a także mając na uwadze, co następuje,(1) W dniu 14 listopada 2022 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjęło rezolucję, w której uznało potrzebę ustanowienia, we współpracy z Ukrainą, międzynarodowego mechanizmu kompensaty strat lub szkód spowodowanych niezgodnymi z prawem międzynarodowym działaniami Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy lub na jej terytorium oraz utworzenia przez państwa członkowskie ONZ, we współpracy z Ukrainą, międzynarodowego rejestru szkód, który służyłby jako zbiór dowodów i informacji o roszczeniach dotyczących tych strat lub szkód.
(2) W dniu 12 maja 2023 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rezolucję ustanawiającą rozszerzone porozumienie częściowe w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy (zwanego dalej "rejestrem").
(3) Rejestr ma służyć jako zbiór dokumentów zawierających dowody i roszczenia w odniesieniu do informacji o stratach i szkodach wyrządzonych wszystkim zainteresowanym osobom fizycznym i prawnym oraz państwu ukraińskiemu od dnia 24 lutego 2022 r. na terytorium Ukrainy w wyniku niezgodnych z prawem międzynarodowym działań Federacji Rosyjskiej w Ukrainie lub przeciwko niej.
(4) W dniu 11 maja 2023 r. Unia przystąpiła do rejestru jako stowarzyszony członek założyciel w drodze notyfikacji skierowanej do sekretarza generalnego Rady Europy. W dniu 16 maja 2023 r. Unia podpisała deklarację wspierającą rejestr określony w dodatku I do deklaracji z Reykjavíku. Unia przystąpiła do rejestru w charakterze członka stowarzyszonego, nie wykluczając przyszłej zmiany swojego statusu z członka stowarzyszonego na uczestnika rejestru.
(5) W dniu 29 lutego 2024 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie (UE) 2024/792 1 ustanawiające Instrument na rzecz Ukrainy, zapewniając w ten sposób podstawę prawną finansowania inicjatyw i organów zaangażowanych we wspieranie i egzekwowanie międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w Ukrainie.
(6) Uwzględniając interes Unii w zapewnieniu, aby Federacja Rosyjska poniosła odpowiedzialność prawną za niezgodne z prawem międzynarodowym działania wobec Ukrainy - w tym, aby skompensowała wszelkie straty i szkody spowodowane tymi działaniami - oraz jej interes w korzystaniu z pełni praw przysługujących uczestnikom rejestru, należy zmienić status Unii w rejestrze z członka stowarzyszonego na uczestnika. Zmiana statusu Unii w rejestrze powinna pozostawać bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w odniesieniu do rejestru.
(7) Zmiana statusu Unii w rejestrze pozostaje bez uszczerbku dla przyszłych decyzji, które mogą zostać podjęte w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii, zwłaszcza w odniesieniu do przyszłego międzynarodowego mechanizmu kompensacyjnego, który może zawierać komisję ds. roszczeń i fundusz kompensacyjny, o których mowa w rejestrze.
(8) Uczestnicy rejestru są zobowiązani wnosić roczny obowiązkowy wkład na rzecz rejestru. W przypadku Unii płatność ta ma być dokonywana zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2024/792,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: