KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 608/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1383/2003 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1 i art. 12 ust. 7,
po zasięgnięciu opinii Komitetu Kodeksu Celnego,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 608/2013 należycie uprawnione osoby i podmioty mogą złożyć do właściwych służb celnych wniosek o podjęcie przez organy celne działania w odniesieniu do towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej (wniosek o podjęcie działania). Mogą one również zwrócić się o zmianę wniosku i przedłużenie okresu, w którym organy celne mają podjąć działanie zgodnie z wcześniej uwzględnionym wnioskiem (wniosek o zmianę i wniosek o przedłużenie).
(2) Aby zapewnić jednolite warunki składania wniosków o podjęcie działania oraz wniosków o zmianę i wniosków o przedłużenie przewidzianych w rozporządzeniu (UE) nr 608/2013, w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 1352/2013 ustanowiono standardowe formularze 2 .
(3) Zgodnie z art. 5 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 608/2013, w przypadku gdy do celów przyjmowania i rozpatrywania wniosków dostępne są systemy komputerowe, wnioski wraz z załącznikami składa się za pomocą technik elektronicznego przetwarzania danych. Artykuł ten przewiduje prawny obowiązek składania wniosków o podjęcie działania oraz wniosków o zmianę lub przedłużenie w formie elektronicznej, w przypadku gdy funkcjonują systemy komputerowe.
(4) W Unii funkcjonują już krajowe portale dla przedsiębiorców utworzone przez organy celne państw członkowskich oraz portal egzekwowania praw własności intelektualnej (IPEP) - portal dla przedsiębiorców na potrzeby systemu informacji do walki z fałszerstwami i piractwem (COPIS) - w celu elektronicznego składania wniosków o podjęcie działania i wniosków o zmianę lub przedłużenie.
(5) W rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 1352/2013 należy zatem uwzględnić dostępność tych systemów komputerowych i doprecyzować, że wnioskodawcy lub ich przedstawiciele powinni składać wnioski o podjęcie działania i wnioski o zmianę lub przedłużenie w formie elektronicznej za pośrednictwem jednego z istniejących portali dla przedsiębiorców, z wyjątkiem przypadków czasowej awarii systemu COPIS lub jednego z tych portali dla przedsiębiorców. W takich przypadkach nadal można stosować formularze papierowe.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1352/2013,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 12 września 2024 r.