Decyzja 2024/1644 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji w sprawie Karty Energetycznej

DECYZJA RADY (UE) 2024/1644
z dnia 30 maja 2024 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji w sprawie Karty Energetycznej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 194 ust. 2 i art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Traktat w sprawie Karty Energetycznej (dalej zwany "umową") został zawarty przez Unię na mocy decyzji Rady i Komisji 98/181/WE, EWWiS, Euratom 1  i wszedł w życie dnia 16 kwietnia 1998 r.

(2) Z uwagi na fakt, że od lat 90. XX wieku umowa nie była w sposób istotny aktualizowana, stawała się coraz bardziej przestarzała.

(3) W 2019 r. umawiające się strony umowy (dalej zwane "umawiającymi się stronami") rozpoczęły negocjacje mające na celu modernizację umowy, tak aby dostosować ją do zasad porozumienia paryskiego, przyjętego w dniu 12 grudnia 2015 r. w ramach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, wymogów dotyczących zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu, a także do nowoczesnych standardów ochrony inwestycji.

(4) Podczas konferencji ad hoc, która odbyła się w dniu 24 czerwca 2022 r., umawiające się strony osiągnęły porozumienie co do zasady na temat zmodernizowanego tekstu umowy, tym samym kończąc negocjacje, bez uszczerbku dla ostatecznego wyniku oceny dokonywanej przez umawiające się strony. Tekst będący wynikiem negocjacji miał zostać przyjęty na 33. posiedzeniu Konferencji w sprawie Karty Energetycznej w dniu 22 listopada 2022 r.

(5) Zgodnie z art. 34 umowy Konferencja w sprawie Karty Energetycznej przyjmuje teksty zmian umowy oraz zatwierdza modyfikacje i zmiany techniczne załączników do umowy.

(6) Konferencja w sprawie Karty Energetycznej ma przyjąć proponowane zmiany umowy i zatwierdzić (i) proponowane modyfikacje i techniczne zmiany załączników do umowy; (ii) proponowane zmiany decyzji, deklaracji i wyjaśnień; oraz (iii) decyzję dotyczącą wejścia w życie i tymczasowego stosowania zmian umowy oraz modyfikacji i technicznych zmian załączników do niego. Oczekuje się, że w 2024 r. Konferencja ponownie przedstawi proponowane zmiany do przyjęcia.

(7) Jednocześnie z niniejszym wnioskiem Komisja przedstawiła wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie wystąpienia Unii z umowy; ma on zostać przyjęty wraz z niniejszym wnioskiem.

(8) Właściwe jest, aby Unia nie korzystała ze swojego prawa głosu podczas głosowania na posiedzeniu Konferencji w sprawie Karty Energetycznej dotyczącego proponowanych zmian umowy oraz aby ustaliła stanowiska, jakie powinny zająć państwa członkowskie będące umawiającymi się stronami w odniesieniu do kwestii wchodzących w zakres kompetencji Unii. Pozostaje to bez uszczerbku dla podziału kompetencji pomiędzy Unię a jej państwa członkowskie oraz dla wszelkich przyszłych działań koordynacyjnych po wystąpieniu Unii z umowy.

(9) Projekty decyzji konferencji w sprawie modernizacji umowy przewidują, że niektóre zmiany umowy oraz modyfikacje i zmiany załączników do umowy będą stosowane tymczasowo od dnia, który zostanie określony przez umawiające się strony, chyba że dana umawiająca się strona odstąpi od takiego tymczasowego stosowania w drodze złożenia stosownej deklaracji w określonym terminie. Unia powinna zatem zająć stanowisko w sprawie tymczasowego stosowania zmodernizowanej umowy. Z zastrzeżeniem przyjęcia zmodernizowanej umowy przez Konferencję w sprawie Karty Energetycznej Rada, na podstawie art. 218 ust. 5 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, może przyjąć na wniosek Komisji decyzję w sprawie tymczasowego stosowania. Jeśli Rada nie podejmie takiej decyzji na dwa tygodnie przed upływem terminu powiadomienia o odstąpieniu od tymczasowego stosowania, Komisja powinna powiadomić depozytariusza umowy, że Unia i Euratom odstępują od tymczasowego stosowania. Pozostaje to bez uszczerbku dla okresu tymczasowego stosowania zmodernizowanej umowy przez Unię i Euratom w przypadku przyjęcia przez Radę decyzji o takim tymczasowym stosowaniu.

(10) Obszary objęte proponowanymi zmianami umowy w dużej mierze wchodzą w zakres wyłącznych kompetencji Unii. Państwa członkowskie będące umawiającymi się stronami i obecne na posiedzeniu Konferencji w sprawie Karty Energetycznej powinny zajmować stanowisko, które nie uniemożliwia przyjęcia modernizacji dokonanej w drodze proponowanych zmian umowy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Zgodnie z art. 36 ust. 7 Traktatu w sprawie Karty Energetycznej (dalej zwany "umową") Unia nie korzysta ze swojego prawa głosu podczas głosowania na posiedzeniu Konferencji w sprawie Karty Energetycznej dotyczącego proponowanych zmian umowy.
2. 
Państwa członkowskie będące umawiającymi się stronami umowy i obecne na posiedzeniu Konferencji w sprawie Karty Energetycznej korzystają ze swojego prawa do głosowania, tak aby:
a)
nie uniemożliwić przyjęcia przez Konferencję proponowanych zmian umowy;
b)
nie uniemożliwić zatwierdzenia proponowanych modyfikacji i zmian załączników do umowy;
c)
nie uniemożliwić zatwierdzenia proponowanych zmian decyzji, deklaracji i wyjaśnień; oraz
d)
nie uniemożliwić zatwierdzenia decyzji dotyczącej wejścia w życie i tymczasowego stosowania zmian umowy oraz modyfikacji i technicznych zmian załączników do niej.
Artykuł  2

Jeśli Rada nie podejmie decyzji w sprawie tymczasowego stosowania zmodernizowanej umowy na dwa tygodnie przed upływem terminu powiadomienia o odstąpieniu od tymczasowego stosowania, Komisja powiadamia depozytariusza umowy, że Unia i Euratom odstępują od tymczasowego stosowania.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono Brukseli dnia 30 maja 2024 r.
1 Decyzja Rady i Komisji 98/181/WE, EWWiS, Euratom z dnia 23 września 1997 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnoty Europejskie Traktatu w sprawie Karty Energetycznej i Protokołu do Karty Energetycznej, w sprawie efektywności energetycznej i związanych z nią aspektów środowiskowych (Dz.U. L 69 z 9.3.1998, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1644

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/1644 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji w sprawie Karty Energetycznej
Data aktu: 30/05/2024
Data ogłoszenia: 06/06/2024