Decyzja 2024/1784 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2023/2135 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie

DECYZJA RADY (WPZIB) 2024/1784
z dnia 24 czerwca 2024 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2023/2135 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 9 października 2023 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2023/2135 1 .

(2) W dniu 27 listopada 2023 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa ("wysoki przedstawiciel") wydał w imieniu Unii oświadczenie dotyczące rozwoju sytuacji w Sudanie, w którym to oświadczeniu Unia i jej państwa członkowskie ponownie zdecydowanie potępiły trwające walki między sudańskimi siłami zbrojnymi (SAF) a Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) oraz powiązanymi z nimi bojówkami. Unia wyraziła też ubolewanie w związku z dramatyczną eskalacją przemocy i nieodwracalnymi stratami ludzkimi w Darfurze i w całym kraju, a także naruszeniami prawa międzynarodowego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.

(3) W dniu 22 stycznia 2024 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2024/383 2 , na mocy której przyjęła pierwszy zestaw środków ograniczających przeciwko sześciu podmiotom SAF i RSF odpowiedzialnym za wspieranie działań podważających stabilność i przemiany polityczne w Sudanie.

(4) W dniu 1 marca 2024 wysoki przedstawiciel, wraz komisarzem do spraw zarządzania kryzysowego, zdecydowanie potępił niedawno wprowadzony przez samozwańcze władze sudańskie zakaz dostarczania - z Czadu do Sudanu - transgranicznej pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej cierpiącej w wyniku działań zarówno SAF, jak i RSF, co jest rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

(5) Zważywszy na powagę sytuacji, w załączniku do decyzji (WPZiB) 2023/2135 należy dodać sześć osób.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2023/2135,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji (WPZiB) 2023/2135 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 24 czerwca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do decyzji (WPZiB) 2023/2135 w podtytule A. "Wykaz osób fizycznych, o których mowa w art. 1 ust. 1 i art. 2 ust. 1" dodaje się tabelę i wpisy w brzmieniu:
Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"1. Mirghani Idriss SULEIMAN Obywatelstwo: sudańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: generał broni SAF;

dyrektor generalny Defence Industries System;

szef agencji produkcyjnej na potrzeby sudańskiej armii

Powiązane osoby: generał Abdelfattah Al Burhan, głównodowodzący SAF

Powiązane podmioty: Defense Industry System, SMT Engineering; SAF

Generał broni Mirghani Idriss Suleiman jest oficerem SAF i dyrektorem generalnym Defense Industry System (DIS), spółki objętej sankcjami przez Unię Europejską, za wspieranie działań lub polityk zagrażających pokojowi, stabilności lub bezpieczeństwu w Sudanie.

DIS określa się jako największe przedsiębiorstwo z branży obronnej w Sudanie, które poprzez setki spółek zależnych w różnych sektorach sudańskiej gospodarki generuje roczny dochód szacowany na 2 mld USD. DIS wytwarza szereg rodzajów broni strzeleckiej, broni konwencjonalnej, amunicji i pojazdów wojskowych na potrzeby SAF.

Jako dyrektor generalny DIS Mirghani Idriss Suleiman od początku wojny odbył wiele podróży z generałem Abdelemfattahem Al Burhanem, głównodowodzącym SAF, rzekomo w celu zwiększenia zdolności SAF do walki z RSF na kilku frontach w Chartumie, Darfurze i Kordofanie.

Mirghani Idriss Suleiman wspiera zatem działania lub polityki zagrażające pokojowi, stabilności lub bezpieczeństwu w Sudanie.

24.6.2024
2. EL TAHIR Mohamed EL AWAD EL AMIN

alias

EL TAHIR Mohamed

EL AWAD EL AMIN

AL-TAHER;

Mohammed AL-AWAD AL-AMIN

Obywatelstwo: sudańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: od 1 września 2022 r. generał broni, dowódca sudańskich sił powietrznych;

były dziekan Sudańskiego Kolegium Sił Powietrznych; były dowódca bazy lotniczej w Chartumie

