Decyzja 2024/1830 w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, porozumienia w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową

DECYZJA RADY (UE) 2024/1830
z dnia 17 czerwca 2024 r.
w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, porozumienia w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z jego art. 218 ust. 6 akapit drugi, lit. a),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy decyzji Rady 98/392/WE 2  Wspólnota Europejska zatwierdziła Konwencję Narodów Zjednoczonych z dnia 10 grudnia 1982 r. o prawie morza (UNCLOS) oraz Porozumienie z dnia 28 lipca 1994 r. odnoszące się do stosowania jej części XI w przypadku kwestii przez nią regulowanych, co do których państwa członkowskie przekazały kompetencje Wspólnocie. Unia jest dotychczas jedyną organizacją międzynarodową, która jest stroną UNCLOS w rozumieniu art. 305 ust. 1 lit. f) UNCLOS i art. 1 załącznika IX do tej konwencji.

(2) W dniu 19 czerwca 2023 r. w Nowym Jorku przyjęto porozumienie w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczące ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową (dalej zwane "porozumieniem").

(3) W konkluzjach z dnia 20 lipca 2023 r. Rada stwierdziła, że Unii i jej państwom członkowskim zależy na szybkiej ratyfikacji i wdrożeniu porozumienia, i wezwała wszystkie państwa do uczynienia tego samego.

(4) Unia i jej państwa członkowskie zamierzają ratyfikować porozumienie przed Konferencją Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat oceanu, która odbędzie się w 2025 r.

(5) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2023/1974 3  porozumienie podpisano w imieniu Unii w dniu 20 września 2023 r., z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie.

(6) Zgodnie z art. 66 porozumienia podlega ono ratyfikacji, zatwierdzeniu lub przyjęciu przez państwa i regionalne organizacje integracji gospodarczej, takie jak Unia.

(7) Porozumienie jest zgodne z celami środowiskowymi Unii, o których mowa w art. 191 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) i które dotyczą zachowania, ochrony i poprawy jakości środowiska; ochrony zdrowia ludzkiego; ostrożnego i racjonalnego wykorzystywania zasobów naturalnych, oraz promowania na płaszczyźnie międzynarodowej środków zmierzających do rozwiązywania regionalnych lub światowych problemów w dziedzinie środowiska, a w szczególności zwalczania zmian klimatu.

(8) Niniejszej decyzji nie należy interpretować jako korzystania przez Unię z możliwości wykonywania jej kompetencji zewnętrznych w odniesieniu do dziedzin objętych porozumieniem wchodzących w zakres kompetencji dzielonych. W dziedzinie kompetencji dzielonych państwa członkowskie zachowują swoje kompetencje w zakresie, w jakim porozumienie nie wpływa na wspólne zasady ani nie zmienia ich zakresu, w tym ich przewidywalnego rozwoju w przyszłości.

(9) Zawarcie porozumienia przez Unię pozostaje bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w zakresie ratyfikacji, zatwierdzenia lub przyjęcia porozumienia.

(10) Zgodnie z art. 67 ust. 1 porozumienia Rada, państwa członkowskie i Komisja opracowały kodeks postępowania określający ustalenia wewnętrzne między Unią a jej państwami członkowskimi odzwierciedlające ich odpowiednie obowiązki w zakresie realizacji zobowiązań i wykonywania praw wynikających z porozumienia; kodeks ten stosuje się od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji. Ustalenia te należycie uwzględniają uzasadnione interesy Unii i jej państw członkowskich w ramach ich odpowiednich dziedzin kompetencji, z należytym poszanowaniem ich praw i obowiązków wynikających z UNCLOS.

(11) Zgodnie z art. 67 ust. 2 porozumienia Unia w swoim dokumencie zatwierdzenia ma określić zakres swoich kompetencji w odniesieniu do spraw uregulowanych w porozumieniu (zwany dalej "deklaracją kompetencji").

(12) Zgodnie z art. 70 porozumienia w związku z jego art. 10 ust. 1 Unia powinna wprowadzić wyjątek w celu wyłączenia skutków z mocą wsteczną, jak określono w art. 10 ust. 1 zdanie drugie porozumienia (zwany dalej "wyjątkiem dotyczącym zasady niedziałania wstecz"). Postanowienia tego porozumienia stosuje się w przypadku Unii wyłącznie w odniesieniu do działalności dotyczącej morskich zasobów genetycznych i informacji cyfrowej o sekwencjach DNA morskich zasobów genetycznych z obszarów znajdujących się poza jurysdykcją krajową, pozyskanych i wygenerowanych po wejściu w życie porozumienia w odniesieniu do Unii.

(13) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla suwerenności, suwerennych praw i jurysdykcji państw członkowskich zgodnie z UNCLOS.

(14) Należy zatwierdzić porozumienie, deklarację kompetencji i wyjątek dotyczący zasady niedziałania wstecz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii 4  porozumienie w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczące ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową (zwane dalej "porozumieniem").
2. 
Zawarcie porozumienia przez Unię pozostaje bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w zakresie ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia porozumienia.
Artykuł  2

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii deklarację kompetencji wymaganą na mocy art. 67 ust. 2 porozumienia (zwaną dalej "deklaracją kompetencji") 5 .

Artykuł  3

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii wyjątek dotyczący zasady niedziałania wstecz na podstawie art. 70 porozumienia w związku z jego art. 10 ust. 1 (zwany dalej "wyjątkiem dotyczącym zasady niedziałania wstecz") 6 .

Artykuł  4

Przewodniczący Rady wyznaczy osobę lub osoby upoważnione do złożenia, w imieniu Unii, dokumentu zatwierdzenia zgodnie z art. 66 porozumienia wraz z deklaracją kompetencji i wyjątkiem dotyczącym zasady niedziałania wstecz.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 17 czerwca 2024 r.
1 Zgoda wydana dnia 24 kwietnia 2024 r.
2 Decyzja Rady 98/392/WE z dnia 23 marca 1998 r. dotycząca zawarcia przez Wspólnotę Europejską Konwencji Narodów Zjednoczonych z dnia 10 grudnia 1982 r. o prawie morza i Porozumienia z dnia 28 lipca 1994 r. odnoszącego się do stosowania jego części XI (Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 1).
3 Decyzja Rady (UE) 2023/1974 z dnia 18 września 2023 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, porozumienia, w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową (Dz.U. L 235 z 25.9.2023, s. 1).
4 Tekst porozumienia został opublikowany w Dz.U. L, 2024/1831, 19.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree/2024/1831/oj.
5 Tekst deklaracji kompetencji został opublikowany w Dz.U. L, 2024/1832, 19.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/declar/2024/1832/oj.
6 Tekst wyjątku dotyczącego zasady niedziałania wstecz został opublikowany w Dz.U. L, 2024/1833, 19.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/declar/2024/1833/oj.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1830

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/1830 w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, porozumienia w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystywania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową
Data aktu: 17/06/2024
Data ogłoszenia: 19/07/2024