Rozporządzenie wykonawcze 2024/1782 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 wraz z przedłużeniem środka ochronnego w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1782
z dnia 24 czerwca 2024 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 wraz z przedłużeniem środka ochronnego w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu 1 , w szczególności jego art. 16, 19 i 20,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/755 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu z niektórych państw trzecich 2 , w szczególności jego art. 16,

a także mając na uwadze, co następuje,

1. PRZEBIEG PROCEDURY

(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/159 3  ("rozporządzenie w sprawie ostatecznych środków ochronnych") Komisja Europejska ("Komisja") wprowadziła ostateczny środek ochronny na niektóre wyroby ze stali ("środek ochronny"), który składa się z kontyngentów taryfowych w odniesieniu do niektórych wyrobów ze stali ("produkt objęty postępowaniem") obejmujących 26 kategorii wyrobów ze stali, ustalonych na poziomach pozwalających zachować tradycyjne przepływy handlowe w podziale na kategorie produktu. Cło taryfowe w wysokości 25 % stosuje się tylko w przypadku przekroczenia progów ilościowych w odniesieniu do tych kontyngentów taryfowych. Środek ochronny wprowadzono początkowo na okres trzech lat, do dnia 30 czerwca 2021 r.

(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/1029 4  ("pierwsze rozporządzenie w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu") Komisja stwierdziła, że środek jest nadal niezbędny, aby zapobiec poważnej szkodzie lub ją naprawić, oraz że przemysł Unii dostosowuje się. Komisja stwierdziła również, że przedłużenie obowiązywania środka leży w interesie Unii. W związku z tym Komisja postanowiła przedłużyć środek ochronny do dnia 30 czerwca 2024 r.

(3) W motywie 161 rozporządzenia w sprawie ostatecznych środków ochronnych Komisja zobowiązała się, że "będzie przeprowadzać ocenę sytuacji w regularnych odstępach czasu i rozważy przeprowadzenie przeglądu co najmniej na koniec każdego roku obowiązywania środków". W związku z tym Komisja przeprowadziła trzy dochodzenia na potrzeby przeglądu funkcjonowania odpowiednio w latach 2019 5 , 2020 6  i 2022 7 . W czerwcu 2023 r. 8  Komisja oceniła również w ramach dochodzenia przeglądowego, czy uzasadnione jest wcześniejsze zakończenie stosowania środka 9 .

(4) W dniu 12 stycznia 2024 r. do Komisji wpłynął uzasadniony wniosek czternastu państw członkowskich UE o zbadanie, zgodnie z art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 10  ("podstawowe rozporządzenie UE w sprawie środków ochronnych") oraz art. 16 rozporządzenia (UE) 2015/755, czy należy przedłużyć obowiązywanie istniejącego środka ochronnego. Komisja uznała, że wniosek zawiera wystarczające dowody do wszczęcia dochodzenia przeglądowego w sprawie przedłużenia.

(5) W związku z tym 9 lutego 2024 r. Komisja opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zawiadomienie o wszczęciu 11  dotyczące ewentualnego przedłużenia obowiązywania środka ochronnego. Komisja włączyła również do zakresu zawiadomienia zobowiązanie do oceny, czy w przypadku stwierdzenia, że środek ochronny powinien zostać przedłużony, konieczne byłyby jakiekolwiek dostosowania techniczne dotyczące funkcjonowania środka.

2. PROCEDURA

(6) Aby właściwie ocenić, czy środek ochronny jest nadal niezbędny, by zapobiec poważnej szkodzie lub ją naprawić, czy przemysł stalowy Unii się dostosowuje i czy takie przedłużenie jest zgodne z szerszym interesem Unii, Komisja zebrała od przemysłu Unii szczegółowe dane, korzystając z kwestionariuszy 12 . Dane te obejmowały m.in. zmiany kluczowych wskaźników gospodarczych i finansowych dla produktu objętego dochodzeniem w latach 2021-2023 ("okres badany"), a także dowody na to, że przemysł Unii się dostosowuje.

(7) Komisja zwróciła się również do zainteresowanych stron i zebrała ich opinie na temat potencjalnego przedłużenia obowiązywania środka oraz wszelkich ewentualnych niezbędnych dostosowań w zakresie funkcjonowania środka, w związku z czym równolegle przeprowadziła dwa różne dochodzenia. W tym celu w zawiadomieniu o wszczęciu wezwano zainteresowane strony do wzięcia udziału w dochodzeniu przez przekazanie na piśmie swoich uwag i dowodów potwierdzających, a także zwrócono się do znanych producentów unijnych produktu objętego postępowaniem i ich zrzeszeń o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących szkody. W odniesieniu do przeglądu funkcjonowania Komisja zwróciła się do zainteresowanych stron o przedstawienie opinii i konkretnych dowodów na piśmie w następujących kwestiach:

a) przydział kontyngentów taryfowych i zarządzanie nimi;

b) wypieranie tradycyjnych przepływów handlowych,

c) aktualizacja wykazu krajów rozwijających się będących członkami WTO, a wyłączonych z zakresu środka ze względu na ich najnowsze poziomy przywozu;

d) poziom liberalizacji,

e) wszelkie inne zmiany okoliczności, które mogą wymagać dostosowania poziomu lub przydziału kontyngentów taryfowych.

(8) Jeśli chodzi o sprawiedliwość proceduralną, dochodzenie przeglądowe dotyczące przedłużenia i funkcjonowania obejmowało dwuetapową procedurę pisemną, w ramach której zainteresowane strony najpierw przedstawiły swoje uwagi, a następnie miały możliwość ustosunkowania się do uwag pozostałych stron. Ogólnie rzecz biorąc, Komisja otrzymała ponad 65 uwag i kontrargumentów od zainteresowanych stron w ustalonych terminach. Komisja otrzymała również ponad 100 indywidualnych odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu od producentów unijnych.

(9) Oceniając, czy warunki przedłużenia obowiązywania środka ochronnego zostały spełnione, Komisja przeanalizowała w pierwszej kolejności, czy spełnione zostały wymogi prawne dotyczące przedłużenia obowiązywania środka ochronnego zgodnie z zasadami UE i WTO, a mianowicie czy środek jest niezbędny do zapobieżenia poważnej szkodzie (sekcja 3.2) oraz czy przemysł Unii dostosowuje się (sekcja 3.3). Następnie Komisja oceniła, czy takie przedłużenie byłoby zgodne z ogólnym interesem Unii (zob. sekcja 3.4). Wreszcie w swojej ocenie Komisja należycie uwzględniła uwagi i dowody otrzymane od zainteresowanych stron, jak również wszelkie inne publicznie dostępne informacje dotyczące powyższych kwestii. W sekcji 4 Komisja odniosła się w szczególności do odpowiednich argumentów zainteresowanych stron dotyczących przedłużenia.

(10) Następnie Komisja oceniła potrzebę wprowadzenia pewnych dostosowań technicznych do środka. Działanie to było zgodne z obszarami określonymi w zawiadomieniu o wszczęciu (zob. motyw(7)) i obejmowało również zmianę techniczną polegającą na włączeniu przywozu z Mozambiku do zakresu środka ochronnego.

3. OCENA DOTYCZĄCA PRZEDŁUŻENIA

3.1. Wymogi prawne

(11) Zgodnie z art. 7 ust. 1 Porozumienia WTO w sprawie środków ochronnych i art. 19 ust. 2 podstawowego rozporządzenia UE w sprawie środków ochronnych okres stosowania środka ochronnego może zostać przedłużony, pod warunkiem że środek ochronny jest nadal niezbędny do zapobieżenia poważnej szkodzie dla przemysłu Unii lub naprawienia takiej szkody ("test konieczności") oraz pod warunkiem, że istnieją dowody na to, iż przemysł Unii się dostosowuje. Ponadto art. 22 podstawowego rozporządzenia UE w sprawie środków ochronnych stanowi, że stosowanie środka musi leżeć w interesie Unii.

3.2. Czy środek ochronny jest nadal niezbędny do zapobieżenia poważnej szkodzie lub naprawienia takiej szkody (test konieczności)

(12) W odniesieniu do pierwszego kryterium prawnego Komisja najpierw zbadała sytuację gospodarczą przemysłu Unii na podstawie otrzymanych odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu (sekcja 3.2.1). Następnie Komisja oceniła szereg kluczowych czynników w celu określenia prawdopodobnego rozwoju przywozu i wpływu takiej zmiany na producentów unijnych w przypadku braku środka ochronnego ("analiza kontrfaktyczna", zob. sekcja 3.2.2).

3.2.1. Sytuacja gospodarcza unijnego przemysłu stalowego

(13) Aby ocenić sytuację gospodarczą unijnego przemysłu stalowego, Komisja rozesłała kwestionariusze do znanych unijnych producentów stali, aby zebrać informacje dotyczące wskaźników szkody związanych z produktem objętym dochodzeniem w okresie badanym. Komisja zwróciła się do znanych unijnych stowarzyszeń przemysłowych (EUROFER - Europejskie Stowarzyszenie Hutnictwa Stali, ESTA - Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rur Stalowych i CET - Comité Européen de la Tréfilerie) o rozesłanie kwestionariuszy wśród ich członków. Ponadto Komisja powiadomiła znanych producentów unijnych o wniosku o wypełnienie kwestionariuszy za pośrednictwem otwartego systemu plików (TRON) 13 . Kwestionariusze udostępniono również na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej 14 . W zawiadomieniu o wszczęciu zawarto również wszystkie stosowne instrukcje dotyczące kwestionariuszy.

(14) Komisja otrzymała ponad 100 indywidualnych odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu od członków trzech znanych stowarzyszeń przemysłu Unii, a także od innych producentów unijnych niebędących członkami żadnego stowarzyszenia. Ponadto trzy stowarzyszenia branżowe dokonały konsolidacji danych dostarczonych indywidualnie przez ich członków.

(15) Komisja dokonała konsolidacji danych otrzymanych bezpośrednio od poszczególnych producentów unijnych i skontrolowała krzyżowo ich dokładność ze zbiorem danych przekazanych przez stowarzyszenia przemysłu Unii podczas specjalnych zdalnych kontroli krzyżowych. Następnie Komisja połączyła odpowiedzi członków stowarzyszeń z odpowiedziami otrzymanymi od producentów niezrzeszonych w jeden skonsolidowany zbiór danych, który stanowił podstawę oceny sytuacji gospodarczej przemysłu Unii.

(16) Zmiany wskaźników szkody w okresie badanym przedstawiono w tabelach 1-4 poniżej:

a) Produkcja, moce produkcyjne, stopień wykorzystania mocy produkcyjnych, zapasy

Tabela 1

Produkcja, moce produkcyjne, stopień wykorzystania mocy produkcyjnych, zapasy

w tys. ton 2021 2022 2023
Wielkość produkcji produktu objętego dochodzeniem 178257 158 704 154 158
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 89 86
Moce produkcyjne w odniesieniu do produktu objętego dochodzeniem 231 509 229 881 230 139
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 99 99
Wykorzystanie mocy produkcyjnych 77,00 % 69,04 % 66,98 %
Zapasy 32 082 625 30 434 986 31 214 413
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 95 97
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(17) W okresie badanym wielkość produkcji producentów unijnych stale spadała - o 11 % w 2022 r. i o 14 % w 2023 r. w porównaniu z 2021 r. Moce produkcyjne utrzymywały się na stałym poziomie w całym okresie, a zatem wykorzystanie mocy produkcyjnych wykazywało tendencję spadkową, osiągając bardzo niski poziom 67 % w 2023 r. Ponadto akcje spadły o 5 % w 2022 r. i o 3 % w 2023 r. w porównaniu z rokiem 2021.

b) Konsumpcja w Unii, sprzedaż krajowa i udział w rynku 15

Tabela 2

Konsumpcja w Unii, sprzedaż krajowa i udział w rynku

2021 2022 2023
Konsumpcja w tys. ton 161072 148065 139 207
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 92 86
Sprzedaż krajowa w tys. ton 127 188 116462 111165
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 92 87
Udział w rynku w % 79,0 % 78,7 % 79,9 %
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu

(18) Konsumpcja na rynku Unii zaczęła spadać w 2022 r. (-8 %), a tendencja ta utrzymała się w 2023 r. (-14 %) w porównaniu z 2021 r. Zmiany w wielkości sprzedaży krajowej dokonywanej przez producentów unijnych wykazywały bardzo podobną tendencję w okresie badanym (odpowiednio -8 % w 2022 r. i -13 % w 2023 r. w porównaniu z 2021 r.). W okresie badanym udział w rynku przemysłu Unii wzrósł o ponad 0,9 punktu procentowego.

c) Jednostkowa cena sprzedaży, rentowność, przepływ środków pieniężnych i zwrot z inwestycji

Tabela 3

Jednostkowa cena sprzedaży, rentowność, przepływ środków pieniężnych i zwrot z zainwestowanego kapitału

2021 2022 2023
Jednostkowa cena sprzedaży (EUR/t) 914 1 230 1 028
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 135 113
Rentowność (% obrotu) 9,4% 10,3 % 0,3 %
Przepływ środków pieniężnych (mln EUR) 5 024 10 696 7 881
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 213 157
Stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału (%) 25,2% 22,5 % - 2,2%
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(19) Jednostkowe ceny sprzedaży wzrosły o 35 % w 2022 r. i o 13 % w 2023 r. w porównaniu z 2021 r. Przepływy środków pieniężnych wzrosły o 113 % w 2022 r. i o 57 % w 2023 r. w porównaniu z rokiem 2021. Zwrot z zainwestowanego kapitału nieznacznie spadł w 2022 r. i osiągnął wartości ujemne w 2023 r. (- 2,2 %).

(20) Wzrost cen i ożywienie po pandemii COVID-19 sprawiły, że przemysł Unii zaczął przynosić zyski w 2021 r. (9,4 %), przy czym w 2022 r. zyski nieznacznie wzrosły (10,3 %). W 2023 r. rentowność gwałtownie spadła, a zysk wyniósł jedynie 0,3 %.

d) Zatrudnienie

Tabela 4

Zatrudnienie

(EPC) 2021 2022 2023
Zatrudnienie 180958 181913 179 867
Indeks: 2021 r. = 100 100 101 99
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(21) Zatrudnienie utrzymywało się na stałym poziomie w całym okresie badanym, przy czym w 2023 r. odnotowano spadek o 1 % w porównaniu z 2021 r.

Podsumowanie

(22) Wskaźniki szkody wykazały, że w 2021 r. przemysł Unii osiągnął dobry poziom rentowności, w dużej mierze spowodowany wysokimi cenami i silnym ożywieniem popytu po pandemii COVID-19. Od drugiej połowy 2022 r. przemysł Unii zaczął jednak wykazywać oznaki pogorszenia sytuacji. Niektóre ważne wskaźniki, takie jak produkcja, sprzedaż i wykorzystanie mocy produkcyjnych, wykazały tendencję spadkową 16 , a koszty energii znacznie wzrosły 17 . Pogorszenie większości wskaźników ekonomicznych stało się bardziej dotkliwe w 2023 r., wraz ze spadkiem cen w kontekście kosztów energii wyższych niż średnie poziomy z przeszłości oraz gwałtownym spadkiem sprzedaży krajowej i produkcji na rynku unijnym. W rezultacie wykorzystanie mocy produkcyjnych osiągnęło najniższy poziom w ostatnim dziesięcioleciu, a rentowność drastycznie spadła (osiągając próg rentowności). Chociaż przemysł Unii zyskał prawie jeden punkt procentowy udziału w rynku w 2023 r. w porównaniu z 2021 r. kosztem zmniejszenia rentowności, zmianę tę należy rozpatrywać w kontekście utrzymującej się wysokiej presji przywozu 18 , przy czym przywóz osiągnął w okresie badanym wyższy udział w rynku niż w poprzednich okresach 19 , jak zostanie to wyjaśnione w sekcji 3.2.2 poniżej.

(23) Na podstawie powyższych wskaźników (tabele 1-4) Komisja stwierdziła, że stan przemysłu Unii pogorszył się w latach 2021-2023 i że na koniec okresu badanego znajdował się on w niestabilnej sytuacji.

Dodatkowa analiza w odniesieniu do poszczególnych rodzin wyrobów

(24) Zgodnie z podejściem przyjętym w pierwotnym dochodzeniu 20  Komisja oceniła również zmiany wskaźników szkody w podziale na rodziny wyrobów 21 . Rodziny wyrobów objęte środkiem ochronnym dotyczącym stali to wyroby płaskie, wyroby długie i rury.

(25) W tabelach 5-8 przedstawiono zmiany wskaźników szkody w odniesieniu do poszczególnych rodzin wyrobów:

Tabela 5

Produkcja, moce produkcyjne, stopień wykorzystania mocy produkcyjnych, zapasy

w tys. ton 2021 2022 2023
Wielkość produkcji produktu objętego dochodzeniem (wyroby płaskie) 133919 118 680 117230
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 89 88
Wielkość produkcji produktu objętego dochodzeniem (wyroby długie) 38 061 33 729 30 848
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 89 81
Wielkość produkcji produktu objętego dochodzeniem (przewody rurowe) 6 277 6 295 6 080
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 100 97
Moce produkcyjne w odniesieniu do produktu objętego dochodzeniem (wyroby płaskie) 168 949 167811 168 540
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 99 100
Moce produkcyjne w odniesieniu do produktu objętego dochodzeniem (wyroby długie) 50 958 50 622 50 219
w tys. ton 2021 2022 2023
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 99 99
Moce produkcyjne w odniesieniu do produktu objętego dochodzeniem (przewody rurowe) 11 602 11 449 11 380
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 99 98
Wykorzystanie mocy produkcyjnych (wyroby płaskie) 79,27 % 70,72 % 69,56 %
Wykorzystanie mocy produkcyjnych (wyroby długie) 74,69 % 66,63 % 61,43 %
Wykorzystanie mocy produkcyjnych (przewody rurowe) 54,10% 54,99 % 53,43 %
Zapasy (wyroby płaskie) 25 377 22 941 24 042
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 90 95
Zapasy (wyroby długie) 3 349 3 468 3 274
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 104 98
Zapasy (przewody rurowe) 3 357 4 026 3 899
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 120 116
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

Tabela 6

Konsumpcja w Unii, sprzedaż krajowa i udział w rynku

2021 2022 2023
Konsumpcja w tys. ton (wyroby płaskie) 92 700 84 749 81 344
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 91 88
Konsumpcja w tys. ton (wyroby długie) 57 398 53 223 48 072
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 93 84
Konsumpcja w tys. ton (przewody rurowe) 10 973 10 093 9 790
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 92 89
Sprzedaż krajowa w tys. ton (wyroby płaskie) 68 864 63 050 61 409
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 92 89
Sprzedaż krajowa w tys. ton (wyroby długie) 50 011 45 512 42 139
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 91 84
Sprzedaż krajowa w tys. ton (przewody rurowe) 8 312 7 900 7 617
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 95 92
Udział w rynku w % (wyroby płaskie) 74,3 % 74,4 % 75,5%
Udział w rynku w % (wyroby długie) 87,1 % 85,5% 87,7%
Udział w rynku w % (przewody rurowe) 75,8 % 78,3 % 77,8%
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

Tabela 7

Jednostkowa cena sprzedaży, rentowność, przepływ środków pieniężnych i zwrot z zainwestowanego kapitału

2021 2022 2023
Jednostkowa cena sprzedaży (EUR/tonę) (wyroby płaskie) 971 1 309 1 104
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 135 114
Jednostkowa cena sprzedaży (EUR/tonę) (wyroby długie) 759 1 016 804
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 134 106
Jednostkowa cena sprzedaży (EUR/tonę) (przewody rurowe) 1 177 1 581 1 382
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 134 117
Rentowność (% obrotu) (wyroby płaskie) 10,6% 11,0% 0,1 %
Rentowność (% obrotów) (wyroby długie) 7,6% 9,6% - 1,0%
Rentowność (% obrotu) (przewody rurowe) 5,1 % 7,3% 5,6%
Przepływ środków pieniężnych (mln EUR) (wyroby płaskie) 3 434 6 326 5 999
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 184 175
Przepływ środków pieniężnych (mln EUR) (wyroby długie) 1 439 3 509 682
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 244 47
Przepływ środków pieniężnych (mln EUR) (przewody rurowe) 151 861 1 200
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 571 795
Stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału (%) (wyroby płaskie) 29,04 % 26,64 % - 3,24 %
Stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału (%) (wyroby długie) 16,95% 18,31 % - 3,15%
Stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału (%) (przewody rurowe) 29,31 % 11,00% 7,81 %
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

Tabela 8

Zatrudnienie

(EPC) 2021 2022 2023
Zatrudnienie (wyroby płaskie) 114657 114444 114053
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 100 99
Zatrudnienie (wyroby długie) 40 053 39 870 39 485
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 100 99
Zatrudnienie (przewody rurowe) 26 248 27 599 26 329
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 105 100
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(26) Na podstawie powyższych wskaźników w wyniku analizy w podziale na rodziny wyrobów potwierdzono ustalenia dotyczące produktu objętego postępowaniem: sytuacja gospodarcza przemysłu Unii znacznie się pogorszyła w okresie badanym i obecnie jest niestabilna. Nawet w przypadku rodziny wyrobów, która wykazała się lepszymi wynikami w zakresie rentowności i udziału w rynku (przewody rurowe), odnotowano jednak pogorszenie innych kluczowych wskaźników, takich jak wykorzystanie mocy produkcyjnych, poziomy produkcji i sprzedaży krajowej w okresie badanym.

3.2.2. Analiza kontrfaktyczna

a) Presja przywozu - zmiany w przywozie i udział w rynku

(27) Komisja oceniła zmiany w przywozie, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w stosunku do konsumpcji, aby określić zakres presji, jaką mógł on wywierać na rynek unijny w okresie badanym. Ponadto Komisja oceniła zmiany w wykorzystywanych kontyngentach taryfowych (zob. sekcja 3.2.2 lit. b)).

(28) Przywóz do Unii w 2023 r. zmniejszył się o 17 % w porównaniu z 2021 r., kiedy to osiągnął drugi najwyższy poziom od 2013 r. 22 .

Tabela 9

Zmiany w przywozie

2021 2022 2023
Wielkość przywozu w tys. ton 33 884 31 603 28 042
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 93 83
Źródło: Eurostat.

(29) Analiza na poziomie rodziny wyrobów potwierdziła tę ogólną tendencję, jak pokazano w tabeli 10 poniżej.

Tabela 10

Udział przywozu w rynku w odniesieniu do poszczególnych rodzin wyrobów

2021 2022 2023
Konsumpcja w tys. ton (wyroby płaskie) 92 700 84 749 81 344
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 91 88
Konsumpcja w tys. ton (wyroby długie) 57 398 53 223 48 072
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 93 84
Konsumpcja w tys. ton (przewody rurowe) 10 973 10 093 9 790
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 92 89
2021 2022 2023
Przywóz w tys. ton (wyroby płaskie) 23 835 21 699 19 935
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 91 84
Przywóz w tys. ton (wyroby długie) 7 387 7 711 5 933
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 104 80
Przywóz w tys. ton (przewody rurowe) 2 661 2 192 2 174
Wskaźnik z 2021 r. = 100 100 82 82
Udział w rynku w % (wyroby płaskie) 25,7 % 25,6% 24,5 %
Udział w rynku w % (wyroby długie) 12,9 % 14,5% 12,3%
Udział w rynku w % (przewody rurowe) 24,2 % 21,7% 22,2 %
Źródło: Dane branżowe i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i Eurostat.

(30) Komisja oceniła zmiany w przywozie w porównaniu ze zmianami konsumpcji w tym samym okresie. Poniższy wykres pokazuje, że konsumpcja osiągnęła najwyższy poziom w latach 2017-2018. W 2023 r. odnotowano jednak drastyczny spadek, a konsumpcja osiągnęła najniższy poziom od 2013 r. 23  Z drugiej strony udział przywozu gwałtownie i stale wzrastał do 2018 r., kiedy to w lipcu wprowadzono tymczasowo środek ochronny, i umiarkowanie spadał w kolejnych dwóch latach. Od 2021 r. udział przywozu ponownie jednak wzrósł i utrzymuje się na poziomie znacznie wyższym niż przed wprowadzeniem środka ochronnego. W związku z tym w toku dochodzenia stwierdzono, że poziom presji przywozu pod względem udziału w rynku jest nawet wyższy niż przed wprowadzeniem środka ochronnego 24  i niż poziomy wprowadzone na mocy pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu 25 .

grafika

Źródła: W odniesieniu do przywozu, Eurostat. Jeżeli chodzi o konsumpcję, odpowiedzi przemysłu unijnego na pytania zawarte odpowiednio w kwestionariuszu przedstawionym w pierwotnym dochodzeniu (lata 2013-2017), pierwszym dochodzeniu przeglądowym w sprawie przedłużenia (lata 2018-2020) i drugim dochodzeniu przeglądowym w sprawie przedłużenia (lata 2021-2023).

b) Presja przywozu - zmiana wykorzystania kontyngentów taryfowych

(31) Komisja oceniła również presję przywozu w świetle zmian w wykorzystaniu kontyngentów taryfowych 26 . Po pierwsze, Komisja oceniła zmiany w ramach kontyngentu taryfowego od czasu pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu. Dane na poniższym wykresie przedstawiają wielkości kontyngentów taryfowych dostępne na koniec każdego z ostatnich dwóch lat obowiązywania środka 27 , pokazując średnie wykorzystanie kontyngentów taryfowych na poziomie około 46 % na koniec ostatniego kwartału roku ochrony (kwie- cień-czerwiec), przy czym w latach 4 i 5 nie wykorzystano 7-8,5 mln ton kontyngentu taryfowego. W bieżącym roku obowiązywania środka 28  (dane dostępne do dnia 21 maja 2024 r.) tendencja w zakresie dostępnego kontyngentu taryfowego wydaje się porównywalna. W związku z tym Komisja nie zaobserwowała istotnej zmiany w odniesieniu do ogólnego wykorzystania kontyngentów taryfowych na koniec ostatnich dwóch lat obowiązywania środka, w tym bieżącego roku.

grafika

Źródło: Obliczenia DG ds. Handlu na podstawie danych dostępnych w bazie danych DG ds. Podatków i Unii Celnej dotyczącej wykorzystania kontyngentów: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp.

(32) Po drugie, Komisja oceniła najnowsze zmiany, analizując dotychczasowe wykorzystanie kontyngentów taryfowych w bieżącym roku obowiązywania środka 29  w ujęciu kwartalnym.

(33) Analiza wykorzystania kontyngentów taryfowych potwierdziła, że wielkości niewykorzystanych kontyngentów taryfowych są znaczne i rosną, osiągając około 7 mln ton na koniec kwartału styczeń-marzec 2024 r. W rezultacie wykorzystanie kontyngentu taryfowego po trzech kwartałach wynosiło 47 %, jak przedstawiono na poniższym wykresie. Przy ocenie presji przywozu należy jednak przeanalizować wskaźnik wykorzystania kontyngentu taryfowego wraz ze zmianami udziału przywozu w sekcji 3.2.2 lit. a), który wykazał średni wzrost w porównaniu z poprzednimi okresami i przy bardziej szczegółowej ocenie, jak ocena przedstawiona w dalszej części niniejszej sekcji. W szczególności biorąc pod uwagę, że wielkości kontyngentów taryfowych wzrosły o około 25 % od 2019 r. ze względu na liberalizację i początkowe zwiększenie kwot oraz że konsumpcja znacznie spadła i nie oczekuje się znaczącego ożywienia w najbliższej przyszłości.

grafika

Źródło: Obliczenia DG ds. Handlu na podstawie danych dostępnych w bazie danych DG ds. Podatków i Unii Celnej dotyczącej wykorzystania kontyngentów: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp.

(34) W rzeczywistości bardziej szczegółowa analiza tych danych wykazała, że średnio w trzech kwartałach poddanych ocenie wyczerpano 21 indywidualnych kontyngentów taryfowych (zarówno krajowych, jak i rezydualnych) w odniesieniu do kilku kategorii produktu. Ich łączna średnia wielkość stanowiła 32 % (prawie dwa miliony ton na kwartał) całkowitej średniej wielkości przywozu w tym samym okresie.

(35) Jeżeli chodzi o pochodzenie, w toku dochodzenia potwierdzono również, że odpowiednia liczba tych kontyngentów taryfowych została wyczerpana przez niektóre z największych państw wywozu stali do Unii 30 , które to państwa wyczerpywały od jednego do nawet ośmiu kontyngentów taryfowych dla poszczególnych krajów w danym kwartale 31 . Podobne schematy wywozu zostały już zidentyfikowane przez Komisję w pierwszym rozporządzeniu w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu 32 . Ponadto największy kontyngent taryfowy w ramach środka (rezydualny kontyngent taryfowy w kategorii 1) był konsekwentnie wyczerpywany niemal natychmiast w ciągu ostatnich trzech kolejnych kwartałów, co wskazuje na ciągłe oportunistyczne zachowanie ze strony niektórych państw trzecich 33 .

(36) Wyczerpanie kontyngentów taryfowych i tempo takiego wyczerpania w niektórych przypadkach świadczy o tym, że w przypadku tych kontyngentów taryfowych było bardziej prawdopodobne, że bez środka ochronnego na rynek unijny wprowadzone zostałyby dodatkowe ilości. W tym względzie środek ochronny zapobiegał zatem wystąpieniu dodatkowej presji przywozu. W świetle tych danych Komisja stwierdziła zatem, że te schematy wykorzystania kontyngentów taryfowych, które wystąpiły w różnym stopniu we wszystkich rodzinach wyrobów, dodatkowo potwierdziły wysoki poziom presji przywozu na unijnym rynku stali.

c) Zmiany w światowym wywozie przez główne państwa wywozu stali oraz w konsumpcji na ich rynkach krajowych

(37) Przywóz do Unii zmniejszył się o 17 % w 2023 r. w porównaniu z 2021 r. 34 . Jednocześnie, jak pokazano w tabeli 11 poniżej, w tym samym okresie przywóz na rynek Stanów Zjednoczonych również zmniejszył się o 8 % i nadal był znacznie niższy od wartości szczytowej osiągniętej w 2017 r. przed zastosowaniem środka wprowadzonego przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232. W 2023 r. przywóz zmniejszył się o prawie 6 mln ton w porównaniu z 2017 r., czyli w ostatnim roku poprzedzającym wprowadzenie środka na podstawie sekcji 232.

Tabela 11

Przywóz do Stanów Zjednoczonych w tonach

Rok 2017 2021 2022 2023
Państwa trzecie ogółem (z wyłączeniem UE) 21 933 440 17977836 19 473 713 16 405 997
Źródło: Komisja ds. Handlu Międzynarodowego USA 35 .

(38) Po zidentyfikowaniu zmian wielkości przywozu na dwa największe rynki przywozu stali (Unia i Stany Zjednoczone) 36 , Komisja przeanalizowała wyniki wywozu państw będących głównymi dostawcami stali do Unii 37  do państw trzecich (innych niż UE i Stany Zjednoczone).

(39) W tabeli 12 poniżej pokazano, że ogółem w okresie badanym główne państwa wywozu do Unii produktu objętego dochodzeniem znacznie zmniejszyły wielkość wywozu na inne rynki państw trzecich. Indywidualna ocena wyników wywozu tych państw również potwierdziła powszechną negatywną tendencję zmian w wywozie na rynki inne niż Unia i Stany Zjednoczone 38 .

Tabela 12

Zmiany wywozu (z wyłączeniem UE i USA) produktu objętego postępowaniem z państw będących głównymi dostawcami stali do UE na rynki trzecie (z wyłączeniem Chin)

Rok 2021 2022 2023 Zmiana procentowa Zmiana w tonach
Tony 100 433 268 85647917 80 921 385 - 19% - 19 511 882
Źródło: Global Trade Atlas. W przedmiotowej bazie danych zgromadzono informacje statystyczne dostarczone przez krajowe urzędy statystyczne służb celnych poszczególnych państw. https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/mi/products/maritime-global-trade-atlas.html.

(40) W świetle tych danych Komisja stwierdziła, że oprócz mniejszych wielkości wywozu na rynek unijny (tabela 9) i na rynek amerykański (tabela 11) państwa te zasadniczo nie były w stanie zastąpić swoich wielkości wywozu utraconych na dwóch największych rynkach przywozowych wywozem na inne rynki. W związku z tym, ogólnie rzecz bio- rąc, główne państwa wywozu stali do Unii straciły znaczną część wielkości wywozu na całym świecie.

(41) Komisja uzupełniła ponadto swoją ocenę o analizę przeprowadzoną przez OECD w odniesieniu do szerszego zakresu produktów. Dane OECD potwierdziły ocenę własną Komisji, że w okresie badanym wyniki wywozu głównych państw wywozu stali ogólnie rzecz biorąc stale spadały 39 .

(42) Jedyny istotny wyjątek od tej utrzymującej się tendencji dotyczył wyników wywozu z Chin, który wzrósł w 2023 r., osiągając około 95 mln ton wywozu. Stanowiło to wzrost wywozu o 24 mln ton (+40 %) 40 . Wzrost wywozu z Chin, z uwagi na jego wielkość, zamaskowałby spadek wywozu stwierdzony dla praktycznie wszystkich innych dużych państw wywozu. Z tego powodu Chiny nie zostały uwzględnione w całościowej analizie przedstawionej w tabeli 12 powyżej.

(43) W rzeczywistości dodatkowa presja wywierana przez wywóz z Chin znacznie zwiększyła konkurencję na rynkach innych państw trzecich 41 . Doprowadziło to do dalszego zmniejszenia dostępności i wielkości rynków wywozowych na całym świecie 42  i przyczyniło się do zmniejszenia wywozu w innych krajach.

(44) W tym względzie dane OECD wykazały, że pomimo ograniczenia wywozu większości największych eksporterów stali przywóz na wielu dużych rynkach przywozowych z wyjątkiem UE i USA wykazywał tendencję wzrostową 43 . Wydaje się, że jest to spowodowane właśnie gwałtownym wzrostem wywozu z Chin przynajmniej na kilku z tych rynków (np. ASEAN 44 , Korea, Turcja 45 , Brazylia 46 ) 47 . Ponadto dane z pierwszych miesięcy 2024 r. nie wskazują na to, że ta polityka wywozu z Chin ulega odwróceniu 48 .

(45) W związku z tą zmianą wywozu z Chin Komisja oceniła również korelację i wpływ takiego gwałtownego wzrostu wywozu z Chin do państw trzecich na rynek unijny pod względem przepływów w przywozie.

(46) Komisja potwierdziła, że przywóz z niektórych miejsc pochodzenia, w których Chiny znacznie zwiększyły swoją działalność wywozową w 2023 r. (w tym z Wietnamu, Indonezji i Malezji) 49 , a także z innych państw zwykle konkurujących na takich rynkach azjatyckich z Chinami (Japonia 50 ) wzrósł na rynku unijnym w 2023 r. 51  Takie wzrosty były jeszcze bardziej znaczące w porównaniu z okresem poprzedzającym wprowadzenie środka ochronnego. W związku z tym analizowane dane zdecydowanie wskazują, że w ogólnym kontekście słabszej konsumpcji ta silna i rosnąca presja przywozu z Chin na określonych rynkach trzecich skłoniła producentów w niektórych państwach do znalezienia innych rynków wywozowych dla części ich produkcji, w tym rynku unijnego 52 .

(47) W ramach kolejnego kroku Komisja oceniła zmiany w konsumpcji krajowej w głównych państwach 53  wywozu stali w okresie badanym.

Tabela 13

Zmiany konsumpcji na głównych rynkach produkcji stali (w tym w głównych państwach wywozu do UE)

Rok / Produkt Blacha walcowana na gorąco i blacha w zwojach Blacha walcowana na zimno Blacha HDG + blacha w zwojach

EZ

Blacha biała Blacha gruba walcowana nawrotnie Pręty zbrojeniowe + walcówka Pręty zwykłej jakości + kształtowniki Szyny Wszystkie rynki łącznie z Chinami Chiny Z wyłączeniem Chin
2018 501094 172 656 87 022 8 539 110 692 495 876 190 878 8 137 1 574 894 964829 610 065
2019 505 033 167801 90 303 8 820 113426 531934 197 669 8 710 1 623 696 1 024141 599 556
2020 518 795 176849 91 167 8 371 121359 552 592 211 095 8 111 1 688 338 1 141389 546 949
2021 544 636 182 974 90 038 8 094 118 641 547 644 207 966 7 050 1 645 904 1 050 573 595 331
2022 532 646 173 302 87 504 7 317 119 759 516 659 200 983 7 175 1 707043 1 085 222 621 821
2023 559 856 181 132 92 419 8 020 126071 502 780 200 126 7 376 1 677 781 1 068225 609 556
Źródło: Baza danych CRU (dostęp na podstawie subskrypcji).

(48) Z powyższej tabeli 13 54  wynika, że w ujęciu ogólnym konsumpcja głównych eksporterów stali na rynkach krajowych spadła w 2022 r. 55  o 61 mln ton (-4 %) w porównaniu z 2021 r. 56  Największy spadek całkowitej wielkości zaobserwowano w przypadku konsumpcji w Chinach: odnotowano spadek o 34 mln ton. W 2023 r. ogólny spadek w porównaniu z 2021 r. wyniósł 2 % (- 29,2 mln ton).

(49) Analiza przedstawiona w niniejszej sekcji potwierdziła, że główni eksporterzy stali mają coraz większe trudności z wywozem części swojej produkcji na rynki trzecie (zob. również sekcja 3.2.2 lit. e) i f) poniżej). Ponadto z danych wynika, że skierowanie utraconych wielkości wywozu na ich własne rynki krajowe byłoby prawie niemożliwe ze względu na zmiany konsumpcji. Dla wielu największych dostawców stali do Unii spowodowało to znaczną utratę wielkości sprzedaży zarówno na rynku krajowym, jak i w państwach trzecich.

d) Nadwyżka mocy produkcyjnych

(50) Rozwój globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych był kluczowym elementem decyzji Komisji stanowiącej podstawę nałożenia ostatecznego środka ochronnego w lutym 2019 r. 57  i przedłużenia jego obowiązywania w czerwcu 2021 r. 58 . W ramach obecnego dochodzenia Komisja oceniła najnowsze zmiany w zakresie nadwyżki mocy produkcyjnych w sektorze stali, opierając się na źródłach takich jak Komitet ds. Stali OECD i globalne forum ds. nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym, które potwierdzają w swoich ostatnich sprawozdaniach, że nadwyżka mocy produkcyjnych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie 59 .

(51) Według tych źródeł oszacowano, że w 2023 r. światowe moce produkcyjne w zakresie produkcji stali przewyższyły produkcję o ponad 550 mln ton metrycznych. Odpowiada to łącznej produkcji stali w Indiach, obu Amerykach, UE, Japonii i Turcji w 2023 r. 60  i stanowi czterokrotność konsumpcji na rynku unijnym w 2023 r.

(52) Dane te wykazały zatem, że sytuacja pod względem nadwyżki mocy produkcyjnych nie poprawiła się od czasu wprowadzenia środka ochronnego dotyczącego stali w 2019 r. Wprost przeciwnie, stanowi to poważny problem w sektorze stalowym i nie oczekuje się poprawy w najbliższej przyszłości. Oceniając prawdopodobny rozwój sytuacji w zakresie globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych, Komisja potwierdziła również, że sytuacja może ulec dalszemu pogorszeniu. OECD poinformowała, że w latach 2024-2026 61  planuje się zainstalowanie około 160 mln ton metrycznych nowych mocy produkcyjnych. Takie nowe moce produkcyjne, które są większe niż roczna konsumpcja w Unii, zostałyby dodane w okresie, w którym przewiduje się niewielki wzrost światowego popytu na stal, co groziłoby zwiększeniem luki między mocami produkcyjnymi a popytem, a tym samym pogorszyłoby sytuację związaną z nadwyżką mocy produkcyjnych.

(53) Ponadto przeanalizowane informacje potwierdziły, że Unia była praktycznie jedynym głównym regionem produkcji stali, w którym zdolności produkcyjne zmniejszyły się w latach 2018-2023, a zatem nie przyczyniły się do obecnych tendencji w zakresie globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych 62 .

(54) Komisja dodatkowo potwierdziła te informacje na temat nadwyżki mocy produkcyjnych na podstawie danych z bazy danych CRU 63  dotyczących największych producentów stali na świecie, do których należą główne państwa wywozu stali na rynek Unii.

(55) W związku z tym Komisja stwierdziła, że nadwyżka mocy produkcyjnych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

(56) Oprócz oceny ostatnich zmian globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych Komisja przeanalizowała powiązania między rosnącymi nadwyżkami mocy produkcyjnych w niektórych państwach i regionach a zmianami w przywozie do Unii z takich miejsc pochodzenia. Ocena ta opierała się na statystykach dotyczących przywozu, jak również na szczegółowych badaniach dotyczących zmian nadwyżki mocy produkcyjnych przeprowadzonych przez Komitet ds. Stali OECD 64  i globalne forum ds. nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym 65 .

(57) Według globalnego forum ds. nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym "w ostatnich latach ryzyko nadmiernych inwestycji staje się coraz bardziej widoczne w Azji Południowo-Wschodniej, częściach Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie taki wzrost mocy produkcyjnych znacznie przekracza lokalny popyt na stal". W dokumencie tym dodano, że "Wietnam, Indonezja i Malezja odnotowały stopy wzrostu zdolności produkcyjnych od 35 % do 95 %, podczas gdy popyt na stal zmniejszył się lub nieznacznie wzrósł (...) oraz że niektóre inne gospodarki Bliskiego Wschodu, Azji Południowej i Afryki Północnej również odnotowują nierównomierny wzrost (np. Iran, Pakistan i Algieria)" 66 .

(58) Co więcej, informacje te były również zgodne z informacjami dostarczonymi na szczeblu krajowym przez OECD, co wskazuje na znaczny wzrost mocy produkcyjnych w tych (jak również innych) miejscach pochodzenia 67 . W tym względzie w toku dochodzenia wykazano również, że część tych dodatkowych mocy produkcyjnych wynikała z chińskich inwestycji zagranicznych, w szczególności w regionie ASEAN 68 .

(59) Oceniając zmiany w przywozie do Unii według miejsca pochodzenia, Komisja stwierdziła, że w latach 2022-2023 przywóz z niektórych miejsc pochodzenia 69  gwałtownie wzrósł 70  pomimo obowiązywania środka ochronnego. Przywóz z tych miejsc pochodzenia nie należał do zakresu działań tradycyjnych dostawców Unii, a w niektórych przypadkach prawie nie istniał przed wprowadzeniem środka ochronnego i w pierwszych latach jego stosowania. W związku z tym nie kwalifikował się on do kontyngentu krajowego, dlatego wykorzystywano przestrzeń dostępną w ramach rezydualnych kontyngentów taryfowych do penetracji rynku unijnego w bardzo szybkim tempie i w dużych ilościach. Taka nagła obecność spowodowała znaczące zakłócenia na rynku i w niektórych przypadkach osłabiła skuteczność środka (zob. sekcja 7.3 poniżej). Na poniższym wykresie przedstawiono zmiany w przywozie do Unii z niektórych z tych miejsc pochodzenia.

grafika

Źródło: Eurostat.

(60) Wykres pokazuje, że przywóz z tych miejsc pochodzenia wzrósł o prawie 4 mln ton w 2023 r. w porównaniu z 2017 r., przed wprowadzeniem środka ochronnego.

(61) W związku z tym analiza dostępnych danych wykazała bezpośrednią korelację między zmianami w przywozie z niektórych miejsc pochodzenia na rynek unijny a zmianami i stanem nadwyżki mocy produkcyjnych w tych miejscach pochodzenia, a także zwiększoną obecnością wywozu z Chin w niektórych z nich. Jak wyjaśniono w sekcji 7.3 poniżej, w toku dochodzenia potwierdzono, że taka agresywna penetracja rynku objętego środkiem ochronnym miała już negatywny wpływ na przemysł Unii, w związku z czym konieczne były dalsze działania dotyczące funkcjonowania środka w celu zrównoważenia takich skutków.

e) Środki państw trzecich, w tym środek przyjęty przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232

(62) W rozporządzeniu nakładającym ostateczne środki ochronne Komisja stwierdziła, że środki przyjęte przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232 dotyczące niektórych wyrobów ze stali mogą spowodować znaczące przekie- rowanie handlu na rynek Unii w odniesieniu do wywozu pierwotnie przeznaczonego na rynek amerykański, o ile Unia nie podejmie działań zaradczych. W rozporządzeniu w sprawie ostatecznych środków ochronnych Komisja stwierdziła istnienie dowodów na to, że pierwsze oznaki przekierowania handlu występowały już w 2018 r. 71  W pierwszym rozporządzeniu w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu Komisja potwierdziła, że nadal istnieje ryzyko przekierowania handlu wynikające z tego środka 72 . Ponadto w kontekście trzeciego rozporządzenia w sprawie przeglądu funkcjonowania Komisja przeprowadziła ukierunkowaną i szczegółową ocenę wpływu tego środka na potencjalne przepływy handlowe na rynek unijny. W ocenie tej Komisja stwierdziła, że ryzyko przekiero- wania handlu utrzymuje się pomimo zmian, jakie zaszły w wyniku środków przyjętych przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232 73 .

(63) W toku obecnego dochodzenia Komisja oceniła najnowszy status środka wprowadzonego przez Stany Zjednoczone w celu określenia, czy poprzednie ustalenia pozostały aktualne. Dochodzenie potwierdziło, że środek pozostaje w mocy i nie podlegał żadnym istotnym zmianom pod względem zakresu lub funkcjonowania od czasu ostatniej oceny przez Komisję w 2023 r. 74  Ponadto na podstawie dostępnych informacji 75  uzasadnione wydaje się założenie, że środek wprowadzony przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232 nie zostanie usunięty ani znacząco zmieniony w dającej się przewidzieć przyszłości.

(64) W tabeli 11 (przywóz do USA) Komisja wykazała, że poziom przywozu na rynek amerykański pozostał znacznie niższy niż w okresie poprzedzającym wprowadzenie środka na podstawie sekcji 232. Ponadto, jak wykazano w sekcji 3.2.2 lit. c) (wywóz na inne rynki i konsumpcja krajowa), najwięksi dostawcy do Unii zasadniczo nie znaleźli innych rynków, które zastąpiłyby wielkości uprzednio wywożone, między innymi na rynek amerykański.

(65) W związku z tym w przypadku wygaśnięcia unijnego środka ochronnego w pełni utrzymuje się ryzyko przekierowania handlu na rynek unijny w wyniku środków wprowadzonych przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232.

(66) Oprócz stosowania środków wprowadzonych przez Stany Zjednoczone w sekcji 232 państwo to wskazało również, że podniesie cła na przywóz niektórych wyrobów ze stali z Chin na podstawie sekcji 301 76 . Środek ten zwiększyłby trudności Chin w wywozie na rynek amerykański, stwarzając dalsze ryzyko przekierowania handlu, albo w postaci dodatkowych ilości stali bezpośrednio wywożonej z Chin do Unii, albo pośrednio przez przenoszenie innych miejsc pochodzenia na rynkach trzecich ze względu na zwiększoną obecność Chin, jak już zauważono w sekcji 3.2.2 lit. d) powyżej. Takie ilości mogłyby być następnie, przynajmniej częściowo, kierowane na rynek unijny.

(67) Oprócz środka wprowadzonego przez Stany Zjednoczone Komisja zidentyfikowała również nowe środki, inne niż instrumenty ochrony handlu ("TDI") 77 , przyjęte przez inne jurysdykcje. Na przykład w sierpniu 2023 r. Meksyk zwiększył cła przywozowe na niektóre wyroby ze stali z 15 % do 25 % 78 . W lutym 2024 r. Brazylia podwyższyła cła przywozowe na kilka wyrobów ze stali 79 . W kwietniu 2024 r. Turcja ograniczyła wywóz niektórych wyrobów ze stali do Izraela 80 .

(68) W związku z tym dochodzenie potwierdziło, że liczba i zakres środków przyjętych przez państwa trzecie nadal rosły, zwiększając ryzyko przekierowania handlu, ponieważ rynki dostępne dla eksporterów uległy dalszemu zmniejszeniu.

f) Sytuacja w zakresie środków ochrony handlu w państwach trzecich

(69) Zmiany i stan środków ochrony handlu w odniesieniu do wyrobów ze stali w państwach trzecich 81  oceniono w poprzednich dochodzeniach 82 . W toku tego dochodzenia Komisja przeanalizowała najnowsze zmiany i potwierdziła, że liczba obowiązujących środków ochrony handlu nadal rosła i utrzymuje się na wysokim poziomie, jak pokazano na poniższym wykresie.

grafika

Źródło: Portal danych WTO dotyczących środków ochrony handlu - https://trade-remedies.wto.org/en.

(70) Ponadto wykres ten pokazuje również, że znaczna część środków została nałożona na głównych eksporterów stali do Unii 83 . Oznacza to, że kraje te borykają się z coraz większymi trudnościami w wywozie swojej produkcji do państw trzecich, również w wyniku rosnącej liczby środków ochrony handlu skierowanych przeciwko nim.

(71) Ponadto Komisja zauważyła również, w jaki sposób inne jurysdykcje, takie jak Zjednoczone Królestwo 84 , proponowały przedłużenie obowiązujących środków ochronnych lub wszczynały nowe dochodzenia w sprawie środków ochronnych, jak miało to miejsce w przypadku Republiki Południowej Afryki 85 . Rosnąca liczba środków ochrony handlu w różnych jurysdykcjach zwiększa trudności państw wywozu w znalezieniu rynków zbytu dla swojej produkcji w kontekście rosnącej nadwyżki mocy produkcyjnych 86 , co przyczyni się do zwiększenia już istniejących napięć na rynku. Ponadto zaobserwowane zmiany na rynku, w szczególności gwałtowny wzrost wywozu z Chin w trudnych warunkach rynkowych, mogą skutkować dalszymi działaniami w zakresie środków ochrony handlu 87 .

g) Atrakcyjność rynku Unii

(72) Unia jest zdecydowanie największym na świecie rynkiem przywozu stali w ujęciu realnym 88 . Jeżeli chodzi o poziomy cen, w przypadku zdecydowanej większości wywozu stali z głównych krajów dokonujących dostaw ceny importowe do Unii z tych krajów są systematycznie wyższe niż ceny eksportowe na inne rynki trzecie. Z oceny cen dokonanej przez Komisję wynika, że 57-93 % analizowanych kodów produktów w podziale na państwa miało wyższe ceny eksportowe stosowane w wywozie do Unii niż na inne rynki trzecie 89 .

(73) Świadczy to wyraźnie o tym, że eksporterzy są bardzo zainteresowani wejściem na rynek unijny i czasami dopuszczają się nieuczciwych praktyk cenowych. W ostatnich latach Komisja faktycznie nałożyła szereg środków antydumpingowych i wyrównawczych na przywozy stali, w tym m.in. na kategorie produktu objęte środkiem ochronnym 90 . Niektóre państwa próbujące obejść istniejące środki ochrony handlu ujawniły swoje duże zainteresowanie wejściem na rynek unijny 91 . Tendencje statystyczne dotyczące przywozu do Unii potwierdzają atrakcyjność rynku unijnego dla eksporterów. Średni udział przywozu w rynku Unii w okresie badanym nawet wzrósł w porównaniu z okresem przed nałożeniem środka ochronnego w sytuacji spadającej konsumpcji i pomimo obowiązującego środka ochronnego. Ponadto w niektórych przypadkach dostępne kontyngenty taryfowe są wyczerpywane bardzo szybko w danym kwartale, co wskazuje na ciągłe zachowania oportunistyczne.

(74) Uwzględniając powyższe elementy Komisja stwierdziła, że unijny rynek stali jest nadal atrakcyjny pod względem wielkości i cen.

h) Perspektywy rynkowe

(75) W celu uzupełnienia oceny czynników opisanych w sekcjach 3.2.2 lit. a)-3.2.2 g) Komisja przeanalizowała również najnowsze dostępne perspektywy rynkowe. Perspektywy te wskazują na stosunkowo powolne ożywienie konsumpcji w latach 2024 i 2025 w porównaniu z 2023 r., ale nadal poniżej wielkości z 2021 r.

(76) W swojej Prognozie krótkoterminowej z kwietnia 2024 r. Światowe Stowarzyszenie Producentów Stali prognozowało, że światowy popyt na stal wzrośnie o 1,7 % do 1,793 mln ton metrycznych w 2024 r. i o 1,2 %, osiągając 1,815 mln ton metrycznych, w 2025 r. To umiarkowane ożywienie w 2024 r. (pozwalające zaledwie powrócić do poziomu z 2022 r.) i 2025 r. nadal byłoby poniżej wielkości popytu osiągniętego w 2021 r. W sprawozdaniu stwierdzono, że "globalne perspektywy gospodarcze pogorszyły się ze względu na zaostrzenie polityki pieniężnej mające wpływ na konsumpcję i inwestycje. Sektor budowlany, zwłaszcza mieszkaniowy, boryka się z wysokimi stopami procentowymi i kosztami, natomiast pewną ulgę oferują inwestycje infrastrukturalne. Sektor wytwórczy spowolnił ze względu na słabnący popyt, gdzie szczególnie ucierpiały wyroby konsumpcyjne trwałego użytku" 92 .

(77) W oświadczeniu przewodniczącego Komitetu ds. Stali OECD, wydanym na posiedzeniu w marcu 2024 r., odnotowano zaś, że według najnowszych prognoz na lata 2024 i 2025 światowy wzrost popytu na stal będzie nadal bardzo spowolniony 93 .

(78) Ponadto perspektywy gospodarcze EUROFER-u były zgodne z innymi ocenionymi perspektywami i wskazywały, że utrzymująca się niepewność gospodarcza będzie nadal wpływać na wzrost rynku stali w nadchodzących kwartałach oraz że w 2024 r. przewiduje się dalsze spowolnienie wzrostu sektorów wykorzystujących stal (+0,2 %, skorygowane w dół z +0,4 %), głównie ze względu na drugą z rzędu recesję w sektorze budowlanym, a następnie umiarkowany wzrost (+1,5 %) w 2025 r. 94

(79) W związku z tym Komisja stwierdziła, że ogólna sytuacja na światowym rynku stali, a w szczególności w Unii, będzie nadal trudna z punktu widzenia popytu.

3.2.3. Wnioski dotyczące wymogu konieczności

(80) Na podstawie powyższych dowodów i ustaleń Komisja stwierdziła, że unijny przemysł stalowy znajduje się w niestabilnej sytuacji.

(81) Komisja stwierdziła również, że przywóz z głównych państw wywozu stali wywierał i nadal wywiera bardzo silną i rosnącą presję na unijnym rynku stali. Presję tę spotęgowała nagła i szybka penetracja przywozu z różnych miejsc pochodzenia, które w przeszłości nie występowały na rynku unijnym w odpowiednich ilościach. Zwiększyło to presję przywozu stwierdzoną w poprzednich dochodzeniach.

(82) Komisja potwierdziła również wysoki poziom nadwyżki mocy produkcyjnych i spodziewany wzrost mocy produkcyjnych w nadchodzących latach w kontekście oczekiwanego powolnego wzrostu popytu. Sugeruje to, że sytuacja nadwyżki mocy produkcyjnych prawdopodobnie nie ulegnie poprawie.

(83) Kraje wywozu utraciły dostęp do rynku nie tylko w odniesieniu do największych rynków importowych (Unii i Stanów Zjednoczonych), ale również do innych rynków państw trzecich. Ponadto ich konsumpcja krajowa również ogólnie spadła. Gwałtowny wzrost wywozu z Chin stworzył dodatkową presję na konkurencję na rynkach trzecich, wypierając część wywozu z innych państw, i nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała się odwrócić w najbliższej przyszłości.

(84) Środki ograniczające handel i środki ochrony handlu zwiększały swój zasięg i utrzymywały się na wysokim poziomie, co stwarzało dodatkowe trudności dla państw wywozu w znalezieniu rynków zbytu dla swojej produkcji. Ponadto dochodzenie potwierdziło, że rynek unijny jest atrakcyjny pod względem wielkości i cen.

(85) Biorąc pod uwagę stopień globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych, dużą liczbę barier handlowych w wielu jurysdykcjach oraz istniejące perspektywy rynkowe, Komisja stwierdziła, że w przypadku wygaśnięcia środków ochronnych przywóz do Unii prawdopodobnie wzrośnie. Taki wzrost wywarłby dodatkową presję przywozu na niestabilny przemysł Unii, a zatem prawdopodobnie spowodowałby poważną szkodę. W związku z tym w świetle elementów przeanalizowanych w sekcjach 3.1 i 3.2 Komisja stwierdziła, że środek jest nadal niezbędny, aby zapobiec poważnej szkodzie dla przemysłu Unii lub zaradzić jej.

3.3. Czy istnieją dowody na to, że przemysł Unii się dostosowuje

(86) Jednym z celów instrumentu ochrony handlu jest umożliwienie producentom krajowym dostosowania się w czasie obowiązywania środków. W związku z tym dowody na dostosowanie się przemysłu są warunkiem koniecznym do przedłużenia środka ochronnego.

(87) W tym względzie Komisja potwierdziła już w 2021 r. 95 , że przemysł Unii się dostosowuje. W rzeczywistości do czasu wprowadzenia przez Komisję środka ochronnego dotyczącego stali w 2018 r. przemysł Unii rozpoczął już proces dostosowania w odpowiedzi na poważny kryzys w sektorze stalowym obserwowany od połowy 2010 r., kiedy to światowy popyt na stal spadł, a moce produkcyjne na całym świecie nadal rosły 96 .

(88) W toku niniejszego dochodzenia Komisja zgromadziła dowody na liczne dostosowania dokonane przez przemysł Unii w drodze odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu 97 , pisemnych oświadczeń i własnych badań (na podstawie publicznie dostępnych informacji, takich jak artykuły zawierające sprawozdania dotyczące dostosowań branżowych we wszystkich kategoriach wymienionych poniżej).

(89) Przedstawiciele przemysłu Unii udokumentowali liczne środki mające na celu poprawę konkurencyjności w obecnych trudnych warunkach rynkowych. Od czasu pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu w 2021 r. przedstawiciele przemysłu Unii kontynuowali wdrażanie szeregu środków restrukturyzacyjnych, takich jak likwidacja mniej wydajnych lub niedostatecznie wykorzystanych zakładów 98 . Potwierdzają to dane dotyczące mocy produkcyjnych przedstawione w odpowiedziach na pytania zawarte w kwestionariuszu, które wskazują na niewielki spadek mocy produkcyjnych 99 . Dane Komitetu ds. Stali OECD były również zgodne z tymi informacjami i wynikało z nich, że w latach 2018-2023 moce produkcyjne w Unii spadły o 5,2 mln ton 100 . W związku z tym rodzajem dostosowania w kwietniu 2024 r. jeden z największych producentów unijnych (Thyssenkrupp) ogłosił, że zamierza znacznie zmniejszyć moce produkcyjne (o około 2,5 mln ton) w swoim największym zakładzie produkcyjnym. W związku z tym przedstawiciele przemysłu Unii podejmowali stałe i znaczące wysiłki w celu dostosowania się do warunków rynkowych 101 .

(90) Ponadto producenci unijni udokumentowali również szereg innych dostosowań mających na celu poprawę konkurencyjności, takich jak rozszerzenie asortymentu produktów, często o wyższej wartości dodanej 102 , oraz poprawa wydajności procesów i modernizacja zakładów 103 . W tym względzie wysiłki przedstawicieli unijnego przemysłu stalowego koncentrowały się na poprawie efektywności energetycznej 104 , również w celu spełnienia wymogów UE w zakresie emisji.

(91) Wprowadzone dostosowania obejmują wszystkie rodziny wyrobów objętych środkiem ochronnym.

(92) W związku z tym Komisja stwierdziła, że dowody wskazują, iż przemysł Unii nadal dostosowywał się w okresie badanym.

3.4. Interes Unii

(93) Komisja zbadała również, czy istnieją jakiekolwiek istotne powody ekonomiczne, które mogłyby prowadzić do wniosku, że przedłużenie obowiązywania środka ochronnego nie leży w interesie Unii.

(94) W tym celu Komisja rozpatrzyła wpływ możliwych środków na wszystkich producentów, importerów i użytkowników unijnych. Ocena dostępnych dowodów ma następującą strukturę:

i) sytuacja gospodarcza unijnych producentów stali i możliwe skutki zniesienia środka; oraz ii) interes unijnych użytkowników i importerów oceniających między innymi zmianę wykorzystania kontyngentu taryfowego w ramach środka ochronnego oraz ogólną dostępność przywozu na rynek unijny w świetle istniejących perspektyw rynkowych.

3.4.1. Interes producentów unijnych

(95) Jak wskazano w pierwszym rozporządzeniu w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu, przedstawiciele unijnego przemysłu stalowego posiadają ponad 500 zakładów produkcyjnych działających w 23 państwach członkowskich UE. Przemysł zatrudnia bezpośrednio ponad 300 000 osób, a po uwzględnieniu pośrednich i pochodnych miejsc pracy w innych sektorach tworzy 2,6 mln miejsc pracy w całej Unii. Ponadto różne analizy przeprowadzone przez służby Komisji wykazały przydatność przemysłu stalowego dla gospodarki Unii 105 . W toku obecnego dochodzenia potwierdzono, że nie nastąpiły żadne istotne zmiany w tym zakresie.

(96) W przedmiotowym dochodzeniu Komisja stwierdziła również, że środek jest nadal niezbędny, aby zapobiec poważnej szkodzie, która prawdopodobnie wystąpiłaby w przypadku wygaśnięcia środka ochronnego. Sytuacja poważnej szkody znacznie zagroziłaby wysiłkom w zakresie dostosowywania się, podejmowanym przez przedstawicieli przemysłu Unii.

(97) W związku z tym w toku dochodzenia potwierdzono, że przedłużenie środka leżałoby w interesie producentów unijnych.

3.4.2. Interes użytkowników i importerów unijnych

(98) W toku dochodzenia oceniono również wpływ, jaki przedłużenie obowiązywania środka mogłoby mieć na użytkowników i importerów w Unii.

(99) Stwierdzono, że konsumpcja w Unii drastycznie spadła i zgodnie z tym rozwojem sytuacji na rynku z kwartału na kwartał występowały coraz większe ilości niewykorzystanych kontyngentów taryfowych. Ponadto dochodzenie potwierdziło również, że istnieje bardzo duża i rosnąca różnica między wzrostem wielkości kontyngentów taryfowych, głównie ze względu 106  na regularną liberalizację od 2019 r., w porównaniu ze zmianami konsumpcji 107 . Z perspektyw rynkowych wynika również, że oczekiwano jedynie umiarkowanego wzrostu konsumpcji w Unii oraz że w każdym przypadku taki wzrost byłby znacznie mniejszy niż wielkość kontyngentów taryfowych, które pozostały dostępne, zwykle z różnych źródeł, w odniesieniu do poszczególnych kategorii produktów i rodzin produktów.

(100) W związku z tym Komisja stwierdziła, że nawet w przypadku przedłużenia okresu obowiązywania środka użytkownicy i importerzy unijni nadal mieliby możliwość bezcłowego pozyskiwania stali w różnych kategoriach produktów z różnych źródeł. Ponadto w toku dochodzenia potwierdzono również, że producenci unijni mieli możliwość zwiększenia wykorzystania mocy produkcyjnych, a tym samym mogli dostarczać dodatkowe ilości klientom unijnym. W związku z tym Komisja potwierdziła, że przedłużenie środka w ujęciu ogólnym nie uniemożliwiłoby użytkownikom i importerom unijnym pozyskiwania wystarczającej ilości bezcłowej stali zarówno ze źródeł przywozu, jak i od producentów unijnych.

Zob. również dokument roboczy służb Komisji "Towards competitive and clean European steel" ["W kierunku konkurencyjnej i czystej stali europejskiej"], SWD(2021) 353 final z 5.5.2021, w którym odnotowano, że "energochłonne gałęzie przemysłu stanowią niezbędny element gospodarki europejskiej i że inne sektory są od nich zależne" oraz że "sektor stalowy i inne energochłonne gałęzie przemysłu odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu produktów i usług dla szerokiego zakresu europejskich ekosystemów przemysłowych". W tym samym dokumencie podkreślono, że "solidna baza przemysłowa ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego Europy, zachowania stabilnego zatrudnienia oraz naszej konkurencyjności na rynkach światowych" oraz że "silny sektor stalowy jest podstawą wielu przemysłowych łańcuchów wartości".

(101) Ponadto, podobnie jak w pierwszym rozporządzeniu w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu 108 , Komisja sprawdziła potencjalny wpływ środka ochronnego 109  na poziom cen stali na rynku unijnym, porównując tendencje w Unii z tendencjami na innych głównych rynkach stali na całym świecie 110 . Analiza wykazała, że zmiany cen na rynku unijnym przebiegały zgodnie z tą samą lub bardzo podobną tendencją co na innych rynkach, wskazując tym samym, że środek ochronny nie powodował anomalii pod względem trendów cenowych w Unii.

(102) Na podstawie tych ustaleń Komisja stwierdziła zatem, że z uwag przedstawionych przez użytkowników i importerów unijnych nie wynika, aby przedłużenie było sprzeczne z ogólnym interesem Unii.

3.5. Wniosek dotyczący przedłużenia

(103) Komisja ustaliła, że wymogi prawne dotyczące konieczności i dostosowania, niezbędne do przedłużenia środka ochronnego, zostały spełnione. Ponadto Komisja ustaliła, że środek nie byłby sprzeczny z ogólnym interesem Unii.

(104) W związku z tym Komisja stwierdziła, że należy przedłużyć obowiązywanie środka ochronnego dotyczącego stali na okres po dniu 30 czerwca 2024 r.

4. UWAGI ZAINTERESOWANYCH STRON DOTYCZĄCE PRZEDŁUŻENIA

(105) Komisja otrzymała ponad 65 uwag i odpowiedzi od zainteresowanych stron, w tym unijnych producentów stali, unijnych użytkowników i importerów stali, a także ich odpowiednich stowarzyszeń, producentów eksportujących oraz rządów państw trzecich. W niniejszej sekcji Komisja ustosunkuje się do argumentów dotyczących przedłużenia przedstawionych przez te zainteresowane strony. Ze względu na oszczędności administracyjne Komisja pogrupowała argumenty według ich charakteru i treści. W stosownych przypadkach Komisja odniosła się do wcześniejszych ustaleń zawartych w niniejszym rozporządzeniu (sekcje 3 i 4), w których szczegółowo omówiono już większość argumentów przedstawionych przez zainteresowane strony. Komisja stwierdziła, że żaden z przedstawionych argumentów nie może zmienić wniosku Komisji dotyczącego zasadności przedłużenia środka ochronnego dotyczącego stali.

4.1. Ustalenia Organu Rozstrzygania Sporów Światowej Organizacji Handlu w sporze DS595 wymagają od Komisji zniesienia środka

(106) Niektóre zainteresowane strony odniosły się do sprawozdania Organu Rozstrzygania Sporów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sporze DS595 Unia Europejska - Środki ochronne dotyczące niektórych wyrobów ze stali, twierdząc, że Komisja powinna była automatycznie znieść środek, ponieważ był on niezgodny z niektórymi postanowieniami Porozumienia WTO w sprawie środków ochronnych i Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 ("GATT").

(107) W tym względzie, podobnie jak w poprzednich przeglądach, w których wysunięto ten argument, Komisja odnosi się do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/104 z dnia 13 stycznia 2023 r. 111 , w którym wdrożyła orzeczenie Organu Rozstrzygania Sporów, w ten sposób zapewniając zgodność środka ochronnego dotyczącego stali z zasadami WTO w kilku przypadkach, które zespół orzekający uznał za niezgodne.

(108) W związku z tym twierdzenia dotyczące tego sporu nie są istotne w kontekście trwającego przeglądu, ponieważ odniesiono się już do nich w drodze odrębnego aktu prawnego. Niezależnie od tego oraz zgodnie z logiką rozporządzenia (UE) 2023/104 Komisja nie zgodziła się z twierdzeniami, że ustalenia zespołu orzekającego w tym sporze wymagałyby od niej zniesienia środka.

(109) Jedna ze stron twierdziła, że zgodnie z zasadami WTO członkowie WTO mieli możliwość jednokrotnego przedłużenia obowiązywania środków ochronnych. Wynika to z faktu, że odpowiedni tekst Porozumienia WTO (art. 7 ust. 3) w sprawie środków ochronnych odnosi się do słowa "przedłużenie" w liczbie pojedynczej. Jak dotąd Organ Rozstrzygania Sporów nie dokonał wykładni merytorycznej, jednak słowo "przedłużenie" w art. 7 ust. 3 jest poprzedzone słowem "ewentualne", co może sugerować, że możliwe jest więcej niż jedno przedłużenie. Ponadto w art. 19 ust. 3 rozporządzenia podstawowego w sprawie środków ochronnych użyto terminu "rozszerzenia" w liczbie mnogiej.

4.2. Mniejsze ryzyko przekierowania handlu ze względu na środek przyjęty przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232

(110) Niektóre zainteresowane strony twierdziły, że w wyniku określonych zmian w środku przyjętym przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232 ryzyko przekierowania handlu miałoby zostać ograniczone w takim stopniu, że na tej podstawie nie można by uznać, że środek ochronny jest konieczny.

(111) Jest to powtarzający się argument przedstawiony przez zainteresowane strony również w poprzednich przeglądach. W związku z tym Komisja oceniała tę kwestię przy różnych okazjach w przeszłości, m.in. podczas przeglądu z czerwca 2023 r. 112 . We wszystkich przypadkach Komisja stwierdziła, że zmiany w środku wprowadzonym przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232 nie zmieniły oceny dotyczącej ryzyka przekierowania handlu na rynek unijny wynikającego ze środka przyjętego przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232 113 .

(112) W kontekście obecnego przeglądu zmiany środka wprowadzonego przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232, do których odniosły się zainteresowane strony, miały miejsce przed czerwcem 2023 r. i w związku z tym były już przedmiotem oceny Komisji w omawianym dochodzeniu. W związku z tym Komisja nie otrzymała żadnych dodatkowych dowodów, które skłoniłyby ją do odstąpienia od swojej oceny w 2023 r.

(113) Ponadto, jak wyjaśniono w sekcji 3.2.2 lit. e), informacje dostępne Komisji wskazywały, że nie tylko środek wprowadzony przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232 najprawdopodobniej pozostałby w mocy, ale że państwo to i inne państwa trzecie zwiększają liczbę działań handlowych skierowanych przeciwko przywozowi z państw trzecich. Tym samym zwiększyły ryzyko przekierowania handlu z takich środków, w tym środka przyjętego przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232.

4.3. Rynek unijny jest objęty wystarczającą ochroną za pomocą innych instrumentów ochrony handlu

(114) Ponadto niektóre strony zauważyły, że unijny przemysł stalowy jest już objęty wystarczają ochroną przy użyciu licznych środków antydumpingowych i wyrównawczych w odniesieniu do szerokiej gamy produktów. W tym względzie łączny efekt różnych instrumentów ochrony handlu stwarza sytuację nadmiernej ochrony przemysłu Unii.

(115) Komisja zauważa, że każdy z różnych instrumentów ochrony handlu służy innemu celowi. Środek ochronny jest środkiem erga omnes, który dotyczy gwałtownego wzrostu przywozu wynikającego z nieprzewidzianego rozwoju sytuacji powodującego poważną szkodę lub mogącego spowodować poważną szkodę, a środki antydumpingowe i wyrównawcze mają na celu ochronę przemysłu krajowego przed nieuczciwymi praktykami handlowymi (dumpingiem wyrządzającym szkodę lub subsydiowaniem). Jeżeli spełnione są warunki prawne związane z nałożeniem (lub przedłużeniem) poszczególnych instrumentów, UE lub każdy inny członek WTO są uprawnieni do jednoczesnego korzystania z różnych instrumentów.

(116) W UE, jak przypomniano w poprzednich dochodzeniach 114 , instrument ochronny jest zgodny ze stosowaniem innych instrumentów ochrony handlu, nie powodując nadmiernej ochrony, ponieważ ramy prawne UE 115  przewidują mechanizm pozwalający uniknąć stosowania podwójnego środka zaradczego w odniesieniu do tego samego produktu. Taki mechanizm gwarantuje, że w przypadku gdy przywóz objęty środkiem ochronnym przekracza wielkość wolnego od cła kontyngentu taryfowego, 25 % nie jest łączone z obowiązującym cłem antydumpingowym lub wyrównawczym, w związku z czym nie wywiera ono większego wpływu na wymianę handlową, niż jest to pożądane. Ponadto Sąd Unii Europejskiej potwierdził zgodność z prawem praktyki Komisji w tym zakresie w sprawie odnoszącej się do środka ochronnego dotyczącego stali 116 . Na tej podstawie Komisja odrzuciła powyższe twierdzenia.

4.4. Spadek wielkości przywozu i niskie wykorzystanie kontyngentów taryfowych wskazują na niską presję przywozu

(117) Niektóre zainteresowane strony twierdziły, że presja przywozu jest mniejsza ze względu na mniejszy popyt i niskie wykorzystanie kontyngentów taryfowych.

(118) Niemniej jednak, pomimo zmniejszenia poziomu wykorzystania kontyngentów taryfowych w warunkach niższej konsumpcji (-14 % w latach 2021-2023) i niższego przywozu (-17 % w tym samym okresie) dane pokazują, że presja przywozu pod względem udziału przywozu w rynku pozostaje wysoka. Udział przywozu w rynku, pomimo nieznacznego spadku w 2023 r., był nadal bliski rekordowemu poziomowi i wynosił 21,5 %. Poziom ten jest znacznie wyższy niż średni udział w rynku przed przyjęciem ostatecznych środków ochronnych na początku 2019 r. (16,4 %).

(119) Ponadto, jak wyjaśniono w sekcji 3.2.2 lit. a), łączna średnia wielkość wyczerpanych kontyngentów taryfowych stanowiła 32 % (prawie dwa miliony ton na kwartał) całkowitej średniej wielkości przywozu w bieżącym roku obowiązywania środka. Jeśli chodzi o pochodzenie, utrzymująca się presja przywozu z niektórych źródeł w niektórych kategoriach produktu 117  pomimo ogólnej dostępności wielkości kontyngentów taryfowych przyczyniła się do ogólnego wzrostu udziału przywozu w rynku w okresie badanym w kontekście malejącego popytu.

(120) W związku z tym Komisja uważa, że mniejsze wykorzystanie kontyngentów taryfowych niekoniecznie oznacza zmniejszenie presji przywozu, które mogłoby uzasadniać zniesienie środka do dnia 30 czerwca 2024 r.

4.5. Szybkie wyczerpanie niektórych kontyngentów taryfowych wskazuje, że nie ma wystarczającej ilości stali do przywozu

(121) Niektóre zainteresowane strony (głównie eksporterzy i użytkownicy) twierdziły, że niektóre kontyngenty taryfowe są szybko lub konsekwentnie wyczerpywane i że w związku z tym wielkość bezcłowego kontyngentu jest niewystarczająca. Powoduje to rzekomy niedobór dostaw.

(122) Komisja oceniła ten argument w poprzednich dochodzeniach i potwierdza również w odniesieniu do obecnego przeglądu, że szybkie wyczerpanie niektórych kontyngentów taryfowych nie może prowadzić do wniosku, że środek ochronny powoduje ogólny niedobór stali dla użytkowników. W tym zakresie Komisja odnotowała, że argumenty przedstawione przez niektóre zainteresowane strony dotyczyły wyczerpania pewnych określonych kontyngentów taryfowych oddzielnie, bez odnoszenia się do ogólnej dostępności stali poza określonym państwem pochodzenia, które mogło szybko wyczerpać swój krajowy kontyngent taryfowy. Komisja potwierdziła zatem, że o ile kontyngenty taryfowe zostały wyczerpane przez niektóre konkretne państwa pochodzenia w danym czasie w określonych kategoriach produktu, to jednak zasadniczo w dużej mierze te kategorie produktów były dostępne w przypadku pozostałych państw pochodzenia (zob. sekcja 3.2.2. b)).

(123) Ponadto dowody pochodzące od różnych stron nie były rozstrzygające w odniesieniu do zarzutu, że przemysł Unii nie jest w stanie zapewnić dostaw. Wręcz przeciwnie, niskie wskaźniki wykorzystania w większości kategorii produktu sugerowałyby, że zaopatrywanie się w przemyśle Unii jest realną możliwością.

(124) W związku z tym Komisja odrzuciła ten argument.

4.6. Wyniki przemysłu Unii

(125) Niektóre zainteresowane strony twierdziły, że nie ma dowodów na to, że przemysł Unii znajduje się w trudnej sytuacji, a inne stwierdziły, że zidentyfikowane czynniki szkody nie wynikają ze wzrostu przywozu (lub potencjalnego wzrostu przywozu), lecz z warunków globalnych. W szczególności innymi czynnikami wpływającymi na wyniki przemysłu Unii są rzekomo wzrost kosztów energii i wzrost kosztów transportu. Ponadto inne strony wspomniały, że szkoda nie została skontrolowana we wszystkich kategoriach produktu.

(126) W tym względzie Komisja zauważa, że wymogi dotyczące przedłużenia stosowania środka ochronnego określone w art. 7 ust. 1 porozumienia WTO w sprawie środków ochronnych i art. 19 ust. 2 rozporządzenia podstawowego w sprawie środków ochronnych, a mianowicie dotyczące konieczności zapobieżenia poważnej szkodzie lub jej naprawienia oraz trwającego dostosowywania się, nie wymagają, aby w okresie badanym nastąpił wzrost przywozu. Komisja ustaliła, że w przypadku wygaśnięcia środka ochronnego przywóz prawdopodobnie by wzrósł, co spowodowałoby poważną szkodę dla przemysłu Unii.

(127) W odniesieniu do domniemanej konieczności wykazania szkody we wszystkich kategoriach produktu Komisja przypomina, że zakres produktu obejmuje wszystkie kategorie produktu jako jeden produkt, a zatem ocenę szkody przeprowadza się w odniesieniu do produktu objętego dochodzeniem jako całości, a nie w podziale na kategorie produktu. W stosownych przypadkach Komisja wykazała, że analiza poszczególnych rodzin wyrobów nie zmienia wniosków wyciągniętych na poziomie produktu jako całości.

(128) Komisja odrzuciła zatem powyższe argumenty.

4.7. Środek ochronny spowodował wzrost cen i spadek konkurencyjności przemysłu niższego szczebla

(129) Niektórzy użytkownicy twierdzili, że środek ochronny spowodował wzrost cen, co osłabia konkurencyjność przemysłu stalowego niższego szczebla. Użytkownicy twierdzili również, że wzrósł przywóz produktów gotowych i półproduktów, ponieważ zyskały one na konkurencyjności w porównaniu z tymi samymi produktami wytwarzanymi przez tych użytkowników w UE ze względu na wzrost kosztów produkcji spowodowany środkiem ochronnym.

(130) Komisja nie otrzymała dowodów potwierdzających argumenty dotyczące cen lub konkurencyjności. Według informacji na temat cen ocenionych przez Komisję (zob. sekcja 3.4.2 dotycząca interesu Unii) ceny na rynku unijnym wykazywały jednak taką samą lub bardzo podobną tendencję jak ceny na innych rynkach, co wskazuje, że środek ochronny nie powodował nieprawidłowości w zakresie trendów cenowych w Unii.

(131) Komisja odrzuciła zatem powyższe argumenty.

4.8. Przemysł Unii nie dostosowuje się

(132) Szereg stron zakwestionowało działania dostosowawcze podejmowane przez przedstawicieli przemysłu Unii od czasu zastosowania środka ochronnego. Na tej podstawie uznały one, że środek ochronny nie może zostać przedłużony, ponieważ nie został spełniony jeden z wymogów prawnych dotyczących przedłużenia. Strony twierdziły, że dostosowania koncentrowały się głównie na dekarbonizacji unijnego przemysłu stalowego, a także, że plany te nie zostały jeszcze wdrożone.

(133) Producenci unijni przedstawili Komisji liczne przykłady dostosowań, o których zadecydowano niedawno i które znajdują się obecnie na różnych etapach wdrażania. Ponadto Komisja stwierdziła, że oprócz przykładów przedstawionych przez przedstawicielu przemysłu Unii producenci unijni bez względu na ich wielkość podjęli wiele działań w celu poprawy konkurencyjności, nawet jeśli warunki rynkowe były trudne. Niektóre z tych przykładów wymieniono w sekcji 3.3 niniejszego rozporządzenia.

(134) Komisja odrzuciła zatem powyższe argumenty.

(135) Kilka zainteresowanych stron argumentowało, że większość środków dostosowawczych stosowanych przez przedstawicieli przemysłu Unii była spowodowana zobowiązaniami w zakresie ochrony środowiska nałożonymi przez prawodawstwo i politykę UE i w związku z tym nie można ich uznać za dostosowania mające na celu poprawę konkurencyjności w stosunku do przywozu.

(136) W tym względzie Komisja stwierdziła, że gdy przedsiębiorstwa wprowadzają środki dostosowawcze, to niezależnie od kontekstu robią to z wielu różnych przyczyn i w wielu celach jednocześnie. Często dostosowanie mające na celu poprawę efektywności środowiskowej pewnej instalacji przynosi poprawę efektywności energetycznej lub nowy asortyment produktów ekologicznych zaspokaja również rosnący popyt. W każdym razie wszystkie korekty ocenione przez Komisję, ukierunkowane na modernizację zakładów, wydajność procesów lub zamknięcie niedostatecznie wykorzystywanych zakładów, przyczyniłyby się do poprawy konkurencyjności, która na rynku takim jak rynek unijny jest równoznaczna z lepszym przygotowaniem się do stawienia czoła konkurencji importowej.

5. DŁUGOŚĆ OKRESU PRZEDŁUŻENIA

(137) Komisja stwierdziła, że unijny środek ochronny dotyczący stali jest nadal konieczny, aby zapobiec poważnej szkodzie, oraz że istnieją dowody na to, że przemysł Unii kontynuuje wdrażanie środków mających na celu dostosowanie się do sytuacji rynkowej charakteryzującej się większą presją przywozu. Jednak zgodnie z art. 19 rozporządzenia podstawowego w sprawie środków ochronnych, transponującym art. 7 ust. 2 porozumienia WTO w sprawie środków ochronnych, okres stosowania środka ochronnego "musi być ograniczony do czasu niezbędnego dla zapobieżenia lub naprawienia poważnej szkody oraz ułatwienia przystosowania się producentom unijnym".