Powiązane osoby: generał Abdelfattah Al-Burhan, naczelny dowódca SAF;

generał broni Yasir al-Atta, zastępca głównodowodzącego SAF;

generał Mohamed Osman al-Hussein, szef sztabu sił lądowych SAF

Powiązane podmioty: SAF

El Tahir Mohamed El Awad El Amin jest generałem broni SAF, a od 1 września 2022 r. dowódcą sudańskich sił powietrznych. A zatem jest on odpowiedzialny za operacje prowadzone przez siły powietrzne SAF od 15 kwietnia 2023 r. - dnia wybuchu konfliktu między sAf, RSF i sprzymierzonymi z nimi bojówkami, czego dowodzi również jego uczestnictwo w ujawnionych publicznie posiedzeniach wysokiego szczebla wysokich rangą dowódców SAF, którym przewodniczył głównodowodzący Abdelfattah Al-Burhan, w Naczelnym Dowództwie sAf w Chartumie w maju i lipcu 2023 r.

El Tahir Mohamed El Awad El Amin ponosi zatem bezpośrednią odpowiedzialność jako dowódca nalotów powietrznych przeprowadzonych bez rozróżnienia przez siły powietrzne SAF na gęsto zaludnione dzielnice mieszkalne, w szczególności w Chartumie, Omdurmanie i Nijali (Darfur Południowy) oraz w Kordofanie Północnym, co zostało udokumentowane przez oenzetowską zintegrowaną tymczasową misję wspierającą w Sudanie (UNITAMS) w jej sprawozdaniach dla Sekretarza Generalnego z 31 sierpnia 2023 r. i 13 listopada 2023 r., przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w jego sprawozdaniu z 22 lutego 2024 r. i przez oenzetowski zespół ekspertów ds. Sudanu w jego sprawozdaniu z 15 stycznia 2024 r.

El Tahir Mohamed El Awad El Amin brał zatem bezpośredni udział w działaniach przedłużających konflikt w Sudanie, zagrażających pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu w Sudanie; uczestniczył też w planowaniu i przeprowadzaniu operacji lotniczych, które - powodując dużą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej, co doprowadziło do przymusowego przesiedlenia ludności cywilnej i zniszczenia infrastruktury krytycznej, w tym obiektów medycznych, takich jak szpital East Nile w Chartumie w maju 2023 r. i szpital pediatryczny im. Babikera Nahara w Al-Faszir w maju 2024 r. - doprowadziły do poważnych naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, oraz w kierowaniu tymi operacjami lotniczymi.

24.6.2024
3. Ali Ahmed KARTI MOHAMED Data urodzenia:

11.3.1953

Miejsce urodzenia: Hagar Elassal - Sudan Obywatelstwo: sudańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: zwolennik Narodowej Partii Kongresowej (National Congress Party);

sekretarz generalny Sudańskiego Ruchu Islamis- tycznego;

były minister spraw zagranicznych Sudanu Numer dowodu tożsamości: 11822483949 Powiązane podmioty:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Sudanu; Sudański Ruch Islamistyczny

Ali Ahmed Karti Mohamed był ministrem spraw zagranicznych Sudanu w rządzie Omara al-Baszira. Po upadku tego rządu Ali Ahmed Karti Mohamed został wybrany jednym z przywódców Sudańskiego Ruchu Islamistycznego i przewodził działaniom mającym na celu powstrzymanie postępów Sudanu w procesie przechodzenia do pełnej demokracji, poprzez osłabianie poprzedniego rządu przejściowego kierowanego przez władze cywilne oraz zakłócanie procesu związanego z ramowym porozumieniem politycznym. Działania te przyczyniły się do podsycenia zapoczątkowanego 15 kwietnia 2023 r. konfliktu między SAF i RSF.

On i inni radykalni sudańscy islamiści aktywnie utrudniają wysiłki zmierzające do zawieszenia broni w celu zakończenia konfliktu i sprzeciwiają się cywilnym działaniom na rzecz przywrócenia demokratycznych przemian w Sudanie. Ali Ahmed Karti Mohamed jest zwolennikiem NarodowejPartii Kongresowej (National Congress Party - NCP) założonej przez Omara Al-Baszira w 1998 r. NCP jest partią będącą następczynią Narodowego Frontu Islamskiego zrzeszonego w Stowarzyszeniu Braci Muzułmanów.

