KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 37 ust. 4 lit. b),
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono między innymi zharmonizowany wykaz przenośnych chorób zwierząt (choroby umieszczone w wykazie) oraz przepisy w odniesieniu do poszczególnych chorób umieszczonych w tym wykazie dotyczące zapobiegania im oraz ich zwalczania.
(2) W art. 9 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom i ich zwalczania, które mają być stosowane do różnych kategorii chorób umieszczonych w wykazie, w tym przepisy dotyczące podziału na kompartmenty.
(3) Art. 37 rozporządzenia (UE) 2016/429 daje państwom członkowskim prawo wystąpienia do Komisji z wnioskiem o uznanie statusu obszaru wolnego od choroby dla kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) tego rozporządzenia.
(4) Podejście oparte na podziale na kompartmenty przewidziane w rozporządzeniu (UE) 2016/429 jest zgodne z międzynarodowymi normami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt ("WOAH"), w szczególności z rozdziałami 4.4 i 4.5 Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych 2 dotyczącymi, odpowiednio, podziału na strefy i kompartmenty, które to normy mają być wykorzystywane przez członków WOAH jako podstawa przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zwierząt i ich zwalczania.
(5) W załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/690 3 określono choroby umieszczone w wykazie, w odniesieniu do których można ustalić status obszaru wolnego od choroby dla kompartmentów zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) 2016/429.
(6) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 4 zdefiniowano "chorobę kategorii A" jako chorobę umieszczoną w wykazie, która zwykle nie występuje w Unii i po wykryciu której muszą zostać wprowadzone natychmiastowe środki likwidacji choroby, jak określono w art. 9 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/429, oraz wymieniono w załączniku do tego rozporządzenia wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI) i zakażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu (NDV) jako choroby kategorii A.
(7) Chociaż w art. 37 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 przewidziano możliwość wystąpienia przez państwo członkowskie do Komisji o uznanie statusu obszaru wolnego od choroby dla kompartmentów w odniesieniu do chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a) tego rozporządzenia, załącznik II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/690 nie obejmuje chorób kategorii A zwierząt lądowych.
(8) Ze względu na globalnie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w zakresie wysoce zjadliwej grypy ptaków i rzekomego pomoru drobiu przepisy dotyczące zapobiegania tym chorobom umieszczonym w wykazie i ich zwalczania w Unii powinny obejmować możliwość podziału na kompartmenty.
(9) Wspomniane dwie choroby umieszczone w wykazie należy zatem włączyć do załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/690.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/690.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2024 r.