(138) Maksymalny okres obowiązywania środka ochronnego wynosi 8 lat, z wyjątkiem krajów rozwijających się będących członkami WTO. Oznacza to, że Unia może przedłużyć obowiązywanie istniejącego środka ochronnego jedynie do 30 czerwca 2026 r.

(139) W toku niniejszego dochodzenia Komisja stwierdziła, że przedłużenie środka jest konieczne. Niektóre z elementów, które uzasadniały wprowadzenie środków w 2019 r., są nadal obecne, a mianowicie wysoki poziom nadwyżki mocy produkcyjnych w sektorze stali, duża liczba środków ochrony handlu stosowanych przez inne państwa oraz ryzyko przekierowania handlu ze środka wprowadzonego przez Stany Zjednoczone na podstawie sekcji 232, a także z innych środków wprowadzonych przez państwa trzecie od 2019 r.

(140) Ponadto sytuacja przemysłu Unii jest obecnie niestabilna, gdyż nadal dostosowuje się on do wysokiej i nadal rosnącej presji przywozu ze strony państw wywozu. Przeanalizowane informacje nie wskazywały na to, że którykolwiek z kluczowych elementów uzasadniających przedłużenie środka zniknie lub znacząco poprawi się w najbliższej przyszłości.

(141) Ponadto w najnowszych perspektywach rynkowych dotyczących światowego zużycia stali przewiduje się jedynie skromny wzrost o 1,7 % w 2024 r. (pozwalające zaledwie powrócić do poziomu z 2022 r.) i 1,2 % 2025 r. (co skutkuje utrzymaniem konsumpcji poniżej poziomu z 2021 r.).

(142) W tym kontekście, aby zapewnić producentom unijnym skuteczną i znaczącą siatkę bezpieczeństwa, Komisja uważa, że właściwe jest przedłużenie środka o dwa dodatkowe lata do dnia 30 czerwca 2026 r. Środek automatycznie wygaśnie z końcem tego ośmioletniego okresu.

6. OBJĘCIE MOZAMBIKU ZAKRESEM ŚRODKA

(143) Na mocy Umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju UE zobowiązała się do wyłączenia przywozu z krajów Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju ("SADC") z zakresu stosowania wielostronnych środków ochronnych przez okres 5 lat. W związku z tym po upływie tego terminu UE włączyła przywóz z Republiki Południowej Afryki i większości członków SADC do zakresu środka ochronnego dotyczącego stali 118 . W przypadku Mozambiku wyłączenie to wygasło na późniejszym etapie.

(144) W związku z tym Komisja uznała za właściwe objęcie Mozambiku zakresem środka ochronnego od dnia 1 lipca 2024 r. w celu wywiązania się z obowiązku dotyczącego zasady najwyższego uprzywilejowania wynikającego z zasad WTO.

(145) Ze względu na wyłączenie dane dotyczące przywozu z Mozambiku nie zostały wykorzystane w pierwotnych ustaleniach dokonanych przez Komisję w rozporządzeniu w sprawie ostatecznych środków ochronnych dotyczącym dowodów na istnienie wzrostu przywozu 119 . Wynikało to z zastosowania zasady paralelizmu 120 , zgodnie z którą organ prowadzący dochodzenie nie może w niej uwzględniać przywozu ze źródeł wyłączonych z zakresu stosowania środka.

(146) Ponieważ przywóz z Mozambiku nie będzie już wyłączony ze środka, Komisja musi ponownie ocenić pierwotne ustalenia, które doprowadziły do zastosowania środków ostatecznych, uwzględniając dane dotyczące przywozu z Mozambiku dostępne już w czasie pierwotnego dochodzenia.

(147) Jeżeli chodzi o ocenę wzrostu przywozu, w poniższej tabeli przedstawiono łączny przywóz do UE objęty środkiem ochronnym dotyczącym stali w okresie badanym w rozporządzeniu w sprawie ostatecznych środków ochronnych (2013-2017), w tym przywóz z Mozambiku:

Tabela 14

Wielkość przywozu (po włączeniu Mozambiku) i udział w rynku

2013 2014 2015 2016 2017 Procedura wzajemnego uznawania
Przywóz (w tonach) 18 453 646 22 011 946 26 692 843 29 283 252 30 271 064 31 476287
Przywóz z Mozambiku (w tonach) 25 0 0 0 492 0
0,00014% 0,00000 % 0,00000 % 0,00000 % 0,00163 % 0,00000 %
Indeks: 2013 r. = 100 100 119 145 159 164 171
Udział w rynku 12,78 % 14,48 % 16,97% 17,97% 18,19 % 18,88%
Źródło: Eurostat i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu dotyczącym przemysłu Unii z 2018 r.

(148) Przywóz wzrósł w ujęciu bezwzględnym o 71 % w pierwotnym okresie analizy, podobnie jak udział w rynku przywozu (z 12,78 % w 2013 r. do 18,19 % w 2017 r.).

W świetle zaktualizowanych danych Komisja potwierdziła, że pierwotna ocena wzrostu przywozu pozostaje niezmieniona. Ponadto, biorąc pod uwagę nieznaczną wielkość przywozu z Mozambiku do Unii w stosunku do łącznego przywozu, Komisja uznała, że pierwotne ustalenia dotyczące zagrożenia poważną szkodą, związku przyczynowego, interesu Unii i nieprzewidzianego rozwoju sytuacji nadal przeważają. Zaktualizowany wykaz krajów rozwijających się objętych środkiem dotyczącym Mozambiku lub wykluczonych z tego środka jest częścią obecnego przeglądu (załącznik III.2).

(149) Na podstawie powyższej oceny nowe kontyngenty taryfowe mające zastosowanie od dnia 1 lipca 2024 r. (załącznik IV) będą obejmować przywóz z Mozambiku.

7. OCENA FUNKCJONOWANIA ŚRODKA

(150) Po stwierdzeniu przez Komisję, że przedłużenie środka jest właściwe i że przywóz z Mozambiku powinien być objęty zakresem środka, Komisja zbadała, czy konieczne są dostosowania techniczne w funkcjonowaniu środka. Po przeprowadzeniu dogłębnej analizy wszystkich otrzymanych uwag Komisja doszła do następujących wniosków. Wnioski te przedstawiono poniżej w sekcjach odpowiadających strukturze zawiadomienia o wszczęciu.

7.1. Przydział kontyngentów taryfowych i zarządzanie nimi

(151) W niniejszej sekcji Komisja przeanalizowała zmiany i schematy wykorzystania kontyngentów taryfowych oraz uwagi stron w tym zakresie. Na tej podstawie Komisja ustaliła, czy jakiekolwiek dostosowanie wynikające ze zmiany okoliczności może być w interesie Unii.

Uwagi zainteresowanych stron

(152) Niektóre strony (przedstawiciele przemysłu Unii) zwróciły się o wyeliminowanie kwartalnego przenoszenia niewykorzystanych kontyngentów na następny kwartał (przynajmniej za ostatni kwartał) lub o ograniczenie przeniesienia do maksymalnie 4 % niewykorzystanego kwartalnego kontyngentu taryfowego, podczas gdy inne (niektóre państwa wywozu i użytkownicy) zwróciły się o przesunięcie niewykorzystanych kontyngentów krajowych do kontyngentu rezydualnego z kolejnego kwartału.

(153) Ponadto niektóre państwa wywozu i użytkownicy zwrócili się o usunięcie systemu kontyngentów krajowych w odniesieniu do niektórych kategorii (lub nawet wszystkich kategorii) oraz o to, by kontyngentami zarządzano globalnie w każdym kwartale, aby zmaksymalizować wykorzystanie kontyngentów. Inne zwróciły się o administrowanie niektórymi kontyngentami taryfowymi obecnie zarządzanymi globalnie za pomocą kontyngentów krajowych i rezydualnych kontyngentów taryfowych.

(154) Komisja otrzymała również wnioski o ponowne obliczenie wszystkich kontyngentów w oparciu o nowy okres odniesienia w celu uwzględnienia ostatnich zmian w przepływach handlowych oraz wniosków o zwiększenie poziomu kontyngentów. Niektóre zainteresowane strony zwróciły się również o zniesienie kontyngentów dla niektórych krajów oraz o redystrybucję tych kwot między inne kraje pochodzenia.

(155) Przedstawiciele przemysłu Unii zwrócili się z wnioskiem o usunięcie proporcjonalnego podziału 25 % wielkości cła poza kontyngentem w dniu wyczerpania danego kontyngentu taryfowego w odniesieniu do wszystkich zgłoszeń przyjętych w tym dniu.

Ocena

(156) Na wstępie Komisja zauważyła, że wiele z powyższych twierdzeń było ze sobą sprzecznych. W szczególności Komisja nie zidentyfikowała spójnego i odpowiednio popartego dowodami twierdzenia, które uzasadniałoby ponowną ocenę istniejącej podstawowej struktury zarządzania kontyngentami taryfowymi, w szczególności w odniesieniu do okresu wykorzystywanego do obliczania wielkości kontyngentów taryfowych oraz połączenia kontyngentów krajowych i rezydualnych kontyngentów taryfowych w większości kategorii produktu.

(157) Środek ochronny obowiązuje od około sześciu lat. Struktura kontyngentów taryfowych okazała się skuteczna i spójna na przestrzeni lat. W uzasadnionych przypadkach Komisja dokonała niezbędnych dostosowań w zarządzaniu kontyngentami w celu utrzymania skuteczności kontyngentów i ich dostosowania do zmian na rynku. Istnieją jednak podstawowe elementy struktury kontyngentów taryfowych, które mają zasadnicze znaczenie i zapewniają przewidywalność i spójność środka, w związku z czym Komisja nie widzi powodu do wprowadzania zmian.

(158) W tym względzie, jak wyjaśniono w poprzednich przeglądach środka, kontyngenty taryfowe, niezależnie od tego, czy są krajowe czy rezydualne, zostały przydzielone na podstawie wyników wywozu w okresie odniesienia pierwotnego dochodzenia 121 . Nie można zmienić tego okresu odniesienia, zgodnie z sugestią kilku stron, ponieważ ponowne obliczenie wszystkich kontyngentów taryfowych w oparciu o nowsze przepływy objęte środkiem byłoby sprzeczne z celem utrzymania tradycyjnych przepływów handlowych, które istniały przed wprowadzeniem środka.

(159) System kwartalnego administrowania kontyngentami okazał się skutecznym sposobem na ustabilizowanie rynku unijnego - dzięki niemu uniknięto zasadniczo przypadków nagłego znacznego wzrostu przywozu, który spowodowałby destabilizację rynku, oraz zapewniono zorganizowany i przewidywalny przepływ przywozu w ciągu roku. System ten umożliwia również, aby tradycyjne przepływy handlowe pod względem wielkości i pochodzenia były dopuszczane bez dodatkowego cła, a w stosownych przypadkach umożliwił niektórym krajom pochodzenia zwiększenie wywozu bezcłowego powyżej ich tradycyjnych przepływów handlowych 122 .

(160) Obecny system zarządzania kontyngentami taryfowymi służy osiągnięciu równowagi między sprzecznymi interesami. Po pierwsze, jest korzystny dla przemysłu Unii, ponieważ pozwala na uniknięcie wystąpienia ogromnej wielkości przywozu w krótkim czasie i niekorzystnego wpływu takiej sytuacji na rynek. Po drugie, jest on również korzystny dla niektórych państw trzecich - które w przeciwnym razie zostałyby niesłusznie wyparte z rynku przez innych, większych dostawców i nie byłyby w stanie zaopatrywać użytkowników unijnych - oraz dla użytkowników unijnych, którzy w przeciwnym razie nie mogliby kupować potrzebnych im materiałów z takich konkretnych państw pochodzenia. Ponadto w ramach tego systemu większe państwa wywozu mogą zwiększać wywóz powyżej swoich tradycyjnych przepływów handlowych w przypadku większości kategorii produktu dzięki możliwości uzyskania dostępu do kontyngentu rezydualnego w ostatnim kwartale danego okresu w sytuacji, w której dotychczasowi dostawcy nie byli w stanie w pełni wykorzystać kontyngentów.

(161) Wprowadzenie niektórych zmian wnioskowanych przez zainteresowane strony poważnie zakłóciłoby równowagę interesów między zainteresowanymi stronami, a zatem byłoby sprzeczne z ogólnym interesem Unii i skutecznym funkcjonowaniem środka. Obejmuje to wniosek przemysłu Unii dotyczący proporcjonalnego podziału cła w dniu wyczerpania kontyngentu. W tym względzie zastosowanie mają przepisy art. 51 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447 określające zasadę proporcjonalności, przy czym nie przewidują one żadnej elastyczności.

(162) W przedstawionych uwagach strony nie przedstawiły żadnych dowodów świadczących o tym, że obecnie funkcjonujący system jest nieodpowiedni, ani też nie wykazały, w jaki sposób poszczególne proponowane przez nie dostosowania miałyby służyć ogólnemu interesowi Unii (a nie jedynie własnemu interesowi danej strony) i być odpowiednie w kontekście logiki i prawidłowego funkcjonowania środka.

(163) Z tych powodów Komisja uznała, że w dalszym ciągu odpowiednie jest utrzymanie obecnie funkcjonującego systemu administrowania kontyngentami (administrowanie kwartalne i połączenie kontyngentów krajowych i kontyngentu rezydualnego, z wyjątkiem kilku uzasadnionych wyjątków w interesie Unii), a także dalsze przenoszenie niewykorzystanych kontyngentów i zapewnienie dostępu do kontyngentu rezydualnego w ostatnim kwartale roku obowiązywania środka (IV kw.), co stanowi rozwiązanie sprawiedliwe dla wszystkich zainteresowanych stron.

(164) Chociaż obecny system zarządzania kontyngentami taryfowymi jest odpowiedni, Komisja uznała jednak, że wymaga on pewnych dostosowań technicznych w celu uwzględnienia ostatnich zmian na rynku, takich jak zmiany w przepływach handlowych, oraz w celu poprawy jego skuteczności. Zmiany te zostaną wyjaśnione poniżej i ocenione wraz z niektórymi twierdzeniami przedstawionymi w sekcji 7.2 "Wypieranie tradycyjnych przepływów handlowych" i sekcji 7.6 "Inne zmiany okoliczności".

7.2. Wypierania tradycyjnych przepływów handlowych

(165) Ze względu na system przenoszenia niewykorzystanych kontyngentów z kwartału na kwartał w ramach roku obowiązywania środka 123  ostatnim kwartałem roku obowiązywania środka (kwiecień-czerwiec) jest zazwyczaj kwartał, w którym niewykorzystane ilości są najwyższe. Aby zmaksymalizować wykorzystanie kontyngentów pod koniec roku obowiązywania środka, Komisja wprowadziła w rozporządzeniu w sprawie ostatecznych środków ochronnych mechanizm, dzięki któremu więksi eksporterzy, którzy wyczerpali swoje kontyngenty krajowe, mieli również dostęp do puli kontyngentów rezydualnych w ostatnim kwartale.

(166) W ramach pierwszego przeglądu funkcjonowania w 2019 r. Komisja zauważyła, że system ten może skutkować nadmiernym wypieraniem mniejszych dostawców w ramach kontyngentów rezydualnych. Tendencja ta rozszerzyła się na więcej kategorii po 2019 roku. W związku z tym w przeglądzie funkcjonowania z 2020 r. Komisja opracowała system, w którym dostęp państw objętych kontyngentem krajowym do kontyngentu rezydualnego w ostatnim kwartale roku obowiązywania środka opierałby się na faktycznym wykorzystaniu kontyngentu rezydualnego w poprzednich kwartałach przez państwa objęte rezydualnym kontyngentem taryfowym. Dostosowanie to miało na celu ochronę w ostatnim kwartale przepływów mniejszych dostawców, którzy są naturalnymi beneficjentami rezydualnych kontyngentów 124 .

(167) Aby zminimalizować wypieranie tradycyjnych źródeł pochodzenia w ramach kontyngentu rezydualnego a jednocześnie nadal umożliwiać dodatkowy dostęp w kategoriach, w których należy zapewnić maksymalne wykorzystanie kontyngentu, Komisja stworzyła system, w ramach którego każda kategoria produktu zostaje przyporządkowana do jednej z następujących trzech różnych grup odpowiadających trzem różnym scenariuszom dostępu. System ten zapewnia spełnienie jednej z kluczowych zasad i jednego z kluczowych celów środka ochronnego, tj. zapewnia zachowanie tradycyjnych przepływów handlowych pod względem pochodzenia.

(168) Obecnie obowiązują trzy systemy:

- brak dostępu - system, w którym dotychczasowi dostawcy korzystający z kontyngentu rezydualnego byli w stanie sami wykorzystać kontyngenty rezydualne i gdzie w ostatnim kwartale zidentyfikowano efekty wypierania;

- ograniczony dostęp - system, w którym dotychczasowi dostawcy byli w stanie wykorzystać jedynie część dostępnego dla nich kontyngentu rezydualnego, a wyczerpanie kontyngentów wymagało dodatkowych źródeł pochodzenia, w ograniczonej ilości;

- bez ograniczeń - tam gdzie nie odnotowano znacznego wykorzystania kontyngentów rezydualnych ani efektu wypierania.

Uwagi zainteresowanych stron

(169) Nie zgłoszono żadnych argumentów dotyczących obecnego systemu udzielania państwom objętych kontyngentem krajowym dostępu do kontyngentu rezydualnego z ostatniego kwartału roku obowiązywania środka.

(170) W niniejszej sekcji przedstawiciele przemysłu Unii zwrócili się do Komisji o zbadanie ryzyka wypierania we wszystkich kategoriach produktu w wyniku znacznego wzrostu przywozu z nowych państw wywozu. Wniosek ten rozpatrzono oddzielnie w sekcji 7.3.

Ocena

(171) Ogólnie rzecz biorąc, Komisja uznała, że obecny system okazał się odpowiedni do zakładanych celów. Zapewnia on użytkownikom unijnym maksymalizację szans na wykorzystanie kontyngentu rezydualnego, a także poszanowanie tradycyjnych przepływów handlowych w ramach kontyngentu rezydualnego pod względem miejsc pochodzenia (co leży również w interesie użytkowników). Ponadto Komisja nie otrzymała uwag wskazujących na żaden szczególny problem w funkcjonowaniu tego elementu środka.

(172) Komisja oceniła jednak, czy na podstawie najnowszych dostępnych danych doszło do wyparcia w ramach kontyngentu rezydualnego w ostatnim kwartale. Oceny tej dokonano na podstawie danych dotyczących przywozu i wykorzystania kontyngentów w podziale na miejsce pochodzenia i kategorię za okres od dnia 1 kwietnia 2023 r. do dnia 31 marca 2024 r.

(173) Na podstawie tej oceny Komisja stwierdziła, że należy utrzymać obecny system. Uznała jednak, że można go uprościć w taki sposób, aby zapewnić przewidywalność dla podmiotów gospodarczych, a także zapobiec ewentualnemu wypieraniu w przyszłości. W związku z tym Komisja uznała, że należy dostosować funkcjonowanie środka, dopuszczając dwa systemy zamiast obecnych trzech. Pierwszy system, "brak dostępu", miałby zastosowanie do tych kategorii, w których średnie wykorzystanie kontyngentu rezydualnego w danej kategorii było bardzo wysokie. Drugi system, "dostęp", miałby zastosowanie do pozostałych kategorii i umożliwiłby dostęp do kontyngentu rezydualnego z ostatniego kwartału, do puli, która nie została wykorzystana średnio przez obecne państwa wywozu w ramach rezydualnego kontyngentu taryfowego. W kilku kategoriach nadal obowiązuje specjalny system.

Dostosowanie

(174) Na tej podstawie systemy dostępu dla poszczególnych kategorii produktów zostały dostosowane w następujący sposób (poszczególne wielkości przedstawiono w załączniku I pkt IV.3 do niniejszego rozporządzenia):

- brak dostępu: 3B, 14, 16, 20, 26

- dostęp: 2, 3A, 4A, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 15, 18, 19, 21, 22, 24, 25B, 27, 28

(175) Kategorie, do których system ten nie ma zastosowania (zgodnie z zasadami stosowanymi w poprzednim przeglądzie funkcjonowania), są następujące:

- System specjalny: 1 i 4B.

Obecny system, który przyznaje dostęp do kontyngentu rezydualnego w ostatnim kwartale państwom objętym kontyngentem krajowym z limitem 30 % na państwo wywozu, jest nadal odpowiedni, aby zapewnić wystarczającą różnorodność źródeł dostaw, a jednocześnie uniknąć efektu wypierania wynikającego z nadmiernego dodatkowego przywozu wykraczającego poza tradycyjne przepływy handlowe.

- Administracja globalna: 7, 8, 17, 25A.

Ponieważ żadne państwo nie prowadzi wywozu na podstawie kontyngentu krajowego, nie ma zastosowania możliwość uzyskania dostępu w ostatnim kwartale.

(176) Ogólnie rzecz biorąc, środek ten nadal umożliwiałby dostęp do kontyngentu rezydualnego w ostatnim kwartale w zdecydowanej większości kategorii produktu. Jednocześnie system gwarantuje, że dodatkowe ilości, które niektóre państwa mogą wywozić w ramach tego systemu, nie wypierają nadmiernie krajów, które nie są objęte kontyngentem krajowym. Od tej pory kraje, w których zasadniczo nie istnieje ryzyko wypierania, będą również chronione przed ewentualną nagłą przyszłą zmianą przepływów handlowych zgodnie ze średnim wykorzystaniem rezydualnego kontyngentu taryfowego w bieżącym roku obowiązywania środka. System ten zapewnia użytkownikom szeroki dostęp do dostępnych ilości, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności środka w odniesieniu do producentów unijnych. Obecnie funkcjonujący system jest zatem najodpowiedniejszy, jeżeli chodzi o ogólny interes Unii.

7.3. Dostosowania służące poprawie skuteczności środka w niektórych rezydualnych kontyngentach taryfowych

Uwagi zainteresowanych stron

(177) Komisja uznała, że konieczna jest wspólna ocena niektórych twierdzeń przedstawionych w sekcji 7.1 (Przydział kontyngentów taryfowych i zarządzanie nimi), sekcji 7.2 (Wypieranie tradycyjnych przepływów handlowych) powyżej oraz sekcji 7.6 (Inne zmiany okoliczności). Wynika to z faktu, że przyczyna leżąca u podstaw tych twierdzeń wydaje się taka sama.

(178) Zasadniczo argumenty te dotyczyły zmiany struktury przepływów handlowych w kilku kategoriach produktu, przy czym eksporterzy, którzy nie wywozili znacznych ilości w okresie odniesienia (2015-2017) i w związku z tym nie przydzielono im kontyngentów krajowych, wchodzili na rynek unijny za pośrednictwem niektórych kontyngentów rezydualnych w znaczących ilościach.

(179) Strony twierdziły, że tę zmianę struktury przepływów handlowych można uznać za zmianę okoliczności o charakterze trwałym, ponieważ ci nowi eksporterzy podjęli w ostatnich latach znaczny wzrost mocy produkcyjnych. Przepływy te rzekomo wypierały inne źródła w ramach kontyngentów rezydualnych, a zainteresowane strony zaproponowały zmiany w zarządzaniu kontyngentami taryfowymi. Proponowane zmiany obejmowały utworzenie kontyngentów krajowych w celu ochrony niektórych przepływów w ramach kontyngentów rezydualnych, utworzenie nowych systemów zapobiegających wykorzystaniu kontyngentów taryfowych z niektórych źródeł we wszystkich kwartałach, przeniesienie niewykorzystanych ilości do kontyngentów rezydualnych w następnym kwartale, podział kategorii lub ustanowienie pułapu kontyngentów rezydualnych.

Ocena

(180) Komisja przeanalizowała przepływy przywozu w ramach kontyngentów rezydualnych w szeregu kategorii, w odniesieniu do których zainteresowane strony złożyły wnioski.

(181) Analiza potwierdziła, że ostatnie zmiany na rynku doprowadziły do znacznego spadku wywozu tradycyjnych dostawców do Unii w ramach kontyngentów rezydualnych w niektórych kategoriach, podczas gdy wywóz z nowych państw pochodzenia wzrósł w ramach tych samych kontyngentów rezydualnych. Ta zmiana przepływów handlowych wywołała szereg negatywnych skutków dla funkcjonowania środka w niektórych kategoriach, jak zostanie to wyjaśnione poniżej.

(182) Komisja stwierdziła, że twierdzenia te zostały uzasadnione w odniesieniu do dwóch kategorii produktów. W związku z tym dostosowanie funkcjonowania środka było konieczne do zapewnienia jego skuteczności i zachowania tradycyjnych przepływów handlowych w interesie Unii.

a) Kategoria produktu 1 - Walcowane na gorąco arkusze i taśmy ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej

(183) Kategoria produktu 1 (wyroby płaskie walcowane na gorąco) jest w ujęciu ogólnym bardzo ważną kategorią produktu w ramach środka ochronnego z różnych powodów. Ma ona zdecydowanie największy udział w przywozie (8,5 mln ton w 2023 r.), wynoszący 31 % łącznego przywozu objętego środkiem w 2023 r. Stanowi ona również 34 % całkowitej produkcji przemysłu Unii i około 25 % jego sprzedaży krajowej pod względem wielkości. Kategoria ta ma wiele zastosowań i jest uważana za rodzaj towaru, w związku z czym jest szczególnie wrażliwa na zmiany cen. Płaskie wyroby ze stali walcowane na gorąco mogą być używane jako produkt końcowy, m.in. w budownictwie lub branży samochodowej, ale są również wykorzystywane jako materiał do produkcji dalszych produktów rynku niższego szczebla, w szczególności kategorii 2 (wyroby płaskie walcowane na zimno), które następnie mogą być dalej przetwarzane na przykład w kategorię 4 (arkusze blachy z metaliczną powłoką), która z kolei może zostać przetworzona na kategorię 5 (stal powlekana organicznie). Płaskie wyroby ze stali walcowane na gorąco są również wykorzystywane jako materiał wsadowy do produkcji niektórych rur. W związku z tym, ze względu na wagę tego produktu w stosunku do całkowitej produkcji unijnej produktu objętego postępowaniem i jego powiązania z kilkoma innymi kategoriami produktu, zmiany w tej kategorii są szczególnie istotne dla skuteczności środka ochronnego.

(184) W związku z tym, ze względu na jego szczególne znaczenie, skutecznie zarządzany kontyngent taryfowy dla tej kategorii zwiększa szanse na wprowadzenie skutecznego środka. W rezultacie został on objęty specjalną kontrolą, a jego funkcjonowanie było kilkakrotnie poddawane przeglądowi w ramach poprzednich przeglądów w celu dostosowania sposobu administrowania do panujących warunków rynkowych.

(185) Ponadto kontyngent rezydualny tej kategorii jest największym indywidualnym kontyngentem taryfowym w ramach środka i początkowo dostępnym w każdym kwartale w ilości około 1 mln ton.

(186) Jeżeli chodzi o obecną sytuację, od października 2023 r. (trzy kolejne kwartały 125 ) rezydualny kontyngent taryfowy jest konsekwentnie wyczerpywany pierwszego dnia kwartału.

(187) Spowodowało to brak równowagi na rynku przez pozostałą część tych kwartałów z uwagi na natychmiastowe udostępnienie bardzo dużych ilości generujące znaczną presję przywozu.

(188) Presja przywozu była szczególnie dotkliwa w tej kategorii produktu, ponieważ przywóz nadal rósł pomimo ogólnego znacznego spadku konsumpcji stali w Unii. Udział przywozu w rynku w tej kategorii produktu osiągnął bowiem 30 % w 2023 r. - znacznie powyżej średniej dla produktu objętego postępowaniem jako całości.

