(notyfikowana jako dokument nr C(2024) 5612)(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 31 lipca 2024 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zakażenie wirusem pomoru małych przeżuwaczy jest zakaźną chorobą wirusową występującą u owiec i kóz, która może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność hodowli, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
(2) W przypadku wystąpienia ogniska zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy u owiec lub kóz istnieje poważne ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby na inne zakłady, w których utrzymywane są owce lub kozy.
(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, i zdefiniowanych jako choroby kategorii A, B i C w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 3 . W szczególności w art. 21 i 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidziano ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, oraz przewidziano stosowanie na nim niektórych środków. Ponadto art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego stanowi, że obszar objęty ograniczeniami obejmuje obszar zapowietrzony, obszar zagrożony oraz, w razie potrzeby, obszary buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
(4) Decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2024/2014 4 przyjęto w ramach rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanowiono w niej niektóre tymczasowe środki nadzwyczajne w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w Grecji.
(5) Decyzja wykonawcza (UE) 2024/2014 stanowi w szczególności, że obszary zapowietrzone, obszary zagrożone i obszary buforowe, które zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 mają zostać ustanowione przez państwo członkowskie w następstwie wystąpienia ognisk zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, powinny obejmować co najmniej obszary wymienione w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.
(6) Od daty przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2024/2014 Grecja powiadomiła Komisję o wystąpieniu 14 kolejnych ognisk zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w zakładach, w których utrzymuje się owce lub kozy, znajdujących się w jednostkach regionalnych Trikala i Larisa w regionie Tesalia.
(7) Grecja zgłosiła w sumie 15 ognisk zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy, które tworzą co najmniej dwa odrębne skupiska - jedno z nich znajduje się na terenie jednostki regionalnej Trikala, a drugie na terenie jednostki regionalnej Larisa. Dziesięć z tych ognisk znajduje się poza obszarami objętymi ograniczeniami, wyznaczonymi już na terenie jednostek regionalnych Trikala i Grevena.
(8) W związku z tym obszary w Grecji umieszczone w wykazie obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2024/2014 należy zmienić przestrzennie lub czasowo w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby w Grecji i w pozostałej części Unii.
(9) Wielkość tych obszarów i okres obowiązywania środków, które mają być stosowane na obszarach zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych, powinny opierać się na kryteriach określonych w art. 64 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz przepisach określonych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, w tym sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy na obszarach dotkniętych tą chorobą oraz ogólnej sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy w danym państwie członkowskim, a także na poziomie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby. Okres obowiązywania środków powinien również uwzględniać normy międzynarodowe Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH). W obecnej sytuacji istnieje wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby, w szczególności ze względu na fakt, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez właściwy organ choroba rozprzestrzeniła się na obszarze w promieniu 84 km od miejsca pierwszego ogniska w ciągu kilku dni, oraz ze względu na dane epidemiologiczne sugerujące, że choroba występowała na tym obszarze przez pewien czas, zanim została zdiagnozowana.
(10) W związku z tym w załączniku do niniejszej decyzji należy określić obszary wskazane jako obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w Grecji oraz ustalić czas trwania tej regionalizacji.
(11) Ze względu na powagę i pilny charakter sytuacji oraz w celu natychmiastowego ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby po tym pierwszym wystąpieniu w tym państwie członkowskim konieczne jest zapewnienie, aby nie odbywało się przemieszczanie zwierząt z obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych do miejsc przeznaczenia poza zewnętrzny obwód obszaru buforowego, a także wykluczenie na pewien okres ewentualnych odstępstw od zakazu przemieszczania zwierząt przewidzianego w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na duże odległości.
(12) Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy oraz potrzebę zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby z zakładów, w których wystąpiła choroba, w Grecji do innych części tego państwa członkowskiego lub do innych państw członkowskich środki określone w niniejszej decyzji wykonawczej powinny mieć zastosowanie jak najszybciej.
(13) W związku z tym w załączniku do niniejszej decyzji należy bezzwłocznie ustanowić i wymienić obszary wskazane jako obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w Grecji, ustalić czas trwania tej regionalizacji oraz ograniczyć przemieszczanie zwierząt.
(14) Należy ponadto uchylić decyzję wykonawczą (UE) 2024/2014 i zastąpić ją niniejszą decyzją.
(15) Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Unii w odniesieniu do zakażenia wirusem pomoru małych przeżuwaczy niniejszą decyzję należy stosować do dnia 30 listopada 2024 r.
(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 30 lipca 2024 r.