ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/2215
z dnia 6 września 2024 r.
ustanawiające, na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573, minimalne wymogi dotyczące wydawania certyfikatów osobom fizycznym i prawnym oraz warunki wzajemnego uznawania takich certyfikatów w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła, organicznych obiegów Rankine'a i agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych chłodni, przyczep chłodni, samochodów dostawczych chłodni, kontenerów intermodalnych oraz wagonów kolejowych zawierających fluorowane gazy cieplarniane lub rozwiązania alternatywne, a także uchylające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2067
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 517/2014 1 , w szczególności jego art. 10 ust. 8,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (UE) 2024/573 określa obowiązki dotyczące certyfikacji osób fizycznych i prawnych w celu wykonywania niektórych czynności dotyczących wykorzystania fluorowanych gazów cieplarnianych lub odpowiednich rozwiązań stanowiących alternatywę dla fluorowanych gazów cieplarnianych, w tym naturalnych czynników chłodniczych.
(2) Rozporządzenie (UE) 2024/573 określa również dodatkowe obowiązki w odniesieniu do certyfikacji osób prawnych do celów czynności dotyczących agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych chłodni i przyczep chłodni oraz w odniesieniu do certyfikacji osób fizycznych i prawnych do celów czynności dotyczących agregatów chłodniczych samochodów dostawczych chłodni i kontenerów intermodalnych i wagonów kolejowych, a także organicznych obiegów Rankine'a.
(3) Obowiązki certyfikacyjne wynikające z rozporządzenia (UE) 2024/573 obejmują rozszerzony wykaz substancji zawartych w odpowiednich urządzeniach, w tym rozwiązania stanowiące alternatywę dla fluorowanych gazów cieplarnianych. Wymogi dotyczące treści programów certyfikacji powinny zapewniać bezpieczne postępowanie z urządzeniami, które zawierają gazy łatwopalne lub trujące lub pracują w warunkach wysokiego ciśnienia.
(4) Poprawa jakości instalacji, konserwacji lub serwisowania urządzeń ma zasadnicze znaczenie dla optymalizacji i utrzymania ich efektywności energetycznej, co jest kolejnym celem obowiązków certyfikacyjnych.
(5) Zgodnie z art. 10 rozporządzenia (UE) 2024/573 należy zatem zaktualizować minimalne wymogi dotyczące certyfikacji osób fizycznych i prawnych w odniesieniu do zakresu czynności, urządzeń objętych tymi wymogami, a także umiejętności i wiedzy, które mają być objęte tymi wymogami, oraz określić przepisy dotyczące certyfikacji i warunki wzajemnego uznawania certyfikatów.
(6) Należy zatem uchylić rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2067 2 .
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu do spraw fluorowanych gazów cieplarnianych ustanowionego na podstawie art. 34 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2024/573,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 6 września 2024 r.