(189) Zjawisko wczesnego wyczerpania było spowodowane w szczególności bardzo dużą penetracją rynku przez Wietnam i Egipt, który rozpoczęły wywóz kategorii 1 do Unii dopiero w drugiej połowie 2022 r., a do końca 2023 r. zapewniały ponad 45 % przywozu w ramach tego kontyngentu taryfowego. W rezultacie w niektórych z tych kwartałów wyparte zostały inne mniejsze, ale obecne w przeszłości państwa wywozu należące do tej kategorii, takie jak Szwajcaria.

grafika

Źródło: Baza danych dotyczących kontyngentów taryfowych DG ds. Podatków i Unii Celnej, * do 5.4.2024 r. https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp.

(190) W celu zapewnienia większej stabilności na rynku w tej ważnej kategorii produktów, a tym samym zapewnienia, aby zmiany zachodzące na rynku nie osłabiały skuteczności środka, Komisja uznała, że dostosowanie było właściwe.

Dostosowanie

(191) W związku z powyższym Komisja uznała, że najwłaściwszym rozwiązaniem było nałożenie ograniczenia w postaci maksymalnej wielkości, jaką jeden kraj może wywozić w ramach rezydualnego kontyngentu taryfowego w ujęciu kwartalnym.

(192) Po dokładnym rozważeniu wszystkich wchodzących w grę interesów, w tym interesów odnośnych państw wywozu i ich użytkowników unijnych, Komisja uznała, że właściwy jest 15 % pułap dla jednego kraju w stosunku do wielkości kontyngentu taryfowego początkowo dostępnego w każdym kwartale 126 .

(193) Ten poziom pułapu zapewnia, z jednej strony, że penetracja przywozu w pierwszym dniu kwartału będzie ograniczona pod względem wielkości w ramach rezydualnego kontyngentu taryfowego, zmniejszając tym samym presję przywozu na rynku. Z drugiej strony umożliwi to najbardziej dotkniętym państwom wywozu dalszy wywóz odpowiednich wielkości, przekraczających ich historyczne przepływy handlowe przed wprowadzeniem środka ochronnego, a także powyżej wielkości wywozu w pierwszych latach obowiązywania środka ochronnego. Ponadto chroni on interesy tych użytkowników unijnych i państw wywozu, które były konsekwentnie wypierane.

(194) Komisja uznała, że dostosowanie to nie stwarza żadnego ryzyka dla dostępności kategorii produktu 1 na rynku unijnym z wielu powodów. Po pierwsze, istnieją znaczne niewykorzystane kontyngenty krajowe od innych dużych dostawców i inni dostawcy, którzy mogą w pewnym stopniu zwiększyć swoją obecność w ramach rezydualnego kontyngentu taryfowego. Po drugie, przemysł Unii dysponuje mocami produkcyjnymi umożliwiającymi mu zwiększenie produkcji krajowej, jak pokazano w tabeli 5. Przyczyniłoby się to do zapewnienia zdrowszego poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych, co z kolei pomogłoby przemysłowi Unii poprawić jego ogólne wyniki gospodarcze. Wreszcie, biorąc pod uwagę prognozy rynkowe, wydaje się wysoce nieprawdopodobne, aby łączna wielkość niewykorzystanych kontyngentów krajowych oraz dostępne moce produkcyjne producentów unijnych nie były wystarczające do zaspokojenia popytu w przyszłości.

(195) Z tych powodów Komisja uznała, że dostosowanie leży w ogólnym interesie Unii, ponieważ poprawia funkcjonowanie środka, zwiększając jego skuteczność, unikając jednocześnie nadmiernego wypierania i zapewniając wystarczającą różnorodność dostaw dla użytkowników unijnych.

b) Kategoria produktu 16 - Walcówka ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej

(196) Komisja stwierdziła również, że zmiana struktury przywozu zakłócała równowagę pochodzenia w rezydualnym kontyngencie taryfowym nie tylko dla kategorii produktu 1, ale również dla kategorii produktu 16, co miało negatywny wpływ na funkcjonowanie środka. W tej kategorii rezydualny kontyngent taryfowy zaczął być wypełniany w pierwszych dniach kwartału w dwóch z trzech ostatnich kwartałów objętych oceną 127 .

(197) Ocena Komisji wykazała, że zasadniczo do kwartału lipca-wrzesień 2023 r. istniała różnorodność państw wywozu, które regularnie wyczerpywały rezydualny kontyngent taryfowy. Udział przywozu w poszczególnych krajach różnił się w zależności od kwartału. Algieria wykorzystywała średnio 128  39 % całkowitej wielkości rezydualnego kontyngentu taryfowego, Bośnia i Hercegowina około 23 %, Korea 9 %, a Japonia 7 %. Kilka innych krajów wykorzystywało średnio pozostałe 20 %.

(198) Opracowując ostateczny środek ochronny oraz różne przeglądy funkcjonowania, Komisja starała się utrzymać tradycyjne przepływy handlowe pod względem wielkości i pochodzenia. Cel polegający na zachowaniu tradycyjnych wielkości został osiągnięty poprzez obliczenie kontyngentów taryfowych na podstawie wcześniejszych przepływów handlowych, natomiast cel zachowania tradycyjnego pochodzenia został osiągnięty poprzez ustanowienie kontyngentów krajowych.

(199) Mniejsze tradycyjne kraje będące dostawcami, które nie kwalifikowały się do kontyngentów krajowych w danej kategorii produktu, były jednak potencjalnie narażone na nagłe i gwałtowne zmiany w przepływach handlowych w ramach swoich odpowiednich rezydualnych kontyngentów taryfowych. Była to właśnie sytuacja, w jakiej znalazły się niektóre państwa wywozu należące do kategorii produktu 16, co uniemożliwiło im dalszy wywóz znaczących ilości ze szkodą dla nich i użytkowników unijnych.

grafika

Źródło: Baza danych dotyczących kontyngentów taryfowych DG ds. Podatków i Unii Celnej, * do 5.4.2024 r. https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp.

(200) Od kwartału lipiec-wrzesień 2023 r. skład krajów pochodzenia gwałtownie zmienił się w ramach rezydualnego kontyngentu taryfowego w tej kategorii produktu, przy czym Malezja i Egipt nagle zaczęły wywozić bardzo duże ilości. Ich łączne średnie wykorzystanie tego kontyngentu taryfowego przed tym kwartałem wynosiło 0 %. Jednak w ostatnich trzech kwartałach, dla których dostępne były pełne dane, ich łączny średni udział przywozu wyniósł aż 76 %. Doprowadziło to do gwałtownego zmniejszenia bezcłowego przywozu ze wszystkich innych państw wywozu, które w przeszłości były stale obecne na rynku unijnym. Niektóre z nich praktycznie zaprzestały wywozu w ramach tego kontyngentu taryfowego. W szczególności udział wykorzystania kontyngentów taryfowych Bośni i Hercegowiny spadł do 2 %, Korei - do 4 %, Japonii - do 1 %, a innych państw - do 1 %.

(201) W związku z tym ta agresywna penetracja rynku unijnego z Malezji i Egiptu wyraźnie wypiera inne źródła, które regularnie dokonywały wywozu w ramach tego kontyngentu taryfowego, znacznie zmniejszając ich obecność (w przypadku Algierii) lub niemal całkowicie ją eliminując (np. w przypadku Bośni i Hercegowiny, Japonii, Korei) ze szkodą dla nich i dla użytkowników unijnych.

Dostosowanie

(202) Na podstawie powyższych ustaleń Komisja uznała, że ograniczenie maksymalnej wielkości bezcłowego przywozu w podziale na kraj pochodzenia i kwartał było najwłaściwszym działaniem mającym na celu przywrócenie bardziej zrównoważonego rozkładu pochodzenia w ramach tego rezydualnego kontyngentu taryfowego, a tym samym zapewnienie lepszego funkcjonowania środka. Komisja uznała za właściwe ustalenie tego ograniczenia na poziomie 15 % na każdy kraj kontyngentu taryfowego pierwotnie dostępnego na początku każdego kwartału.

(203) Za pomocą tego dostosowania Komisja stara się zapobiec nadmiernemu wypieraniu mniejszych tradycyjnych źródeł dostaw, a tym samym zapewnić dostępność dla użytkowników unijnych ilości pochodzących z tych źródeł. Z drugiej strony pułap 15 % nadal umożliwiałby najbardziej dotkniętym państwom wywozu dalszy wywóz odpowiednich ilości bez cła, znacznie powyżej ich historycznych poziomów, które w niektórych przypadkach nie istniały. Ponadto zapewniłoby to użytkownikom unijnym wystarczającą różnorodność miejsc pochodzenia. Co więcej, biorąc pod uwagę stałe wyniki osiągnięte w przeszłości przez inne państwa w ramach rezydualnego kontyngentu taryfowego, Komisja uważa, że uzasadnione jest założenie, iż rezydualny kontyngent taryfowy w tej kategorii będzie nadal w pełni wykorzystywany.

(204) Komisja uważa, że dostosowanie to leży w interesie Unii, ponieważ gwarantuje dostępność różnych źródeł dostaw dla użytkowników unijnych, a jednocześnie zapobiega zakłócającym przepływom na korzyść stabilności rynku.

7.4. Aktualizacja wykazu krajów rozwijających się będących członkami WTO wyłączonych z zakresu środka w oparciu o ich najnowsze poziomy przywozu

(205) Zgodnie z pkt 2.C zawiadomienia o wszczęciu Komisja ogłosiła, że sprawdzi, czy przywóz z kraju rozwijającego się będącego członkiem WTO przekroczył próg 3 % w danym okresie (mianowicie w 2023 r.), i w razie potrzeby zaktualizuje wykaz krajów rozwijających się, które są członkami WTO i które powinny zostać objęte zakresem środka lub z niego wyłączone.

Uwagi zainteresowanych stron

(206) Kilka stron zwróciło się o aktualizację wykazu krajów rozwijających się będących członkami WTO wyłączonych z zakresu środka, wykorzystując najnowsze dane dotyczące przywozu. Ponadto przedstawiciele przemysłu Unii wystąpili z wnioskiem o wyłączenie wielkości przywozu z Ukrainy z danych wykorzystywanych do obliczenia, które kraje rozwijające się będące członkami WTO są wyłączone z zakresu środka.

Ocena

(207) Zgodnie z art. 9 Porozumienia WTO w sprawie środków ochronnych i art. 18 podstawowego rozporządzenia UE w sprawie środków ochronnych środka ochronnego nie stosuje się wobec produktu pochodzącego z kraju rozwijającego się będącego członkiem WTO, o ile jego udział w przywozie pozostaje poniżej 3 % łącznego przywozu w danej kategorii produktu. Jeżeli udział przywozu wszystkich krajów rozwijających się będących członkami WTO poniżej progu 3 % stanowi ponad 9 % łącznego przywozu w danej kategorii, środek ochronny ma zastosowanie do wszystkich krajów rozwijających się będących członkami WTO. Komisja regularnie dokonuje przeglądu i aktualizacji wykazu krajów rozwijających się.

(208) Ostatnia aktualizacja wykazu miała miejsce w czerwcu 2023 r. w ramach dochodzenia przeglądowego w celu oceny ewentualnego wcześniejszego zakończenia stosowania środka ochronnego 129 . Podobnie jak w poprzednich dochodzeniach przeglądowych Komisja zaktualizowała wykaz krajów rozwijających się objętych środkiem i wyłączonych z niego w oparciu o obliczenie ich udziału w przywozie z wykorzystaniem najnowszych dostępnych skonsolidowanych danych dotyczących przywozu, tj. statystyk dotyczących przywozu za 2023 r. 130  Nie wprowadzono żadnych zmian do metodyki zastosowanej w poprzednich przeglądach.

Dostosowanie

(209) Zmiany wynikające z tej aktualizacji, które mają zastosowanie od dnia 1 lipca 2024 r., są następujące (zaktualizowana tabela w załączniku II pkt III.2 do niniejszego rozporządzenia):

- Wszystkie kraje rozwijające się są uwzględnione w przypadku kategorii 5 i 24, ponieważ w 2023 r. wszystkie udziały w przywozie wynoszące mniej niż 3 % łącznie stanowiły więcej niż 9 %.

- Albania jest uwzględniona w przypadku kategorii 28.

- Brazylia jest wyłączona w przypadku kategorii 1 i 2.

- Chiny są uwzględnione w przypadku kategorii 4B, 13, 17 i wyłączone w przypadku kategorii 2, 3A, 7 i 15.

- Indie są uwzględnione w przypadku kategorii 25A, 27 i wyłączone w przypadku kategorii 16 i 17.

- Indonezja jest wyłączona w przypadku kategorii 9.

- Kazachstan jest wyłączony w przypadku kategorii 19.

- Malezja jest wyłączona w przypadku kategorii 9.

- Macedonia Północna jest wyłączona w przypadku kategorii 26.

- Oman jest wyłączony w przypadku kategorii 13.

- Republika Południowej Afryki jest wyłączona w przypadku kategorii 4A.

- Tunezja jest uwzględniona w przypadku kategorii 4A.

- Turcja jest uwzględniona w przypadku kategorii 7.

- Zjednoczone Emiraty Arabskie są uwzględnione w przypadku kategorii 25A.

- Wietnam jest uwzględniony w przypadku kategorii 2 i wyłączony w przypadku kategorii 26.

7.5. Poziom liberalizacji

(210) Zgodnie z zasadami WTO 131  i UE 132  członek WTO stosujący środek ochronny stopniowo liberalizuje go po upływie jednego roku od nałożenia środka w regularnych odstępach czasu w okresie stosowania. Celem liberalizacji jest stopniowe dopuszczenie większej konkurencji w przywozie na rynku w miarę dostosowywania się przemysłu wewnętrznego do wyższego poziomu przywozu.

(211) Prawo WTO nie ustanawia żadnych szczególnych wymogów dotyczących formy czy konkretnego tempa liberalizacji, z wyjątkiem takiej liberalizacji, która powinna odbywać się stopniowo w regularnych odstępach czasu w okresie stosowania.

(212) Unijny środek ochronny dotyczący stali jest co roku liberalizowany od 2019 r., a adekwatność wskaźnika liberalizacji była wielokrotnie oceniana i zmieniana 133 . Obecne roczne tempo liberalizacji od lipca 2022 r. wynosi 4 %.

(213) W ramach dochodzenia Komisja zobowiązała się do oceny, czy obecny poziom liberalizacji jest nadal odpowiedni, czy też należy go zmienić.

Uwagi zainteresowanych stron

(214) Niektóre zainteresowane strony (w szczególności producenci eksportujący i użytkownicy unijni) zwróciły się do Komisji o podniesienie poziomu liberalizacji powyżej 4 %. Niektórzy producenci eksportujący twierdzili, że pozycja przemysłu Unii jest solidna i że nie doszło do przekierowania handlu lub że jego ryzyko zmniejszyło się. Przedstawiciele przemysłu Unii zwrócili się o zmniejszenie tempa liberalizacji, przywołując dowody spadku poziomu konsumpcji i perspektywy na nadchodzące miesiące. Na tej podstawie przedstawiciele przemysłu Unii stwierdzili, że nie istnieje ryzyko niedoboru na rynku unijnym.

Ocena

(215) Aby określić adekwatność obecnego poziomu liberalizacji, Komisja przeprowadziła zarówno analizę retrospektywną, jak i perspektywiczną.

(216) Jeżeli chodzi o ocenę retrospektywną, dane wskazują, że tempo liberalizacji wyprzedziło zmianę konsumpcji. Podczas gdy kontyngenty taryfowe zostały zwiększone o prawie 25 % (w tym 5 % dodatkowego zwiększenia obowiązującego od lutego 2019 r.), konsumpcja zmniejszyła się o 17 % w tym samym okresie. Te przeciwstawne tendencje znacznie zwiększyły zatem różnicę między poziomem kontyngentów taryfowych a popytem rynkowym.

(217) Jeżeli chodzi o ocenę perspektywiczną, jak wyjaśniono w sekcji 3.2.2 lit. h) powyżej, rynek stali wykazuje wyraźne oznaki spowolnienia. W 2023 r. światowe zużycie stali spadło o 1,1 % 134  w porównaniu z poprzednim rokiem. W Unii konsumpcja spadała w znacznie szybszym tempie, tj. -6 % 135 . Ponadto w najnowszych perspektywach rynkowych dotyczących światowego zużycia stali przewiduje się jedynie skromny wzrost o 1,7 % w 2024 r. (pozwalające zaledwie powrócić do poziomu z 2022 r.) i 1,2 % 2025 r. (co skutkuje utrzymaniem konsumpcji poniżej poziomu z 2021 r.). Jak pokazano w sekcji 3.2.2 lit. h), oczekuje się, że perspektywy dla rynku unijnego będą wykazywały podobną tendencję.

(218) Chociaż poziomy wykorzystania kontyngentów taryfowych różniły się w zależności od kraju i w zależności od kategorii, na koniec każdego roku obowiązywania środka nie wykorzystano znacznych ilości, co nadal miało miejsce w trwającym obecnie szóstym roku obowiązywania środka 136 .

(219) W świetle ostatnich negatywnych tendencji i perspektyw dotyczących konsumpcji stali na świecie i na unijnym rynku stali oraz faktu, że kontyngenty taryfowe były powszechnie dostępne dla wszystkich kategorii produktu, Komisja uznała, że dalsze zwiększanie obecnej dużej różnicy między tempem wzrostu wielkości kontyngentów taryfowych a tempem konsumpcji stali nie leży w interesie Unii.

Dostosowanie

(220) Z uwagi na stale rosnącą lukę między konsumpcją (w tym oczekiwaną konsumpcją) a wielkościami kontyngentów taryfowych, a także istniejące wysokie poziomy presji przywozu, które z dużym prawdopodobieństwem utrzymają się, Komisja uznała, że utrzymanie lub zwiększenie stawki 4 % poważnie osłabiłoby skuteczność środka. Ponadto Komisja potwierdziła, że ogólnie dostępne były wystarczające kontyngenty taryfowe dla wszystkich kategorii produktu.

(221) W tym kontekście Komisja uznała, że ustalenie tempa liberalizacji na poziomie 1 % jest właściwe, aby zapewnić skuteczność środka.

(222) W związku z tym kontyngenty taryfowe będą nadal wzrastać o 1 % rocznie od dnia 1 lipca 2024 r. w odniesieniu do wszystkich kategorii produktu. Konkretne wielkości na okres od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 30 czerwca 2026 r. (w ujęciu kwartalnym) określono w załączniku IV.1 do niniejszego rozporządzenia.

(223) Wraz z innymi dostosowaniami przedstawionymi w niniejszym rozporządzeniu to tempo liberalizacji przyczyni się do poprawy skuteczności środka w okresie, w którym rynek unijny doświadcza znacznych napięć spowodowanych przywozem, negatywnymi skutkami nadwyżki mocy produkcyjnych i wynikającymi z niej reakcjami na ten rynek na całym świecie, w kontekście słabego popytu. Użytkownicy unijni będą nadal dysponować wystarczającymi bezcłowymi wielkościami dostępnymi w ramach istniejących kontyngentów taryfowych.

7.6. Wszelkie inne zmiany okoliczności, które mogą wymagać dostosowania poziomu lub przydziału kontyngentów taryfowych

(224) W zawiadomieniu o wszczęciu Komisja zdefiniowała zakres twierdzeń zawartych w tym rozdziale jako wszelkie inne kwestie nieobjęte sekcjami 7.1-7.2 i 7.4-7.5 powyżej w zakresie, w jakim dotyczą one trwałych zmian okoliczności w porównaniu z sytuacją panującą w pierwotnym dochodzeniu - których skutki mogą wymagać przeglądu i uzasadniać między innymi dostosowanie poziomu lub przydziału kontyngentów taryfowych w określonych kategoriach produktu. Zainteresowane strony zostały poproszone o przedstawienie wystarczających dowodów potwierdzających ich uwagi, a także konkretnych propozycji dotyczących sposobu postępowania w przypadku wszelkich zmian mających wpływ na kategorię produktu.

Uwagi zainteresowanych stron

(225) Wnioski otrzymane w tym zakresie można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj dotyczył trwałych zmian popytu na niektóre kategorie produktów, a drugi - zmiany o charakterze trwałym w odniesieniu do nowych krajów będących dostawcami.

a) Zwiększony popyt na niektóre kategorie

(226) Wnioski w ramach tego rodzaju odnosiły się do zmian w zakresie produktu, zazwyczaj usuwania kategorii produktu z zakresu środka, zwiększania przydziałów kontyngentów taryfowych lub przyznawania kontyngentu krajowego w odniesieniu do określonego pochodzenia na podstawie prognoz szybkiego wzrostu popytu na daną kategorię, w przypadku gdy przemysł Unii rzekomo nie był w stanie dostarczać wystarczających ilości.

Ocena

(227) W tym względzie dowody przedstawione przez zainteresowane strony nie uzasadniały żadnego dostosowania opartego na twierdzeniach dotyczących zmian okoliczności. Twierdzenia dotyczyły zazwyczaj określonego pochodzenia w ramach niektórych kategorii produktów. We wszystkich przypadkach w ciągu ostatnich trzech kwartałów (lipiec 2023 r. - marzec 2024 r.) dostępne były bezcłowe wielkości. W związku z tym takie twierdzenia nie były zgodne z ogólnym interesem Unii, lecz dotyczyły raczej szczególnych preferencji poszczególnych zainteresowanych stron. Argumenty dotyczące dostępności dostaw od producentów unijnych zostały również w znacznym stopniu obalone przez przedstawicieli przemysłu Unii, a Komisja uznała, że dowody dostępne w aktach sprawy, w tym wykorzystanie kontyngentów taryfowych, nie potwierdzają twierdzeń dotyczących potencjalnego niedoboru stali.

Podsumowanie

(228) W związku z tym Komisja stwierdziła, że nie ma wystarczających dowodów uzasadniających dostosowanie funkcjonowania środka ochronnego dotyczącego stali w oparciu o zmiany okoliczności spowodowane domniemanym przyszłym wzrostem popytu w poszczególnych kategoriach produktu.

b) Zmiany w przepływach handlowych - nowe państwa wywozu

(229) Szereg stron (przemysł Unii, eksporterzy i użytkownicy) stwierdziło, że nastąpiły zmiany w przepływach handlowych i że stanowią one zmianę okoliczności o charakterze trwałym. Według niektórych stron (przedstawicieli przemysłu Unii) ta zmiana przepływów handlowych wynika z nowej i złożonej regionalnej dynamiki nadwyżki mocy produkcyjnych w sektorze stali na świecie, która wymagałaby zmian w zarządzaniu kontyngentem taryfowym.

(230) Wnioski dotyczące zmiany przepływów handlowych przedstawiono również w sekcji 7.1 (Przydział kontyngentów taryfowych i zarządzanie nimi) oraz sekcji 7.2 (Wypieranie tradycyjnych przepływów handlowych) powyżej.

(231) Zainteresowane strony stwierdziły, że chociaż niektóre kontyngenty dla poszczególnych krajów pozostają w dużej mierze niewykorzystane w przypadku niektórych kategorii produktów, to nowe przepływy są wprowadzane na rynek unijny w ramach kontyngentów rezydualnych. W związku z tym zwróciły się one do Komisji o wprowadzenie pewnych dostosowań w zarządzaniu kontyngentami taryfowymi.

Ocena

(232) W toku dochodzenia Komisja zidentyfikowała nowe przepływy handlowe wprowadzane na rynek w odniesieniu do niektórych kategorii produktów. Komisja odniosła się do tych argumentów poprzez dostosowania opisane w sekcji 7.3 powyżej.

8. ZMIANA KODÓW CN W KATEGORIACH PRODUKTÓW 22, 24 I 26

(233) W dniu 1 stycznia 2022 r. w wyniku aktualizacji 137  unijnej nomenklatury celnej (CN) zmieniono niektóre kody CN dotyczące rur stalowych objętych zakresem środka ochronnego dotyczącego stali 138 . Kategorie produktów, których to dotyczyło, to 22 (rury i przewody rurowe bez szwu), 24 (inne rury bez szwu) i 26 (inne rury spawane).

(234) Zmiany tej nie odzwierciedlono w ostatnim przeglądzie środka 139  w czerwcu 2023 r., w związku z czym wielkość przywozu wykorzystana w tym przeglądzie do celów obliczenia wykazu krajów rozwijających się nie była w pełni dokładna dla tych kategorii.

(235) W związku z tym wykaz krajów rozwijających się objętych środkiem mającym zastosowanie od dnia 1 lipca 2023 r. miał istotny wpływ w dwóch z trzech wyżej wymienionych kategorii. Gdyby Komisja wykorzystała zaktualizowane kody CN w swoim ostatnim przeglądzie, zmiany w wykazie krajów rozwijających się w stosunku do wykazu faktycznie opublikowanego dnia 1 lipca 2023 r. (obowiązującego do dnia 30 czerwca 2024 r.) byłyby następujące:

- Kategoria 24: próg 9 % dla krajów rozwijających się zostałby osiągnięty. W związku z tym wszystkie kraje rozwijające się dokonujące wywozu w ramach tej kategorii powinny były zostać objęte środkiem od dnia 1 lipca 2023 r.

- Kategoria 26: przywóz z Macedonii Północnej i Wietnamu byłby poniżej indywidualnego progu 3 % i w związku z tym powinien zostać wyłączony ze środka od dnia 1 lipca 2023 r.

(236) Zmiany w wykazie krajów rozwijających się objętych środkiem, wynikające ze zmiany kodów, podsumowano w następujący sposób:

W BRZMIENIU OPUBLIKOWANYM
Kraj/grupa produktu 22 24 26
Argentyna X
Brazylia X
Chiny X X X
Egipt
Indie X X X
Indonezja
Kazachstan
Malezja
Meksyk X
Mołdawia
Macedonia Północna X
Oman
Turcja X
Ukraina X X
Zjednoczone Emiraty Arabskie X
Wietnam X
Wszystkie pozostałe kraje rozwijające się
SKORYGOWANE
Kraj/grupa produktu 22 24 26
Argentyna X
Brazylia X
Chiny X X X
Egipt X
Indie X X X
Indonezja X
Kazachstan X
Malezja X
Meksyk X
Mołdawia X
Macedonia Północna X
Oman X
Turcja X X
Ukraina X X
Zjednoczone Emiraty Arabskie X
Wietnam X
Wszystkie pozostałe kraje rozwijające się X

(237) Zaktualizowany wykaz krajów rozwijających się objętych środkiem, mający zastosowanie w okresie od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2024 r., znajduje się w załączniku III (III.2) do niniejszego rozporządzenia.

(238) Praktyczne konsekwencje tych zmian w wykazie krajów rozwijających się objętych środkiem mającym zastosowanie od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. są następujące:

- W przypadku kategorii 24 fakt, że wszystkie kraje rozwijające się powinny były zostać objęte środkiem od dnia 1 lipca 2023 r., nie ma praktycznego wpływu. Wszystkie państwa, które powinny były zostać objęte środkiem, dokonywałyby wywozu w ramach kontyngentu rezydualnego. Kontyngent rezydualny nigdy nie został wyczerpany od dnia 1 lipca 2023 r., a wielkości pozostałe na koniec tego okresu były wystarczająco duże, aby pokryć całkowitą wielkość wywozu pochodzącego z krajów rozwijających się będących członkami WTO, które powinny być objęte tą kategorią. W związku z tym w przypadku starych lub nowych kodów żaden z krajów, które powinny były zostać uwzględnione, nie musiałby uiścić ceł.

