a także mając na uwadze, co następuje:(1) Dyrektywą Komisji 2007/5/WE 2 włączono kaptan jako substancję czynną do załącznika I do dyrektywy Rady 91/414/EWG 3 .
(2) Substancje czynne włączone do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG uznaje się za zatwierdzone na mocy rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 i są one wymienione w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 4 .
(3) Zatwierdzenie substancji czynnej kaptan, określonej w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011, wygasa dnia 15 listopada 2024 r.
(4) Wniosek o odnowienie zatwierdzenia substancji czynnej kaptan przedłożono państwu członkowskiemu pełniącemu rolę sprawozdawcy oraz państwu członkowskiemu pełniącemu rolę współsprawozdawcy - zgodnie z art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 844/2012 5 w terminie określonym w tym artykule.
(5) Wnioskodawcy złożyli dodatkową dokumentację wymaganą zgodnie z art. 6 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 państwu członkowskiemu pełniącemu rolę sprawozdawcy, państwu członkowskiemu pełniącemu rolę współsprawozdawcy, Komisji i Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd"). Państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy stwierdziło, że wniosek jest kompletny.
(6) Państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy, w porozumieniu z państwem członkowskim pełniącym rolę współsprawozdawcy, przygotowało projekt sprawozdania z oceny w sprawie odnowienia i w dniu 4 grudnia 2017 r. przedłożyło go Urzędowi i Komisji. W projekcie sprawozdania z oceny w sprawie odnowienia państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy zaproponowało odnowienie zatwierdzenia kaptanu.
(7) Urząd udostępnił projekt sprawozdania z oceny w sprawie odnowienia wnioskodawcom i państwom członkowskim, dając im możliwość przedstawienia uwag, a otrzymane uwagi przekazał Komisji. Urząd podał do wiadomości publicznej dodatkową dokumentację skróconą.
(8) W dniu 24 lipca 2020 r. Urząd przedstawił Komisji wnioski 6 , w których określił, czy substancja czynna kaptan ma szanse spełnić kryteria zatwierdzenia przewidziane w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009. Urząd stwierdził, że kaptan nie spełnia kryteriów określania właściwości zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(9) W dniu 14 lipca 2022 r. Komisja przedstawiła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz projekt sprawozdania w sprawie odnowienia, a w dniu 13 października 2022 r. - projekt rozporządzenia.
(10) Niektóre państwa członkowskie zwróciły się o zbadanie możliwości udoskonalenia sposobu oceny w odniesieniu do niektórych gatunków niebędących przedmiotem zwalczania w przypadku zastosowań polowych. Państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy przeprowadziło taką ocenę i zwrócono się do Urzędu o jej przeanalizowanie. Wobec braku uzgodnionych zharmonizowanych wartości do celów regulacyjnych w 2024 r. Urząd nie uznał dostępnych informacji za wystarczająco rzetelne, aby wykazać znaczne zróżnicowanie poziomu ryzyka dla tych gatunków niebędących przedmiotem zwalczania w porównaniu z poziomem określonym w konkluzjach EFSA 7 .
(11) W marcu 2024 r. Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz zatwierdził kompendium 8 zawierające wykaz technik i sprzętu do aplikacji pestycydów, które obejmują innowacje stosowane w rolnictwie precyzyjnym, i które podmioty zarządzające ryzykiem uznają za ograniczające narażenie środowiska na pestycydy. Kompendium to zapewnia podmiotom zarządzającym ryzykiem zharmonizowaną i solidną podstawę do wyboru określonego sprzętu do wykonywania zabiegów, co prowadzi do redukcji narażenia jako środka zmniejszającego ryzyko. W związku z tym, uznając dokonaną przez Urząd ocenę badań opisanych w literaturze, Stały Komitet uznał, że środki zmniejszające ryzyko prowadzące do udoskonalonej oceny ryzyka można uznać za odpowiednie dla osiągnięcia redukcji narażenia niezbędnej do ochrony dzikich ssaków, pszczół i środowiska wodnego. Biorąc pod uwagę nowe informacje, Komisja przedstawiła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz zmieniony projekt sprawozdania w sprawie odnowienia w dniu 24 czerwca 2024 r.
