Decyzja 2024/1809 w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i ich zastępcom, oraz uchylenia decyzji 2013/471/UE i (UE) 2023/1013

DECYZJA RADY (UE) 2024/1809
z dnia 21 czerwca 2024 r.
w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i ich zastępcom, oraz uchylenia decyzji 2013/471/UE i (UE) 2023/1013

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 301 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Rady 2013/471/UE 1  określiła zasady przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (zwanego dalej "Komitetem") i ich zastępcom.

(2) Decyzją Rady (UE) 2023/1013 2  wprowadzono odstępstwo od stosowania art. 2, 3 i 4 decyzji 2013/471/UE w odniesieniu do przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Komitetu i ich zastępcom (zwanych dalej łącznie "beneficjentami"), uprawniając beneficjentów, którzy biorą zdalnie udział w posiedzeniach za pośrednictwem środków elektronicznych, do diet dziennych. Ponadto, uznano za właściwe, by przyznawanie takich diet dziennych było częścią przyszłego kompleksowego przeglądu decyzji 2013/471/UE, który miałby zostać przeprowadzony przed końcem obecnej kadencji Komitetu.

(3) W decyzji (UE) 2023/1013 przewidziano dietę dzienną dla beneficjentów, którzy, uczestniczą w niektórych posiedzeniach Komitetu zdalnie, za pośrednictwem środków elektronicznych. W szczególności w decyzji tej przewidziano diety dzienne za posiedzenia które są zatwierdzone zgodnie z wewnętrznymi przepisami Komitetu, z wyjątkiem posiedzeń Prezydium, sesji plenarnych Zgromadzenia, posiedzeń sekcji lub posiedzeń Komisji Konsultacyjnej ds. Przemian w Przemyśle, oraz w należycie uzasadnionych i wyjątkowych okolicznościach za inne należycie zatwierdzone posiedzenia, których nie można zorganizować w pełnym składzie przy obecności osobistej niezbędne do zagwarantowania ciągłości instytucjonalnej i ciągłości działania Komitetu. W celu zapewnienia jasności i przejrzystości należy również włączyć do niniejszej decyzji te same warunki, które mają zastosowanie od 2023 r.

(4) W dniu 25 sierpnia 2023 r. Komitet zwrócił się do Rady o przyjęcie nowej decyzji w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Komitetu i ich zastępcom, aby dostosować wartość diet dziennych określoną w art. 2 decyzji 2013/471/UE w celu uwzględnienia zmian siły nabywczej w latach 2013-2023 zgodnie z danymi Eurostatu. W tym kontekście ważne jest również utrzymanie odpowiedniej równowagi między poszczególnymi instytucjami i organami doradczymi Unii, w szczególności z Europejskim Komitetem Regionów.

(5) Stawki diet dziennych wypłacanych członkom Komitetu i ich zastępcom nie zostały zmienione od 2013 r. i należy je dostosować. Należy regularnie dokonywać przeglądu kwot. W związku z tym przegląd powinien się odbywać w ciągu 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie pięcioletniej kadencji Komitetu. Ponadto, powinna istnieć możliwość przeprowadzenia przeglądu, gdy wskaźnik inflacji przekracza określony poziom zgodnie z danymi Eurostatu. Należy również ustanowić przepisy dotyczące systemu zwracania kosztów podróży na podstawie faktycznych kosztów, a także system dodatków, tak by zrekompensować członkom Komitetu i ich zastępcom czas poświęcony na wykonywanie obowiązków oraz odnośne koszty administracyjne.

(6) Ewentualne szczegółowe przepisy w sprawie przyznawania diet i zwracania kosztów podróży oraz w sprawie ustanawiania pułapów zwrotu kosztów podróży powinny zostać określone na szczeblu samego Komitetu. Ponadto, takie szczegółowe przepisy dotyczące diet powinny również mieć na celu maksymalizację korzyści wynikających ze zdalnego uczestnictwa, przy jednoczesnym ich zagwarantowaniu, że nie dojdzie do nieuzasadnionego wzrostu liczby posiedzeń organizowanych przez Komitet. Przepisy wykonawcze powinny dawać pierwszeństwo bardziej ekologicznym rodzajom transportu, w szczególności podróżom koleją na krótszych dystansach, oraz takiej organizacji podróży, która zmniejszy ślad węglowy beneficjentów zgodnie z celami klimatycznymi UE na 2050 r. Począwszy od pierwszego dnia następnej kadencji Komitetu, co do zasady, przepisy wykonawcze powinny określać kwoty referencyjne dla maksymalnego zwrotu kosztów podróży lotniczych, które powinny być porównywalne z taryfą w klasie ekonomicznej.

