Rozporządzenie wykonawcze 2024/196 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2024/196
z dnia 21 grudnia 2023 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających

RADA UNII EUROPEJSKIEJ

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 marca 2014 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 269/2014.

(2) W swoich konkluzjach z 26 i 27 października 2023 r. Rada Europejska ponownie zdecydowanie potępiła rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie stanowiącą jawne pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych i potwierdziła niezachwiane poparcie Unii dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz dla jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją. Rada Europejska stwierdziła również, że zdolność Rosji do prowadzenia wojny napastniczej należy jeszcze bardziej osłabić, w tym przez dalsze zaostrzenie sankcji.

(3) Ze względu na powagę sytuacji należy przyjąć kolejne środki ograniczające.

(4) Rada w szczególności uznaje, że do wykazu osób, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 należy dodać jedną osobę i jeden podmiot odpowiedzialnych za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażające.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 grudnia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 dodaje się następującą osobę i następujący podmiot:

Osoba
Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"1646. Pavel Alekseevich MARINYCHEV

(Павел Алексеевич МАРИНЫЧЕВ)

Funkcja: Dyrektor generalny Alrosy

Data urodzenia:

25.10.1978

Miejsce urodzenia: Jakuck, ZSRR (obecnie Federacja Rosyjska)

Obywatelstwo: rosyjskie

Numer identyfikacji podatkowej:

143515801397

Powiązany podmiot: PJSC Alrosa

Płeć: mężczyzna

Dyrektor generalny Alrosy, działającego w Rosji przedsiębiorstwa państwowego specjalizującego się w poszukiwaniu, wydobyciu, produkcji i sprzedaży diamentów. Alrosa jest największym przedsiębiorstwem wydobywającym diamenty na świecie. Sektor diamentów ma strategiczne znaczenie dla gospodarki Federacji Rosyjskiej, ponieważ jest on największym eksporterem nienależącym do branży energetycznej. Alrosa odpowiada za ponad 90 % całej rosyjskiej produkcji diamentów. Jako dyrektor generalny Alrosy Pavel Marinychev jest przedsiębiorcą działającym w sektorze gospodarczym zapewniającym istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy. W ramach pełnionej funkcji wspiera on także finansowo rząd Federacji Rosyjskiej odpowiedzialny za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy. Jest powiązany z Alrosą. 3.1.2024"

Podmiot

Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"337 PJSC ALROSA (АЛРОСА) Adresy: Biuro w Mirnym: 678174 ul. Lenina 6, Mirny, Republika Sacha (Jakucja), Federacja Rosyjska

Biuro w Moskwie: 24, Ozerkovskaya nab. 115184, Moskwa, Federacja Rosyjska

Rodzaj podmiotu: publiczna spółka akcyjna

Alrosa jest działającym w Rosji przedsiębiorstwem państwowym specjalizującym się w poszukiwaniu, wydobyciu, produkcji i sprzedaży diamentów. Alrosa jest największym przedsiębiorstwem wydobywającym diamenty na świecie. Sektor diamentów ma strategiczne znaczenie dla gospodarki Federacji Rosyjskiej, ponieważ jest on największym eksporterem nienależącym do branży energetycznej. Alrosa odpowiada za ponad 90 % całej rosyjskiej produkcji diamentów. Alrosa utrzymuje również długotrwałe partnerstwo z rosyjskimi siłami zbrojnymi, ponieważ od 1997 r. sponsoruje okręt podwodny rosyjskiej marynarki wojennej. Działa zatem w sektorze gospodarczym zapewniającym istotne źródło dochodów rządowi Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy. Ponadto wspiera finansowo rząd Federacji Rosyjskiej. 3.1.2024"
Miejsce rejestracji: Federacja Rosyjska

Data rejestracji:

17.7.2002

OGRN: 1021400967092

Numer identyfikacji podatkowej:

1433000147

Główne miejsce działalności:

Federacja Rosyjska

Osoba powiązana: Pavel Alekseevich Marinychev (dyrektor generalny)

1 Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 6.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.196

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/196 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających
Data aktu: 21/12/2023
Data ogłoszenia: 03/01/2024
Data wejścia w życie: 03/01/2024