Decyzja w sprawie składania i doręczania pism procesowych za pośrednictwem aplikacji e-Curia

DECYZJA SĄDU
z dnia 10 lipca 2024 r.
w sprawie składania i doręczania pism procesowych za pośrednictwem aplikacji e-Curia [2024/2096]

SĄD,

uwzględniając regulamin postępowania przed Sądem, w szczególności art. 56a § 2 i 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu dostosowania się do rozwoju technologii łączności stworzona została aplikacja informatyczna umożliwiająca składanie i doręczanie pism procesowych drogą elektroniczną.

(2) Wspomniana aplikacja, oparta na elektronicznym mechanizmie uwierzytelnienia z łącznym zastosowaniem identyfikatora i hasła, spełnia wymogi, by dokumenty były przekazywane w autentycznym i nienaruszonym kształcie oraz z zachowaniem poufności.

(3) Zważywszy na uzyskiwane dzięki tej aplikacji korzyści płynące z bezzwłocznego przepływu zdematerializowanych dokumentów, korzystanie z niej stało się obowiązkowe w przypadku składania i doręczania pism procesowych w toczących się przed Sądem postępowaniach ze skarg bezpośrednich.

(4) Sądy krajowe mogą składać i otrzymywać za pośrednictwem tej aplikacji pisma procesowe w prowadzonych przez Sąd postępowaniach w sprawie wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.

(5) W sprawach prejudycjalnych podmioty określone w art. 23 statutu również mogą korzystać w tej aplikacji.

(6) W trosce o prawidłowy przebieg postępowania - i wyłącznie na potrzeby rozpatrywania spraw prejudycjalnych - tę samą możliwość mają osoby uprawnione na mocy krajowych przepisów proceduralnych do reprezentowania siebie lub strony przed sądami krajowego,

WYDAJE NASTĘPUJĄCĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot i definicje

Aplikacja informatyczna o nazwie "e-Curia", wspólna dla sądów wchodzących w skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, pozwala na składanie i doręczanie pism procesowych drogą elektroniczną na warunkach określonych w niniejszej decyzji.

Do niniejszej decyzji mają zastosowanie definicje zawarte w art. 1 regulaminu postępowania.

Artykuł  2

Dostęp do aplikacji

Korzystanie z aplikacji e-Curia wymaga utworzenia konta dostępu i posługiwania się osobistym identyfikatorem i osobistym hasłem.

Są do niego uprawnieni przedstawiciele stron lub, w przypadku wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, podmioty określone w art. 23 statutu (konto "przedstawiciel"), osoby działające w imieniu sądu krajowego (konto "sąd") lub osoby uprawnione na mocy krajowych przepisów proceduralnych do reprezentowania siebie lub do reprezentowania strony przed sądami krajowego (konto "osoba uprawniona").

Z aplikacji mogą również korzystać dodatkowo asystenci wyznaczeni imiennie przez właściciela jednego z tych kont (konto "asystent").

Artykuł  3

Złożenie pisma procesowego

Złożenie pisma procesowego za pośrednictwem e-Curia następuje wtedy, gdy do złożenia posłużono się osobistym identyfikatorem i osobistym hasłem przedstawiciela strony lub podmiotu określonego w art. 23 statutu, osoby uprawnionej do reprezentowania siebie lub do reprezentowania strony postępowania głównego lub osoby działającej w imieniu sądu krajowego. Użycie tego identyfikatora i tego hasła jest równoznaczne ze złożeniem podpisu na danym piśmie.

Artykuł  4

Załączniki

Do pisma procesowego złożonego za pośrednictwem e-Curia należy dołączyć wymienione w tym piśmie załączniki oraz ich spis.

Artykuł  5

Data i godzina złożenia

Pismo procesowe uznaje się za złożone w rozumieniu art. 72 § 2 i art. 205 § 3 regulaminu postępowania z chwilą zatwierdzenia złożenia tego pisma przez przedstawiciela strony lub podmiotu określonego w art. 23 statutu, przez osobę uprawnioną do reprezentowania siebie lub do reprezentowania strony postępowania głównego lub przez osobę działającą w imieniu danego sądu.

Za godzinę doręczenia pisma uznaje się godzinę obowiązującą w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Artykuł  6

Doręczanie pism procesowych

Pisma procesowe, w tym wyroki i postanowienia, doręcza się za pośrednictwem e-Curia właścicielom konta e-Curia, którzy w danej sprawie reprezentują stronę lub podmiot określony w art. 23 statutu, lub działają we własnym imieniu lub w imieniu strony postępowania głównego lub sądu krajowego. Właściciele konta "asystent" są również adresatami tych doręczeń.

W przypadkach przewidzianych w statucie i regulaminie postępowania doręczenia do państw członkowskich, innych państw będących stronami porozumienia EOG, państw trzecich, instytucji i Urzędu Nadzoru EFTA są dokonywane za pośrednictwem e-Curia, jeżeli adresat zaakceptował ten sposób doręczenia.

Pisma procesowe mogą być doręczane także przy użyciu innych sposobów przekazywania przewidzianych w regulaminie postępowania, jeżeli wymaga tego obszerność lub charakter dokumentu lub jeżeli skorzystanie z e-Curia jest niemożliwe z przyczyn technicznych.

Jeżeli skorzystanie z e-Curia jest niemożliwe z przyczyn technicznych i jeżeli wymaga tego pilny charakter, sekretarz przekazuje pisma procesowe w dowolny stosowny sposób. Po przekazaniu pisma w ten sposób doręczenie pisma za pośrednictwem e-Curia musi nastąpić niezwłocznie po tym, gdy korzystanie z aplikacji stanie się ponownie technicznie możliwe.

