a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 4 marca 2022 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę blokującą dostęp do Facebooka i Twittera, obecnie znanego jako X i nakładającą kary pozbawienia wolności na osoby, które zostaną uznane za rozpowszechniające fałszywe informacje o napastniczej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. Ustawa ta doprowadziła do uwięzienia wielu osób protestujących przeciw wojnie napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie lub rozpowszechniających informacje dotyczące tej wojny.
(2) W dniu 17 kwietnia 2023 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwany dalej "Wysokim Przedstawicielem") oświadczył, że Unia zdecydowanie potępia skazanie Władimira Kary-Murzy - opozycyjnego polityka, działacza demokratycznego i zdeklarowanego krytyka Kremla - na 25 lat więzienia na podstawie politycznie umotywowanych zarzutów. Wysoki Przedstawiciel podkreślił, że "proces" nie spełniał międzynarodowych norm dotyczących sprawiedliwej i jawnej rozprawy przed kompetentnym, bezstronnym i niezawisłym sądem oraz że orzeczenie sądowe po raz kolejny wyraźnie pokazuje polityczne nadużywanie sądownictwa do wywierania nacisku na działaczy, obrońców praw człowieka oraz tych, którzy wyrażają sprzeciw wobec nielegalnej wojny napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie.
(3) W dniu 29 października 2023 r. Wysoki Przedstawiciel oświadczył, że Unia oddaje cześć ofiarom represji politycznych w Rosji i wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym Jurija Dmitriewa, Władimira Kary-Murzy, Ilii Jaszyna, Aleksieja Gorinowa i Iwana Safronowa. Wyraził także niepokój z powodu doniesień o złym traktowaniu, nękaniu oraz torturach fizycznych i psychicznych, których dopuszczają się rosyjskie władze penitencjarne, oraz z powodu nasilającego się nękania w Rosji prawników zajmujących się prawami człowieka.
(4) W dniu 30 listopada 2023 r. Sąd Najwyższy Rosji zdelegalizował, jak to określił, "międzynarodowy publiczny ruch LGBT", uznając go za "ekstremistyczny", i zakazał jego działalności na terytorium Rosji. W dniu 1 grudnia 2023 r. Wysoki Przedstawiciel oświadczył, że Unia zdecydowanie potępia ten wyrok, że ten wyrok stanowi kolejny akt prześladowania społeczności LGBTIQ w Rosji i jako akt mający na celu stłumienie działalności społeczeństwa obywatelskiego oraz osób odważnie broniących praw człowieka.
(5) W dniu 19 lutego 2024 r. Wysoki Przedstawiciel wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym wyraził oburzenie z powodu śmierci rosyjskiego przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego i oświadczył, że ostateczną odpowiedzialność za tę śmierć ponoszą prezydent Putin i rosyjskie władze. Wysoki Przedstawiciel wezwał Rosję do wyrażenia zgody na niezależne i przejrzyste międzynarodowe dochodzenie dotyczące okoliczności śmierci Aleksieja Nawalnego i stwierdził, że jest to kolejny znak nasilających się i systematycznych represji w Rosji.
(6) W dniu 27 lutego 2024 r. Wysoki Przedstawiciel stwierdził, że Unia jest zbulwersowana z powodu skazania Olega Orłowa - czołowego obrońcy praw człowieka i współprzewodniczącego znanej organizacji praw człowieka Memoriał. Został on skazany na dwa i pół roku więzienia na podstawie politycznie umotywowanych zarzutów. Wysoki Przedstawiciel wezwał rosyjskie władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz do zaprzestania stosowania opresyjnego ustawodawstwa w celu stłumienia działalności społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych głosów. Oświadczył, że Unia solidaryzuje się z wszystkimi obywatelami Rosji, którzy dali wyraz swojemu oburzeniu i krytykują prowadzoną przez Rosję wojnę, a którzy zostali za to zatrzymani, stanęli przed sądem lub trafili do więzienia.
(7) W swoich konkluzjach z dnia 22 marca 2024 r. Rada Europejska wezwała m.in. do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych w Rosji i do zaprzestania prześladowania opozycji politycznej. Ponadto Rada Europejska wezwała do dalszego prowadzenia w Radzie prac nad opracowaniem nowego systemu sankcji w związku z sytuacją w Rosji.
(8) Z racji pogorszenia się i powagi sytuacji w Rosji należy nałożyć środki ograniczające na osoby fizyczne lub prawne, podmioty lub organy odpowiedzialne za poważne pogwałcenia i naruszenia praw człowieka, tłumienie działalności społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej oraz za podważanie demokracji i praworządności w Rosji, a także na osoby fizyczne lub prawne, podmioty lub organy powiązane z tymi osobami, podmiotami i organami. Rada uważa w związku z tym, że do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku do niniejszej decyzji należy dodać 19 osób fizycznych i jedną osobę prawną.
(9) Ponadto zasadne jest wprowadzenie ograniczeń w eksporcie produktów, które mogą zostać użyte do represji wewnętrznych, a także produktów przeznaczonych głównie do użytku w zakresie monitorowania lub przechwytywania bezpieczeństwa informacji oraz przekazów telekomunikacyjnych.
(10) Unia powinna podjąć dalsze działania, aby wprowadzić w życie niektóre środki,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: