ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1730
z dnia 20 czerwca 2024 r.
dotyczące zezwolenia na stosowanie kwasu benzoesowego jako dodatku paszowego dla prosiąt odsadzonych od maciory i tuczników (posiadacz zezwolenia: LANXESS Chemical B.V.)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania takich zezwoleń.
(2) Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożono wniosek o zezwolenie na stosowanie kwasu benzoesowego jako dodatku paszowego. Do wniosku dołączono dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na podstawie art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.
(3) Wniosek ten dotyczy zezwolenia na stosowanie kwasu benzoesowego jako dodatku paszowego dla prosiąt odsadzonych od maciory i tuczników oraz zaklasyfikowania go do kategorii "dodatki zootechniczne" i do grupy funkcjonalnej "inne dodatki zootechniczne".
(4) W opinii z dnia 14 listopada 2023 r. 2 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania kwas benzoesowy jest bezpieczny dla prosiąt odsadzonych od maciory i tuczników, konsumentów i środowiska. Urząd stwierdził również, że kwas benzoesowy stwarza ryzyko w wyniku wdychania, działa drażniąco na skórę i żrąco na oczy, ale ze względu na brak danych nie można wyciągnąć żadnych wniosków dotyczących działania uczulającego na skórę. Urząd stwierdził ponadto, że kwas benzoesowy jest skuteczny jako zootechniczny dodatek paszowy dla odsadzonych od maciory prosiąt o masie do 25 kg i dla tuczników. Zdaniem Urzędu nie ma potrzeby wprowadzania szczegółowych wymogów dotyczących monitorowania po wprowadzeniu do obrotu.
(5) Zgodnie z art. 5 ust. 4 lit. a) rozporządzenia Komisji (WE) nr 378/2005 3 laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003 uznało, że wnioski i zalecenia zawarte w poprzedniej ocenie dotyczącej tej samej substancji czynnej 4 są ważne i mają zastosowanie do bieżącego wniosku.
(6) W związku z powyższym Komisja uznaje, że kwas benzoesowy spełnia warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003. Należy zatem zezwolić na stosowanie tej substancji. Należy zapewnić, aby dodatek nie był stosowany z innymi źródłami kwasu benzoesowego lub benzoesanów i by był podawany jedynie po dokładnym wymieszaniu z innymi materiałami paszowymi składającymi się na dzienne zapotrzebowanie. Komisja uważa ponadto, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia użytkowników dodatku.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 20 czerwca 2024 r.