a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 17 marca 2014 r. Rada przyjęła decyzję 2014/145/WPZiB 1 .
(2) W konkluzjach z dnia 21 i 22 marca 2024 r. Rada Europejska Rada przypomniała, że Unia zdecydowanie wspiera niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz uznała niezbywalne prawo Ukrainy do samoobrony przed rosyjską agresją. Rada Europejska wezwała również do podjęcia dalszych działań - w tym do zaostrzenia sankcji - w celu osłabienia zdolności Rosji do kontynuowania wojny napastniczej.
(3) Ze względu na powagę sytuacji należy przyjąć kolejne środki ograniczające.
(4) W szczególności Rada uznaje, że do wykazu osób, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku do decyzji 2014/145/WPZiB należy dodać 69 osób i 47 podmiotów odpowiedzialnych za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażające.
(5) Należy wprowadzić odstępstwo umożliwiające uwolnienie środków finansowych, które zostały zamrożone ze względu na zaangażowanie wymienionego w wykazie banku pośredniczącego w przeniesienie tych środków, pod warunkiem że przeniesienie ma miejsce między dwoma niewymienionymi w wykazie osobami fizycznymi lub prawnymi, podmiotami lub organami oraz pod warunkiem że przeniesienie to jest dokonywane z wykorzystaniem rachunków w niewymienionych w wykazie instytucji kredytowych. Ponadto należy wprowadzić odstępstwo umożliwiające uwolnienie środków finansowych zamrożonych ze względu na zaangażowanie banku emitującego umieszczonego w wykazie w ich przeniesienie, pod warunkiem że przeniesienie to jest dokonywany między dwoma nieumieszczonymi w wykazie osobami fizycznymi lub prawnymi, podmiotami lub organami.
(6) Zgodnie z celami wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii polegającymi na utrzymaniu pokoju, zwiększaniu bezpieczeństwa międzynarodowego i propagowaniu współpracy międzynarodowej, demokracji i praworządności, a w szczególności z celami przewidzianymi w decyzji Rady 2014/145/WPZiB, należy zapewnić, by dokumenty znajdujące się w posiadaniu Rady, Komisji Europejskiej i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwanego dalej "Wysokim Przedstawicielem") dotyczące egzekwowania środków ograniczających ustanowionych w tej decyzji lub w rozporządzeniu (UE) nr 269/2014 2 lub zapobiegania ich naruszaniu lub obchodzeniu, podlegały tajemnicy służbowej i ochronie przysługującej na mocy przepisów mających zastosowanie do instytucji Unii, ponieważ informacje zawarte w takich dokumentach mogłyby zostać wykorzystane w celu utrudniania wykonania tych środków lub osłabiania ich skuteczności, biorąc pod uwagę, że zainteresowane osoby i podmioty mogą działać w sposób uniemożliwiający ich egzekwowanie. Ochronę taką należy również zapewnić w odniesieniu do wniosków przedstawianych przez Wysokiego Przedstawiciela dotyczących zmiany decyzji 2014/145/WPZiB i wszelkich odnośnych dokumentów przygotowawczych, ponieważ ich ujawnienie mogłoby wpłynąć na skuteczność środków ustanowionych w tej decyzji lub rozporządzeniu (UE) nr 269/2014 oraz na proces opracowywania przyszłych wniosków i negocjacji na podstawie przyszłych wniosków. Niektóre zawarte w takich wnioskach środki, które z różnych powodów nie mogą zostać przyjęte przez Radę, są często włączane przez Komisję i Wspólnego Przedstawiciela do kolejnych wniosków. Ważne jest, by to prawo inicjatywy chronić przed wszelką presją wywieraną z uwagi na interesy publiczne lub prywatne, przy użyciu której próbowano by - poza zorganizowanymi konsultacjami - skłonić instytucje i służby Unii do zaproponowania, przyjęcia, zmiany lub uzgodnienia poprawek. Ujawnienie tych dokumentów mogłoby spowodować, że ewentualne nowe środki dotyczące zamrożenia aktywów byłyby nieskuteczne, ponieważ plan dotyczący ich przyjęcia byłby już znany. Należy zatem domniemywać, że ujawnienie tych dokumentów zaszkodziłoby bezpieczeństwu Unii lub co najmniej jednego państwa członkowskiego, lub utrzymywanym przez nie stosunkom międzynarodowym.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2014/145/WPZiB,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: