Decyzja wykonawcza 2024/1882 zmieniająca decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2017/224 określającą specyfikacje techniczne i operacyjne pozwalające usłudze komercyjnej oferowanej przez system ustanowiony w ramach programu Galileo spełniać funkcję, o której mowa w art. 2 ust. 4 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013, w odniesieniu do bezpłatnego świadczenia usługi uwierzytelniania sygnału

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2024/1882
z dnia 10 lipca 2024 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2017/224 określającą specyfikacje techniczne i operacyjne pozwalające usłudze komercyjnej oferowanej przez system ustanowiony w ramach programu Galileo spełniać funkcję, o której mowa w art. 2 ust. 4 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013, w odniesieniu do bezpłatnego świadczenia usługi uwierzytelniania sygnału

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE 1 , w szczególności jego art. 47 lit. d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W specyfikacjach technicznych i operacyjnych określonych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2017/224 2  określono, że specyfikacje ogólne usługi komercyjnej ("CS") przewidują dla tej usługi zwiększenie dokładności geolokalizacji ("CS o wysokiej dokładności") i poprawę zdolności uwierzytelniania ("CS uwierzytelniania") oraz dostęp płatny "w zależności od obowiązującej polityki cenowej".

(2) Decyzję wykonawczą (UE) 2017/224 zmieniono decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/321 3 , tak aby móc bezpłatnie oferować usługę CS o wysokiej dokładności i zmaksymalizować publiczne korzyści płynące z programu Galileo.

(3) Nie zdefiniowano ani nie wprowadzono "polityki cenowej", gdyż można się spodziewać, że płatny dostęp do CS uwierzytelniania spowolni rozwój aplikacji niezbędnych do korzystania z tej usługi oraz utrudni rozwijanie działalności gospodarczej opartej na systemach nawigacji satelitarnej, w szczególności w obrębie Unii. Może on również utrudnić penetrację rynków globalnych z uwagi na fakt, że inne systemy nawigacyjne ujawniły plany rozwoju bezpłatnych usług uwierzytelniania sygnału.

(4) Podstawowa infrastruktura niezbędna do świadczenia bezpłatnej usługi uwierzytelniania została już wdrożona. Odmiennie przedstawia się sytuacja w przypadku płatnej usługi uwierzytelniania, która wymagałaby wdrożenia dodatkowej infrastruktury umożliwiającej kontrolowanie dostępu użytkowników do usługi uwierzytelniania i pobieranie opłat.

(5) Pierwotnie płatna usługa uwierzytelniania zakładała - oprócz "podmiotu odpowiedzialnego za eksploatację systemu" - istnienie "dostawcy usługi komercyjnej" odpowiedzialnego za zarządzanie bazą użytkowników usługi uwierzytelniania. Dzięki proponowanej zmianie ten "dostawca usługi komercyjnej" nie jest już potrzebny.

(6) Pierwotnie płatna usługa uwierzytelniania zakładała stosowanie prywatnych kluczy kryptograficznych w odbiorniku

użytkownika końcowego, natomiast proponowana bezpłatna usługa uwierzytelniania opiera się wyłącznie na publicznych kluczach kryptograficznych, dzięki czemu jej stosowanie staje się łatwiejsze dla użytkowników. To uproszczenie odzwierciedlono w zmienionych specyfikacjach technicznych i operacyjnych.

(7) W art. 45 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2021/696 zdefiniowano usługę uwierzytelniania sygnału, opartą na zaszyfrowanych kodach zawartych w sygnałach, przeznaczoną głównie na potrzeby aplikacji nawigacji satelitarnej do użytku profesjonalnego lub komercyjnego, ale nie określono, czy w przypadku tej usługi należy pobierać opłatę.

(8) Należy również dostosować aspekty dotyczące wprowadzenia usługi, tak aby odzwierciedlić plany wprowadzenia systemu, w tym etap dostarczania sygnałów począwszy od 2024 r. oraz etap świadczenia usług począwszy od 2026 r.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2017/224.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2017/224 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w wierszu "Wykorzystywane składniki sygnałów", podkolumna "Specyfikacje właściwe dla CS: uwierzytelnianie za pomocą zaszyfrowanych kodów", tekst otrzymuje brzmienie:

"E6, składnik E6-C zaszyfrowany (pilotowy)";

2)
w wierszu "Specyfikacje segmentu użytkowników", podkolumna "Specyfikacje właściwe dla CS: uwierzytelnianie za pomocą zaszyfrowanych kodów", tekst otrzymuje brzmienie:

"Weryfikacja autentyczności sygnałów dzięki odszyfrowaniu kodów E-6 ponownie zaszyfrowanych z użyciem klucza uwierzytelniania danych OS";

3)
w wierszu "Architektura systemu", podkolumna "Specyfikacje właściwe dla CS: uwierzytelnianie za pomocą zaszyfrowanych kodów", tekst otrzymuje brzmienie:

"Szyfrowanie kodów sygnałów E6 przez satelity Galileo, przekazanie kluczy prywatnych generowanych przez segment naziemny do centrum usług GNSS (GSC) oraz publikacja części kodów sygnałów E6 ponownie zaszyfrowanych z użyciem przyszłego klucza uwierzytelniania danych OS";

4)
w wierszu "Dostęp do usługi", kolumna "CS uwierzytelniania", tekst otrzymuje brzmienie:

"Dostęp bezpłatny";

5)
w wierszu "Wprowadzenie usługi", podkolumna "Specyfikacje właściwe dla CS: uwierzytelnianie za pomocą zaszyfrowanych kodów", dwa tiret otrzymują brzmienie:

"– Faza wstępnego dostarczania sygnałów, od 2024 r.

– Faza świadczenia usług, od 2026 r.";

6)
w wierszu "Wykorzystanie informacji niejawnych UE", podkolumna "Specyfikacje właściwe dla CS: uwierzytelnianie za pomocą zaszyfrowanych kodów", tekst otrzymuje brzmienie:

"Nie przewiduje się wykorzystywania EUCI przez użytkownika końcowego".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 lipca 2024 r.
1 Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 69, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/696/oj.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/224 z dnia 8 lutego 2017 r. określająca specyfikacje techniczne i operacyjne pozwalające usłudze komercyjnej oferowanej przez system ustanowiony w ramach programu Galileo spełniać funkcję, o której mowa w art. 2 ust. 4 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013 (Dz.U. L 34 z 9.2.2017, s. 36, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/224/oj).
3 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/321 z dnia 2 marca 2018 r. zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2017/224 określającą specyfikacje techniczne i operacyjne pozwalające usłudze komercyjnej oferowanej przez system ustanowiony w ramach programu Galileo spełniać funkcję, o której mowa w art. 2 ust. 4 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013 (Dz.U. L 62 z 5.3.2018, s. 34, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2018/321/oj).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1882

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2024/1882 zmieniająca decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2017/224 określającą specyfikacje techniczne i operacyjne pozwalające usłudze komercyjnej oferowanej przez system ustanowiony w ramach programu Galileo spełniać funkcję, o której mowa w art. 2 ust. 4 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013, w odniesieniu do bezpłatnego świadczenia usługi uwierzytelniania sygnału
Data aktu: 10/07/2024
Data ogłoszenia: 11/07/2024
Data wejścia w życie: 31/07/2024