(7) Komitet powinien przedkładać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie regularne sprawozdania na temat dokonanego w poprzednim roku zwrotu kosztów podróży i dokonanej wypłaty diet beneficjentom.. W tych sprawozdaniach należy w szczególności wskazać wpływ na budżet oraz poniesione i zwrócone koszty podróży, diety wypłacane zarówno z tytułu osobistego, jak i zdalnego udziału w posiedzeniach, zmiany liczby zdalnych posiedzeń Komitetu organizowanych drogą elektroniczną, czas trwania tych posiedzeń, oraz wszelkie oszczędności budżetowe i środowiskowe związane z udziałem zdalnym.

(8) Komitet powinien przedłożyć Radzie sprawozdanie oceniające stosowanie niniejszej decyzji, a zwłaszcza jej wpływ na budżet. To sprawozdanie oceniające powinno obejmować elementy pozwalające Radzie ustalić w razie konieczności diety i dodatki beneficjentów.

(9) Należy zatem uchylić decyzje 2013/471/UE i (UE) 2023/1013,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Członkowie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (zwanego dalej "Komitetem") i ich zastępcy (łącznie zwani "beneficjentami") mają prawo otrzymywać diety dzienne za dni posiedzeń, zwrot kosztów podróży, dodatek za odległość oraz czas trwania podróży, zgodnie z niniejszą decyzją.

Artykuł  2
1. 
Dieta dzienna przysługująca beneficjentom fizycznie obecnym na posiedzeniach wynosi 367 EUR.

Komitet może postanowić zwiększyć dietę dzienną najwyżej o 50 %:

a)
jeżeli beneficjent - zaproszony w odpowiedniej formie na co najmniej jedno posiedzenie - musi opłacić nocleg w miejscowości, w której odbywa się posiedzenie, zarówno przed pierwszym posiedzeniem, jak i po ostatnim; lub
b)
jeżeli następuje wyjazd służbowy poza Brukselę, a stawki w hotelach wybranych do zakwaterowania beneficjentów przekraczają 190 EUR za noc.
2. 
Dietę dzienną wolno wypłacać beneficjentowi najwyżej za dwa dni dzielące dwa posiedzenia, jeżeli dieta ta jest niższa niż zwrot kosztów podróży, jakie osoba ta musiałaby ponieść, gdyby odbyła podróż w obie strony między tymi posiedzeniami.
Artykuł  3
1. 
Dieta dzienna przysługująca beneficjentom uczestniczącym w posiedzeniach zdalnie za pośrednictwem środków elektronicznych wynosi 149 EUR.
2. 
Przyznawanie diety dziennej, o której mowa w ust. 1, ma zastosowanie wyłącznie do posiedzeń zatwierdzonych zgodnie z przepisami wewnętrznymi Komitetu, z wyjątkiem posiedzeń Prezydium, sesji plenarnych Zgromadzenia, posiedzeń sekcji lub posiedzeń Komisji Konsultacyjnej ds. Przemian w Przemyśle.
3. 
W należycie uzasadnionych i wyjątkowych okolicznościach dietę dzienną, o której mowa w ust. 1, przyznaje się również w przypadku każdego innego należycie zatwierdzonego posiedzenia innego niż posiedzenia, za które przyznaje się dietę dzienną zgodnie z ust. 2, pod warunkiem że takie posiedzenie nie może być zorganizowane w pełni fizycznie oraz, że ma ono zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania ciągłości instytucjonalnej i ciągłości działania Komitetu.
Artykuł  4

Zwrot kosztów podróży beneficjentów następuje na podstawie faktycznie poniesionych kosztów. Komitet ustanawia odpowiednie pułapy zwrotu kosztów, tak by zapewnić, że wydatki związane z podróżą nie przekraczały pułapu ustanowionego w budżecie rocznym przyjmowanym w głosowaniu.

Artykuł  5

Beneficjenci mają prawo do dodatków za odległość i za czas trwania podróży. W przypadku podróży między swoim miejscem zamieszkania a Brukselą beneficjent ma prawo do dodatków za jedną podróż do Brukseli i za jedną podróż z Brukseli na każdy tydzień pracy w Komitecie.