Artykuł  7

Data i godzina doręczenia

Adresaci pism podlegających doręczeniu, o których mowa w poprzednim artykule, otrzymują pocztą elektroniczną powiadomienie o wszystkich pismach doręczanych im za pośrednictwem e-Curia.

Pismo procesowe zostaje doręczone z chwilą zastosowania przez użytkownika polecenia otwarcia dostępu do tego dokumentu. W razie niezastosowania polecenia otwarcia dostępu pismo uznaje się za doręczone z upływem siedmiu dni następujących po dniu, w którym została wysłana wiadomość elektroniczna z powiadomieniem.

Gdy strona lub podmiot określony w art. 23 statutu są reprezentowani przez więcej niż jedną osobę lub jeżeli więcej niż jedna osoba jest upoważniona do działania w imieniu strony postępowania głównego lub sądu krajowego, lub jeżeli właściciel konta "przedstawiciel", konta "sąd" lub konta "osoba uprawniona" stworzył konta dla swojego asystenta lub swoich asystentów, do celów obliczania biegu terminów przyjmuje się chwilę pierwszego zastosowania polecenia otwarcia dostępu.

Za godzinę doręczenia pisma uznaje się godzinę obowiązującą w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Artykuł  8

Brak technicznej możliwości skorzystania z e-Curia do złożenia pisma w sprawach ze skarg bezpośrednich

W przypadku skarg bezpośrednich, jeżeli złożenie pisma procesowego za pośrednictwem e-Curia jest niemożliwe z przyczyn technicznych, przedstawiciel strony niezwłocznie powiadamia o tym sekretariat Sądu za pośrednictwem poczty elektronicznej (GC.Registry@curia.europa.eu) lub środka komunikacji elektronicznej używanego przez Sąd, podając:

rodzaj pisma, które ma zostać złożone,
w stosownym przypadku termin wyznaczony do złożenia tego pisma,
charakter napotkanej przeszkody technicznej uniemożliwiającej złożenie pisma w celu sprawdzenia przez służby instytucji, czy wynika ona z braku dostępności e-Curia.

Jeżeli przedstawiciel ten jest związany terminem, przekazuje egzemplarz pisma do sekretariatu Sądu w dowolny stosowny sposób (złożenie wersji papierowej lub przekazanie w drodze przesyłki pocztowej, za pomocą wiadomości elektronicznej lub przy użyciu innego dowolnego środka komunikacji elektronicznej używanego przez Sąd). Po przekazaniu pisma w ten sposób złożenie pisma za pośrednictwem e-Curia musi nastąpić niezwłocznie po tym, gdy korzystanie z aplikacji stanie się ponownie technicznie możliwe.

W zależności od danego przypadku Sąd lub prezes Sądu rozstrzygają w przedmiocie przyjęcia pisma złożonego za pośrednictwem e-Curia po wyznaczonym terminie, uwzględniając informacje podane przez składającego w celu wykazania, że z przyczyn technicznych nie był w stanie złożyć tego pisma za pośrednictwem e-Curia w terminie.

Artykuł  9

Brak technicznej możliwości skorzystania z e-Curia do złożenia pisma w sprawach prejudycjalnych

W sprawach prejudycjalnych, jeżeli przedstawiciel podmiotu określonego w art. 23 statutu, osoba uprawniona do reprezentowania siebie lub do reprezentowania strony postępowania głównego lub osoba działająca w imieniu sądu krajowego posiada konto dostępu, a złożenie pisma procesowego za pośrednictwem e-Curia jest niemożliwe z przyczyn technicznych, ów przedstawiciel lub owa osoba są proszeni o niezwłoczne powiadomienie o tym sekretariatu Sądu za pomocą wiadomości elektronicznej (GC.Registry@curia.europa.eu) lub przy użyciu środka komunikacji elektronicznej używanego przez Sąd.

Jeżeli ten przedstawiciel lub ta osoba są związani terminem, przekazują egzemplarz pisma do sekretariatu Sądu w dowolny stosowny sposób (złożenie wersji papierowej lub przekazanie w drodze przesyłki pocztowej, za pomocą wiadomości elektronicznej lub przy użyciu innego dowolnego środka komunikacji elektronicznej używanego przez Sąd). Są oni proszeni o złożenie pisma za pośrednictwem e-Curia niezwłocznie po tym, gdy korzystanie z aplikacji stanie się ponownie technicznie możliwe.

Artykuł  10

Warunki korzystania z aplikacji

Sekretarz określa warunki korzystania z e-Curia i zapewnia ich przestrzeganie. Korzystanie z e-Curia niezgodnie z jego warunkami może skutkować dezaktywacją danego konta dostępu.

Sąd podejmuje działania niezbędne do ochrony e-Curia przed nadużyciami lub wykorzystaniem w złej wierze.

Użytkownik otrzymuje pocztą elektroniczną powiadomienie o wszelkich środkach podejmowanych na mocy niniejszego artykułu uniemożliwiających mu korzystanie z konta dostępu.

Artykuł  11

Uchylenie

Niniejsza decyzja uchyla i zastępuje decyzję Sądu z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie składania i doręczania dokumentów procesowych za pośrednictwem aplikacji e-Curia 1 .

Artykuł  12

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 września 2024 r.

Sporządzono w Luksemburgu w dniu 10 lipca 2024 r.
1 Dz.U. L 240 z 25.9.2018, s. 72.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2096

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja w sprawie składania i doręczania pism procesowych za pośrednictwem aplikacji e-Curia
Data aktu: 10/07/2024
Data ogłoszenia: 12/08/2024
Data wejścia w życie: 01/09/2024