a także mając na uwadze, co następuje:(1) W decyzji Rady (WPZiB) 2021/509 1 ustanawia się Europejski Instrument na rzecz Pokoju (zwany dalej "EPF") w celu finansowania przez państwa członkowskie działań Unii w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, służących utrzymaniu pokoju, zapobieganiu konfliktom i umacnianiu bezpieczeństwa międzynarodowego zgodnie z art. 21 ust. 2 lit. c) Traktatu. W szczególności, zgodnie z art. 1 ust. 2 decyzji (WPZiB) 2021/509, EPF ma być wykorzystywany do finansowania środków pomocy, takich jak działania mające na celu wzmocnienie zdolności państw trzecich oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych w zakresie kwestii wojskowych i obronnych.
(2) W dziesiątą rocznicę ustanowienia kodeksu postępowania z Jaunde Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje poparcie dla regionu Zatoki Gwinejskiej i ponowiły zobowiązanie na rzecz zwiększania bezpieczeństwa morskiego na tym obszarze.
(3) W dniu 4 maja 2022 r. Rada zatwierdziła koncepcję dotyczącą ewentualnego środka pomocy na rzecz państw nadbrzeżnych Zatoki Gwinejskiej, którego nadrzędnym celem jest wspieranie prowadzonych przez podmioty wojskowe w Zatoce Gwinejskiej działań w zakresie bezpieczeństwa morskiego i działań antypirackich, pod dowództwem sił afrykańskich, aby ostatecznie ograniczyć liczbę przypadków, czas trwania i natężenie przemocy i przestępstw, chronić statki i zasoby morskie oraz ludność nadbrzeżną wraz jej źródłami utrzymania.
(4) W związku z kryzysem, który dotknął środkowy Sahel, zmniejsza się poziom bezpieczeństwa w północnych regionach Beninu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany i Togo.
(5) W świetle pogarszającej się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa potrzeba wzmocnienia sił obrony i bezpieczeństwa jest istotnym elementem umożliwiającym prowadzenie i wspieranie wysiłków stabilizacyjnych w Beninie. W tym kontekście i przy pełnym uwzględnieniu faktu, że sytuacja wymaga zintegrowanej reakcji, jednym z najważniejszych priorytetów Unii jest zapewnienie długoterminowego pokoju i wzmocnienie bezpieczeństwa w celu wspierania trwałego rozwoju w Beninie.
(6) W dniu 22 kwietnia 2024 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa otrzymał od Beninu wniosek o udzielenie przez Unię pomocy benińskim siłom zbrojnym, jeśli chodzi o nabycie dodatkowego kluczowego sprzętu i usług i zapewnienie szkoleń, tak by zwiększyć zdolności operacyjne benińskiej marynarki wojennej w celu wzmocnieniu jej zdolności w zakresie patrolowania wyłącznej strefy ekonomicznej Beninu i przeprowadzania działań operacyjnych, w tym w ramach architektury z Jaunde.
(7) Środki pomocy mają być realizowane z uwzględnieniem zasad i wymogów określonych w decyzji (WPZiB) 2021/509, w szczególności z poszanowaniem wspólnego stanowiska Rady 2008/944/WPZiB 2 , oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków finansowanych w ramach EPF.
(8) Rada potwierdza, że jest zdecydowana chronić, propagować i realizować prawa człowieka, podstawowe wolności i zasady demokratyczne, a także umacniać praworządność i dobre rządy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, Powszechną deklaracją praw człowieka i prawem międzynarodowym, w szczególności prawem międzynarodowym praw człowieka oraz międzynarodowym prawem humanitarnym,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: