane przez właściwego urzędnika zatwierdzającego.
(259) Finansowanie unijne przyznane na finansowanie kosztów operacyjnych europejskich partii politycznych nie powinno być wykorzystywane do celów innych niż cele określone w rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 1141/2014, w szczególności do bezpośredniego lub pośredniego finansowania stron trzecich, takich jak krajowe partie polityczne. Europejskie partie polityczne powinny wykorzystywać wkłady na pokrycie części obecnych i przyszłych wydatków, a nie wydatków lub zadłużenia, jakie powstały, zanim złożyły one wnioski o przyznanie wkładów.
(260) Należy również uprościć zasady przyznawania wkładów oraz dostosować je do specyfiki europejskich partii politycznych, w szczególności poprzez zniesienie kryteriów kwalifikacji, wprowadzenie - jako ogólnej zasady - jednej płatności zaliczkowej wypłacanej w pełnej kwocie, a także poprzez umożliwienie wykorzystania płatności ryczałtowych, finansowania według stawek zryczałtowanych oraz kosztów jednostkowych.
(261) Wkłady z budżetu powinny zostać zawieszone, zmniejszone lub ich przyznawanie zakończone, jeżeli europejskie partie polityczne naruszają rozporządzenie (UE, Euratom) nr 1141/2014.
(262) Kary, których podstawą jest zarówno niniejsze rozporządzenie, jak i rozporządzenie (UE, Euratom) nr 1141/2014, powinny być nakładane w sposób spójny i z poszanowaniem zasady ne bis in idem. Zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 1141/2014 kary administracyjne lub finansowe przewidziane w niniejszym rozporządzeniu nie mogą być nakładane w jednym z przypadków, w których kary zostały już nałożone na podstawie rozporządzenia (UE, Euratom) nr 1141/2014.
(263) Niniejsze rozporządzenie powinno ustanawiać ogólne ramy, na podstawie których wsparcie budżetowe może być stosowane jako instrument w obszarze działań zewnętrznych, łącznie z obowiązkiem państwa trzeciego do dostarczania Komisji odpowiednich i terminowych informacji na potrzeby oceny spełnienia uzgodnionych warunków i przepisów zapewniających ochronę interesów finansowych Unii.
(264) W celu wzmocnienia roli Parlamentu Europejskiego i Rady należy doprecyzować procedurę ustanawiania unijnych funduszy powierniczych. Niezbędne jest również szczegółowe określenie zasad mających zastosowanie do wkładów na rzecz unijnych funduszy powierniczych, w szczególności znaczenie zapewnienia wkładów od innych darczyńców, które uzasadniają utworzenie takich funduszy w odniesieniu do wartości dodanej. Niezbędne jest również doprecyzowanie obowiązków podmiotów upoważnionych do działań finansowych oraz rady unijnego funduszu powierniczego, a także określenie przepisów zapewniających sprawiedliwą reprezentację uczestniczących darczyńców w radzie unijnego funduszu powierniczego oraz wprowadzenie wymogu uzyskania głosu poparcia ze strony Komisji co do wykorzystania środków. Ważne jest również bardziej szczegółowe określenie wymogów dotyczących sprawozdawczości mających zastosowanie do unijnych funduszy powierniczych.
(265) Unia powinna mieć możliwość uczestniczenia w inicjatywach globalnych, jeżeli taki udział pomoże jej osiągnąć cele jej polityki. Aby zapewnić odpowiednie ramy prawne dla udziału Unii w inicjatywach globalnych, jej wkład w takie inicjatywy należy uwzględnić jako nowy instrument wykonania budżetu. Korzystanie z tego nowego instrumentu finansowego podlegałoby warunkom, których spełnienie zapewniłoby poziom ochrony porównywalny z innymi instrumentami służącymi wykonaniu budżetu. Warunki te powinny obejmować istnienie odpowiednich wewnętrznych i zewnętrznych systemów zwalczania nadużyć finansowych i nieprawidłowości, przy czym systemy obsługiwane przez podmioty wdrażające globalną inicjatywę powinny być uznawane za systemy zewnętrzne. Korzystanie z przepisów dotyczących inicjatyw globalnych powinno ograniczać się do przypadków, w których inne instrumenty służące wykonaniu budżetu nie umożliwiają osiągnięcia odpowiednich celów polityki Unii na taką samą skalę i wywarcia takiego samego wpływu. Jeżeli jest to możliwe i stosowne, Komisja powinna mieć swoich przedstawicieli w radzie zarządzającej lub równoważnym komitecie sterującym danej globalnej inicjatywy, aby zapewnić skuteczną reprezentację interesów Unii. W interesie przejrzystości i skutecznego podejmowania decyzji Komisja powinna jak najszybciej przekazać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie szczegółowe informacje na temat planowanego wkładu w globalną inicjatywę, aby umożliwić im należyte uwzględnienie tych informacji.
(266) Aby dostosować się do postępu w dziedzinie cyfryzacji, wykazy ekspertów zewnętrznych sporządzone w następstwie zaproszenia do wyrażenia zainteresowania powinny być ważne dłużej niż czas trwania programu wieloletniego, pod warunkiem że zapewniona zostanie rotacja ekspertów, a nowi eksperci będą mieli możliwość wyrażenia zainteresowania. Ponadto należy umożliwić instytucjom Unii przyciąganie wysoko wykwalifikowanych ekspertów zewnętrznych, aby zapewnić wysoką jakość procesu oceny oraz poszczególnych opinii i porad ekspertów. Aby skutecznie konkurować z innymi uczestnikami rynku, instytucje Unii powinny mieć możliwość oferowania bardziej konkurencyjnego wynagrodzenia w wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach. Ponadto, ze względu na pewność prawa, zasady mające zastosowanie do ekspertów zewnętrznych otrzymujących wynagrodzenie powinny zostać doprecyzowane w taki sposób, aby odpowiadały poszczególnym etapom procedury wyboru.
(267) Aby zapewnić jasne ramy prawne nieodpłatnego przekazywania usług, dostaw lub robót budowlanych przez instytucje Unii, darowizny o charakterze niefinansowym należy uwzględnić jako nowy instrument wykonania budżetu. Instrumentu tego nie należy mylić z ogólnymi ramami wsparcia udzielanego przez Unię państwom trzecim, mającymi szerszy zakres, ale mogącymi obejmować darowizny o charakterze niefinansowym. W świetle pandemii COVID-19 oraz skutków rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie taki instrument powinien zapewnić stabilną podstawę prawną, w szczególności na wypadek przyszłych sytuacji kryzysowych i nadzwyczajnych, oraz zagwarantować, aby instytucje Unii dysponowały odpowiednimi narzędziami wsparcia budżetowego w celu pomocy państwom członkowskim, a także innym osobom i podmiotom w sytuacjach, gdy wsparcie jest najbardziej potrzebne. Instrument ten powinno się wdrażać w ramach zarządzania bezpośredniego lub pośredniego przez organ Unii. Należy odpowiednio dostosować powiązane przepisy, takie jak definicje, zasady zawieszenia, zakończenia obowiązywania i obniżenia oraz przepisy dotyczące komisji oceniającej. W interesie należytego zarządzania finansami niepsujących się dostaw finansowanych ze środków administracyjnych nie należy przekazywać przed częściową amortyzacją ich wartości.
(268) Oprócz wprowadzenia darowizn o charakterze niefinansowym instytucje Unii powinny mieć możliwość przyznawania nagród, które nie mają charakteru finansowego. Jest to także istotne w celu umożliwienia organizacji konkursów dla młodych ludzi, którzy nie mają konta bankowego w swoim państwie członkowskim, ale mogą z łatwością przyjąć nagrodę rzeczową. W tym celu należy odpowiednio dostosować definicję i przepisy dotyczące nagród.
(269) Z myślą o usprawnieniu istniejących przepisów oraz w celu uniknięcia zbędnych powtórzeń przepisy szczególne zawarte w części drugiej rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 mające zastosowanie do EFRG, do badań naukowych, działań zewnętrznych oraz specjalnych funduszy Unii powinny być wprowadzone wyłącznie w odpowiednich częściach niniejszego rozporządzenia, pod warunkiem że przepisy te są nadal stosowane i zasadne.
(270) Należy uprościć i doprecyzować przepisy dotyczące prezentacji sprawozdań finansowych i rachunkowości. Właściwe jest zatem, aby zebrać wszystkie przepisy dotyczące rocznych sprawozdań finansowych i pozostałej sprawozdawczości finansowej.
(271) Należy dostosować terminy przedstawiania przez Trybunał Obrachunkowy uwag na temat wstępnych sprawozdań finansowych oraz składania końcowych sprawozdań finansowych, aby uwzględniały harmonogram procedury udzielania absolutorium.
(272) Decyzja o udzieleniu absolutorium powinna obejmować konta, na których ujmowane są wszystkie dochody i wydatki Unii, w tym dochody przeznaczone na określony cel i związane z nimi konkretne pozycje wydatków, ich salda oraz aktywa i pasywa Unii wykazane w bilansie, w tym aktywa i pasywa wynikające z operacji zaciągania i udzielania pożyczek. Również badanie wszystkich dochodów przez Trybunał Obrachunkowy powinno obejmować dochody przeznaczone na określony cel i powiązane pozycje wydatków.
(273) Należy udoskonalić obecny sposób, w jaki instytucje Unii przedkładają Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdania dotyczące przedsięwzięć z zakresu nieruchomości. Należy zezwolić instytucjom Unii na finansowanie nowych przedsięwzięć z zakresu nieruchomości z dochodów otrzymanych za sprzedane już budynki. W związku z tym w przepisach dotyczących przedsięwzięć z zakresu nieruchomości należy wprowadzić odniesienie do przepisów dotyczących dochodów wewnętrznych przeznaczonych na określony cel. Pozwoliłoby to zaspokoić zmieniające się potrzeby polityki instytucji Unii w zakresie nieruchomości, przy jednoczesnej oszczędności kosztów i zapewnieniu większej elastyczności.