- W przypadku kategorii 26 występuje podwójny skutek wynikający ze stosowania przestarzałych kodów. Wynika to z faktu, że kontyngent rezydualny został wyczerpany w dwóch kwartałach od dnia 1 lipca 2023 r. 140  Z jednej strony, zgodnie z informacjami DG ds. Podatków i Unii Celnej 141 , część przywozu z Macedonii Północnej i Wietnamu była objęta cłem w wysokości 25 % w wyniku wypełnienia rezydualnego kontyngentu bezcłowego. Z drugiej strony fakt, że wywóz z tych dwóch państw został niesłusznie rozliczony w ramach kontyngentu rezydualnego, spowodował wyczerpanie tego kontyngentu i w związku z tym inni eksporterzy musieli nienależnie uiścić cła. W bieżącym kwartale nie wiadomo jeszcze, czy kontyngent rezydualny dla kategorii 26 zostanie wyczerpany.

(239) W związku z powyższym Komisja uznaje prawo importerów, którzy uiścili cła w kategorii 26 w okresie od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. w odniesieniu do przywozu pochodzącego z niektórych państw, do zwrócenia się do krajowych organów celnych o zwrot tych ceł zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawa celnego. Są to następujące kraje:

- kwartał 1.7.2023-30.9.2023: Bośnia i Hercegowina, Kanada, Izrael, Indie, Japonia, Macedonia Północna, Korea Południowa, Singapur, Stany Zjednoczone, Serbia i Wietnam;

- kwartał 1.10.2023-31.12.2023: Australia, Bośnia i Hercegowina, Kanada, Indie, Japonia, Korea Południowa, Nowa Kaledonia, Macedonia Północna, Singapur, Stany Zjednoczone, Kosowo, Serbia i Wietnam.

(240) Przyjęcie wniosków o zwrot kosztów za bieżący kwartał (od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r.) będzie uzależnione od dodatkowej weryfikacji, czy zapłata ceł była konsekwencją nieuwzględnienia przez Komisję nowych kodów w obliczeniach dotyczących krajów rozwijających się.

(241) Zgodnie z art. 109 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 142 , gdy kwotę należy zwrócić w następstwie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do wypłaty należnych odsetek stosuje się stopę oprocentowania stosowaną przez Europejski Bank Centralny w odniesieniu do jego podstawowych operacji refinansujących, opublikowaną w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, obowiązującą pierwszego kalendarzowego dnia każdego miesiąca.

9. UWAGI KOŃCOWE

(242) Niniejsze rozporządzenie zmieniające obowiązujący środek ochronny jest również zgodne z zobowiązaniami wynikającymi z umów dwustronnych podpisanych z niektórymi państwami trzecimi.

(243) Środek przewidziany w niniejszym rozporządzeniu jest zgodny z opinią Komitetu ds. Środków Ochronnych ustanowionego na podstawie odpowiednio art. 3 ust. 3 podstawowego rozporządzenia UE w sprawie środków ochronnych i art. 22 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2015/755,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) 2019/159 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 ust. 2 wprowadza się następujące zmiany:

"2. W przypadku każdej kategorii produktu objętej dochodzeniem, z wyjątkiem kategorii produktu 7, 8, 17 i 25a, część każdego kontyngentu taryfowego przydziela się państwom określonym w załączniku IV.";

2)
w art. 1 ust. 3 wprowadza się następujące zmiany:

"3. Pozostałą część każdego kontyngentu taryfowego, jak również kontyngent taryfowy w odniesieniu do kategorii produktu 7, 8, 17 i 25a, przydziela się według kolejności zgłoszeń, w oparciu o kontyngent taryfowy ustalony na tym samym poziomie dla każdego kwartału w okresie obowiązywania.";

3)
w art. 1 ust. 5 wprowadza się następujące zmiany:

"5. Jeżeli w odniesieniu do konkretnego państwa stosowny kontyngent taryfowy, o którym mowa w ust. 2, został wyczerpany, przywóz niektórych kategorii produktu z tego państwa może zostać dokonany w ramach pozostałej części kontyngentu taryfowego w odniesieniu do tej samej kategorii produktu. Przepis ten ma zastosowanie wyłącznie w ostatnim kwartale każdego roku stosowania ostatecznego kontyngentu taryfowego. W odniesieniu do kategorii produktu 3B, 14, 16, 20 i 26 nie będzie dozwolony dalszy dostęp do pozostałej części kontyngentu taryfowego. W odniesieniu do kategorii produktu 2, 3A, 4A, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 15, 18, 19, 21, 22, 24, 25B, 27 i 28 dozwolony będzie wyłącznie dostęp do określonej wielkości w ramach wielkości kontyngentu taryfowego początkowo dostępnej w ostatnim kwartale. W przypadku kategorii produktu 1 i 4B żadne państwo wywozu nie może samo wykorzystać więcej niż 30 % rezydualnego kontyngentu taryfowego początkowo dostępnego w ostatnim kwartale każdego roku stosowania środków.";

4)
w art. 1 dodaje się ust. 7:

"7. Maksymalna wielkość przywozu wynosząca 15 % na kraj dostępnego kontyngentu bezcłowego na początku kwartału określonego w załączniku IV.1 do niniejszego rozporządzenia ma zastosowanie do państw przywożących w ramach kontyngentu "Inne kraje" w kategoriach produktów 1 i 16. Maksymalna wielkość przywozu ma zastosowanie do krajów, które nie posiadają kontyngentu krajowego, i dotyczy wszystkich kwartałów.";

5)
w art. 2 ust. 2 skreśla się zdanie drugie;
6)
uchyla się art. 6 ust. 2;
7)
w art. 10 akapit drugi wprowadza się następujące zmiany:

"Niniejsze rozporządzenie stosuje się do dnia 30 czerwca 2026 r.";

8)
załącznik IV zostaje zmieniony w załączniku I do niniejszego rozporządzenia;
9)
od dnia 1 lipca 2024 r. załącznik III.2 zastępuje się załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia;
10)
od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. załącznik III.2 zastępuje się załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2
1. 
Wszelkie cła ochronne zapłacone w związku z przywozem do Unii w ramach kategorii produktu 26 ("Inne rury spawane") od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. i pochodzącego z państw wymienionych w ust. 2 podlegają zwrotowi lub umorzeniu zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawa celnego.
2. 
Kraje pochodzenia przywozu, o których mowa w ust. 1, są następujące:
za kwartał 1.7.2023-30.9.2023: Bośnia i Hercegowina, Kanada, Izrael, Indie, Japonia, Macedonia Północna, Korea Południowa, Singapur, Stany Zjednoczone, Serbia i Wietnam;
za kwartał 1.10.2023- 31.12.2023: Australia, Bośnia i Hercegowina, Kanada, Indie, Japonia, Korea Południowa, Nowa Kaledonia, Macedonia Północna, Singapur, Stany Zjednoczone, Kosowo, Serbia i Wietnam.
3. 
Zwrot lub umorzenie wszelkich ceł zapłaconych w związku z przywozem dokonanym od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. będzie przedmiotem dodatkowej weryfikacji wniosku o zwrot. Przed zatwierdzeniem jakiegokolwiek wniosku o zwrot lub umorzenie organy celne w każdym państwie członkowskim kontaktują się z Komisją Europejską.
4. 
Wnioski o zwrot lub umorzenie składa się do krajowych organów celnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa celnego.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 czerwca 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK IV

IV.1 - Wielkość kontyngentów taryfowych
Numer produktu Kategoria produktu Kody CN Przydział według kraju (w stosownych przypadkach) Rok 7 Rok 8 Stawka cła dodatkowego Numery porządkowe
Od 1.7.2024 do 30.9.2024 Od 1.10.2024 do 31.12.2024 Od 1.1.2025 do 31.3.2025 Od 1.04.2025 do 30.06.2025 Od 1.7.2025 do 30.9.2025 Od 1.10.2025 do 31.12.2025 Od 1.1.2026 do 31.3.2026 Od 1.4.2026 do 30.6.2026
Wielkość kontyngentu taryfowego (tony netto) Wielkość kontyngentu taryfowego (tony netto)
1 Walcowane na gorąco arkusze i taśmy ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7208 10 00, 7208 25 00, 7208 26 00, 7208 27 00, 7208 36 00, 7208 37 00, 7208 38 00, 7208 39 00, 7208 40 00, 7208 52 10, 7208 52 99, 7208 53 10, 7208 53 90, 7208 54 00, 7211 13 00, 7211 14 00, 7211 19 00, 7212 60 00, 7225 19 10, 7225 30 10, 7225 30 30, 7225 30 90, 7225 40 15, 7225 40 90, 7226 19 10, 7226 91 20, 7226 91 91, 7226 91 99 Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8966
Turcja 475 173,52 475 173,52 464 843,66 470 008,59 479 925,26 479 925,26 469 492,10 474 708,68 25 % 09.8967
Indie 301 703,57 301 703,57 295 144,80 298 424,18 304 720,61 304 720,61 298 096,25 301 408,43 25 % 09.8968
Republika Korei 188 405,48 188 405,48 184 309,71 186 357,59 190 289,53 190 289,53 186 152,80 188 221,17 25 % 09.8969
Zjednoczone Królestwo 157 607,78 157 607,78 154 181,53 155 894,66 159 183,86 159 183,86 155 723,34 157 453,60 25 % 09.8976
Serbia 167 256,84 167 256,84 163 620,82 165 438,83 168 929,40 168 929,40 165 257,03 167 093,21 25 % 09.8970
Pozostałe państwa 945 664,87 945 664,87 925 106,94 935 385,91 955 121,52 955 121,52 934 358,01 944 739,77 25 % (1)
2 Walcowane na zimno arkusze ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7209 15 00, 7209 16 90, 7209 17 90, 7209 18 91, 7209 25 00, 7209 26 90, 7209 27 90, 7209 28 90, 7209 90 20, 7209 90 80, 7211 23 20, 7211 23 30, 7211 23 80, 7211 29 00, 7211 90 20, 7211 90 80, 7225 50 20, 7225 50 80,

7226 20 00, 7226 92 00

Indie 164 886,33 164 886,33 161 301,85 163 094,09 166 535,19 166 535,19 162 914,86 164 725,03 25 % 09.8801
Republika Korei 95 630,77 95 630,77 93 551,84 94 591,31 96 587,08 96 587,08 94 487,36 95 537,22 25 % 09.8802
Zjednoczone Królestwo 88 383,80 88 383,80 86 462,41 87 423,10 89 267,64 89 267,64 87 327,04 88 297,34 25 % 09.8977
Ukraina 73 421,18 73 421,18 71 825,07 72 623,12 74 155,39 74 155,39 72 543,32 73 349,35 25 % 09.8803
Serbia 41 629,15 41 629,15 40 724,17 41 176,66 42 045,44 42 045,44 41 131,41 41 588,43 25 % 09.8805
Pozostałe państwa 338 044,38 338 044,38 330 695,59 334 369,98 341 424,82 341 424,82 334 002,54 337 713,68 25 % (2)
3.A Blachy elektrotechniczne (inne niż blachy elektrotechniczne teksturowane) 7209 16 10, 7209 17 10,

7209 18 10, 7209 26 10,

7209 27 10, 7209 28 10

Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8808
Zjednoczone Królestwo 559,43 559,43 547,27 553,35 565,03 565,03 552,74 558,89 25 % 09.8978
Islamska Republika Iranu 167,77 167,77 164,12 165,95 169,45 169,45 165,76 167,61 25 % 09.8809
Republika Korei 256,93 256,93 251,35 254,14 259,50 259,50 253,86 256,68 25 % 09.8806
Pozostałe państwa 858,86 858,86 840,19 849,52 867,45 867,45 848,59 858,02 25 % 0
3.B 7225 19 90, 7226 19 80 Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8811
Republika Korei 35 566,76 35 566,76 34 793,57 35 180,17 35 922,43 35 922,43 35 141,51 35 531,97 25 % 09.8812
Chiny 31 278,07 31 278,07 30 598,11 30 938,09 31 590,85 31 590,85 30 904,09 31 247,47 25 % 09.8813
Tajwan 24 462,63 24 462,63 23 930,83 24 196,73 24 707,26 24 707,26 24 170,14 24 438,70 25 % 09.8814
Pozostałe państwa 8 722,51 8 722,51 8 532,89 8 627,70 8 809,74 8 809,74 8 618,22 8 713,98 25 % (4)
4.A Produkty walcowane płaskie z powłokami metalowymi Kod CN:

7212 50 20

Kody TARIC: 7210 41 00 20,

7210 41 00 30,

7210 49 00 20,

7210 49 00 30,

7210 61 00 20,

7210 61 00 30,

7210 69 00 20,

7210 69 00 30,

7212 30 00 20,

7212 30 00 30,

7212 50 61 20,

7212 50 61 30,

7212 50 69 20,

7212 50 69 30,

7225 92 00 20,

7225 92 00 30,

7225 99 00 11,

7225 99 00 22,

7225 99 00 23,

7225 99 00 41,

7225 99 00 45,

7225 99 00 91,

7225 99 00 92,

7225 99 00 93,

7226 99 30 10,

7226 99 30 30,

7226 99 70 11,

7226 99 70 13,

7226 99 70 91,

7226 99 70 93, 7226 99 70 94

Republika Korei 37 935,59 37 935,59 37 110,90 37 523,24 38 314,94 38 314,94 37 482,01 37 898,47 25 % 09.8816
Indie 54 225,74 54 225,74 53 046,92 53 636,33 54 768,00 54 768,00 53 577,39 54 172,70 25 % 09.8817
Zjednoczone Królestwo 35 743,38 35 743,38 34 966,35 35 354,86 36 100,81 36 100,81 35 316,01 35 708,41 25 % 09.8979
Pozostałe państwa 477 237,17 477 237,17 466 862,45 472 049,81 482 009,54 482 009,54 471 531,07 476 770,30 25 % (5)
4.B Kody CN: 7210 20 00,

7210 30 00,

7210 90 80, 7212 20 00,

7212 50 30, 7212 50 40,

7212 50 90, 7225 91 00,

7226 99 10Kody TARIC:

7210 41 00 80,

7210 49 00 80,

7210 61 00 80,

7210 69 00 80,

7212 30 00 80,

7212 50 61 80,

7212 50 69 80,

7225 92 00 80,

7225 99 00 25,

7225 99 00 95,

7226 99 30 90,

7226 99 70 19, 7226 99 70 96

Chiny 129 629,13 129 629,13 126 811,10 128 220,12 130 925,42 130 925,42 128 079,21 129 502,32 25 % 09.8821
Republika Korei 168 236,08 168 236,08 164 578,78 166 407,43 169 918,44 169 918,44 166 224,56 168 071,50 25 % 09.8822
Indie 77 423,90 77 423,90 75 740,77 76 582,33 78 198,14 78 198,14 76 498,18 77 348,16 25 % 09.8823
Zjednoczone Królestwo 35 743,38 35 743,38 34 966,35 35 354,86 36 100,81 36 100,81 35 316,01 35 708,41 25 % 09.8980
Pozostałe państwa 105 930,82 105 930,82 103 627,98 104 779,40 106 990,13 106 990,13 104 664,26 105 827,20 25 % (6)
5 Produkty walcowane płaskie z powłokami organicznymi 7210 70 80, 7212 40 80 Indie 79 455,26 79 455,26 77 727,97 78 591,62 80 249,82 80 249,82 78 505,25 79 377,53 25 % 09.8826
Republika Korei 71 808,92 71 808,92 70 247,86 71 028,39 72 527,01 72 527,01 70 950,33 71 738,67 25 % 09.8827
Zjednoczone Królestwo 35 255,57 35 255,57 34 489,14 34 872,35 35 608,12 35 608,12 34 834,03 35 221,08 25 % 09.8981
Tajwan 23 014,43 23 014,43 22 514,12 22 764,27 23 244,57 23 244,57 22 739,26 22 991,92 25 % 09.8828
Turcja 15 889,17 15 889,17 15 543,76 15 716,47 16 048,07 16 048,07 15 699,19 15 873,63 25 % 09.8829
Pozostałe państwa 43 331,67 43 331,67 42 389,68 42 860,67 43 764,99 43 764,99 42 813,57 43 289,28 25 % (7)
6 Wyroby cynowane 7209 18 99, 7210 11 00,

7210 12 20, 7210 12 80,

7210 50 00, 7210 70 10,

7210 90 40, 7212 10 10,

7212 10 90, 7212 40 20

Chiny 112 138,60 112 138,60 109 700,80 110 919,70 113 259,98 113 259,98 110 797,81 112 028,90 25 % 09.8831
Zjednoczone Królestwo 40 902,97 40 902,97 40 013,77 40 458,37 41 312,00 41 312,00 40 413,91 40 862,95 25 % 09.8982
Serbia 22 509,42 22 509,42 22 020,09 22 264,76 22 734,52 22 734,52 22 240,29 22 487,40 25 % 09.8832
Republika Korei 16 282,30 16 282,30 15 928,34 16 105,32 16 445,12 16 445,12 16 087,62 16 266,37 25 % 09.8833
Tajwan 13 537,54 13 537,54 13 243,25 13 390,40 13 672,92 13 672,92 13 375,68 13 524,30 25 % 09.8834
Pozostałe państwa 37 515,08 37 515,08 36 699,54 37 107,31 37 890,24 37 890,24 37 066,54 37 478,39 25 % (8)
7 Blacha quarto ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7208 51 20, 7208 51 91,

7208 51 98, 7208 52 91,

7208 90 20, 7208 90 80,

7210 90 30, 7225 40 12,

7225 40 40, 7225 40 60,

7225 99 00

Ukraina 283 626,45 283 626,45 277 460,66 280 543,56 286 462,72 286 462,72 280 235,27 283 348,99 25 % 09.8836
Pozostałe państwa 582 521,66 582 521,66 569 858,15 576 189,90 588 346,88 588 346,88 575 556,73 581 951,80 25 % (9)
Zjednoczone Królestwo (do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa) 5 298,37 5 298,37 5 183,19 5 240,78 5 351,36 5 351,36 5 235,02 5 293,19 25 % 09.8498
8 Walcowane na gorąco arkusze i taśmy ze stali nierdzewnej 7219 11 00, 7219 12 10,

7219 12 90, 7219 13 10,

7219 13 90, 7219 14 10,

7219 14 90, 7219 22 10,

7219 22 90, 7219 23 00,

7219 24 00, 7220 11 00,

7220 12 00

Pozostałe państwa 110 902,59 110 902,59 108 491,66 109 697,12 112 011,61 112 011,61 109 576,58 110 794,09 25 % (10)
Zjednoczone Królestwo (do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa) 13,44 13,41 13,15 13,30 13,58 13,58 13,28 13,43 25 % 09.8491
9 Walcowane na zimno arkusze i taśmy ze stali nierdzewnej 7219 31 00, 7219 32 10,

7219 32 90, 7219 33 10,

7219 33 90, 7219 34 10,

7219 34 90, 7219 35 10,

7219 35 90, 7219 90 20,

7219 90 80, 7220 20 21,

7220 20 29, 7220 20 41,

7220 20 49, 7220 20 81,

7220 20 89, 7220 90 20,

7220 90 80

Republika Korei 50 181,76 50 181,76 49 090,85 49 636,30 50 683,58 50 683,58 49 581,76 50 132,67 25 % 09.8846
Tajwan 46 535,23 46 535,23 45 523,59 46 029,41 47 000,58 47 000,58 45 978,83 46 489,70 25 % 09.8847
Indie 31 102,58 31 102,58 30 426,44 30 764,51 31 413,61 31 413,61 30 730,71 31 072,16 25 % 09.8848
Republika Południowej Afryki 27 064,27 27 064,27 26 475,92 26 770,10 27 334,92 27 334,92 26 740,68 27 037,80 25 % 09.8853
Stany Zjednoczone 25 305,11 25 305,11 24 755,00 25 030,05 25 558,16 25 558,16 25 002,55 25 280,35 25 % 09.8849
Turcja 21 057,01 21 057,01 20 599,25 20 828,13 21 267,58 21 267,58 20 805,24 21 036,41 25 % 09.8850
Pozostałe państwa 66 853,01 66 853,01 65 399,69 66 126,35 67 521,54 67 521,54 66 053,68 66 787,61 25 % (11)
Zjednoczone Królestwo (do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa) 31,50 31,50 30,81 31,15 31,81 31,81 31,12 31,46 25 % 09.8492
10 Walcowana na gorąco blacha quarto ze stali nierdzewnej 7219 21 10, 7219 21 90 Chiny 4 969,75 4 969,75 4 861,71 4 915,73 5 019,45 5 019,45 4 910,33 4 964,89 25 % 09.8856
Indie 2 108,21 2 108,21 2 062,38 2 085,29 2 129,29 2 129,29 2 083,00 2 106,15 25 % 09.8857
Republika Południowej Afryki 1 443,59 1 443,59 1 412,20 1 427,89 1 458,02 1 458,02 1 426,33 1 442,17 25 % 09.8859
Zjednoczone Królestwo 869,69 869,69 850,78 860,24 878,39 878,39 859,29 868,84 25 % 09.8984
Tajwan 802,93 802,93 785,48 794,21 810,96 810,96 793,33 802,15 25 % 09.8858
Pozostałe państwa 1 053,49 1 053,49 1 030,59 1 042,04 1 064,03 1 064,03 1 040,90 1 052,46 25 % (12)
12 Pręty zwykłej jakości i kształtowniki lekkie ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7214 30 00, 7214 91 10,

7214 91 90, 7214 99 31,

7214 99 39, 7214 99 50,

7214 99 71, 7214 99 79,

7214 99 95, 7215 90 00,

7216 10 00, 7216 21 00,

7216 22 00, 7216 40 10,

7216 40 90, 7216 50 10,

7216 50 91, 7216 50 99,

7216 99 00, 7228 10 20,

7228 20 10, 7228 20 91,

7228 30 20, 7228 30 41,

7228 30 49, 7228 30 61,

7228 30 69, 7228 30 70,

7228 30 89, 7228 60 20,

7228 60 80, 7228 70 10,

7228 70 90, 7228 80 00

Chiny 141 807,58 141 807,58 138 724,81 140 266,19 143 225,65 143 225,65 140 112,05 141 668,85 25 % 09.8861
Zjednoczone Królestwo 118 470,22 118 470,22 115 894,78 117 182,50 119 654,93 119 654,93 117 053,73 118 354,33 25 % 09.8985
Turcja 107 140,30 107 140,30 104 811,16 105 975,73 108 211,70 108 211,70 105 859,27 107 035,48 25 % 09.8862
Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8863
Szwajcaria 68 859,03 68 859,03 67 362,09 68 110,56 69 547,62 69 547,62 68 035,71 68 791,66 25 % 09.8864
Białoruś nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8865
Pozostałe państwa 61 358,22 61 358,22 60 024,34 60 691,28 61 971,80 61 971,80 60 624,59 61 298,19 25 % (13)
13 Sztaby i pręty zbrojeniowe 7214 20 00, 7214 99 10 Turcja 95 436,11 95 436,11 93 361,42 94 398,76 96 390,47 96 390,47 94 295,03 95 342,75 25 % 09.8866
Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8867
Ukraina 44 430,34 44 430,34 43 464,46 43 947,40 44 874,64 44 874,64 43 899,11 44 386,88 25 % 09.8868
Bośnia i Hercegowina 34 333,24 34 333,24 33 586,87 33 960,06 34 676,58 34 676,58 33 922,74 34 299,66 25 % 09.8869
Republika Mołdawii 28 694,83 28 694,83 28 071,03 28 382,93 28 981,78 28 981,78 28 351,74 28 666,76 25 % 09.8870
Pozostałe państwa 139 355,41 139 355,41 136 325,95 137 840,68 140 748,97 140 748,97 137 689,21 139 219,09 25 % (14)
Zjednoczone Królestwo (do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa) 2 178,07 2 178,07 2 130,72 2 154,40 2 199,85 2 199,85 2 152,03 2 175,94 25 % 09.8493
14 Pręty i kształtowniki lekkie ze stali nierdzewnej 7222 11 11, 7222 11 19,

7222 11 81, 7222 11 89,

7222 19 10, 7222 19 90,

7222 20 11, 7222 20 19,

7222 20 21, 7222 20 29,

7222 20 31, 7222 20 39,

7222 20 81, 7222 20 89,

7222 30 51, 7222 30 91,

7222 30 97, 7222 40 10,

7222 40 50, 7222 40 90

Indie 32 082,28 32 082,28 31 384,84 31 733,56 32 403,10 32 403,10 31 698,69 32 050,89 25 % 09.8871
Zjednoczone Królestwo 4 688,43 4 688,43 4 586,51 4 637,47 4 735,32 4 735,32 4 632,37 4 683,85 25 % 09.8986
Szwajcaria 4 614,90 4 614,90 4 514,57 4 564,73 4 661,04 4 661,04 4 559,72 4 610,38 25 % 09.8872
Ukraina 3 564,33 3 564,33 3 486,84 3 525,59 3 599,97 3 599,97 3 521,71 3 560,84 25 % 09.8873
Pozostałe państwa 5 206,31 5 206,31 5 093,13 5 149,72 5 258,38 5 258,38 5 144,06 5 201,22 25 % (15)
15 Walcówka ze stali nierdzewnej 7221 00 10, 7221 00 90 Indie 7 461,77 7 461,77 7 299,56 7 380,66 7 536,39 7 536,39 7 372,55 7 454,47 25 % 09.8876
Tajwan 4 811,05 4 811,05 4 706,47 4 758,76 4 859,16 4 859,16 4 753,53 4 806,35 25 % 09.8877
Zjednoczone Królestwo 3 865,14 3 865,14 3 781,12 3 823,13 3 903,79 3 903,79 3 818,93 3 861,36 25 % 09.8987
Republika Korei 2 401,99 2 401,99 2 349,77 2 375,88 2 426,01 2 426,01 2 373,27 2 399,64 25 % 09.8878
Japonia 1 614,45 1 614,45 1 579,35 1 596,90 1 630,59 1 630,59 1 595,15 1 612,87 25 % 09.8880
Pozostałe państwa 2 439,66 2 439,66 2 386,63 2 413,14 2 464,06 2 464,06 2 410,49 2 437,28 25 % (16)
16 Walcówka ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7213 10 00, 7213 20 00,

7213 91 10, 7213 91 20,

7213 91 41, 7213 91 49,

7213 91 70, 7213 91 90,

7213 99 10, 7213 99 90,

7227 10 00, 7227 20 00,

7227 90 10, 7227 90 50,

7227 90 95

Zjednoczone Królestwo 185 274,13 185 274,13 181 246,43 183 260,28 187 126,87 187 126,87 183 058,90 185 092,89 25 % 09.8988
Ukraina 124 576,81 124 576,81 121 868,62 123 222,72 125 822,58 125 822,58 123 087,31 124 454,95 25 % 09.8881
Szwajcaria 136 944,28 136 944,28 133 967,23 135 455,75 138 313,72 138 313,72 135 306,90 136 810,31 25 % 09.8882
Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8883
Turcja 119 010,72 119 010,72 116 423,53 117 717,13 120 200,83 120 200,83 117 587,77 118 894,30 25 % 09.8884
Białoruś nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8885
Republika Mołdawii 69 937,46 69 937,46 68 417,08 69 177,27 70 636,83 70 636,83 69 101,25 69 869,04 25 % 09.8886
Pozostałe państwa 122 754,97 122 754,97 120 086,38 121 420,67 123 982,52 123 982,52 121 287,25 122 634,88 25 % (17)
17 Kątowniki, kształtowniki i profile, z żeliwa lub stali niestopowej 7216 31 10, 7216 31 90,

