a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz przepisy dotyczące zwalczania takich chorób, w tym zasady prioryte- tyzacji chorób umieszczonych w wykazie, które stanowią przedmiot zainteresowania na poziomie Unii, oraz kategoryzacji tych chorób. Przepisy dotyczące zapobiegania chorobom umieszczonym w wykazie i zwalczania ich stosuje się do gatunków i grup gatunków, które mogą przenosić takie choroby umieszczone w wykazie ze względu na to, że są na nie podatne lub odgrywają rolę wektorów. Takie gatunki i grupy gatunków wymieniono w tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 2 , w oparciu o kryteria określone w art. 8 rozporządzenia (UE) 2016/429.
(2) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przekazał opinie naukowe z dnia 1 sierpnia 2023 r., dotyczące gatunków ryb 3 , mięczaków 4 i skorupiaków 5 , które mogą być wektorami chorób objętych zakresem rozporządzenia (UE) 2016/429.
(3) Jest zatem kluczowe i ważne, aby dokonać przeglądu wykazu wektorów chorób wodnych wymienionych w tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882, biorąc pod uwagę opinie naukowe EFSA oraz kryteria określone w art. 8 rozporządzenia (UE) 2016/429, który wyraźnie określa, że wykaz musi zawierać te gatunki lub grupy gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie. Zgodnie z definicją roboczą z opinii naukowych EFSA gatunki wektory to gatunki, u których udowodniono przenoszenie czynnika powodującego wystąpienie choroby umieszczonej w wykazie na gatunki podatne. Takie gatunki wektory stanowią znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie.
(4) Jeżeli ryzykiem stwarzanym przez gatunki wektory określone w opiniach naukowych EFSA mogą zarządzać właściwe organy państw członkowskich, to gatunki te należy umieścić w czwartej kolumnie tabeli zawartej w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882. Ponadto gatunki wektory, które obecnie widnieją w tej kolumnie, ale nie zostały określone przez EFSA jako gatunki, u których udowodniono możliwość przenoszenia czynnika powodującego wystąpienie umieszczonej w wykazie choroby zwierząt wodnych na gatunki podatne, należy skreślić z tej kolumny. Należy zatem odpowiednio zmienić wykaz gatunków wektorów chorób wodnych znajdujący się z załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882.
(5) Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) poddała niedawno przeglądowi gatunki wodne, które są podatne na zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens. W art. 11.4.2 Kodeksu zdrowia zwierząt wodnych 6 zawarto zmieniony wykaz gatunków podatnych na tę chorobę. W związku z tym, że choroba ta widnieje w wykazie w tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882, Komisja dokonała przeglądu sprawozdania grupy ad hoc WHOA na temat gatunków podatnych na zakażenie chorobami umieszczonymi w wykazie WHOA 7 , które doprowadziło do zmiany w wykazie gatunków widniejących w Kodeksie zdrowia zwierząt wodnych.
(6) W następstwie przeglądu dokonanego przez Komisję należy zmienić wykaz gatunków i grup gatunków widniejących w trzeciej kolumnie tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882, dotyczący zakażenia wywoływanego przez Marteilia refringens. Niniejsza zmiana uwzględnia najnowszą wiedzę naukową i ma na celu osiągnięcie właściwego poziomu zgodności z normami WHOA, biorąc jednak pod uwagę poprzednie decyzje dotyczące zarządzania ryzykiem w odniesieniu do dwóch gatunków małży: Mytilus edulis i Mytilus galloprovincialis.
(7) Wykaz ten powinien zatem odzwierciedlać wykaz gatunków podatnych widniejący w art. 11.4.2 Kodeksu zdrowia zwierząt wodnych WHOA, z wyłączeniem gatunków Mytilus edulis i Mytilus galloprovincialis.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 11 stycznia 2024 r.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/1882/oj).
3 Gatunki, które mogą być wektorami lub rezerwuarami chorób objętych prawem o zdrowiu zwierząt: Wykaz patogenów ryb. Dziennik EFSA 2023; 21(8): 8174.
4 Gatunki, które mogą być wektorami lub rezerwuarami chorób objętych prawem o zdrowiu zwierząt: Wykaz patogenów mięczaków. Dziennik EFSA 2023; 21(8): 8173.
5 Gatunki, które mogą być wektorami lub rezerwuarami chorób objętych prawem o zdrowiu zwierząt: Wykaz patogenów skorupiaków. Dziennik EFSA 2023; 21(8): 8172.
6 Kodeks zdrowia zwierząt wodnych OIE, 2023, wyd. XXV.