RADA UNII EUROPEJSKIEJ:uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/1999 1 .
(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwanego dalej "Wysokim Przedstawicielem"), wydanym w imieniu Unii Europejskiej, dotyczącym globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka, Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka podkreśla, że Unia jest zdeterminowana, aby wzmocnić swoją rolę w walce z poważnymi pogwałceniami i naruszeniami praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów Unii jest sprawienie, aby wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka to jedna z podstawowych wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
(3) W swoim oświadczeniu z dnia 16 grudnia 2023 r. Wysoki Przedstawiciel podkreślił, że Unia jest zaniepokojona nasileniem aktów przemocy, których wobec Palestyńczyków dopuszczają się ekstremistyczni osadnicy na okupowanym Zachodnim Brzegu i których skala jest bezprecedensowa. Unia stale powtarza, że zdecydowanie potępia przemoc ze strony osadników; zaapelowała też o zapewnienie rozliczalności. Unia zaapelowała również do Izraela, by zapobiegał przemocy ze strony osadników i dopilnował, by sprawcy takiej przemocy zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Od czasu ataków terrorystycznych na Izrael, które Hamas przeprowadził w dniu 7 października 2023 r., liczba aktów przemocy ze strony osadników znacząco wzrosła.
(4) We wspólnym oświadczeniu z dnia 20 maja 2024 r. w sprawie ataków na infrastrukturę medyczną i cywilną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Wysoki Przedstawiciel oraz Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego określili cierpienie ludności cywilnej w Strefie Gazy mianem ludzkiej tragedii i wyrazili w imieniu Unii głębokie zaniepokojenie. Ponowili apele o natychmiastowe zawieszenie broni, bezwarunkowe uwolnienie wszystkich zakładników i pełny dostęp pomocy humanitarnej.
(5) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2020/1999 należy dodać pięć osób i trzy podmioty.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2020/1999,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: