KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 315/93 z dnia 8 lutego 1993 r. ustanawiające procedury Wspólnoty w odniesieniu do substancji skażających w żywności 1 , w szczególności jego art. 2 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/915 2 ustanowiono najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w żywności, w tym skleroty sporyszu i alkaloidów sporyszu.
(2) Niższe najwyższe dopuszczalne poziomy skleroty sporyszu w nieprzetworzonych ziarnach żyta i alkaloidów sporyszu w produktach mielenia jęczmienia, pszenicy, orkiszu i owsa (o zawartości popiołu mniejszej niż 900 mg/100 g suchej masy), produktach mielenia żyta i życie wprowadzanym do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego mają mieć zastosowanie od dnia 1 lipca 2024 r. zgodnie z pkt 1.8.1.2, 1.8.2.1 oraz 1.8.2.3 tabeli w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2023/915.
(3) Komisja skonsultowała się z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami, aby monitorować postępy w osiąganiu niższych najwyższych dopuszczalnych poziomów oraz aby ocenić je w kontekście zmieniających się praktyk rolniczych, jak i czynników klimatycznych i środowiskowych.
(4) Po szczegółowej analizie dostarczonych informacji stwierdza się, że w związku ze wzrostem częstości występowania skleroty sporyszu i alkaloidów sporyszu w zbożach ze względu na warunki klimatyczne niższe najwyższe dopuszczalne poziomy nie są jeszcze osiągalne w przypadku skleroty sporyszu w nieprzetworzonych ziarnach żyta oraz w przypadku alkaloidów sporyszu w produktach mielenia pszenicy (o zawartości popiołu mniejszej niż 900 mg/100 g suchej masy), produktach mielenia żyta i życie wprowadzanym do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.
(5) Należy zatem odroczyć stosowanie niższych najwyższych dopuszczalnych poziomów - o rok w odniesieniu do skleroty sporyszu w nieprzetworzonych ziarnach żyta oraz o cztery lata w odniesieniu do alkaloidów sporyszu w produktach mielenia pszenicy (o zawartości popiołu mniejszej niż 900 mg/100 g suchej masy), produktach mielenia żyta i życie wprowadzanym do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.
(6) Aby umożliwić płynne przejście do stosowania niższych poziomów i nie zakłócić handlu żywnością pochodzącą ze zbóż zebranych przed datami, kiedy zaczną obowiązywać niższe najwyższe dopuszczalne poziomy, należy zezwolić na pozostawanie w obrocie żywności wprowadzonej do obrotu zgodnie z prawem przed tymi datami, zgodnej z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami obowiązującymi w momencie wprowadzenia jej do obrotu, aż do upływu daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2023/915.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 1 lipca 2024 r.