a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 193/2014 2 zatwierdzono do dnia 30 czerwca 2024 r. substancję czynną amisulbrom. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 151/2014 3 zatwierdzono do dnia 30 czerwca 2024 r. substancję czynną kwas S-abscysynowy. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 145/2014 4 zatwierdzono do dnia 30 czerwca 2024 r. substancję czynną tienkarbazon. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 144/2014 5 zatwierdzono do dnia 30 czerwca 2024 r. substancję czynną walifenalat.
(2) Substancje czynne: amisulbrom, kwas S-abscysynowy, tienkarbazon i walifenalat są wymienione w części B załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 6 .
(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/2007 7 przedłużono do dnia 30 września 2024 r. okres zatwierdzenia substancji czynnych: amisulbrom, kwas S-abscysynowy, tienkarbazon i walifenalat.
(4) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1740 8 złożono wnioski i dodatkową dokumentację dotyczące odnowienia zatwierdzenia każdej z tych substancji czynnych trzy lata przed przedłużonym terminem wygaśnięcia zatwierdzenia. W dniach 3 maja 2023 r., 11 kwietnia 2022 r., 28 czerwca 2022 r. i 4 lipca 2022 r. państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy odpowiednio w odniesieniu do amisulbromu, kwasu S-abscysyno- wego, tienkarbazonu i walifenalatu poinformowały Komisję, że sprawdziły dopuszczalność, w szczególności kompletność i terminowość, każdego z tych wniosków i stwierdziły, że są one dopuszczalne.
(5) W przypadku substancji czynnych: tienkarbazon i walifenalat odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy nie sfinalizowały jeszcze oceny ryzyka na podstawie art. 11 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1740.
(6) W przypadku substancji czynnych: amisulbrom i kwas S-abscysynowy Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") potrzebuje dodatkowego czasu na sformułowanie wniosków, co wymaga, w stosownych przypadkach, konsultacji z ekspertami. Komisja potrzebuje dodatkowego czasu na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.
(7) Prawdopodobnie nie będzie można zatem podjąć decyzji w sprawie odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych przed upływem ich odpowiednich okresów zatwierdzenia w dniu 30 września 2024 r., a ponieważ przyczyny opóźnień w procedurach odnowienia są poza kontrolą odpowiednich wnioskodawców, należy przedłużyć okresy zatwierdzenia tych substancji czynnych, aby umożliwić zakończenie wymaganych ocen i sfinalizować odpowiednie procedury odnowienia zatwierdzenia.
(8) W przypadku substancji czynnych: tienkarbazon i walifenalat, ponieważ odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy nie zakończyły jeszcze oceny ryzyka oraz z uwagi na czas potrzebny na zakończenie pozostałych etapów każdej procedury odnowienia, czas trwania przedłużenia okresów zatwierdzenia należy ustalić na 29 miesięcy.
(9) W przypadku substancji czynnych: amisulbrom i kwas S-abscysynowy, ponieważ Urząd potrzebuje więcej czasu na wyciągnięcie wniosków z oceny ryzyka, czas trwania przedłużenia okresu zatwierdzenia tych substancji czynnych należy ustalić na 23 miesiące i 2 tygodnie.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011.
(11) Jeżeli Komisja przyjmie rozporządzenie stanowiące, że zatwierdzenie substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, nie zostaje odnowione, Komisja wyznaczy datę wygaśnięcia na dzień wejścia w życie tego rozporządzenia lub ustali, że będzie to ta sama data, która obowiązywała przed przyjęciem niniejszego rozporządzenia, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. W przypadku gdy Komisja przyjmie rozporządzenie stanowiące o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, Komisja wyznaczy, stosownie do okoliczności, najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia stosowania.
(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 10 lipca 2024 r.