(274) W komunikacie w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu Komisja zachęca do renowacji budynków, aby zredukować ich emisyjność i zwiększyć efektywność energetyczną. Z uwagi na szybki rozwój rynku energooszczędnych budynków istnieje pilna potrzeba, aby instytucje Unii włączyły do swojej polityki w zakresie nieruchomości zobowiązania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu i dokonały renowacji swoich budynków, w sposób priorytetowy traktując przy tym inwestycje w energooszczędność. Ponadto niedawny rozwój nowych metod pracy, przyśpieszony przez pandemię COVID-19, wymaga dostosowania powierzchni biurowej instytucji Unii, aby umożliwić wdrożenie dynamicznej polityki biurowej. W związku z tym należy zezwolić na finansowanie przebudowy za pomocą pożyczek, pod warunkiem że prowadzi to do oszczędności i jest zgodne z zasadą należytego zarządzania finansami. Parlament Europejski i Rada powinny otrzymywać wystarczające informacje do celów uprzedniego zatwierdzenia, w tym na temat wartości dodanej planowanej przebudowy i jej wkładu w zieloną transformację. Należy również rozszerzyć wykładnię pojęcia nowych przedsięwzięć z zakresu nieruchomości, a w szczególności uwzględnić w nim przedsięwzięcia dotyczące przebudowy.
(275) W celu dostosowania przepisów mających zastosowanie do niektórych organów Unii, szczegółowych przepisów dotyczących zamówień oraz szczegółowych warunków i minimalnego poziomu efektywnego wskaźnika zasilenia rezerw, należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów zgodnie z art. 290 TFUE w odniesieniu do ramowego rozporządzenia finansowego dla organów ustanowionych na mocy TFUE i Traktatu Euratom, modelowego rozporządzenia finansowego dla organów realizujących partnerstwa publiczno-prywatne, zmian w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, szczegółowych warunków i metodologii obliczania efektywnego wskaźnika zasilenia rezerw oraz zmiany ustalonego minimalnego poziomu efektywnego wskaźnika zasilenia rezerw, którego nie powinno się jednak ustalać na poziomie niższym niż 85 %. Szczególnie ważne jest, aby w czasie prac przygotowawczych Komisja prowadziła stosowne konsultacje, w tym na poziomie ekspertów, oraz aby konsultacje te prowadzone były zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa. W szczególności, aby zapewnić Parlamentowi i Radzie udział na równych zasadach w przygotowaniu aktów delegowanych, instytucje te otrzymują wszelkie dokumenty w tym samym czasie co eksperci państw członkowskich, a eksperci tych instytucji mogą systematycznie brać udział w posiedzeniach grup eksperckich Komisji zajmujących się przygotowaniem aktów delegowanych.
(276) Aby zapewnić płynne przejście do nowych ram prawnych poprzez zapewnienie wystarczającego czasu na niezbędne dostosowanie elektronicznych systemów danych i odpowiednich umów, a także zapewnienie wytycznych i szkoleń, niektóre ze zmian dotyczących udzielania przez Komisję dostępu do danych o odbiorcach do celów publikacji oraz dotyczących elektronicznego rejestrowania i przechowywania danych o odbiorcach i beneficjentach rzeczywistych, a także dostępu za pośrednictwem jednolitego zintegrowanego systemu informatycznego do eksploracji danych i punktowej oceny ryzyka w celu analizowania tych danych powinny mieć zastosowanie wyłącznie do programów przyjętych na podstawie wieloletnich ram finansowych na okres po 2027 r. i finansowanych z tych ram.
(277) Do końca 2027 r. Komisja powinna przedstawić ocenę gotowości jednolitego zintegrowanego systemu informatycznego. W ocenie tej należy ocenić, czy zapewniono interoperacyjność z odpowiednimi systemami informatycznymi i bazami danych, w tym z systemami i bazami danych państw członkowskich, umożliwiając tym samym automatyczne przekazywanie odpowiednich informacji w czasie rzeczywistym, o ile jest to wykonalne, oraz unikając powielania sprawozdawczości, czy wskaźniki ryzyka stosowane przez jednolity zintegrowany system informatyczny są wystarczająco jednolite, obiektywne, proporcjonalne i niezbędne do oceny ryzyka oraz czy opierają się na wiarygodnych źródłach informacji, czy jednolity zintegrowany system informatyczny pozwala na wykorzystywanie sztucznej inteligencji do analizy i interpretacji danych oraz czy jednolity zintegrowany system informatyczny jest zgodny z ogólnymi zasadami ochrony danych.
(278) Zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/1725 skonsultowano się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, który wydał opinię w dniu 7 lipca 2022 r.
(279) Niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: