RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 82 ust. 1 i 2, art. 83 ust. 1 i 2 oraz art. 87 ust. 2, w związku z art. 218 ust. 3 i 4,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Unia podpisała Konwencję Rady Europy o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu (zwaną dalej "konwencją") w dniu 2 kwietnia 2009 r. Konwencję podpisało 25 państw członkowskich, z czego 23 ją ratyfikowały.
(2) W dniu 23 listopada 2023 r. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął statut ustanawiający Komitet Ekspertów ds. Odzyskiwania Mienia Pochodzącego z Przestępstwa (zwany dalej "statutem"). Komitetowi Ekspertów ds. Odzyskiwania Mienia Pochodzącego z Przestępstwa powierzono, pod zwierzchnictwem Komitetu Ministrów i Europejskiego Komitetu Problematyki Przestępczości, opracowanie protokołu dodatkowego uzupełniającego konwencję (zwanego dalej "protokołem dodatkowym"). Prace te rozpoczęły się w dniu 29 maja 2024 r. i mają zakończyć się do końca 2025 r.
(3) Zgodnie ze statutem protokół dodatkowy ma zawierać postanowienia mające na celu zwiększenie pewności i spójności w zakresie podziału skonfiskowanego mienia między Państwa-Strony w sprawach transgranicznych, postanowienia mające na celu zapewnienie efektywnego i skutecznego zarządzania zajętym, skonfiskowanym i repatriowanym mieniem, w tym wykonywanie decyzji o konfiskacie, postanowienia mające na celu ułatwienie wprowadzania procedur konfiskaty bez uprzedniego wyroku skazującego oraz konfiskaty rozszerzonej w sprawach karnych, w tym współpracę w zakresie wniosków w sprawach transgranicznych i ich wykonywanie, oraz wszelkie inne kwestie, które Komitet Ekspertów ds. Odzyskiwania Mienia Pochodzącego z Przestępstwa uzna za istotne dla wzmocnienia współpracy między Stronami w zakresie odzyskiwania mienia.
(4) Unia przyjęła już wspólne przepisy, które w dużym stopniu pokrywają się z niektórymi elementami rozważanej treści protokołu dodatkowego. Te wspólne przepisy obejmują w szczególności rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1805 1 oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1260 2 , która zastąpiła dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/42/UE 3 . Ponadto w stosunkach między niektórymi państwami członkowskimi nadal mają zastosowanie decyzje ramowe Rady 2003/577/WSiSW 4
i 2006/783/WSiSW 5 . Konkretne aspekty protokołu dodatkowego mogą mieć wpływ na te wspólne przepisy prawa Unii lub zmieniać jego zakres, w rozumieniu art. 3 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
(5) Aby chronić integralność prawa Unii oraz zapewnić spójność między przepisami prawa międzynarodowego i przepisami prawa Unii, Komisja powinna uczestniczyć w negocjacjach dotyczących protokołu dodatkowego w odniesieniu do kwestii wchodzących w zakres kompetencji Unii, określonych w Traktatach, i w odniesieniu do których Unia już przyjęła przepisy lub ma je przyjąć w niedalekiej przyszłości.
(6) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla określonego w Traktatach podziału kompetencji między Unią i jej państwami członkowskimi, dla udziału państw członkowskich w negocjacjach dotyczących kwestii nieobjętych mandatem udzielonym Komisji lub dla wszelkich późniejszych decyzji o zawarciu protokołu dodatkowego.
(7) Wytyczne negocjacyjne określone w addendum do niniejszej decyzji skierowane są do Komisji i w stosownych przypadkach, w zależności od przebiegu negocjacji, mogą zostać zmienione lub rozwinięte.
(8) Z uwagi na fakt, że wszystkie państwa członkowskie są również członkami Rady Europy, państwa członkowskie uczestniczące w negocjacjach dotyczących protokołu dodatkowego, powinny, zgodnie z zasadą lojalnej współpracy, o której mowa w art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), przy pełnym wzajemnym poszanowaniu, wspierać negocjatora Unii w wykonywaniu zadań wynikających z Traktatów. Zgodnie z zasadą lojalnej współpracy Komisja i państwa członkowskie powinny ściśle współpracować w trakcie procesu negocjacyjnego, w tym poprzez regularne kontakty z ekspertami z państw członkowskich i ich przedstawicielami w Strasburgu.
(9) Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 21 w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do TUE i do TFUE, bez uszczerbku dla art. 4 tego protokołu, Irlandia nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji i nie jest nią związana ani jej nie stosuje.
(10) Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do TUE i do TFUE, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji i nie jest nią związana ani jej nie stosuje,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: