Rozporządzenie wykonawcze 2024/2000 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1070 w celu racjonalizacji sprawozdawczości dotyczącej jego stosowania oraz umożliwienia korzystania z aktywnych systemów antenowych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/2000
z dnia 24 lipca 2024 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1070 w celu racjonalizacji sprawozdawczości dotyczącej jego stosowania oraz umożliwienia korzystania z aktywnych systemów antenowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej 1 , w szczególności jej art. 57 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/1070 2  ustanowiono właściwości fizyczne i techniczne punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu, o których mowa w art. 57 ust. 1 akapit drugi dyrektywy (UE) 2018/1972. To rozporządzenie wykonawcze nie ma zastosowania do punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu z aktywnym systemem antenowym.

(2) W 2022 r. zaktualizowano europejską normę EN 62232 3 , aby umożliwić stosowanie aktywnych systemów antenowych, w tym w punktach dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności instalacji stacji bazowych z zalecanymi wartościami granicznymi zgodnie z zaleceniem Rady 1999/519/WE 4  w sprawie narażenia ludzi na pola elektromagnetyczne.

(3) Aby odzwierciedlić zaktualizowaną normę europejską EN 62232, rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1070 powinno mieć również zastosowanie do punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu z aktywnym systemem antenowym, co ułatwi wdrożenie punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii zgodnie z wysokim poziomem ochrony zdrowia publicznego określonym w zaleceniu 1999/519/WE. Powinno to pozostawać bez uszczerbku dla swobodnego przepływu i użytkowania urządzeń radiowych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE 5 .

(4) Zgodnie z zasadami lepszego stanowienia prawa oraz w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych należy przedłużyć obowiązkowy okres sprawozdawczy dla państw członkowskich dotyczący stosowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1070 z jednego roku do dwóch lat.

(5) W celu usprawnienia procesu powiadamiania i zmniejszenia obciążeń administracyjnych zarówno dla operatorów, którzy uruchomili punkty dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu klas E2 lub E10, jak i właściwych organów państw członkowskich, termin składania przez takich operatorów powiadomienia o nowej instalacji właściwemu organowi państwa członkowskiego należy przedłużyć z 2 tygodni do 1 miesiąca, aby umożliwić elastyczność proceduralną.

(6) W przypadku rozmieszczania w tej samej lokalizacji systemów antenowych lub ich części należy doprecyzować zasady przedstawiania dowodów potwierdzających zgodność zagregowanej zastępczej mocy promieniowanej izo- tropowo ("EIRP").

(7) Kolokacja powinna obejmować montaż lub instalację wielu systemów antenowych, lub ich części, jednego lub większej liczby punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu w tym samym miejscu lub na tej samej konstrukcji nośnej, w celu nadawania i odbierania sygnałów częstotliwości radiowej do celów łączności.

(8) Należy odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1070.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Łączności,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2020/1070 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 skreśla się akapit drugi;
2)
art. 3 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Operatorzy, którzy utworzyli punkty dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu klasy E2 lub E10, spełniające warunki określone w ust. 1, w terminie jednego miesiąca od wdrożenia każdego punktu dostępu powiadamiają właściwy organ krajowy o instalacji i lokalizacji tych punktów dostępu, a także o tym, czy te punkty dostępu spełniają wymogi określone w ust. 1 lit. a) lub b).";

3)
Artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Państwa członkowskie regularnie monitorują stosowanie niniejszego rozporządzenia i składają Komisji sprawozdania na ten temat, a w szczególności na temat stosowania art. 3 ust. 1, w tym technologii wykorzystywanych przez wdrożone punkty dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu, po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 2021 r., następnie co roku do dnia 31 grudnia 2023 r. Od dnia 1 stycznia 2024 r. państwa członkowskie składają Komisji sprawozdania co 2 lata, po raz pierwszy do dnia 31 marca 2026 r. Każde z tych sprawozdań obejmuje okres 2 lat kalendarzowych i jest przedkładane Komisji do dnia 31 marca roku następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego.";

4)
Załącznik zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 lipca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

A. Warunki, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. b)

1. Całkowita objętość części punktu dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu obsługującego co najmniej jednego użytkownika widma radiowego, która jest widoczna dla ogółu społeczeństwa, nie może przekraczać 30 litrów.

