a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (UE) 2015/2283 stanowi, że nowa żywność może być wprowadzana na rynek w Unii, pod warunkiem że wydano na nią zezwolenie i została ona wpisana do unijnego wykazu nowej żywności.
(2) Na podstawie art. 8 rozporządzenia (UE) 2015/2283 w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2017/2470 2 ustanowiono unijny wykaz nowej żywności.
(3) Unijny wykaz określony w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/2470 zawiera częściowy hydrolizat białka ze zużytego jęczmienia (Hordeum vulgare) i ryżu (Oryza sativa) jako nową żywność, na którą wydano zezwolenie.
(4) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2851 3 zezwoliło na wprowadzenie na rynek częściowego hydrolizatu białka ze zużytego jęczmienia (Hordeum vulgare) i ryżu (Oryza sativa) jako nowej żywności do stosowania w niektórych środkach spożywczych przeznaczonych dla ogółu populacji.
(5) Dnia 6 lutego 2024 r. przedsiębiorstwo Evergrain LLC ("wnioskodawca") przedłożyło Komisji, zgodnie z art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/2283, wniosek o zmianę szczegółowych wymogów dotyczących etykietowania nowej żywności "częściowy hydrolizat białka ze zużytego jęczmienia (Hordeum vulgare) i ryżu (Oryza sativa)". Wnioskodawca zwrócił się o zmianę szczegółowych wymogów dotyczących etykietowania, w szczególności zmianę oznaczenia nowej żywności na "hydrolizat białka z jęczmienia i ryżu".
(6) Zgodnie z pierwotnym wymogiem dotyczącym etykietowania było to "częściowo hydrolizowane białko ze zużytego jęczmienia i ryżu". Wnioskodawca uważa, że zmiana oznaczenia jest konieczna, ponieważ słowo "częściowo" nie jest pojęciem jasno zdefiniowanym, w szczególności dla przeciętnego konsumenta, który nie wie, w jakim stopniu białko jest hydrolizowane, zwłaszcza w porównaniu z innymi białkami roślinnymi. Wnioskodawca wskazuje ponadto, że wyraz "zużyty" nie jest stosowany w odniesieniu do innych nowych białek, na które wydano zezwolenie, przetwarzanych w podobny sposób, i w związku z tym uważa, że stosowanie tego określenia w odniesieniu do przedmiotowej nowej żywności może być mylące. Ponadto wnioskodawca wskazuje również, że w przypadku przetwarzania jęczmienia i ryżu jako surowców pierwszym etapem jest usunięcie skrobi, tak samo jak w przypadku wszelkich innych białek roślinnych.
(7) Komisja uważa, że wnioskowana aktualizacja unijnego wykazu polegająca na zmianie szczegółowych wymogów dotyczących etykietowania, w szczególności oznaczenia nowej żywności "częściowo hydrolizowane białko ze zużytego jęczmienia i ryżu" zgodnie z propozycją wnioskodawcy nie ma wpływu na zdrowie człowieka oraz że przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zgodnie z art. 10 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2015/2283 nie jest konieczne. Na podstawie uzasadnienia przedstawionego przez wnioskodawcę Komisja jest zdania, że słowo "zużytego" można pominąć przy oznaczaniu nowej żywności do celów etykietowania. Komisja nie zgadza się jednak z usunięciem słowa "częściowo" z oznaczenia nowej żywności. Zgodnie z przepisami dotyczącymi etykietowania, w szczególności z art. 10 ust. 2 lit. g) rozporządzenia (UE) 2015/2283, szczegółowe wymogi dotyczące etykietowania nie powinny wprowadzać konsumenta w błąd. Ponadto zgodnie z art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 4 informacje na temat żywności nie powinny wprowadzać w błąd, w szczególności co do cech środków spożywczych oraz, między innymi, ich właściwości i składu. Z uwagi na to, że stopień hydrolizy nowej żywności wynosi 1-7 %, Komisja uważa, że w oznaczeniu nowej żywności należy zachować słowo "częściowo". Ponadto, gdyby wnioskodawca chciał dodatkowo poinformować konsumenta o stopniu hydrolizy, może go dobrowolnie podać na etykiecie produktu zgodnie z art. 36 rozporządzenia (UE) nr 1169/2011. Nowa żywność powinna być zatem oznaczana w ramach etykietowania zawierających ją środków spożywczych jako "częściowy hydrolizat białka z jęczmienia i ryżu".
(8) Informacje przedstawione we wniosku dają wystarczające podstawy do stwierdzenia, że zmiany w szczegółowych wymogach dotyczących etykietowania nowej żywności są zgodne z warunkami określonymi w art. 12 rozporządzenia (UE) 2015/2283 i powinny zostać zatwierdzone.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/2470.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2024 r.