Decyzja 2024/2045 dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach organów Rady Europy w odniesieniu do statusu Unii Europejskiej w ramach rozszerzonego porozumienia częściowego w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy

DECYZJA RADY (UE) 2024/2045
z dnia 22 lipca 2024 r.
dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach organów Rady Europy w odniesieniu do statusu Unii Europejskiej w ramach rozszerzonego porozumienia częściowego w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 212 w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje,

(1) W dniu 14 listopada 2022 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjęło rezolucję, w której uznało potrzebę ustanowienia, we współpracy z Ukrainą, międzynarodowego mechanizmu kompensaty strat lub szkód spowodowanych niezgodnymi z prawem międzynarodowym działaniami Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy lub na jej terytorium oraz utworzenia przez państwa członkowskie ONZ, we współpracy z Ukrainą, międzynarodowego rejestru szkód, który służyłby jako zbiór dowodów i informacji o roszczeniach dotyczących tych strat lub szkód.

(2) W dniu 12 maja 2023 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rezolucję ustanawiającą rozszerzone porozumienie częściowe w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy (zwanego dalej "rejestrem").

(3) Rejestr ma służyć jako zbiór dokumentów zawierających dowody i roszczenia w odniesieniu do informacji o stratach i szkodach wyrządzonych wszystkim zainteresowanym osobom fizycznym i prawnym oraz państwu ukraińskiemu od dnia 24 lutego 2022 r. na terytorium Ukrainy w wyniku niezgodnych z prawem międzynarodowym działań Federacji Rosyjskiej w Ukrainie lub przeciwko niej.

(4) W dniu 11 maja 2023 r. Unia przystąpiła do rejestru jako stowarzyszony członek założyciel w drodze notyfikacji skierowanej do sekretarza generalnego Rady Europy. W dniu 16 maja 2023 r. Unia podpisała deklarację wspierającą rejestr określony w dodatku I do deklaracji z Reykjavíku. Unia przystąpiła do rejestru w charakterze członka stowarzyszonego, nie wykluczając przyszłej zmiany swojego statusu z członka stowarzyszonego na uczestnika rejestru.

(5) W dniu 29 lutego 2024 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie (UE) 2024/792 1  ustanawiające Instrument na rzecz Ukrainy, zapewniając w ten sposób podstawę prawną finansowania inicjatyw i organów zaangażowanych we wspieranie i egzekwowanie międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w Ukrainie.

(6) Uwzględniając interes Unii w zapewnieniu, aby Federacja Rosyjska poniosła odpowiedzialność prawną za niezgodne z prawem międzynarodowym działania wobec Ukrainy - w tym, aby skompensowała wszelkie straty i szkody spowodowane tymi działaniami - oraz jej interes w korzystaniu z pełni praw przysługujących uczestnikom rejestru, należy zmienić status Unii w rejestrze z członka stowarzyszonego na uczestnika. Zmiana statusu Unii w rejestrze powinna pozostawać bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w odniesieniu do rejestru.

(7) Zmiana statusu Unii w rejestrze pozostaje bez uszczerbku dla przyszłych decyzji, które mogą zostać podjęte w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii, zwłaszcza w odniesieniu do przyszłego międzynarodowego mechanizmu kompensacyjnego, który może zawierać komisję ds. roszczeń i fundusz kompensacyjny, o których mowa w rejestrze.

(8) Uczestnicy rejestru są zobowiązani wnosić roczny obowiązkowy wkład na rzecz rejestru. W przypadku Unii płatność ta ma być dokonywana zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2024/792,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach organów Rady Europy w odniesieniu do statusu Unii Europejskiej w ramach rozszerzonego porozumienia częściowego w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy (zwanego dalej "rejestrem"), polega na notyfikacji zmiany statusu Unii z członka stowarzyszonego na uczestnika zgodnie z artykułem 4.2 statutu rejestru.
2. 
Notyfikacja, o której mowa w ust. 1, oraz planowana zmiana statusu pozostają bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w odniesieniu do rejestru.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2024 r.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/792 z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie ustanowienia Instrumentu na rzecz Ukrainy (Dz.U. L, 2024/792, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2045

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/2045 dotycząca stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach organów Rady Europy w odniesieniu do statusu Unii Europejskiej w ramach rozszerzonego porozumienia częściowego w sprawie rejestru szkód spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy
Data aktu: 22/07/2024
Data ogłoszenia: 24/07/2024
Data wejścia w życie: 22/07/2024