Rozporządzenie wykonawcze 2024/1793 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2024/1793
z dnia 24 czerwca 2024 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2023/1529 z dnia 20 lipca 2023 r. w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego 1 , w szczególności jej art. 7 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 20 lipca 2023 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2023/1529.

(2) W konkluzjach z dnia 21 i 22 marca 2024 r. Rada Europejska stwierdziła, że dostęp Rosji do przedmiotów i technologii wrażliwych mających znaczenie na polu walki musi zostać ograniczony w możliwie największym stopniu, również poprzez ukierunkowanie działań na podmioty znajdujące się w państwach trzecich umożliwiające obchodzenie sankcji za pośrednictwem państw trzecich. Rada Europejska wezwała Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa i Komisję do opracowania dalszych sankcji, w tym wobec Iranu. Ponadto Rada Europejska oświadczyła, że Unia będzie nadal intensywnie współpracować z partnerami regionalnymi i międzynarodowymi, aby nie dopuścić do dalszej eskalacji w regionie, zwłaszcza w Libanie i na Morzu Czerwonym. Rada Europejska wezwała wszystkie podmioty, zwłaszcza Iran, do powstrzymania się od działań eskalujących.

(3) W konkluzjach z dnia 17 kwietnia 2024 r. Rada Europejska zdecydowanie i jednoznacznie potępiła irański atak na Izrael oraz ponownie zapewniła o swojej pełnej solidarności z narodem Izraela i zaangażowaniu na rzecz bezpieczeństwa Izraela i stabilności w regionie. Rada Europejska wezwała Iran i jego popleczników do zaprzestania wszystkich ataków i zaapelowała do wszystkich stron o zachowanie jak największej powściągliwości i powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogą zwiększyć napięcia w regionie. Ponadto Rada Europejska stwierdziła, że Unia podejmie dalsze środki ograniczające wobec Iranu, w szczególności w odniesieniu do bezzałogowych statków powietrznych i pocisków rakietowych. Na koniec Rada Europejska ponownie zapewniła, że Unia jest nadal w pełni zdeterminowana, by przyczynić się do deeskalacji i bezpieczeństwa w regionie.

(4) Rosja wykorzystuje wyprodukowane w Iranie bezzałogowe statki powietrzne do wspierania wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, która to wojna narusza suwerenność, niezależność i integralność terytorialną tego kraju i jest skierowana m.in. przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze cywilnej. Finansowany przez państwo irański program rozwoju i produkcji bezzałogowych statków powietrznych przyczynia się zatem do naruszania Karty Narodów Zjednoczonych i podstawowych zasad prawa międzynarodowego.

(5) Ze względu na powagę sytuacji do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zawartego w załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529 należy dodać jeden podmiot.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2023/1529,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 24 czerwca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529 do listy zamieszczonej w dziale B zatytułowanym "Osoby prawne, podmioty i organy" dodaje się następujący podmiot:
Nazwa (transliteracja na alfabet łaciński) Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
"9. Organizacja Dżihadu na rzecz Badań

i Samowystarczalności Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC SSJO)

(pisownia perska) Rodzaj podmiotu: jednostka rządowa

Miejsce rejestracji: Iran

Główne miejsce prowadzenia działalności: Iran

Powiązane podmioty: Kavan Electronics Behrad LLC

Organizacja Dżihadu na rzecz Badań i Samowystarczalności Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej(IRGC SSJO) to jednostka badawczo- rozwojowa, która opracowuje i produkuje georadary, systemy łączności, broń, wozy bojowe i sprzęt elektroniczny do prowadzenia cyberwojny.

Będąc częścią Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej(IRGC), jest zaangażowana w działania badawcze, rozwojowe i związane z udzielaniem zamówień w zakresie rozwoju irańskich bezzałogowych statków powietrznych i pocisków rakietowych.

IRGC SSJO jest zatem zaangażowana w realizację irańskich programów produkcji bezzałogowych statków powietrznych i pocisków rakietowych i w przekazywanie tych statków Rosji w celu wsparcia jejwojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

24.6.2024"
1 Dz.U. L 186 z 25.7.2023, s. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1793

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1793 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie oraz dla ugrupowań zbrojnych i uzbrojonych podmiotów na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego
Data aktu: 24/06/2024
Data ogłoszenia: 24/06/2024
Data wejścia w życie: 24/06/2024