2. Całkowita objętość części wielu różnych punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu współdzielących obiekt infrastruktury o ograniczonej powierzchni, taki jak słup oświetleniowy, słup sygnalizacji świetlnej, billboard lub przystanek autobusowy, które są widoczne dla ogółu społeczeństwa, nie może przekraczać 30 litrów.

3. W przypadkach, w których system antenowy i inne elementy, takie jak moduł radiowy, procesor cyfrowy, moduł przechowywania danych, system chłodzenia, zasilacz, przyłącza kablowe, elementy sieci dosyłowej lub elementy do uziemiania i mocowania punktu dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu, są instalowane oddzielnie, każda ich część przekraczająca objętość 30 litrów musi pozostać niewidoczna dla ogółu społeczeństwa.

4. Punkt dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu musi być wizualnie spójny z konstrukcją nośną oraz mieć proporcjonalny rozmiar w stosunku do całkowitej wielkości konstrukcji nośnej, jak również spójny kształt, neutralne kolory pasujące do koloru konstrukcji nośnej lub wtapiające się w nią oraz ukryte kable i nie może tworzyć bałaganu wizualnego wraz z innymi punktami dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu, które są już zainstalowane w tym samym miejscu lub miejscach sąsiadujących.

5. Masa punktu dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu i jego kształt nie powinny powodować konieczności strukturalnego wzmocnienia konstrukcji nośnej.

6. Punkt dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu klasy instalacji E10 może być zainstalowany wyłącznie w przestrzeni zewnętrznej lub w dużych pomieszczeniach, w których wysokość stropu wynosi co najmniej 4 metry.

B. Wymogi normy europejskiej, o której mowa w art. 3 ust. 1

1. Wdrażanie punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu musi być zgodne z wymogami klas instalacji E0, E2 i E10 przedstawionymi w tabeli 2 w pkt 6.2.5 normy europejskiej EN 62232:2022 "Wyznaczanie natężenia pola RF, gęstości mocy i SAR w otoczeniu stacji bazowych dla oceny poziomu ekspozycji człowieka".

2. W przypadkach, w których w jednym miejscu występuje wiele systemów antenowych lub ich części, co najmniej jednego punktu dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu, który wchodzi w zakres niniejszego rozporządzenia, kryteria dotyczące EIRP przedstawione w normie, o której mowa w pkt 1, mają zastosowanie do sumy EIRP wszystkich systemów antenowych lub ich części występujących w jednym miejscu. W przypadku rozmieszczenia w tym samym miejscu systemów antenowych lub ich części podmioty wdrażające mogą przedstawić wspólnie dowody zgodności zagregowanej EIRP, chyba że prawo krajowe stanowi inaczej.""

1 Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 36.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1070 z dnia 20 lipca 2020 r. określające cechy punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu zgodnie z art. 57 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (Dz.U. L 234 z 21.7.2020, s. 11).
3 EN 62232:2022, wydanie 3.0 "Określenie natężenia pola fal radiowych, gęstości mocy i SAR w pobliżu stacji bazowych do celów oceny narażenia człowieka".
4 Zalecenie Rady 1999/519/WE z dnia 12 lipca 1999 r. w sprawie ograniczenia narażenia ludności na pola elektromagnetyczne (od 0 Hz 300 GHz), (Dz.U. L 199 z 30.7.1999, s. 59).
5 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylająca dyrektywę 1999/5/WE (Dz.U. L 153 z 22.5.2014, s. 62).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2000

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/2000 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1070 w celu racjonalizacji sprawozdawczości dotyczącej jego stosowania oraz umożliwienia korzystania z aktywnych systemów antenowych
Data aktu: 24/07/2024
Data ogłoszenia: 25/07/2024
Data wejścia w życie: 14/08/2024