RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Międzynarodowa umowa w sprawie cukru z 1992 r. (zwana dalej "umową") została zawarta przez Unię decyzją Rady 92/580/EWG 1 i weszła w życie w dniu 1 stycznia 1993 r.
(2) Zgodnie z art. 45 ust. 2 umowy Międzynarodowa Rada ds. Cukru może każdorazowo przedłużyć okres obowiązywania umowy o kolejne okresy nieprzekraczające dwóch lat. Od czasu jej zawarcia okres obowiązywania umowy jest regularnie przedłużany. Okres obowiązywania umowy przedłużono ostatnio w dniu 27 listopada 2023 r. i obowiązuje ona do dnia 31 grudnia 2024 r.
(3) Art. 41 umowy przewiduje, że rządy wszystkich państw mogą przystąpić do umowy na warunkach określonych przez Międzynarodową Radę ds. Cukru. Na swoim pierwszym posiedzeniu w 1993 r. Międzynarodowa Rada ds. Cukru powołała Komitet ds. Przystąpień, którego zadaniem jest rozpatrywanie wniosków o przystąpienie do umowy państw, które nie są wymienione w załączniku do niej. Unia jest członkiem Komitetu ds. Przystąpień.
(4) Rząd Państwa Kuwejtu formalnie wyraził swoje zainteresowanie przystąpieniem do umowy. Z uwagi na to, że Państwo Kuwejtu nie jest wymienione w załączniku do umowy, należy ustanowić warunki jego przystąpienia. W związku z tym Komitet ds. Przystąpień jest wezwany do podjęcia decyzji dotyczącej określenia warunków przystąpienia Państwa Kuwejtu do umowy, w drodze wymiany korespondencji. Warunki te obejmują liczbę głosów, wpłatę rocznej składki oraz obowiązki sprawozdawcze wobec Międzynarodowej Rady ds. Cukru.
(5) Zatwierdzenie warunków przystąpienia Państwa Kuwejtu w ramach podejścia ustanowionego przez Międzynarodową Radę ds. Cukru leży w interesie Unii z uwagi na pozycję Państwa Kuwejtu jako znaczącego regionalnego importera cukru oraz jako stałego miejsca przeznaczenia wywozu cukru produkowanego w Unii.
(6) Zgodnie z art. 25 ust. 4 umowy, jeżeli państwo przystępuje do umowy po jej wejściu w życie i nie jest wymienione w załączniku do niej, Międzynarodowa Rada ds. Cukru decyduje o liczbie głosów, które zostaną przydzielone temu państwu. Przystąpienie Państwa Kuwejtu do umowy będzie zatem miało wpływ na równowagę w podejmowaniu decyzji w ramach Międzynarodowej Rady ds. Cukru.
(7) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu ds. Przystąpień,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.Sporządzono w Brukseli dnia 30 maja 2024 r.