(12) Komisja zwróciła się do wnioskodawców o przedstawienie uwag do wniosków Urzędu oraz, zgodnie z art. 14 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012, do obu wersji sprawozdania w sprawie odnowienia. Komisja podzieliła się również z wnioskodawcami i pozostałymi państwami członkowskimi dalszą oceną dotyczącą niektórych gatunków niebędących przedmiotem zwalczania i zastosowań polowych z dalszymi udoskonaleniami dostarczoną przez państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy. Wnioskodawcy przedstawili swoje uwagi do obu wersji sprawozdania w sprawie odnowienia oraz do dalszej oceny przedstawionej przez państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy. Uwagi te zostały dokładnie przeanalizowane i należycie uwzględnione.
(13) W odniesieniu do jednego lub większej liczby reprezentatywnych zastosowań co najmniej jednego środka ochrony roślin zawierającego substancję czynną kaptan ustalono, że kryteria zatwierdzenia przewidziane w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 zostały spełnione. Należy zatem odnowić zatwierdzenie kaptanu.
(14) Zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w związku z jego art. 6 oraz w świetle aktualnej wiedzy naukowej i technicznej należy jednak uwzględnić pewne warunki i ograniczenia. W szczególności należy ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin zawierających kaptan do stosowania poza okresem kwitnienia upraw oraz kiedy w rzędach upraw poddanych działaniu środka nie występują chwasty kwitnące. Ponadto w przypadku zastosowań na wolnym powietrzu w sadach (np. jabłka, wiśnie i czereśnie) w celu zapewnienia ochrony organizmów niebędą- cych przedmiotem zwalczania, w szczególności dzikich ssaków, organizmów wodnych i pszczół, należy zezwolić jedynie na niektóre zastosowania. Są to zastosowania z wykorzystaniem sprzętu do aplikacji pestycydów, który zwiększa precyzję i dokładność stosowania oraz - przy utrzymaniu dawkowania na powierzchniach docelowych - pozwala na średnią redukcję o co najmniej 61 % stosowanego środka ochrony roślin (na hektar) i redukcję o co najmniej 20 % utraty środka ochrony roślin do gleby w porównaniu z zastosowaniami przy użyciu konwencjonalnego sprzętu do wykonywania zabiegów i konwencjonalnych praktyk, minimalizując w ten sposób znoszenie do obszarów poza powierzchnią docelową upraw (np. koronami roślin).
(15) Aby zwiększyć zaufanie do procesu podejmowania decyzji regulacyjnych, wnioskodawcy powinni przedłożyć informacje i dane dotyczące narażenia wykazujące, że sprzęt do aplikacji pestycydów (np. osłony przeciwznoszeniowe, opryskiwacze osłonięte, opryskiwacze kapturowe, opryskiwacze tunelowe, opryskiwacze sterowane czujnikiem) stosowany w sadach osiąga redukcję narażenia o co najmniej 61 % stosowanego środka ochrony roślin (na hektar) i redukcję utraty środka ochrony roślin do gleby o co najmniej 20 % w porównaniu z zastosowaniem konwencjonalnego sprzętu.
(16) Należy ponadto wymagać dalszych informacji potwierdzających wpływ procesów uzdatniania wody na charakter pozostałości metabolitów kaptanu THPI i THPAM obecnych w wodach podziemnych, w przypadku gdy pozyskuje się z nich wodę pitną.
(17) Biorąc pod uwagę opinię Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemikaliów z 14 września 2023 r. 9 , w której zaproponowano sklasyfikowanie kaptanu jako substancji działającej szkodliwie na rozrodczość kategorii 2 i substancji kategorii 1 STOT-RE, należy również wymagać dalszych informacji potwierdzających dotyczących znaczenia metabolitów THPI i THPAM, które mogą występować w wodach podziemnych.
(18) Ponadto należy również wymagać dalszych informacji potwierdzających w odniesieniu do stabilności kaptanu przy przechowywaniu w matrycach o wysokiej zawartości kwasów, aby potwierdzić obowiązujący najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości w przypadku truskawek.
(19) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011.
(20) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/918 10 przedłużono okres zatwierdzenia kaptanu do dnia 15 listopada 2024 r., aby umożliwić zakończenie procesu odnowienia przed wygaśnięciem okresu zatwierdzenia tej substancji czynnej. Jednak z uwagi na to, że decyzję w sprawie odnowienia podjęto przed tym przedłużonym terminem wygaśnięcia zatwierdzenia, niniejsze rozporządzenie należy zacząć stosować przed tą datą.
(21) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 3 września 2024 r.