7216 32 11, 7216 32 19,

7216 32 91, 7216 32 99,

7216 33 10, 7216 33 90

Ukraina 31 630,96 31 630,96 30 943,33 31 287,14 31 947,27 31 947,27 31 252,76 31 600,01 25 % 09.8891
Pozostałe państwa 68 221,22 68 221,22 66 738,15 67 479,69 68 903,44 68 903,44 67 405,53 68 154,48 25 % (18)
Zjednoczone Królestwo (do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa) 14 240,75 14 240,75 13 931,17 14 085,96 14 383,16 14 383,16 14 070,48 14 226,82 25 % 09.8499
18 Ścianka szczelna 7301 10 00 Chiny 7 075,96 7 075,96 6 922,14 6 999,05 7 146,72 7 146,72 6 991,36 7 069,04 25 % 09.8901
Zjednoczone Emiraty Arabskie 3 501,93 3 501,93 3 425,80 3 463,87 3 536,95 3 536,95 3 460,06 3 498,51 25 % 09.8902
Zjednoczone Królestwo 908,13 908,13 888,38 898,26 917,21 917,21 897,27 907,24 25 % 09.8990
Pozostałe państwa 340,08 340,08 332,69 336,38 343,48 343,48 336,01 339,75 25 % (19)
19 Elementy konstrukcyjne torów kolejowych lub tramwajowych 7302 10 22, 7302 10 28,

7302 10 40, 7302 10 50,

7302 40 00

Zjednoczone Królestwo 5 164,71 5 164,71 5 052,44 5 108,58 5 216,36 5 216,36 5 102,96 5 159,66 25 % 09.8991
Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8906
Turcja 1 573,65 1 573,65 1 539,44 1 556,54 1 589,39 1 589,39 1 554,83 1 572,11 25 % 09.8908
Chiny 1 522,23 1 522,23 1 489,14 1 505,68 1 537,45 1 537,45 1 504,03 1 520,74 25 % 09.8907
Pozostałe państwa 797,70 797,70 780,36 789,03 805,67 805,67 788,16 796,92 25 % (20)
20 Rury gazowe 7306 30 41, 7306 30 49,

7306 30 72, 7306 30 77

Turcja 49 976,08 49 976,08 48 889,64 49 432,86 50 475,84 50 475,84 49 378,54 49 927,19 25 % 09.8911
Indie 19 232,37 19 232,37 18 814,27 19 023,32 19 424,69 19 424,69 19 002,41 19 213,55 25 % 09.8912
Macedonia Północna 7 103,37 7 103,37 6 948,95 7 026,16 7 174,41 7 174,41 7 018,44 7 096,42 25 % 09.8913
Zjednoczone Królestwo 6 757,17 6 757,17 6 610,28 6 683,72 6 824,74 6 824,74 6 676,38 6 750,56 25 % 09.8992
Pozostałe państwa 11 229,42 11 229,42 10 985,31 11 107,36 11 341,72 11 341,72 11 095,16 11 218,44 25 % (21)
21 Profile zamknięte 7306 61 10, 7306 61 92,

7306 61 99

Turcja 99 461,66 99 461,66 97 299,45 98 380,56 100 456,28 100 456,28 98 272,45 99 364,36 25 % 09.8916
Zjednoczone Królestwo 53 047,35 53 047,35 51 894,15 52 470,75 53 577,82 53 577,82 52 413,09 52 995,46 25 % 09.8993
Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8917
Macedonia Północna 29 364,68 29 364,68 28 726,32 29 045,50 29 658,33 29 658,33 29 013,58 29 335,96 25 % 09.8918
Ukraina 21 718,42 21 718,42 21 246,28 21 482,35 21 935,60 21 935,60 21 458,74 21 697,17 25 % 09.8919
Szwajcaria 16 232,19 16 232,19 15 879,32 16 055,75 16 394,51 16 394,51 16 038,11 16 216,31 25 % 09.8920
Białoruś nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8921
Pozostałe państwa 20 873,17 20 873,17 20 419,41 20 646,29 21 081,91 21 081,91 20 623,60 20 852,76 25 % (22)
22 Nierdzewne przewody rurowe i rury, bez szwu 7304 11 00, 7304 22 00,

7304 24 00, 7304 41 00,

7304 49 83, 7304 49 85,

7304 49 89

Indie 5 945,04 5 945,04 5 815,80 5 880,42 6 004,50 6 004,50 5 873,96 5 939,23 25 % 09.8926
Ukraina 3 722,57 3 722,57 3 641,64 3 682,10 3 759,79 3 759,79 3 678,06 3 718,92 25 % 09.8927
Zjednoczone Królestwo 1 889,57 1 889,57 1 848,49 1 869,03 1 908,46 1 908,46 1 866,98 1 887,72 25 % 09.8994
Republika Korei 1 170,22 1 170,22 1 144,78 1 157,50 1 181,92 1 181,92 1 156,23 1 169,07 25 % 09.8928
Japonia 1 088,25 1 088,25 1 064,59 1 076,42 1 099,13 1 099,13 1 075,23 1 087,18 25 % 09.8929
Chiny 933,70 933,70 913,40 923,55 943,03 943,03 922,53 932,78 25 % 09.8931
Pozostałe państwa 2 716,63 2 716,63 2 657,57 2 687,10 2 743,79 2 743,79 2 684,14 2 713,97 25 % (23)
24 Inne przewody rurowe bez szwu 7304 19 10, 7304 19 30,

7304 19 90, 7304 23 00,

7304 29 10, 7304 29 30,

7304 29 90, 7304 31 20,

7304 31 80, 7304 51 81,

7304 51 89, 7304 90 00,

7304 39 50, 7304 39 82,

7304 39 83, 7304 39 88,

7304 59 82, 7304 59 83,

7304 59 89

Chiny 38 808,17 38 808,17 37 964,52 38 386,35 39 196,26 39 196,26 38 344,16 38 770,21 25 % 09.8936
Ukraina 32 437,15 32 437,15 31 732,00 32 084,58 32 761,53 32 761,53 32 049,32 32 405,42 25 % 09.8937
Białoruś nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8938
Zjednoczone Królestwo 11 835,98 11 835,98 11 578,68 11 707,33 11 954,34 11 954,34 11 694,46 11 824,40 25 % 09.8995
Stany Zjednoczone 8 519,43 8 519,43 8 334,22 8 426,83 8 604,62 8 604,62 8 417,57 8 511,09 25 % 09.8940
Pozostałe państwa 45 946,99 45 946,99 44 948,14 45 447,56 46 406,46 46 406,46 45 397,62 45 902,04 25 % (24)
25.A Duże przewody rurowe spawane 7305 11 00, 7305 12 00 Pozostałe państwa 121 581,27 121 581,27 118 938,20 120 259,74 122 797,09 122 797,09 120 127,58 121 462,33 25 % (25)
Zjednoczone Królestwo (do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa) 14,03 14,03 13,72 13,87 14,17 14,17 13,86 14,01 25 % 09.8494
25.B Duże przewody rurowe spawane 7305 19 00, 7305 20 00,

7305 31 00, 7305 39 00,

7305 90 00

Turcja 15 095,79 15 095,79 14 767,62 14 931,71 15 246,75 15 246,75 14 915,30 15 081,03 25 % 09.8971
Chiny 8 544,60 8 544,60 8 358,85 8 451,72 8 630,05 8 630,05 8 442,44 8 536,24 25 % 09.8972
Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8973
Zjednoczone Królestwo 6 201,36 6 201,36 6 066,55 6 133,95 6 263,37 6 263,37 6 127,21 6 195,29 25 % 09.8996
Republika Korei 2 921,35 2 921,35 2 857,84 2 889,59 2 950,56 2 950,56 2 886,42 2 918,49 25 % 09.8974
Pozostałe państwa 6 566,11 6 566,11 6 423,36 6 494,73 6 631,77 6 631,77 6 487,60 6 559,68 25 % (26)
26 Inne rury spawane 7306 21 00, 7306 29 00,

7306 30 80, 7306 40 20,

7306 40 80, 7306 50 80,

7306 69 10, 7306 69 90,

7306 90 00, 7306 11 00,

7306 19 00, 7306 30 12,

7306 30 18, 7306 50 21,

7306 50 29

Szwajcaria 48 607,62 48 607,62 47 550,94 48 079,28 49 093,70 49 093,70 48 026,45 48 560,07 25 % 09.8946
Turcja 38 497,24 38 497,24 37 660,35 38 078,79 38 882,22 38 882,22 38 036,95 38 459,58 25 % 09.8947
Zjednoczone Królestwo 11 756,08 11 756,08 11 500,51 11 628,30 11 873,64 11 873,64 11 615,52 11 744,58 25 % 09.8997
Tajwan 9 108,71 9 108,71 8 910,69 9 009,70 9 199,79 9 199,79 8 999,80 9 099,80 25 % 09.8950
Chiny 8 161,56 8 161,56 7 984,13 8 072,85 8 243,18 8 243,18 8 063,98 8 153,58 25 % 09.8949
Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8952
Pozostałe państwa 20 271,58 20 271,58 19 830,89 20 051,24 20 474,29 20 474,29 20 029,20 20 251,75 25 % (27)
27 Sztaby ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej wykończone na zimno 7215 10 00, 7215 50 11,

7215 50 19, 7215 50 80,

7228 10 90, 7228 20 99,

7228 50 20, 7228 50 40,

7228 50 61, 7228 50 69,

7228 50 80

Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8956
Szwajcaria 42 629,58 42 629,58 41 702,85 42 166,22 43 055,88 43 055,88 42 119,88 42 587,88 25 % 09.8957
Zjednoczone Królestwo 25 717,28 25 717,28 25 158,21 25 437,75 25 974,45 25 974,45 25 409,79 25 692,12 25 % 09.8998
Chiny 27 205,69 27 205,69 26 614,26 26 909,98 27 477,75 27 477,75 26 880,41 27 179,08 25 % 09.8958
Ukraina 30 705,61 30 705,61 30 038,10 30 371,86 31 012,67 31 012,67 30 338,48 30 675,57 25 % 09.8959
Pozostałe państwa 31 896,89 31 896,89 31 203,48 31 550,19 32 215,86 32 215,86 31 515,52 31 865,69 25 % (28)
28 Drut ze stali niestopowej 7217 10 10, 7217 10 31,

7217 10 39, 7217 10 50,

7217 10 90, 7217 20 10,

7217 20 30, 7217 20 50,

7217 20 90, 7217 30 41,

7217 30 49, 7217 30 50,

7217 30 90, 7217 90 20,

7217 90 50, 7217 90 90

Białoruś nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8961
Chiny 79 826,78 79 826,78 78 091,41 78 959,10 80 625,05 80 625,05 78 872,33 79 748,69 25 % 09.8962
Federacja Rosyjska nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy nie dotyczy 25 % 09.8963
Turcja 51 945,98 51 945,98 50 816,72 51 381,35 52 465,44 52 465,44 51 324,89 51 895,16 25 % 09.8964
Ukraina 39 174,24 39 174,24 38 322,63 38 748,44 39 565,99 39 565,99 38 705,86 39 135,92 25 % 09.8965
Pozostałe państwa 49 942,21 49 942,21 48 856,51 49 399,36 50 441,63 50 441,63 49 345,07 49 893,35 25 % (29)
Zjednoczone Królestwo (do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa) 191,95 191,95 187,78 189,86 193,87 193,87 189,65 191,76 25 % 09.8495
(1) Od 1.7. do 31.3.: 09.8601

Od 1.4. do 30.6.: 09.8602

Od 1.7. do 30.6.: dla Egiptu: 09.8450, dla Wietnamu: 09.8451, dla Japonii: 09.8452, dla Tajwanu: 09.8453, dla Australii: 09.8454, dla Szwajcarii: 09.8455, dla Stanów Zjednoczonych: 09.8456, dla Libii: 09.8457, i dla Kanady: 09.8458

Od 1.4. do 30.6.: dla Turcji*: 09.8572, dla Indii*: 09.8573, dla Republiki Korei*: 09.8574, dla Serbii*: 09.8575 i dla Zjednoczonego Królestwa*: 09.8599 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(2) Od 1.7. do 31.3.: 09.8603

Od 1.4. do 30.6.: 09.8604

Od 1.4. do 30.6.: dla Indii*, Republiki Korei*, Zjednoczonego Królestwa* i Serbii*: 09.8567 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(3) Od 1.7. do 31.3.: 09.8605

Od 1.4. do 30.6.: 09.8606

Od 1.4. do 30.6.: dla Republiki Korei*, Zjednoczonego Królestwa* i Islamskiej Republiki Iranu*: 09.8568 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(4) Od 1.7. do 31.3.: 09.8607

Od 1.4. do 30.6.: 09.8608.

(5) Od 1.7. do 31.3.: 09.8609

Od 1.4. do 30.6.: 09.8610

Od 1.4. do 30.6.: dla Republiki Korei*, Zjednoczonego Królestwa* i Indii*: 09.8570 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(6) Od 1.7. do 31.3.: 09.8611

Od 1.4. do 30.6.: 09.8612

Od 1.4. do 30.6.: dla Chin*: 09.8581, dla Republiki Korei*: 09.8582, dla Indii*: 09.8583 i dla Zjednoczonego Królestwa*: 09.8584 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(7) Od 1.7. do 31.3.: 09.8613

Od 1.4. do 30.6.: 09.8614

Od 1.4. do 30.6.: dla Republiki Korei*, Zjednoczonego Królestwa*, Tajwanu* i Turcji*: 09.8560 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5

(8) Od 1.7. do 31.3.: 09.8615

Od 1.4. do 30.6.: 09.8616

Od 1.4. do 30.6.: dla Chin*, Republiki Korei*, Zjednoczonego Królestwa*, Tajwanu* i Serbii*: 09.8576 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(9) Od 1.7. do 31.3.: 09.8617

Od 1.4. do 30.6.: 09.8618.

(10) Od 1.7. do 31.3.: 09.8619

Od 1.4. do 30.6.: 09.8620.

(11) Od 1.7. do 31.3.: 09.8621

Od 1.4. do 30.6.: 09.8622

Od 1.4. do 30.6.: dla Republiki Korei*, Tajwanu*, Indii*, Republiki Południowej Afryki*, Stanów Zjednoczonych* i Turcji* 09.8510 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(12) Od 1.7. do 31.3.: 09.8623

Od 1.4. do 30.6.: 09.8624

Od 1.4. do 30.6.: dla Chin*, Zjednoczonego Królestwa*, Indii*, Republiki Południowej Afryki* i Tajwanu*: 09.8591 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(13) Od 1.7. do 31.3.: 09.8625

Od 1.4. do 30.6.: 09.8626

Od 1.4. do 30.6.: dla Chin*, Zjednoczonego Królestwa*, Turcji* i Szwajcarii*: 09.8592 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5

(14) Od 1.7. do 31.3.: 09.8627

Od 1.4. do 30.6.: 09.8628

Od 1.4. do 30.6.: dla Turcji*, Bośni i Hercegowiny* oraz Republiki Mołdawii*: 09.8593 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(15) Od 1.7. do 31.3.: 09.8629

Od 1.4. do 30.6.: 09.8630.

(16) Od 1.7. do 31.3.: 09.8631

Od 1.4. do 30.6.: 09.8632

Od 1.4. do 30.6.: dla Indii*, Tajwanu*, Zjednoczonego Królestwa*, Republiki Korei* i Japonii*: 09.8595 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(17) Od 1.7. do 31.3.: 09.8633

Od 1.4. do 30.6.: 09.8634

Od 1.7. do 30.6.: dla Malezji: 09.8460, dla Algierii: 09.8461, dla Egiptu: 09.8462, dla Bośni i Hercegowiny: 09.8463, dla Republiki Korei: 09.8464, dla Japonii: 09.8466, dla Indonezji: 09.8465, i dla Serbii: 09.8467.

(18) Od 1.7. do 31.3.: 09.8635

Od 1.4. do 30.6.: 09.8636.

(19) Od 1.7. do 31.3.: 09.8637

Od 1.4. do 30.6.: 09.8638

Od 1.4. do 30.6.: dla Zjednoczonego Królestwa*, Chin* i Zjednoczonych Emiratów Arabskich*: 09.8580 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(20) Od 1.7. do 31.3.: 09.8639

Od 1.4. do 30.6.: 09.8640

Od 1.4. do 30.6.: dla Zjednoczonego Królestwa*, Chin* i Turcji*: 09.8585 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(21) Od 1.7. do 31.3.: 09.8641

Od 1.4. do 30.6.: 09.8642.

(22) Od 1.7. do 31.3.: 09.8643

Od 1.4. do 30.6.: 09.8644

Od 1.4. do 30.6.: dla Zjednoczonego Królestwa*, Macedonii Północnej*, Szwajcarii* i Turcji*: 09.8530 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(23) Od 1.7. do 31.3.: 09.8645

Od 1.4. do 30.6.: 09.8646

Od 1.4. do 30.6.: dla Indii*, Zjednoczonego Królestwa*, Republiki Korei*, Japonii* i Chin*: 09.8597 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(24) Od 1.7. do 31.3.: 09.8647

Od 1.4. do 30.6.: 09.8648

Od 1.4. do 30.6.: dla Chin*, Zjednoczonego Królestwa*, i Stanów Zjednoczonych*: 09.8586 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(25) Od 1.7. do 31.3.: 09.8657

Od 1.4. do 30.6.: 09.8658.

(26) Od 1.7. do 31.3.: 09.8659

Od 1.4. do 30.6.: 09.8660

Od 1.4. do 30.6.: dla Zjednoczonego Królestwa*, Chin*, Republiki Korei* i Turcji*: 09.8587 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(27) Od 1.7. do 31.3.: 09.8651

Od 1.4. do 30.6.: 09.8652

Od 1.4. do 30.6.: dla Szwajcarii*, Turcji*, Zjednoczonego Królestwa*, Tajwanu* i Chin*: 09.8588 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(28) Od 1.7. do 31.3.: 09.8653

Od 1.4. do 30.6.: 09.8654

Od 1.4. do 30.6.: dla Szwajcarii*, Zjednoczonego Królestwa* i Chin*: 09.8539 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

(29) Od 1.7. do 31.3.: 09.8655

Od 1.4. do 30.6.: 09.8656

Od 1.4. do 30.6.: dla Turcji* i Chin*: 09.8598 *W przypadku wyczerpania kontyngentu taryfowego dla danego państwa zgodnie z art. 1 ust. 5.

IV.2 - Wielkość globalnych i rezydualnych kontyngentów taryfowych w podziale na kwartał

Numer produktu Przydział według kraju (w stosownych przypadkach) Rok 7 Rok 8
Od 1.7.2024 do 30.9.2024 Od 1.10.2024 do 31.12.2024 Od 1.1.2025 do 31.3.2025 Od 1.4.2025 do 30.6.2025 Od 1.7.2025 do 30.9.2025 Od 1.10.2025 do 31.12.2025 Od 1.1.2026 do 31.3.2026 Od 1.4.2026 do 30.6.2026
Wielkość kontyngentu taryfowego (tony netto) Wielkość kontyngentu taryfowego (tony netto)
1 Pozostałe państwa 945 664,87 945 664,87 925 106,94 935 385,91 955 121,52 955 121,52 934 358,01 944 739,7
2 Pozostałe państwa 338 044,38 338 044,38 330 695,59 334 369,98 341 424,82 341 424,82 334 002,54 337 713,6i
3.A Pozostałe państwa 858,86 858,86 840,19 849,52 867,45 867,45 848,59 858.0.
3.B Pozostałe państwa 8 722,51 8 722,51 8 532,89 8 627,70 8 809,74 8 809,74 8 618,22 8 713,9i
4.A Pozostałe państwa 477 237,17 477 237,17 466 862,45 472 049,81 482 009,54 482 009,54 471 531,07 476 770,3(
4.B Pozostałe państwa 105 930,82 105 930,82 103 627,98 104 779,40 106 990,13 106 990,13 104 664,26 105 827,2(
5 Pozostałe państwa 43 331,67 43 331,67 42 389,68 42 860,67 43 764,99 43 764,99 42 813,57 43 289,2i
6 Pozostałe państwa 37 515,08 37 515,08 36 699,54 37 107,31 37 890,24 37 890,24 37 066,54 37 478,3<
7 Pozostałe państwa 582 521,66 582 521,66 569 858,15 576 189,90 588 346,88 588 346,88 575 556,73 581 951,8(
8 Pozostałe państwa 110 902,59 110 902,59 108 491,66 109 697,12 112 011,61 112 011,61 109 576,58 110 794,0<
9 Pozostałe państwa 66 853,01 66 853,01 65 399,69 66 126,35 67 521,54 67 521,54 66 053,68 66 787,6
10 Pozostałe państwa 1 053,49 1 053,49 1 030,59 1 042,04 1 064,03 1 064,03 1 040,90 1 052,46
12 Pozostałe państwa 61 358,22 61 358,22 60 024,34 60 691,28 61 971,80 61 971,80 60 624,59 61 298,19
13 Pozostałe państwa 139 355,41 139 355,41 136 325,95 137 840,68 140 748,97 140 748,97 137 689,21 139 219,09
14 Pozostałe państwa 5 206,31 5 206,31 5 093,13 5 149,72 5 258,38 5 258,38 5 144,06 5 201,22
15 Pozostałe państwa 2 439,66 2 439,66 2 386,63 2 413,14 2 464,06 2 464,06 2 410,49 2 437,28
16 Pozostałe państwa 122 754,97 122 754,97 120 086,38 121 420,67 123 982,52 123 982,52 121 287,25 122 634,88
17 Pozostałe państwa 68 221,22 68 221,22 66 738,15 67 479,69 68 903,44 68 903,44 67 405,53 68 154,48
18 Pozostałe państwa 340,08 340,08 332,69 336,38 343,48 343,48 336,01 339,75
19 Pozostałe państwa 797,70 797,70 780,36 789,03 805,67 805,67 788,16 796,92
20 Pozostałe państwa 11 229,42 11 229,42 10 985,31 11 107,36 11 341,72 11 341,72 11 095,16 11 218,44
21 Pozostałe państwa 20 873,17 20 873,17 20 419,41 20 646,29 21 081,91 21 081,91 20 623,60 20 852,76
22 Pozostałe państwa 2 716,63 2 716,63 2 657,57 2 687,10 2 743,79 2 743,79 2 684,14 2 713,97
24 Pozostałe państwa 45 946,99 45 946,99 44 948,14 45 447,56 46 406,46 46 406,46 45 397,62 45 902,04
25.A Pozostałe państwa 121 581,27 121 581,27 118 938,20 120 259,74 122 797,09 122 797,09 120 127,58 121 462,33
25.B Pozostałe państwa 6 566,11 6 566,11 6 423,36 6 494,73 6 631,77 6 631,77 6 487,60 6 559,68
26 Pozostałe państwa 20 271,58 20 271,58 19 830,89 20 051,24 20 474,29 20 474,29 20 029,20 20 251,75
27 Pozostałe państwa 31 896,89 31 896,89 31 203,48 31 550,19 32 215,86 32 215,86 31 515,52 31 865,69
28 Pozostałe państwa 49 942,21 49 942,21 48 856,51 49 399,36 50 441,63 50 441,63 49 345,07 49 893,35

IV.3 - Maksymalna wielkość kontyngentu rezydualnego dostępnego w ostatnim kwartale dla państw, którym przysługują kontyngenty krajowe

Kategoria produktu Nowy przydzielony kontyngent w tonach
Od 1.4.2025 do 30.6.2025 Od 1.4.2026 do 30.6.2026
1 System specjalny System specjalny
2 158 616,97 160 203,14
3.A 821,13 829,34
3.B Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw. Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw.
4.A 94 249,03 95 191,52
4.B System specjalny System specjalny
5 7 675,20 7 751,95
6 8 326,69 8 409,96
7 Nie dotyczy Nie dotyczy
8 Nie dotyczy Nie dotyczy
9 47 390,04 47 863,95
10 541,85 547,27
12 37 204,21 37 576,25
13 45 515,47 45 970,62
14 Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw. Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw.
15 2 185,29 2 207,14
16 Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw. Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw.
17 Nie dotyczy Nie dotyczy
18 207,40 209,47
19 480,41 485,22
20 Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw. Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw.
21 4 053,74 4 094,28
22 2 601,14 2 627,16
24 24 365,76 24 609,41
25.A Nie dotyczy Nie dotyczy
25.B 2 698,83 2 725,82
26 Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw. Brak dostępu do kontyngentu rezydualnego w IV kw.
27 25 516,97 25 772,14
28 36 703,68 37 070,72"

ZAŁĄCZNIK  II

"Załącznik III.2

Wykaz kategorii produktu pochodzących z krajów rozwijających się, do których stosuje się środki ostateczne
Wykaz kategorii produktu pochodzących z krajów rozwijających się, do których stosuje się środki ostateczne od dnia 1 lipca 2024 r.
Kraj/grupa produktu 1 2 3A 3B 4A 4B 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 24 25- A 25B 26 27 28
Albania X X X
Brazylia X X
Chiny X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Egipt X X X X X
Indie X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Indonezja X X X X X
Malezja X X X
Mołdawia X X X X
Macedonia Północna X X X X X X
Oman X X
Republika Południowej Afryki X X X X X
Tunezja X X X
Turcja X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Ukraina X X X X X X X X X X
Zjednoczone Emiraty Arabskie X X X X X X
Wietnam X X X X X X X X
Wszystkie pozostałe kraje rozwijające się X X"

ZAŁĄCZNIK  III

"Załącznik III.2

Wykaz kategorii produktu pochodzących z krajów rozwijających się, do których stosuje się środki ostateczne
Wykaz kategorii produktu pochodzących z krajów rozwijających się, do których stosuje się środki ostateczne od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2024 r.
Kraj/grupa produktu 1 2 3A 3B 4-

