a także mając na uwadze, co następuje:(1) Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości ("NDP") dla substancji czynnych fenazachina i propamokarb określono w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP dla substancji czynnej mepikwat określono w części A załącznika III do tego rozporządzenia.
(2) W odniesieniu do fenazachiny do zainteresowanego państwa członkowskiego złożono zgodnie z art. 6 ust. 2 i 4 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wniosek dotyczący tolerancji importowych w odniesieniu do zastosowania tej substancji na powierzchni chmielu w Stanach Zjednoczonych. Wnioskodawca przedstawił dowody na to, że zastosowania fenazachiny na powierzchni chmielu dozwolone w Stanach Zjednoczonych skutkują pozostałościami przekraczającymi NDP ustanowione w rozporządzeniu (WE) nr 396/2005 oraz że należałoby wprowadzić wyższe NDP, aby zapobiec barierom handlowym w odniesieniu do przywozu tej uprawy.
(3) W odniesieniu do propamokarbu do zainteresowanego państwa członkowskiego złożono zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wniosek o zmianę obecnych NDP dla miodu.
(4) Zgodnie z art. 8 i 9 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wnioski te zostały poddane ocenie przez państwa członkowskie, których dotyczyły, a sprawozdania z oceny przekazano Komisji. Komisja przekazała wnioski, sprawozdania z oceny i dokumentację uzupełniającą Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd").
(5) Urząd ocenił wnioski i sprawozdania z oceny, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz w odpowiednich przypadkach dla zwierząt, i wydał uzasadnione opinie dotyczące proponowanych NDP 2 . Urząd przekazał uzasadnione opinie wnioskodawcom, Komisji i państwom członkowskim oraz podał je do publicznej wiadomości.
EFSA, 2023. Zmiana obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości propamokarbu w miodzie. Dziennik EFSA, 21(11), e8422. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2023.8422.
(6) W odniesieniu do mepikwatu ustanowiono dla grzybów uprawnych rozporządzeniem Komisji (UE) 2019/50 3 i dla boczniaków ostrygowatych rozporządzeniem Komisji (UE) 2019/1791 4 tymczasowe NDP, które mają zostać zmienione z uwzględnieniem nowych informacji, które należy przedłożyć do dnia 31 grudnia 2022 r., w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia krzyżowego grzybów uprawnych niepoddanych działaniu tej substancji, pochodzącego ze słomy poddanej w sposób zgodny z przepisami działaniu mepikwatu.
(7) Do zainteresowanego państwa członkowskiego złożono zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wniosek o zmianę obecnych tymczasowych NDP dla mepikwatu w grzybach uprawnych i boczniakach ostrygowa- tych.
(8) Zgodnie z art. 8 i 9 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wniosek ten został poddany ocenie przez państwo członkowskie, którego dotyczył, a sprawozdanie z oceny przekazano Komisji. Komisja przekazała wniosek, sprawozdanie z oceny i dokumentację uzupełniającą Urzędowi.
(9) Urząd dokonał oceny wniosku i sprawozdania oceniającego, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz w odpowiednich przypadkach dla zwierząt, i wydał uzasadnioną opinię dotyczącą proponowanych NDP 5 . Urząd przekazał uzasadnioną opinię wnioskodawcy, Komisji i państwom członkowskim oraz podał ją do publicznej wiadomości.
(10) W odniesieniu do zmiany tymczasowego NDP dla mepikwatu w grzybach uprawnych, o którą wystąpił wnioskodawca, Urząd ocenił dane z monitorowania przedstawione we wniosku oraz dane pochodzące z unijnego programu monitorowania, które wykazały, że obecny NDP jest wystarczający, aby uwzględnić poziom pozostałości znajdujących się w grzybach uprawnych w wyniku zanieczyszczenia krzyżowego.
(11) Nie należy zatem zmieniać obecnego tymczasowego NDP dla mepikwatu w grzybach uprawnych.
(12) W odniesieniu do zmiany tymczasowego NDP dla mepikwatu w boczniakach ostrygowatych, o którą wystąpił wnioskodawca, Urząd ocenił dane z monitorowania przedstawione we wniosku oraz dane pochodzące z unijnego programu monitorowania i stwierdził, że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę w odniesieniu do tego, czy należy ustanowić nowy NDP na poziomie 1 mg/kg, jak ustalił Urząd na podstawie 95. percentylu zbioru danych, czy też na poziomie 3 mg/kg, wyliczonym przez Urząd na podstawie 95. percentylu zbioru danych przy poziomie ufności 95 %.
(13) Ponieważ na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) nr 283/2013 6 tymczasowe NDP proponowane na podstawie danych z monitorowania mają objąć 95. percentyl zbioru danych przy 95 % przedziale ufności, należy ustalić tymczasowy NDP dla mepikwatu w boczniakach ostrygowatych na poziomie 3 mg/kg.
(14) Należy nadal monitorować poziomy mepikwatu w grzybach uprawnych i boczniakach ostrygowatych oraz przeprowadzić przegląd tych NDP na podstawie danych z monitorowania przedłożonych Komisji do dnia 31 grudnia 2030 r.
(15) W odniesieniu do proponowanych przez wnioskodawcę zmian NDP dla fenazachiny, mepikwatu i propamokarbu, o którą wystąpili wnioskodawcy, Urząd stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi dotyczące danych i że takie zmiany są dopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów na podstawie oceny narażenia konsumentów przeprowadzonej dla 27 określonych grup konsumentów europejskich. Urząd wziął pod uwagę najnowsze informacje na temat właściwości toksykologicznych tych substancji. Ani w przypadku długotrwałego narażenia na te substancje w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych mogących je zawierać, ani w przypadku narażenia krótkoterminowego w wyniku dużego spożycia odnośnych produktów nie wykazano istnienia ryzyka przekroczenia akceptowanego dziennego pobrania ani ostrej dawki referencyjnej.
(16) Na podstawie uzasadnionych opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu istotnych czynników wymienionych w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 stwierdzono, że proponowane zmiany NDP są dopuszczalne.
(17) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.
(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 24 maja 2024 r.