Artykuł  6

Komitet przyjmuje szczegółowe przepisy wykonawcze do art. 2, 3, 4 i 5 do dnia 2 grudnia 2024 r.

Artykuł  7

Dodatek za odległość, o którym mowa w art. 5, oblicza się następująco:

a)
za pierwsze 50 km trasy: 18,98 EUR;
b)
za część trasy mieszczącą się w przedziale od 51 do 500 km: 0,10 EUR/km;
c)
za część trasy mieszczącą się w przedziale od 501 do 1 000 km: 0,05 EUR/km;
d)
za część trasy mieszczącą się w przedziale od 1 001 do 3 000 km: 0,03 EUR/km;
e)
za część trasy przekraczającą 3 000 km nie wypłaca się dodatku.
Artykuł  8

Dodatek za czas trwania podróży, o którym mowa w art. 5, oblicza się następująco:

a)
za podróż trwającą łącznie od 2 do 4 godzin: kwota odpowiadająca jednej ósmej diety dziennej określonej w art. 2;
b)
za podróż trwającą łącznie od 4 do 6 godzin: kwota odpowiadająca jednej czwartej diety dziennej określonej w art. 2;
c)
za podróż trwającą łącznie dłużej niż 6 godzin, nie wymagającą noclegu: kwota odpowiadająca połowie diety dziennej określonej w art. 2;
d)
za podróż trwającą łącznie dłużej niż 6 godzin, wymagającą noclegu: kwota odpowiadająca pełnej diecie dziennej określonej w art. 2, za okazaniem stosownych dokumentów.
Artykuł  9
1. 
W ciągu 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie pięcioletniej kadencji Komitetu, Rada rozważa dostosowanie kwot, o których mowa w art. 2 ust. 1, w art. 3 ust. 1 i w art. 7.
2. 
Na wniosek Komitetu Rada może również rozważyć dostosowanie kwot, o których mowa w art. 2 ust. 1, w art. 3 ust. 1 i w art. 7, jeżeli skumulowana roczna inflacja przekroczyła 6 % zgodnie ze zharmonizowanym indeksem cen konsumpcyjnych (HICP) Eurostatu dla UE-27 od czasu ostatniego dostosowania uzgodnionego przez Radę.
Artykuł  10

Co roku w terminie do dnia 30 kwietnia Komitet przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie szczegółowe sprawozdanie na temat dokonanego w poprzednim roku zwrotu kosztów podróży i dokonanej wypłaty diet beneficjentom. W sprawozdaniu należy podać szczegółowe dane o liczbie beneficjentów, liczbie podróży, ich miejscach docelowych, klasie biletu, poniesionych i zwróconych kosztach podróży oraz wypłaconych dietach i dodatkach, w tym zarówno z tytułu osobistego, jak i zdalnego udziału w posiedzeniach. Sprawozdanie uwzględnia również wszelkie oszczędności budżetowe i środowiskowe związane z udziałem zdalnym.

Artykuł  11

Do dnia 31 grudnia 2026 r. Komitet przedstawia Radzie sprawozdanie oceniające stosowanie niniejszej decyzji, a zwłaszcza jej wpływ na budżet.

To sprawozdanie oceniające obejmuje elementy pozwalające Radzie ustalić w razie konieczności diety i dodatki beneficjentów.

Artykuł  12

Decyzje Komisji 2013/471/UE i (UE) 2023/1013 tracą moc z dniem 1 września 2024 r.

Artykuł  13

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 września 2024 r.

Artykuł 9 stosuje się od dnia 1 stycznia 2026 r.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 21 czerwca 2024 r.
1 Decyzja Rady 2013/471/UE z dnia 23 września 2013 r. w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i ich zastępcom (Dz.U. L 253 z 25.9.2013, s. 22).
2 Decyzja Rady (UE) 2023/1013 z dnia 16 maja 2023 r. w sprawie odstępstwa od decyzji 2013/471/UE w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i ich zastępcom oraz uchylająca decyzję (UE) 2021/1072 (Dz.U. L 136 z 24.5.2023, s. 69).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1809

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/1809 w sprawie przyznawania diet dziennych i zwrotu kosztów podróży członkom Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i ich zastępcom, oraz uchylenia decyzji 2013/471/UE i (UE) 2023/1013
Data aktu: 21/06/2024
Data ogłoszenia: 27/06/2024
Data wejścia w życie: 01/09/2024, 01/01/2026