Rozporządzenie wykonawcze 2024/1793 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2024/1793
z dnia 24 czerwca 2024 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2023/1529 z dnia 20 lipca 2023 r. w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego 1 , w szczególności jej art. 7 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 20 lipca 2023 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2023/1529.

(2) W konkluzjach z dnia 21 i 22 marca 2024 r. Rada Europejska stwierdziła, że dostęp Rosji do przedmiotów i technologii wrażliwych mających znaczenie na polu walki musi zostać ograniczony w możliwie największym stopniu, również poprzez ukierunkowanie działań na podmioty znajdujące się w państwach trzecich umożliwiające obchodzenie sankcji za pośrednictwem państw trzecich. Rada Europejska wezwała Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa i Komisję do opracowania dalszych sankcji, w tym wobec Iranu. Ponadto Rada Europejska oświadczyła, że Unia będzie nadal intensywnie współpracować z partnerami regionalnymi i międzynarodowymi, aby nie dopuścić do dalszej eskalacji w regionie, zwłaszcza w Libanie i na Morzu Czerwonym. Rada Europejska wezwała wszystkie podmioty, zwłaszcza Iran, do powstrzymania się od działań eskalujących.

(3) W konkluzjach z dnia 17 kwietnia 2024 r. Rada Europejska zdecydowanie i jednoznacznie potępiła irański atak na Izrael oraz ponownie zapewniła o swojej pełnej solidarności z narodem Izraela i zaangażowaniu na rzecz bezpieczeństwa Izraela i stabilności w regionie. Rada Europejska wezwała Iran i jego popleczników do zaprzestania wszystkich ataków i zaapelowała do wszystkich stron o zachowanie jak największej powściągliwości i powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogą zwiększyć napięcia w regionie. Ponadto Rada Europejska stwierdziła, że Unia podejmie dalsze środki ograniczające wobec Iranu, w szczególności w odniesieniu do bezzałogowych statków powietrznych i pocisków rakietowych. Na koniec Rada Europejska ponownie zapewniła, że Unia jest nadal w pełni zdeterminowana, by przyczynić się do deeskalacji i bezpieczeństwa w regionie.

(4) Rosja wykorzystuje wyprodukowane w Iranie bezzałogowe statki powietrzne do wspierania wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, która to wojna narusza suwerenność, niezależność i integralność terytorialną tego kraju i jest skierowana m.in. przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze cywilnej. Finansowany przez państwo irański program rozwoju i produkcji bezzałogowych statków powietrznych przyczynia się zatem do naruszania Karty Narodów Zjednoczonych i podstawowych zasad prawa międzynarodowego.

(5) Ze względu na powagę sytuacji do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zawartego w załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529 należy dodać jeden podmiot.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2023/1529,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 24 czerwca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529 do listy zamieszczonej w dziale B zatytułowanym "Osoby prawne, podmioty i organy" dodaje się następujący podmiot:
Nazwa (transliteracja na alfabet łaciński) Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
"9. Organizacja Dżihadu na rzecz Badań

i Samowystarczalności Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC SSJO)

(pisownia perska) Rodzaj podmiotu: jednostka rządowa

Miejsce rejestracji: Iran

Główne miejsce prowadzenia działalności: Iran

Powiązane podmioty: Kavan Electronics Behrad LLC

Organizacja Dżihadu na rzecz Badań i Samowystarczalności Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej(IRGC SSJO) to jednostka badawczo- rozwojowa, która opracowuje i produkuje georadary, systemy łączności, broń, wozy bojowe i sprzęt elektroniczny do prowadzenia cyberwojny.

Będąc częścią Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej(IRGC), jest zaangażowana w działania badawcze, rozwojowe i związane z udzielaniem zamówień w zakresie rozwoju irańskich bezzałogowych statków powietrznych i pocisków rakietowych.

IRGC SSJO jest zatem zaangażowana w realizację irańskich programów produkcji bezzałogowych statków powietrznych i pocisków rakietowych i w przekazywanie tych statków Rosji w celu wsparcia jejwojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

24.6.2024"
1 Dz.U. L 186 z 25.7.2023, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1793

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1793 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego
Data aktu: 24/06/2024
Data ogłoszenia: 24/06/2024
Data wejścia w życie: 24/06/2024