A

4B 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 24 25- A 25B 26 27 28
Argentyna X X X X X
Brazylia X X X X X X X X
Chiny X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Egipt X X X X X X X X
Indie X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Indonezja X X X X X X X X X
Kazachstan X X X X X X
Malezja X X X X X X X
Meksyk X X X X X
Mołdawia X X X X X X X
Macedonia Północna X X X X X X X X X
Oman X X X X X X
Republika Południowej Afryki X X X X X X X X X
Turcja X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X
Ukraina X X X X X X X X X X X X X X
Zjednoczone Emiraty Arabskie X X X X X X X X
Wietnam X X X X X X X X X
Wszystkie pozostałe kraje rozwijające się X X X X X"
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu (Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 16).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/755 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu z niektórych państw trzecich (Dz.U. L 123 z 19.5.2015, s. 33).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/159 z dnia 31 stycznia 2019 r. nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 31 z 1.2.2019, s. 27).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1029 z dnia 24 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/159 w celu przedłużenia środka ochronnego w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 225 I/1 z 25.6.2021, s. 1).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1590 z dnia 26 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 248 z 27.9.2019, s. 28) ("pierwsze rozporządzenie w sprawie przeglądu funkcjonowania").
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/894 z dnia 29 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 206 z 30.6.2020, s. 27) ("drugie rozporządzenie w sprawie przeglądu funkcjonowania").
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/978 z dnia 23 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 167 z 24.6.2022, s. 58) ("trzecie rozporządzenie w sprawie przeglądu funkcjonowania").
8 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1301 z dnia 26 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 161 z 27.6.2023, s. 44) ("rozporządzenie w sprawie przeglądu z 2023 r.").
9 Pełny wykaz różnych dostosowań środka, w tym między innymi dostosowania kontyngentów taryfowych po brexicie oraz w następstwie sankcji nałożonych na Białoruś i Rosję, znajduje się na stronie internetowej DG ds. Handlu: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/search.
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu (Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 16).
11 Zawiadomienie o wszczęciu dotyczące możliwego przedłużenia stosowania i przeglądu środków ochronnych mających zastosowanie do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. C, C/2024/1460, 9.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/notice/C/2024/1460/oj).
12 Otwarte wersje odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu są dostępne do wglądu dla zainteresowanych stron w otwartych aktach dochodzenia: https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI (dostępne dla zarejestrowanych zainteresowanych stron).
13 https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI (dostępne wyłącznie dla zarejestrowanych zainteresowanych stron).
14 Dostępne na specjalnej stronie internetowej DG ds. Handlu na potrzeby dochodzenia https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/case-view?caseId=2519 (dostępny publicznie).
15 Biorąc pod uwagę, że odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu nie obejmują wszystkich producentów stali w Unii, udział w rynku przemysłu Unii obliczono na podstawie danych dotyczących konsumpcji, danych dotyczących przywozu i danych z odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.
16 Porównanie zmian wskaźników przed 2021 r. można znaleźć w pierwszym rozporządzeniu w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu, w tabelach 1-4.
17 Zob. baza danych CRU dotycząca zmian cen energii w Unii oraz porównanie kosztów energii ponoszonych przez unijnych producentów stali i producentów na innych rynkach (dostęp na podstawie subskrypcji).
18 Zob. sekcja 3.2.2. lit. a) i b).
19 W tym poziomy sprzed wprowadzenia środka ochronnego oraz poziomy z pierwszych lat stosowania środka ocenione w pierwszym rozporządzeniu w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu.
20 Rozporządzenie w sprawie ostatecznych środków ochronnych, motyw 47.
21 Pełny opis rodzin wyrobów znajduje się w motywie 21 rozporządzenia w sprawie ostatecznych środków ochronnych.
22 Aby uzyskać szerszy obraz zmian w przywozie w poprzednich latach, zob. tabelę 2 rozporządzenia w sprawie ostatecznych środków ochronnych i tabelę 9 w pierwszym rozporządzeniu w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu.
23 Rok 2013 jest pierwszym rokiem okresu, w którym Komisja gromadziła dane w kontekście rozporządzenia w sprawie ostatecznych środków ochronnych.
24 Już w przypadku środka ostatecznego, przy mniejszym udziale penetracji przywozu, Komisja ustaliła, że wzrost przywozu (o 71 %) był znaczny. Zob. sekcja 3 rozporządzenia w sprawie ostatecznych środków ochronnych.
25 Zob. motyw 25 pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu.
26 Dane pobrane ze specjalnej strony internetowej Komisji, która zawiera informacje na temat każdego przypadku zastosowania kontyngentu taryfowego i jest codziennie aktualizowana. Dane wykorzystane do tej analizy są publicznie dostępne pod adresem: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp.
27 Rok 4 obejmuje okres od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r., rok 5 obejmuje okres od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.
28 Rok 6, obejmujący okres od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2024 r.
29 Dane za okres od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 31 marca 2024 r.
30 Są to Chiny, Indie, Korea, Tajwan i Turcja.
31 Średnio liczba kontyngentów taryfowych wyczerpanych przez te kraje pochodzenia stanowiła 65 % wszystkich wyczerpanych kontyngentów taryfowych.
32 Zob. motywy 27-28 pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu.
33 Październik-grudzień 2023 r., styczeń-marzec 2024 r., kwiecień-czerwiec 2024 r. Podobny schemat zidentyfikowano w niektórych kwartałach w kategorii produktów 16 (walcówka).
34 Zob. tabela 9 niniejszego rozporządzenia.
36 Zob. OECD, "Steel Market Developments: Q2 2024" ["Zmiany na rynku stali w II kwartale 2024 r."], tabela 7.
37 Te państwa to (wymienione w kolejności alfabetycznej): Egipt, Indie, Indonezja, Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Turcja i Wietnam. Ich udział w łącznym przywozie do Unii wyniósł w 2023 r. 65 %.
38 Dane z Chin, które również są jednym z głównych eksporterów do Unii, nie zostały uwzględnione, ponieważ ich zmiana jest rozpatrywana oddzielnie. Ta sama analiza obejmująca wywóz z Chin wykazałaby wzrost wywozu o 3 % w tym samym okresie.
39 Zob. OECD "Steel Market Developments: Q2 2024" ["Zmiany na rynku stali w II kwartale 2024 r."], tabela 6.
40 Zob. OECD "Steel trade and trade policy developments (Jul. - Dec. 2023)" ["Najnowsze zmiany w handlu stalą i polityce handlowej (lipiec-grudzień 2023 r.)], sekcja 2.1.1. Wielkość ta jest wyższa niż łączna wielkość wywozu czterech kolejnych największych eksporterów stali na świecie: Japonii, Korei (Republiki Korei), Unii Europejskiej i Turcji. Zob.: OECD "Steel Market Developments Q2 2024" ["Zmiany na rynku stali w II kwartale 2024 r."], tabela 6.
41 Zob. OECD, "Steel Market Developments: Q2 2024" ["Zmiany na rynku stali w II kwartale 2024 r."], tabela 5.
42 Zob. zmiany konsumpcji krajowej na kluczowych rynkach w tabeli 13 niniejszego rozporządzenia.
43 Zob. OECD, "Steel Market Developments: Q2 2024" ["Zmiany na rynku stali w II kwartale 2024 r."], tabela 7.
44 W tym Wietnam, Filipiny, Malezja, Tajlandia, Indonezja, Singapur.
45 Zob. S&P Platts: "Tureckie huty stali pod presją taniego przywozu z Azji" https://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market- insights/latest-news/metals/050924-turkish-steel-mills-under-pressure-from-low-priced-asian-imports-panel
46 Zob. Bloomberg: "Chińska stal o wartości 8,5 mld USD zachęca Amerykę Łacińską do wprowadzenia ceł" https://www.bloom berg.com/news/articles/2024-04-23/brazil-joins-protectionist-wave-in-face-of-cheap-steel-imports
47 Zob. OECD "Steel trade and trade policy developments (Jul. - Dec. 2023)" ["Zmiany w handlu stalą i polityce handlowej (lipiec-grudzień 2023 r.)"] do odczytania z OECD "Steel Market Developments Q2 2024" ["Zmiany na rynku stali w II kwartale 2024 r."], tabela 7.
48 Zob. GMK: "W styczniu-kwietniu Chiny zwiększyły wywóz stali o 27 %" https://gmk.center/en/news/china-increased-steel-exports-by- 27-y-y-in-january-april/; Zob. również S&P Global Commodity Insights - Platts, World Steel Review, tom 24, wydanie 19, 8 maja 2024 r. (dostęp na podstawie subskrypcji).
49 Wietnam zwiększył wywóz produktu objętego postępowaniem o 37 % w 2023 r. w porównaniu z 2021 r., Malezja - o 535 %, a Indonezja - o 66 %. W przypadku Wietnamu, największego eksportera z krajów pochodzenia ocenionych w tym celu, wzrost w 2023 r. w porównaniu z rokiem o najwyższym wywozie przed 2021 r. (tj. 2018) wyniósł +334 %.
50 Japonia zwiększyła swój wywóz o 106 % w 2023 r. w porównaniu z 2021 r.
51 Korea (Republika Korei), która również doświadczyła presji ze strony Chin na rynku krajowym oraz na innych rynkach eksportowych, również zwiększyła swoją obecność na rynku unijnym, chociaż ten wzrost był bardziej umiarkowany.
52 Zmiany w przywozie z niektórych z tych miejsc pochodzenia do Unii omówiono w dalszej części w kontekście analizy nadwyżki mocy produkcyjnych w sekcji 3.2.2 lit. d).
53 Główne państwa wywozu stali wywożące produkt objęty dochodzeniem do Unii.
54 Tabela ta ma na celu przedstawienie ogólnego przeglądu tendencji w zakresie konsumpcji niektórych spośród głównych kategorii produktu na całym świecie. Dane nie odzwierciedlają dokładnie produktu objętego postępowaniem.
55 Dane z 2022 r. są najnowszymi dostępnymi dla Komisji z tego źródła.
56 Tendencja dotycząca uwzględniania Chin w obliczeniach lub wykluczenia ich z obliczeń jest w dużej mierze porównywalna.
57 Zob. motywy 49-54 rozporządzenia w sprawie ostatecznych środków ochronnych.
58 Zob. również motywy 38-43 pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu i motyw 87 rozporządzenia w sprawie przeglądu z 2023 r.
59 Zob. OECD: "Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026" ["Najnowsze zmiany w zakresie mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym i perspektywa do 2026 r."]; oraz globalne forum ds. nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym: "Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity" ["Wywóz stali, działania w zakresie środków ochrony handlu i źródła nadwyżki mocy produkcyjnych"].
60 Zob. oświadczenie przewodniczącego na 95. sesji Komitetu Stali OECD.
61 Zob. OECD: "Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026" ["Najnowsze zmiany w zakresie mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym i perspektywa do 2026 r."], sekcje 2.4 i 4.
62 Tamże, tabela 1, s. 9.
63 Źródło: Baza danych CRU za lata 2017-2023, dane liczbowe dotyczące nadwyżki mocy produkcyjnych w porównaniu z konsumpcją i produkcją. https://www.crugroup.com/analysis/steel/ (dostęp na podstawie subskrypcji).
64 Zob. OECD: "Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026" ["Najnowsze zmiany w zakresie mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym i perspektywa do 2026 r."].
65 Zob. globalne forum ds. nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym: "Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity" ["Wywóz stali, działania w zakresie środków ochrony handlu i źródła nadwyżki mocy produkcyjnych"].
66 Tamże, pkt 12 i 13.
67 Zob. OECD "Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026" ["Najnowsze zmiany w zakresie mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym i perspektywa do 2026 r."], załącznik C.
68 "Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026" ["Najnowsze zmiany w zakresie mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym i perspektywa do 2026 r."], sekcje 2.4 i 3. Zobacz również: https://gmk.center/en/news/chinese-xinxing-invests-2-bil lion-in-steel-plants-in-egypt/; https://news.metal.com/newscontent/102434658/Another-Chinese-steel-mills-made-its-way-to-over seas-For-Chinese-companies-looking-to-invest-overseas-what-are-critical-factors-to-watch-for;
69 Te miejsca pochodzenia obejmują następujące kraje: Algierię, Egipt, Indonezję, Malezję i Wietnam.
70 Przywóz z tych miejsc pochodzenia wzrósł o 344 % w porównaniu z 2017 r., czyli w ostatnim roku poprzedzającym wprowadzenie środka ochronnego.
71 Zob. motywy 99-110 rozporządzenia w sprawie ostatecznych środków ochronnych.
72 Zob. sekcja 3.1.2 lit. c) pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu.
73 Sekcja 3.5 trzeciego rozporządzenia w sprawie przeglądu funkcjonowania.
74 Zob. sekcja 4.1.2 rozporządzenia w sprawie przeglądu z 2023 r.
75 Zob. "Broszura informacyjna: Administracja Biden-Harris ogłasza nowe działania w celu ochrony amerykańskiego przemysłu stalowego i stoczniowego przed nieuczciwymi praktykami Chin", kwiecień 2024 r., w którym wskazano, że "(...) jest to coraz większe wyzwanie, któremu należy stawić czoła, aby uniemożliwić chińskim i innym eksporterom stali uzyskanie dostępu do rynku amerykańskiego i uniknięcie ceł na podstawie sekcji 232 lub 301. Prezydent Joe Biden wysłał niedawno wysokich rangą członków swojej administracji do Meksyku w celu zajęcia się tą kwestią".

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/04/17/fact-sheet-biden-harris-administration-announces-new- actions-to-protect-u-s-steel-and-shipbuilding-industry-from-chinas-unfair-practices/

Zobacz również: Oświadczenie przedstawiciela USA ds. handlu Adama Hodge'a z dnia 9 grudnia 2022 r.: https://ustr.gov/about-us/ policy-offices/press-office/press-releases/2022/december/statement-ustr-spokesperson-adam-hodge.

76 Zob. "Broszura informacyjna: Administracja Biden-Harris ogłasza nowe działania w celu ochrony amerykańskiego przemysłu stalowego i stoczniowego przed nieuczciwymi praktykami Chin", kwiecień 2024 r.; https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/04/17/fact-sheet-biden-harris-administration-announces-new-actions-to-protect-u-s-steel-and-shipbuilding-industry-from-chinas-unfair-practices/.

Zob. również nota informacyjna: Prezydent Biden podejmuje działania w celu ochrony amerykańskich pracowników i przedsiębiorstw przed nieuczciwymi praktykami handlowymi Chin, 14 maja 2024 r.:

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/05/14/fact-sheet-president-biden-takes-action-to-protect-american-workers-and-businesses-from-chinas-unfair-trade-practices/.

77 Szczegółowa ocena środków ochrony handlu została przeprowadzona w sekcji 3.2.2. lit. f).
78 Zob. S&P Platts: "Meksyk nakłada 25 % cła na import stali w celu poprawy rynku krajowego" | S&P Global Commodity Insights (spglo- bal.com).
79 Zob. oświadczenie rządu Brazylii. "Gecex przywraca cła przywozowe na 5 stalowych produktów opatrzonych kodem NCM" https:// www.gov.br/mdic/pt-br/assuntos/noticias/2024/fevereiro/gecex-recompoe-tarifas-de-importacao-para-5-ncms-do-aco.
80 Zob. S&P Platts: "Turcja ogranicza wywóz stali i aluminium do Izraela"; W szczególności zauważając, że "ponieważ Izrael jest jednym z największych rynków dla tureckiego wywozu stali, ograniczenia te mogłyby zaszkodzić wielkości wywozu tureckich hut stali i ich cenom".
82 Zob. motywy 33-34 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1013 z dnia 17 lipca 2018 r. nakładającego tymczasowe środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 181 z 18.7.2018, s. 39), motywy 47-48 pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu oraz motywy 64-66 rozporządzenia w sprawie przeglądu z 2023 r.
83 W porządku alfabetycznym: Chiny, Egipt, Republika Korei, Indie, Indonezja, Japonia, Tajwan, Turcja i Wietnam.
86 Na temat związku między istniejącą nadwyżką mocy produkcyjnych a zmianą działań w zakresie ochrony handlu, zob. analiza przeprowadzona przez globalne forum ds. nadwyżki mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym: "Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity" ["Wywóz stali, działania w zakresie środków ochrony handlu i źródła nadwyżki mocy produkcyjnych"], sekcja 4.
87 Zob. oświadczenie przewodniczącego Komitetu ds. Stali OECD: "Rosnące zaniepokojenie zakłóceniami w handlu stalą. Członkowie dyskutowali o nagłym wzroście wywozu stali w ciągu ostatniego roku, zwłaszcza z Chin, gdzie wywóz stali zbliża się obecnie do szczytowego poziomu odnotowanego w 2016 r. Rośnie również pośredni wywóz stali (towarów zawierających stal, takich jak maszyny i pojazdy) z Chin. Zmiany te mogą spowodować większą niestabilność i działania handlowe na całym świecie".
88 Zob. OECD, "Steel Market Developments: Q2 2024" ["Zmiany na rynku stali w II kwartale 2024 r."], tabela 7.
89 Źródło surowych danych: Baza danych Global Trade Atlas "GTA". https://www.gtis.com/gta/. Dane liczbowe za 2023 r. w odniesieniu do wywozu z głównych państw wywozu stali do Unii: w porządku alfabetycznym: Chiny, Egipt, Republika Korei, Indie, Indonezja, Japonia, Tajwan, Turcja i Wietnam.
90 Pełny wykaz środków nałożonych na przywóz stali od czasu wprowadzenia środka ochronnego znajduje się na stronie internetowej DG ds. Handlu: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/search.
91 Zob. niedawny przykład "Komisja walczy z obchodzeniem ceł na przywóz stali nierdzewnej walcowanej na zimno": https://policy.tra de.ec.europa.eu/news/commission-fights-circumvention-tariffs-imports-cold-rolled-stainless-steel-2024-05-07_en.
93 Zob. oświadczenie przewodniczącego Komitetu ds. Stali OECD: https://www.oecd.org/industry/ind/95-oecd-steel-chair-state ment.htm#:~:text=The%20combined%20effects%20of%20inflation,steel%20consuming%20sector%2C%20and%20investment.
95 Zob. sekcja 3.2 pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu.
96 Zob. OECD "Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026" ["Najnowsze zmiany w zakresie mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym i perspektywa do 2026 r."], tabela 1, s. 9.
97 Zob. odpowiednia sekcja dotycząca dostosowań w otwartych wersjach odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu udzielonych przez producentów unijnych, dostępna w bazie danych TRON https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI (dostępna wyłącznie dla zarejestrowanych zainteresowanych stron). W niektórych przypadkach szczegółowe informacje dotyczące niektórych dostosowań mogą zawierać poufne informacje handlowe, a zatem nie są dostępne w otwartej wersji odpowiedzi.
98 "Zarząd ThyssenKrupp Steel reaguje na trudne warunki rynkowe i przedstawia wstępne koncepcyjne założenia uzgodnienia strukturalnego" Źródło: thyssenkrupp-steel.com (11 kwietnia 2024 r.) https://www.thyssenkrupp-steel.com/en/newsroom/press-releases/thyssenkrupp-steel-executive-board-reacts-to-challenging-market-conditions-and-presents-initial-conceptual-outlines-of-a-structural-rea- lignment.html.

"Vallourec zamyka produkcję rur w Niemczech" Źródło: GMK (25 września 2023 r.).

https://gmk.center/en/news/vallourec-is-winding-down-pipe-production-in-germany/.

"ThyssenKrupp zamyka hutę stali Galmed w Hiszpanii" Źródło: GMK (27 listopada 2023 r.) https://gmk.center/en/news/thyssenkrupp- shuts-down-the-galmed-steel-plant-in-spain/#:~:text=German%20concern%20Thyssenkrupp%20has%20announced,rolled%20galvani zed%20coils%20per%20year.

"Outokumpu planuje środki restrukturyzacyjne w Niemczech w celu wzmocnienia konkurencyjności i wiodącej pozycji na rynku materiałów zaawansowanych" Źródło: Otokumpu.com (7 listopada 2023 r.) https://www.outokumpu.com/en/news/2023/outokumpu-plans-restructuring-measures-in-germany-to-strengthen-competitiveness-and-market-leadership-in-advanced-materials- 3354404.

99 Zob. tabela 1 niniejszego rozporządzenia.
100 Zob. OECD "Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026" ["Najnowsze zmiany w zakresie mocy produkcyjnych w przemyśle stalowym i perspektywa do 2026 r."], tabela 1.
101 Tendencja do zmniejszania mocy produkcyjnych stanowiła wyjątek w porównaniu z tendencjami w innych dużych regionach produkcji stali, które stale zwiększały moce produkcyjne.
102 "Liberty Galati zainwestowała 8,9 mln USD w nową linię do powlekania rur" Źródło: GMK (11 maja 2023 r.) https://gmk.center/en/ news/liberty-galati-invested-8-9-million-in-a-new-pipe-coating-line/.

"ArcelorMittal planuje zainwestować około 25 mln dolarów w zakład galwanizujący w Krakowie" Źródło: GMK (11 kwietnia 2024 r.). https://gmk.center/en/news/arcelormittal-plans-to-invest-about-25-million-in-a-galvanizing-plant-in-krakow/#:~:text=The%20 funds%20will%20be%20used,its%20galvanizing%20plant%20in%20Krakow

"ThyssenKrupp Steel przygotowuje największy pakiet inwestycyjny w ciągu 20 lat" Źródło: thyssenkrupp.com https://www.thyssen- krupp-steel.com/en/company/strategy-20-30/investments/investments.html (ostatni dostęp w maju 2024 r.).

Wielu respondentów zgłosiło inne projekty w kwestionariuszach UE.

103 "Rozszerzenie linii o dużej średnicy w zakładzie Tenaris we Włoszech obniża emisje dwutlenku węgla": Tenaris.com (12 lutego 2021 r.) https://www.tenaris.com/en/news/2021/expansion-of-large-diameter-line-in-italy-lowers-carbon-emissions.

"ThyssenKrupp Steel rozpoczyna nowy projekt modernizacji produkcji w Duisburgu" Źródło: GMK (13 grudnia 2023 r.) https:// gmk.center/en/news/thyssenkrupp-steel-is-starting-a-new-production-modernization-project-in-duisburg/.

Wielu respondentów zgłosiło inne projekty w kwestionariuszach UE.

104 "Belgia: Prezentacja pełnego spektrum naszych technologii dekarbonizacji" Źródło: corporate.arcelormittal.com (ostatni dostęp w maju 2024 r.) https://corporate.arcelormittal.com/climate-action/decarbonisation-investment-plans/belgium-showcasing-the-full- spectrum-of-our-decarbonisation-technologies.

"Voestalpine produkuje pierwszą na świecie zieloną walcówkę w zakładzie w Donawitz" Źródło: GMK (11 kwietnia 2024 r.) https:// gmk.center/en/news/voestalpine-produces-worlds-first-green-wire-rod-at-donawitz-plant/.

"ArcelorMittal planuje znaczne inwestycje w niemieckich zakładach, aby przyspieszyć strategię redukcji emisji CO2 i wykorzystać sieć wodorową". Źródło: corporate.arcelormittal.com (29 marca 2021 r.) https://corporate.arcelormittal.com/media/news-articles/arcelor mittal-plans-major-investment-in-german-sites-to-accelerate-co2-emissions-reduction-strategy-and-leverage-the-hydrogen-grid "Aperam wprowadza nową markę dotyczącą zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do wszystkich swoich produktów, powiązanych usług i rozwiązań o niemal zerowym* śladzie węglowym Aperam infinite.TM" Źródło: www.eqs-news.com (23 września 2023 r.) https://www.eqs-news.com/news/corporate/aperam-launches-its-new-sustainability-brand-for-all-its-near-zero-footprint-pre mium-products-related-services-and-solutions-aperam-infinite-tm/1907309.

"Osiągnięty kamień milowy SALCOS - Salzgitter AG udziela zamówienia na instalację redukcji bezpośredniej" Źródło: Salzgitte- r-ag.com (24 maja 2023 r.) https://www.salzgitter-ag.com/en/newsroom/press-releases/details/salcos-milestone-reached-salzgitter-ag- awards-contract-for-direct-reduction-plant-20791.html.

"ArcelorMittal rozpoczyna produkcję niskoemisyjnej ciężkiej blachy stalowej w Hiszpanii" Źródło: fastmarkets.com (20 lipca 2023 r.) https://www.fastmarkets.com/insights/low-carbon-steel-production-arcelormittal-spain/.

105 Zob. Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Plan działania na rzecz konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu stalowego w Europie, COM(2013) 407 final, w którym Komisja zauważyła, że "silny i konkurencyjny sektor stalowy jest istotny dla europejskiej bazy przemysłowej".
106 Komisja zwiększyła wielkości kontyngentów taryfowych o 5 % po nałożeniu ostatecznego środka w lutym 2019 r. Takie zwiększenie nie wynikało z liberalizacji.
107 Zob. sekcja 7.5 niniejszego rozporządzenia.
108 Zob. sekcja 5.2.2 pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu.
109 Unijny środek ochronny przybiera formę kontyngentu taryfowego, w związku z czym dopuszcza się bezcłowy przywóz znacznych ilości.
110 Zob., jako punkt odniesienia, S&P Global Commodity Insights, Platts rynkowe oszacowania cen rynkowych (dostęp na podstawie subskrypcji). Rynki poddane ocenie obejmują Unię, Stany Zjednoczone, Chiny, Turcję, Meksyk i Indie, a oceniane produkty to wyroby płaskie walcowane na gorąco, cynkowane na gorąco, pręty zbrojeniowe i walcówki.
111 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/104 z dnia 12 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali w związku ze sprawozdaniem przyjętym przez Organ Rozstrzygania Sporów Światowej Organizacji Handlu (Dz.U. L 12 z 13.1.2023, s. 7).
112 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1301 z dnia 26 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali.
113 Zob. na przykład sekcja 3.5 trzeciego rozporządzenia w sprawie przeglądu.
114 Zob. sekcja 7.10 pierwszego rozporządzenia w sprawie przedłużenia w następstwie przeglądu i sekcja 4.1.8 rozporządzenia w sprawie przeglądu z 2023 r.
115 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/477 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie środków, które Unia może podjąć w stosunku do połączonego oddziaływania środków antydumpingowych lub antysubsydyjnych i środków ochronnych; Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 11.
116 Zob. sprawa T-790-19 Novolipetsk Steel PAO przeciwko Komisji.
117 Niektóre z tych kategorii produktów, w przypadku których określone kontyngenty taryfowe zostały wyczerpane, są szczególnie istotne pod względem wielkości (zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w stosunku do rodziny wyrobów). Obejmują one kategorię produktu 1 (wyroby płaskie walcowane na gorąco), która odpowiadała za 31 % przywozu w 2023 r., 4A i 4B (arkusze blachy z metaliczną powłoką), które stanowiły 8 % i 7 % przywozu w 2023 r., 16 (walcówka) stanowiła 8 % przywozu w 2023 r. Kategorie te należą do 6 głównych kategorii pod względem wielkości przywozu.
118 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/664 z dnia 21 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali.
119 Zob. motywy 27-47 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/159.
120 Sprawozdanie Organu Apelacyjnego, Argentina - Safeguard Measures on Imports of Footwear [Argentyna - Środki ochronne dotyczące przywozu obuwia] (WT/DS121/AB/R), 14 grudnia 1999 r., pkt 113.
121 Zob. motyw 33 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/894 z dnia 29 czerwca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali (Dz.U. L 206 z 30.6.2020, s. 27): "Ponadto Komisja zauważa również, że okres odniesienia zastosowany do obliczenia kontyngentów taryfowych stanowi jeden z filarów struktury środków określonych w rozporządzeniu w sprawie ostatecznych środków ochronnych oraz że zakres przeglądu nie obejmuje istotnych zmian podstawowej struktury środków".
122 Zob. na przykład możliwość dostępu do rezydualnego kontyngentu taryfowego w ostatnim kwartale roku obowiązywania środka (kwiecień-czerwiec).
123 Rok obowiązywania środka UE rozpoczyna się w dniu 1 lipca danego roku i kończy się w dniu 30 czerwca następnego roku.
124 Zob. sekcja 3.2.3 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/894 z dnia 29 czerwca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali.
125 Październik-grudzień 2023 r., styczeń-marzec 2024 r., kwiecień-czerwiec 2024 r.
126 Początkowo dostępny kontyngent taryfowy można znaleźć w załączniku I (IV.1) do niniejszego rozporządzenia.
127 Począwszy od kwartału październik-grudzień 2023 r.
128 Okres od stycznia 2021 r. do czerwca 2023 r.
129 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1301 z dnia 26 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali.
130 Źródło: Eurostat.
131 Art. 7 ust. 4 Porozumienia WTO w sprawie środków ochronnych.
132 Art. 19 ust. 4 podstawowego rozporządzenia w sprawie środków ochronnych.
133 Poziom liberalizacji obniżono z 5 % do 3 % w pierwszym przeglądzie funkcjonowania z września 2019 r. i zwiększono go z 3 % do 4 % w wyniku trzeciego przeglądu funkcjonowania w czerwcu 2022 r.
134 Światowe Stowarzyszenie Producentów Stali: Short Range Outlook [Prognoza krótkoterminowa], kwiecień 2024 r.
135 Zob. sekcja 3.2.1 dotycząca zmian konsumpcji na rynku unijnym.
136 Zob. sekcja 3.2.2 lit. b) niniejszego rozporządzenia dotycząca wykorzystania kontyngentów taryfowych.
137 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1832 z dnia 12 października 2021 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 385 z 29.10.2021, s. 1).
138 Zamknięto łącznie 21 kodów CN i dodano 14 kodów CN.
139 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1301 z dnia 26 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali.
140 1.07.2023-30.9.2023 i 1.10.2023- 31.12.2023.
141 Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej.
142 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1782

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1782 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/159 wraz z przedłużeniem środka ochronnego w odniesieniu do przywozu niektórych wyrobów ze stali
Data aktu: 24/06/2024
Data ogłoszenia: 25/06/2024
Data wejścia w życie: 01/07/2024, 02/07/2024