Decyzja 2024/1779 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2019/797 w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim

DECYZJA RADY (WPZiB) 2024/1779
z dnia 24 czerwca 2024 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2019/797 w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 maja 2019 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2019/797 w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim 1 .

(2) Ukierunkowane środki ograniczające w celu zwalczania cyberataków wywołujących poważne skutki, które to ataki stanowią zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich, należą do środków przewidzianych w unijnych ramach wspólnej reakcji dyplomatycznej na szkodliwe działania w cyberprzestrzeni (zestaw narzędzi dla dyplomacji cyfrowej) i są jednym z niezbędnych instrumentów zapobiegania takim działaniom, powstrzymywania ich, zniechęcania do nich i reagowania na nie.

(3) Rośnie liczba, częstotliwość i stopień wyrafinowania szkodliwych działań w cyberprzestrzeni skierowanych przeciwko infrastrukturze krytycznej lub usługom kluczowym, prowadzonych m.in. za pomocą oprogramowania szantażującego i oprogramowania niszczącego dane (wiperware), obejmujących też ataki wymierzone w łańcuchy dostaw i akty cyberszpiegostwa, w tym kradzieży własności intelektualnej. Ze względu na swój zakłócający i destrukcyjny wpływ działania te stanowią systemowe zagrożenie dla bezpieczeństwa, gospodarki, demokracji i całego społeczeństwa Unii.

(4) Cyberoperacje, które umożliwiły niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę napastniczą Rosji przeciwko Ukrainie i które jej towarzyszą, wpływają na stabilność i bezpieczeństwo na świecie, stanowią poważne ryzyko eskalacji i przyczyniają się do znacznego już wzrostu szkodliwych działań w cyberprzestrzeni, który w ostatnich latach wykraczał poza kontekst konfliktów zbrojnych. Dodatkowymi bodźcami do wprowadzenia środków ograniczających na mocy decyzji (WPZiB) 2019/797 są rosnące zagrożenia w cyberprzestrzeni i ogólnie złożony krajobraz zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, w tym oczywiste ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się cyberincydentów z jednego państwa członkowskiego na inne oraz z państw trzecich na Unię.

(5) W ramach konsekwentnych, ukierunkowanych i skoordynowanych działań Unii przeciwko podmiotom stale powodującym zagrożenia w cyberprzestrzeni w wykazie osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zawartym w załączniku do decyzji (UE) 2019/797 należy zamieścić sześć osób fizycznych. Osoby te są odpowiedzialne za lub zaangażowane w cyberataki wywołujące znaczące skutki i stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2019/797,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji (WPZiB) 2019/797 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 24 czerwca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK 2  

W sekcji "A. Osoby fizyczne" w załączniku do decyzji (WPZiB) 2019/797 dodaje się wpisy w brzmieniu:
Nazwisko i imię Dane identyfikacyjne Powody Data umieszczenia
"9. Ruslan Aleksandrovich PERETYATKO Руслан Александрович ПЕРЕТЯТЬКО

Data urodzenia:

3.8.1985

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Ruslan Peretyatko brał udział w cyberatakach wywołujących znaczące skutki i stanowiących zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

Ruslan Peretyatko należy do »grupy Callisto« złożonej z rosyjskich oficerów wywiadu prowadzących cyberoperacje przeciwko państwom członkowskim UE i państwom trzecim.

Grupa Callisto (inne nazwy: »Seaborgium«, »Star Blizzard«, »ColdRiver«, »TA446«) rozpoczęła wieloletnie kampanie phishingowe wykorzystywane do kradzieży informacji uwierzytelniających i danych. Ponadto grupa Callisto jest odpowiedzialna za kampanie wymierzone w osoby fizyczne i w krytyczne funkcje państwa, w tym w dziedzinie obronności i stosunków zewnętrznych.

Ruslan Peretyatko jest zatem zaangażowany w cyberataki wywołujące znaczące skutki i stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

24.6.2024
10. Andrey Stanislavovich KORINETS Андрей Станиславович КОРИНЕЦ Data urodzenia:

18.5.1987

Miejsce urodzenia: Syktywkar, Rosja Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Andrey Stanislavovich Korinets brał udział w cyberatakach wywołujących znaczące skutki i stanowiących zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

Jest on oficerem »Centrum 18« FederalnejSłużby Bezpieczeństwa (FSB) Federacji Rosyjskiej. Należy do »grupy Callisto« złożonej z rosyjskich oficerów wywiadu prowadzących cyberoperacje przeciwko państwom członkowskim UE i państwom trzecim.

Grupa Callisto (inne nazwy: »Seaborgium«, »Star Blizzard«, »ColdRiver«, »TA446«) rozpoczęła wieloletnie kampanie phishingowe wykorzystywane do kradzieży informacji uwierzytelniających i danych. Ponadto grupa Callisto jest odpowiedzialna za kampanie wymierzone w osoby fizyczne i w krytyczne funkcje państwa, w tym w dziedzinie obronności i stosunków zewnętrznych.

Andrey Stanislavovich Korinets jest zatem zaangażowany w cyberataki wywołujące znaczące skutki i stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

24.6.2024
11. Oleksandr SKLIANKO Александр СКЛЯНКО (pisownia rosyjska)

Олександр СКЛЯНКО (pisownia ukraińska)

Data urodzenia:

5.8.1973

Paszport: EC 867868, wydany dnia 27.11.1998 (Ukraina)

Płeć: mężczyzna

Oleksandr Sklianko brał udział w wywołujących znaczące skutki cyberatakach wymierzonych w państwa członkowskie UE oraz w wywołujących znaczące skutki cyberatakach wymierzonych w państwa trzecie.

Należy on do grupy hakerskiej»Armageddon« wspieranejprzez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) Federacji Rosyjskiej, która przeprowadziła różne cyberataki mające znaczący wpływ na rząd Ukrainy oraz na państwa członkowskie UE i ich urzędników rządowych, w tym za pomocą wiadomości poczty elektronicznej noszących znamiona phishingu i złośliwego oprogramowania.

Oleksandr Sklianko jest zatem zaangażowany w wywołujące znaczące skutki cyberataki wymierzone w państwa trzecie oraz w cyberataki wywołujące znaczące skutki i stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

24.6.2024
12. Mykola CHERNYKH Николай ЧЕРНЫХ (pisownia rosyjska) Микола ЧЕРНИХ (pisownia ukraińska) Data urodzenia:

12.10.1978 Paszport: EC 922162, wydany dnia 20.01.1999 (Ukraina)

Płeć: mężczyzna

Mykola Chernykh brał udział w wywołujących znaczące skutki cyberatakach wymierzonych w państwa członkowskie UE oraz w wywołujących znaczące skutki cyberatakach wymierzonych w państwa trzecie.

Należy on do grupy hakerskiej»Armageddon« wspieranejprzez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (fSb) Federacji Rosyjskiej, która przeprowadziła różne cyberataki mające znaczący wpływ na rząd Ukrainy oraz na państwa członkowskie UE i ich urzędników rządowych, w tym za pomocą wiadomości poczty elektronicznej noszących znamiona phishingu i złośliwego oprogramowania.

Jako były pracownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy jest oskarżany w Ukrainie o zdradę i nieupoważnioną ingerencję w działanie elektronicznych maszyn obliczeniowych i systemów zautomatyzowanych.

Mykola Chernykh jest zatem zaangażowany w cyberataki wywołujące znaczące skutki i stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

24.6.2024
13. Mikhail Mikhailovich TSAREV Михаил Михайлович ЦАРЕВ

Data urodzenia:

20.4.1989

Miejsce urodzenia: Sierpuchow, Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Adres: Sierpuchow

Płeć: mężczyzna

Mikhail Mikhailovich Tsarev brał udział w cyberatakach wywołujących znaczące skutki i stanowiących zewnętrzne zagrożenie dla państw członkowskich UE.

Znany również pod internetowymi pseudonimami »Mango«, »Alexander Grachev«, »Super Misha«, »Ivanov Mixail«, »Misha Krutysha« i »Nikita Andreevich Tsarev« odgrywał kluczową rolę przy wprowadzeniu złośliwego oprogramowania »Conti« i »Trickbot« oraz jest związany z umiejscowioną w Rosji grupą cyberprzestępczą »Wizard Spider«.

Złośliwe oprogramowanie Conti i Trickbot zostało stworzone i opracowane przez Wizard Spider. Wizard Spider przeprowadziła kampanie z użyciem oprogramowania szantażującego w różnych sektorach, w tym usług kluczowych, takich jak opieka zdrowotna i bankowość. Grupa infekowała komputery na całym świecie, a ich złośliwe oprogramowanie zostało przekształcone w modułowy pakiet złośliwego oprogramowania. Kampanie Wizard Spider wykorzystujące złośliwe oprogramowanie, takie jak Conti, Ryuk i TrickBot, powodują znaczne szkody gospodarcze w Unii Europejskiej.

Mikhail Mikhailovich Tsarev jest zatem zaangażowany w cyberataki wywołujące znaczące skutki i stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

24.6.2024
14. Maksim Sergeevich GALOCHKIN Максим Сергеевич ГАЛОЧКИН

Data urodzenia:

19.5.1982

Miejsce urodzenia: Abakan, Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Maksim Sergeevich Galochkin brał udział w cyberatakach wywołujących znaczące skutki i stanowiących zewnętrzne zagrożenie dla państw członkowskich UE.

Znany jest również pod internetowymi pseudonimami »Benalen«, »Bentley«, »Volhvb«, »volhvb«, »manuel«, »Max17« i »Crypt«. Odgrywał kluczową rolę przy opracowaniu złośliwego oprogramowania »Conti« i »Trickbot« oraz jest związany z umiejscowioną w Rosji grupą cyberprzestępczą »Wizard Spider«. Kierował grupą testerów odpowiedzialnych za opracowanie, nadzorowanie i wdrażanie testów złośliwego oprogramowania TrickBot, stworzonego i wprowadzonego przez Wizard Spider.

Wizard Spider prowadziła kampanie z użyciem oprogramowania szantażującego w różnych sektorach, w tym usług kluczowych, takich jak opieka zdrowotna i bankowość. Grupa infekowała komputery na całym świecie, a ich złośliwe oprogramowanie zostało przekształcone w modułowy pakiet złośliwego oprogramowania. Kampanie Wizard Spider wykorzystujące złośliwe oprogramowanie, takie jak Conti i »Ryuk« i TrickBot, powodują znaczne szkody gospodarcze w Unii Europejskiej.

Maksim Sergeevich Galochkin jest zatem zaangażowany w cyberataki wywołujące znaczące skutki i stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

24.6.2024".
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2019/797 z dnia 17 maja 2019 r. w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim (Dz.U. L 129 I z 17.5.2019, s. 13).
2 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 9 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.90401) zmieniające nin. decyzję z dniem 24 czerwca 2024 r.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1779

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/1779 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2019/797 w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim
Data aktu: 24/06/2024
Data ogłoszenia: 24/06/2024
Data wejścia w życie: 24/06/2024