KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla sekurytyzacji oraz utworzenia szczególnych ram dla prostych, przejrzystych i standardowych sekurytyzacji, a także zmieniające dyrektywy 2009/65/WE, 2009/138/WE i 2011/61/UE oraz rozporządzenia (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 16 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/1732 2 określono rodzaj i kwotę opłat pobieranych przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) od repozytoriów sekurytyzacji oraz zasady dokonywania płatności.
(2) W 2018 r. zarówno w przeglądzie przeprowadzonym przez Służbę Audytu Wewnętrznego Komisji, jak i w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Europejski Trybunał Obrachunkowy 3 stwierdzono, że system finansowania opłat ESMA jest niepotrzebnie złożony. Aby uprościć pobieranie opłat i ograniczyć ryzyko związane z nieprawidłowym obliczaniem lub nieefektywną alokacją opłat, konieczne jest zapewnienie spójności aspektów technicznych w poszczególnych aktach delegowanych w sprawie opłat pobieranych przez ESMA.
(3) Aby w pełni pokryć wydatki ESMA związane z nadzorem nad repozytoriami sekurytyzacji, roczne opłaty nadzorcze powinny być ustalane na podstawie rocznego oszacowania wszystkich kosztów bezpośrednich niezbędnych do wykonywania przez ESMA zadań nadzorczych oraz rozsądnego podziału stałych i zmiennych kosztów pośrednich ponoszonych przez ESMA.
(4) Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/715 4 opłaty pobierane od repozytoriów transakcji należy ustalić na poziomie zapewniającym pokrycie pełnego kosztu usług świadczonych przez ESMA i uniknięcie deficytu, a jednocześnie uniemożliwiającym nagromadzenie znacznej nadwyżki. W przypadku gdy znacząco pozytywny lub negatywny wynik budżetowy powtarza się, poziom opłat należy poddać przeglądowi.
(5) ESMA powinien mieć możliwość terminowego ustalania swojego rocznego budżetu w oparciu o poświadczone dane dotyczące obrotu. Aby umożliwić ESMA obliczanie rocznych opłat nadzorczych, należy ustalić termin, w którym repozytoria sekurytyzacji mają przedłożyć ESMA zbadane sprawozdania finansowe.
(6) Właściwy obrót repozytoriów sekurytyzacji oblicza się w euro. Konieczne jest zatem określenie mechanizmu przeliczania na euro przychodów uzyskanych w innych walutach.
(7) Opłata rejestracyjna i opłata za rozszerzenie rejestracji mają pokrywać koszty poniesione przez ESMA w celu zbadania, czy dane repozytorium sekurytyzacji spełnia wszystkie warunki rejestracji lub rozszerzenia rejestracji. W przypadku gdy wnioskujące repozytorium sekurytyzacji wycofa swój wniosek, ESMA poniósł koszty i nie jest zobowiązany do zwrotu opłat związanych z taką rejestracja lub rozszerzeniem rejestracji.
(8) Koszty administracyjne związane z opłatą nadzorczą za pierwszy rok dla repozytorium sekurytyzacji zarejestrowanego w grudniu nie są proporcjonalne do samej opłaty. W związku z tym repozytorium sekurytyzacji zarejestrowane w grudniu powinno być zwolnione z wymogu uiszczenia rocznej opłaty nadzorczej za rok, w którym dane repozytorium sekurytyzacji zostało zarejestrowane.
(9) Aby zapewnić spójność aktów delegowanych w sprawie opłat uiszczanych na rzecz ESMA, ESMA powinien obliczać wysokość kary w przypadku opóźnień w płatnościach zgodnie z przepisami dotyczącymi odsetek od zaległych płatności określonymi w art. 99 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 5 .
(10) Aby jeszcze bardziej uprościć zarządzanie opłatami oraz zapewnić ESMA zasoby niezbędne do prowadzenia planowanych działań nadzorczych, ESMA nie powinien zwracać rocznych opłat nadzorczych.
(11) Aby uniknąć niepewności prawa w odniesieniu do obowiązującej procedury pobierania opłat, niniejsze rozporządzenie powinno obowiązywać od dnia 1 stycznia 2025 r.
(12) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2020/1732,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2024 r.