Obecnie Ali Ahmed Karti Mohamed jest sekretarzem generalnym SIM, szerokiego sojuszu grup islamskich, i jest uznawany za osobę, która doprowadziła do odrodzenia NCP. Ruch islamistyczny ma duży wpływ na SAF, policję i służby wywiadowcze.

A zatem Ali Ahmed Karti Mohamed bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w działaniach lub politykach zagrażających pokojowi, stabilności lub bezpieczeństwu w Sudanie, wspiera takie działania lub polityki, lub czerpie z nich korzyści.

24.6.2024
4. Abdulrahman JUMA BARAKALLAH

alias:

generał dywizji Abdulrahman GoMaA;

Abdul Rahman JUMA BARAKALLAH

Miejsce urodzenia: AlDaein- Abu Matareq, Darfur

Wschodni, Sudan

Obywatelstwo: sudańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: generał dywizji RSF i dowódca RSF w Darfurze Zachodnim

Powiązane podmioty: RSF

Abdulrahman Juma Barakallah jednym z czołowych generałów RSF dowodzącym siłami wojskowymi RSF w Darfurze Zachodnim.

Ponosi odpowiedzialność za akty okrucieństwa i inne naruszenia, nakłanianie do zabójstw na tle etnicznym, ukierunkowane ataki na działaczy na rzecz praw człowieka i obrońców tych praw, przemoc seksualną związaną z konfliktem zbrojnym oraz grabieże i palenie wiosek.

Ponosi też odpowiedzialność za porwanie i zabójstwo gubernatora Darfuru Zachodniego, Khamisa Abbakara i jego brata. Khamis Abbakar został zabity kilka godzin po tym, jak w wywiadzie wyemitowanym w saudyjskiejstacji telewizyjnej Al Hadath i w emirackiejtelewizji Al Arabiya oskarżył RSF i sprzymierzone z nimi bojówki o ataki na społeczności lokalne w Al-Dżunajnie, stolicy Darfuru Zachodniego.

Międzynarodowe organizacje pozarządowe zarzuciły też Abdulrahmanowi Jumie Barakallahandowi, że ponosi odpowiedzialność za ludobójstwo społeczności Masalitów.

Abdulrahman Juma Barakallah jest zatem odpowiedzialny za planowanie czynów w Darfurze Zachodnim stanowiących poważne pogwałcenie praw człowieka bądź naruszenie lub pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, kierowaniu takimi czynami lub ich popełnianiu, w tym zabójstwami i okaleczeniami, gwałtami i innymi poważnymi formami przemocy seksualneji przemocy ze względu na płeć, uprowadzeniami i przymusowymi przesiedleniami. Jako generał RSF w Darfurze Zachodnim bierze także udział, bezpośrednio lub pośrednio, w działaniach lub politykach zagrażających pokojowi, stabilności lub bezpieczeństwu w Sudanie.

24.6.2024
5. Mustafa Ibrahim ABDEL NABI MOHAMED Obywatelstwo: sudańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dyrektor Al-Khaleej Bank; większościowy udziałowiec przedsiębiorstwa Shield Protective Solutions Co. Ltd. (Sudan); doradca finansowy przywódcy RSF

Numer paszportu: B CH 4930920

Powiązane osoby: Musa Hamdan Dagalo Musa, brat przywódcy RSF - Mohameda Hamdana Dagalo

Powiązane podmioty: Al-Khaleej Bank; Shield Protective Solutions Co. Ltd. (Sudan)

Mustafa Ibrahim Abdel Nabi Mohamed jest byłym wysokim rangą urzędnikiem Banku Centralnego Sudanu, który został doradcą finansowym RSF i pomagał tym siłom w zarządzaniu siecią spółek i podmiotów pośredniczących.

W niedawnym sprawozdaniu oenzetowskiego zespołu ekspertów w sprawie sankcji w Darfurze jest mowa, bez wskazywania nazwiska, o byłym wysokim rangą urzędniku Banku Centralnego Sudanu, przebywającym w Dubaju, który stał się doradcą finansowym RSF. W sprawozdaniu tym wyjaśniono, że Al-Khaleej Bank zaczął odgrywać zasadniczą rolę w finansowaniu RSF w 2019 r., gdy osoby fizyczne i podmioty powiązane z RSF nabyły jego pakiet większościowy.

Wg doniesień medialnych i ośrodków analitycznych urzędnikiem tym jest Mustafa Ibrahim Abdel Nabi Mohamed. Jest on dyrektorem sudańskiego banku Al-Khaleej Bank.

Ponad 60 % udziałów Al-Khaleej Bank należy do spółek powiązanych z rodziną Mohammada Hamdana Dagalo (Hemedti), szefa RSF.

Mustafa Ibrahim Abdel Nabi Mohamed jest również większościowym udziałowcem spółki Shield Protective Solutions Co. Ltd. Drugim udziałowcem tej spółki jest jeden z braci Hemedti, Musa Hamdan Dagalo Musa, a spółka ta posiada ponad 14 % udziałów w Al-Khaleej Bank.

Jako doradca finansowy RSF i rodziny Dagalo Mustafa Ibrahim Abdel Nabi Mohamed bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, we wspieraniu działań lub polityk zagrażających pokojowi, stabilności lub bezpieczeństwu w Sudanie lub czerpie z nich korzyści.

24.6.2024
6. Masar Abdurahman ASEEL alias

Massar Abdelrahman ASSIL

Masar Abdelrahman ESEIL

Massar ASSEL

Masar ASIL

Płeć: mężczyzna

Funkcja: emir klanu Mahamid w Darfurze Zachodnim;

członek administracji ludności rdzennej w Darfurze Zachodnim

Masar Abdurahman Aseel jest czołowym przywódcą plemiennym klanu Mahamid w Darfurze Zachodnim. Klan Mahamid należy do plemienia Rizeigat, które skupia społeczności arabskie zamieszkujące Darfur i Czad. Posiada tytuł emira i jest członkiem administracji ludności rdzennej w Darfurze Zachodnim.

Od kwietnia 2023 r. Masar Abdurahman Aseel ułatwiał ataki przeprowadzane przez Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) i sprzymierzone z nimi bojówki przeciwko społecznościom lokalnym mieszkającym w Al-Dżunajnie (Darfur Zachodni), zwłaszcza ludowi Masalitów. W szczególności bezpośrednio uczestniczył w werbowaniu bojowników i dostarczaniu przez RSF broni bojówkom oraz w koordynowaniu działań między tymi siłami - jak wynika z 15. sprawozdania końcowego oenzetowskiego zespołu ekspertów ds. Sudanu opublikowanego w styczniu 2024 r. - służących przeprowadzaniu ukierunkowanych ataków na tle etnicznym, zwłaszcza przeciwko społecznościom Masalitów, w Darfurze Zachodnim w okresie pomiędzy końcem kwietnia a początkiem listopada 2023 r. W marcu i kwietniu 2024 r. RSF opublikowały propagandowe nagrania wideo z udziałem Masara Abdurahmana Aseela, w których wyraża on poparcie dla RSF, podżega do wojny i mobilizuje oddziały popierające RSF do przyłączenia się do prowadzonej przez RSF od 15 kwietnia 2023 r. walki z SAF.

A zatem Masar Abdurahman Aseel brał bezpośredni udział we wspieraniu działań lub polityk zagrażających pokojowi, stabilności lub bezpieczeństwu w Sudanie i czerpał z nich korzyści. Popierając zajęcie przez RSF Darfuru Zachodniego, Masar Abdurahman Aseel wzmocnił swoją pozycję i wpływ w administracji ludności rdzennejw Darfurze Zachodnim kosztem innych przywódców społeczności, zwłaszcza społeczności Massalitów, które były celem działań RSF i sprzymierzonych z nimi bojówek.

24.6.2024"
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2023/2135 z dnia 9 października 2023 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie (Dz.U. L 2023/2135 z 11.10.2023, ELI: http://data.europa. eu/eli/dec/2023/2135/oj).
2 Decyzja Rady (WPZiB) 2024/383 z dnia 22 stycznia 2024 r. zmieniająca decyzję (WPZiB) 2023/2135 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie (Dz.U. L, 2024/383 z 22.1.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/383/oj).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1784

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/1784 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2023/2135 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi stabilność i przemiany polityczne w Sudanie
Data aktu: 24/06/2024
Data ogłoszenia: 24/06/2024
Data wejścia w życie: 24/06/2024