Decyzja 2024/2045 dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach organów Rady Europy w odniesieniu do statusu Unii Europejskiej w ramach rozszerzonego porozumienia częściowego w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy

DECYZJA RADY (UE) 2024/2045
z dnia 22 lipca 2024 r.
dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach organów Rady Europy w odniesieniu do statusu Unii Europejskiej w ramach rozszerzonego porozumienia częściowego w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 212 w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje,

(1) W dniu 14 listopada 2022 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjęło rezolucję, w której uznało potrzebę ustanowienia, we współpracy z Ukrainą, międzynarodowego mechanizmu kompensaty strat lub szkód spowodowanych niezgodnymi z prawem międzynarodowym działaniami Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy lub na jej terytorium oraz utworzenia przez państwa członkowskie ONZ, we współpracy z Ukrainą, międzynarodowego rejestru szkód, który służyłby jako zbiór dowodów i informacji o roszczeniach dotyczących tych strat lub szkód.

(2) W dniu 12 maja 2023 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rezolucję ustanawiającą rozszerzone porozumienie częściowe w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy (zwanego dalej "rejestrem").

(3) Rejestr ma służyć jako zbiór dokumentów zawierających dowody i roszczenia w odniesieniu do informacji o stratach i szkodach wyrządzonych wszystkim zainteresowanym osobom fizycznym i prawnym oraz państwu ukraińskiemu od dnia 24 lutego 2022 r. na terytorium Ukrainy w wyniku niezgodnych z prawem międzynarodowym działań Federacji Rosyjskiej w Ukrainie lub przeciwko niej.

(4) W dniu 11 maja 2023 r. Unia przystąpiła do rejestru jako stowarzyszony członek założyciel w drodze notyfikacji skierowanej do sekretarza generalnego Rady Europy. W dniu 16 maja 2023 r. Unia podpisała deklarację wspierającą rejestr określony w dodatku I do deklaracji z Reykjavíku. Unia przystąpiła do rejestru w charakterze członka stowarzyszonego, nie wykluczając przyszłej zmiany swojego statusu z członka stowarzyszonego na uczestnika rejestru.

(5) W dniu 29 lutego 2024 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie (UE) 2024/792 1  ustanawiające Instrument na rzecz Ukrainy, zapewniając w ten sposób podstawę prawną finansowania inicjatyw i organów zaangażowanych we wspieranie i egzekwowanie międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w Ukrainie.

(6) Uwzględniając interes Unii w zapewnieniu, aby Federacja Rosyjska poniosła odpowiedzialność prawną za niezgodne z prawem międzynarodowym działania wobec Ukrainy - w tym, aby skompensowała wszelkie straty i szkody spowodowane tymi działaniami - oraz jej interes w korzystaniu z pełni praw przysługujących uczestnikom rejestru, należy zmienić status Unii w rejestrze z członka stowarzyszonego na uczestnika. Zmiana statusu Unii w rejestrze powinna pozostawać bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w odniesieniu do rejestru.

(7) Zmiana statusu Unii w rejestrze pozostaje bez uszczerbku dla przyszłych decyzji, które mogą zostać podjęte w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii, zwłaszcza w odniesieniu do przyszłego międzynarodowego mechanizmu kompensacyjnego, który może zawierać komisję ds. roszczeń i fundusz kompensacyjny, o których mowa w rejestrze.

(8) Uczestnicy rejestru są zobowiązani wnosić roczny obowiązkowy wkład na rzecz rejestru. W przypadku Unii płatność ta ma być dokonywana zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2024/792,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach organów Rady Europy w odniesieniu do statusu Unii Europejskiej w ramach rozszerzonego porozumienia częściowego w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy (zwanego dalej "rejestrem"), polega na notyfikacji zmiany statusu Unii z członka stowarzyszonego na uczestnika zgodnie z artykułem 4.2 statutu rejestru.
2. 
Notyfikacja, o której mowa w ust. 1, oraz planowana zmiana statusu pozostają bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w odniesieniu do rejestru.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2024 r.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/792 z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie ustanowienia Instrumentu na rzecz Ukrainy (Dz.U. L, 2024/792, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2045

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/2045 dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach organów Rady Europy w odniesieniu do statusu Unii Europejskiej w ramach rozszerzonego porozumienia częściowego w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy
Data aktu: 22/07/2024
Data ogłoszenia: 24/07/2024