a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 6 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1257/2013 zobowiązuje właścicieli statków do zapewnienia, aby statki przeznaczone do recyklingu były poddawane recyklingowi wyłącznie w zakładach recyklingu statków wymienionych w europejskim wykazie zakładów recyklingu statków ("europejski wykaz") opublikowanym zgodnie z art. 16 ust. 2 tego rozporządzenia.
(2) Europejski wykaz jest ustanowiony w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/2323 2 .
(3) Zezwolenie dla Arise Recycling AS, zakładu recyklingu statków zlokalizowanego w Norwegii, wygasa w dniu 1 października 2024 r. Komisja otrzymała od Norwegii informację, że zezwolenie przyznane temu zakładowi na prowadzenie recyklingu statków zostało zweryfikowane, zgodnie z art. 14 rozporządzenia (UE) nr 1257/2013. Należy zatem odpowiednio zaktualizować europejski wykaz.
(4) Zezwolenie dla Sagro Aannemingsmaatschappij Zeeland B.V. z siedzibą w Niderlandach wygasło w dniu 28 marca 2024 r., a właściwy organ poinformował Komisję, że zakład nie zwrócił się o przedłużenie zezwolenia. Należy zatem usunąć ten zakład z europejskiego wykazu.
(5) Zezwolenie dla UAB Demeksa z siedzibą na Litwie wygasło w dniu 25 maja 2024 r., a właściwy organ poinformował Komisję, że zakład nie zwrócił się o przedłużenie zezwolenia. Należy zatem usunąć ten zakład z europejskiego wykazu.
(6) Zezwolenie dla Ship and Industrial Service Ltd z siedzibą w Bułgarii wygasło w dniu 25 stycznia 2024 r., a właściwy organ poinformował Komisję, że zakład zaprzestaje działalności. Należy zatem usunąć ten zakład z europejskiego wykazu.
(7) Dania poinformowała Komisję, że zakład JATOB ApS zmienił nazwę na Jatob Frederikshavn ApS, a Niderlandy poinformowały Komisję o zmianie metody recyklingu w odniesieniu do Damen Verolme Rotterdam B.V. Ponadto Kilięlar zwrócił się o dodanie informacji w swoich danych kontaktowych. Należy zatem zaktualizować europejski wykaz w celu odzwierciedlenia tych zmian.
(8) Zgodnie z art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1257/2013 Komisja otrzymała dwa wnioski o włączenie do europejskiego wykazu zakładów recyklingu statków z siedzibą w Turcji: Dortel Gemi Sokum Demir Celik San. Ve Tic. Ltd. Ș ti. oraz Ege Gemi Sokum San Ve Metal San.Tic. A.Ș . Po przeanalizowaniu informacji i dowodów potwierdzających dostarczonych lub zebranych zgodnie z art. 15 tego rozporządzenia Komisja uznaje, że zakłady te spełniają wymogi określone w art. 13 tego rozporządzenia, dotyczące prowadzenia recyklingu statków i umieszczenia w europejskim wykazie. Należy zatem zaktualizować europejski wykaz w celu uwzględnienia tych zakładów.
(9) Zakład Anadolu Gemi Sokum z siedzibą w Turcji wykazał, że spełnia wymogi rozporządzenia w odniesieniu do bezpiecznego i racjonalnego ekologicznie demontażu platform pływających i uwzględnił specjalną procedurę w swoim planie zakładu recyklingu statków. Ograniczenie związane z demontażem platform powinno zatem zostać usunięte z europejskiego wykazu. Jednocześnie należy przypomnieć, że stocznie pozostają związane limitem szerokości statków, które mogą przyjmować. Zniesienie limitu szerokości statku można by rozważyć dopiero po dokonaniu przeglądu umowy o współpracy z sąsiednim zakładem recyklingu statków umieszczonym w wykazie UE, która to umowa w zadowalający sposób uwzględniałaby charakter i warunki takiej współpracy. W celu zachowania spójności z terminologią stosowaną w definicji zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia (UE) nr 1257/2013 oraz biorąc pod uwagę potrzebę stosowania szczególnych procedur demontażu, ograniczenia dotyczące "platform" należy zastąpić ograniczeniem dotyczącym "platform pływających". Należy zatem zaktualizować europejski wykaz w celu odzwierciedlenia tych zmian.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2016/2323.
(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu utworzonego na podstawie art. 25 rozporządzenia (UE) nr 1257/2013,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: