DECYZJA nr 1/2023 RADY STABILIZACJI I STOWARZYSZENIA UE-BOŚNIA I HERCEGOWINA
z dnia 11 grudnia 2023 r.
w sprawie zmiany Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Bośnią i Hercegowiną, z drugiej strony, w drodze zastąpienia protokołu 2 do tego Układu dotyczącego definicji pojęcia "produkty pochodzące" i metod współpracy administracyjnej [2024/245]
RADA STABILIZACJI I STOWARZYSZENIA UE-BOŚNIA I HERCEGOWINA,uwzględniając Układ o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Bośnią i Hercegowiną, z drugiej strony 1 , w szczególności art. 3 protokołu 2 do tego Układu, który to protokół dotyczy definicji pojęcia "produkty pochodzące" i metod współpracy administracyjnej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 42 Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Bośnią i Hercegowiną, z drugiej strony (zwanego dalej "układem") odnosi się do protokołu 2 do układu (zwanego dalej "protokołem 2"), który ustanawia reguły pochodzenia.
(2) Art. 3 protokołu 2 stanowi, że Rada Stabilizacji i Stowarzyszenia ustanowiona w art. 115 układu może podjąć decyzję o zmianie postanowień protokołu 2.
(3) Celem Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia 2 (zwanej dalej "konwencją") jest transpozycja istniejących dwustronnych systemów reguł pochodzenia ustanowionych w dwustronnych umowach o wolnym handlu zawartych między Umawiającymi się Stronami konwencji do wielostronnych ram, nie naruszając zasad określonych w tych dwustronnych umowach.
(4) Unia oraz Bośnia i Hercegowina podpisały konwencję odpowiednio w dniu 15 czerwca 2011 r. i w dniu 24 września 2013 r.
(5) Unia oraz Bośnia i Hercegowina złożyły swoje instrumenty przyjęcia u depozytariusza konwencji odpowiednio w dniu 26 marca 2012 r. i w dniu 26 września 2014 r. W związku z powyższym oraz zgodnie z art. 10 ust. 3 konwencji, konwencja weszła w życie w odniesieniu do Unii oraz Bośni i Hercegowiny odpowiednio w dniu 1 maja 2012 r. oraz w dniu 1 listopada 2014 r.
(6) Do czasu zawarcia i wejścia w życie zmiany konwencji Unia oraz Bośnia i Hercegowina zgodziły się również stosować alternatywny zestaw reguł pochodzenia opartych na tych znajdujących się w zmienionej konwencji, które mogłyby być stosowane dwustronnie jako reguły pochodzenia alternatywne wobec reguł określonych w konwencji.
(7) W związku z powyższym protokół 2 należy zastąpić nowym protokołem, który zapewnia alternatywny zestaw reguł pochodzenia. Ponadto, nowy protokół powinien zawierać odesłanie dynamiczne do konwencji tak, aby zawsze odnosić się do ostatniej wersji obowiązującej konwencji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
1 Dz.U. L 164 z 30.6.2015, s. 2.
2 Dz.U. L 54 z 26.2.2013, s. 4.
3 Dz.U. L 54 z 26.2.2013, s. 4.
4 Strony zgadzają się odstąpić od obowiązku umieszczenia w dowodzie pochodzenia stwierdzenia, o którym mowa w art. 8 ust. 3.
5 Dz.U. L 302 z 15.11.1985, s. 23.
6 Na przykład: dokumenty przywozowe, świadectwa przewozowe, faktury, oświadczenia producenta itp., dotyczące produktów użytych do wytworzenia towarów lub do towarów ponownie wywożonych w tym samym stanie.