uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
(1) Wytyczne zawarte w Porozumieniu w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych (zwanym dalej "porozumieniem"), opracowanym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym w uzgodnieniu sektorowym w sprawie kredytów eksportowych dotyczących zmiany klimatu (zwanym dalej "uzgodnieniem sektorowym dotyczącym zmiany klimatu"), zawartym w załączniku I do porozumienia, zostały przetransponowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 1 i w ten sposób stały się prawnie wiążące w Unii.
(2) W związku z tym, że klauzule wygaśnięcia dla klas projektów G i I w uzgodnieniu sektorowym dotyczącym zmiany klimatu mają wygasnąć w dniu 30 czerwca 2024 r., uczestnicy porozumienia (zwani dalej "uczestnikami") mają uzgodnić zmiany tych klauzul.
(3) W interesie Unii leży, aby projekty należące do klas projektów G i I nadal mogły stosować korzystne warunki uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu oraz aby nadal istniała możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie kryteriów dla tych klas projektów. W związku z tym Unia powinna poprzeć zastąpienie - do dnia 30 czerwca 2026 r. - klauzul wygaśnięcia klauzulami przeglądowymi.
(4) Należy określić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do decyzji uczestników dotyczącej zmian uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu, ponieważ zgodnie z art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1233/2011 decyzja ta będzie wiążąca dla Unii oraz może wywrzeć decydujący wpływ na treść prawa Unii.
(5) Stanowisko Unii powinno zatem polegać na poparciu zmian do uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu w oparciu o projekt tekstu załączonego do niniejszej decyzji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2024.1814 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2024/1814 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych w zakresie zmiany klimatu, zawartego w załączniku I do tego porozumienia |
| Data aktu: | 21/06/2024 |
| Data ogłoszenia: | 05/07/2024 |