Decyzja 2024/1391 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2019/797 w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim

DECYZJA RADY (WPZIB) 2024/1391
z dnia 17 maja 2024 r.
zmieniająca decyzję (WPZiB) 2019/797 w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 maja 2019 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2019/797 1 .

(2) Decyzję (WPZiB) 2019/797 stosuje się do 18 maja 2025 r. Z przeglądu tej decyzji wynika, że obowiązywanie

określonych w niej środków ograniczających należy przedłużyć do tego dnia.

(3) Ze względu na nieustanne i coraz liczniejsze szkodliwe działania w cyberprzestrzeni, w tym działania wymierzone w państwa trzecie, należy zaktualizować powody włączenia w przypadku sześciu osób i dwóch podmiotów do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych sankcjami zamieszczonego w załączniku do decyzji (WPZiB) 2019/797.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2019/797,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji (WPZiB) 2019/797 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 18 maja 2025 r. Jest ona poddawana stałemu przeglądowi.";

2)
w załączniku wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do decyzji (WPZiB) 2019/797 ("Wykaz osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów, o których mowa w art. 4 i 5") wprowadza się następujące zmiany:
1)
w wykazie zatytułowanym "A. Osoby fizyczne", wpisy 3-8 otrzymują brzmienie:
Nazwisko i imię Dane identyfikacyjne Powody Data umieszczenia
"3. Alexey Valeryevich MININ Алексей Валерьевич МИНИН

Data urodzenia:

27.5.1972

Miejsce urodzenia: obwód permski, Rosyjska FSRR (obecnie Federacja Rosyjska)

Numer paszportu: 120017582

Wydany przez: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Federacji Rosyjskiej

Okres ważności: od 17 kwietnia 2017 r. do

17 kwietnia 2022 r.

Miejsce: Moskwa, Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Alexey Minin wziął udział w próbie cyberataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Niderlandach, który mógł wywołać poważne skutki, oraz w cyberatakach na państwa trzecie o poważnych skutkach.

Jako oficer wsparcia wywiadu osobowego Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej(GU GRU) Alexey Minin należał do zespołu czterech rosyjskich oficerów wywiadu wojskowego, którzy w kwietniu 2018 r. dokonali próby uzyskania nieuprawnionego dostępu do sieci Wi-Fi OPCW w Hadze w Niderlandach. Próba cyberataku miała na celu włamanie się do sieci Wi-Fi OPCW; gdyby atak ten się powiódł, zagroziłby bezpieczeństwu sieci i pracom dochodzeniowym prowadzonym przez OPCW. Wywiad Wojskowy i Służby Bezpieczeństwa Niderlandów (Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst) przerwały tę próbę cyberataku, uniemożliwiając w ten sposób wyrządzenie poważnej szkody OPCW.

Alexey Minin jako oficer rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) został przez wielką ławę przysięgłych w Sądzie Okręgowym dla Okręgu Zachodniego w Pensylwanii (Stany Zjednoczone) uznany za winnego hakerstwa, internetowych oszustw finansowych, kwalifikowanejkradzieży tożsamości i prania pieniędzy.

30.7.2020
4. Aleksei Sergeyvich MORENETS Алексей Сергеевич МОРЕНЕЦ

Data urodzenia:

31.7.1977

Miejsce urodzenia: obwód murmański, Rosyjska FSRR (obecnie Federacja Rosyjska)

Numer paszportu: 100135556

Wydany przez: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Federacji Rosyjskiej

Okres ważności: od 17 kwietnia 2017 r. do 17 kwietnia 2022 r.

Miejsce: Moskwa, Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Aleksei Morenets wziął udział w próbie cyberataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej(OPCW) w Niderlandach, który mógł wywołać poważne skutki, oraz w cyberatakach na państwa trzecie o poważnych skutkach.

Jako cyberoperator Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU GRU) Aleksei Morenets należał do zespołu czterech rosyjskich oficerów wywiadu wojskowego, którzy w kwietniu 2018 r. dokonali próby uzyskania nieuprawnionego dostępu do sieci Wi-Fi OPCW w Hadze w Niderlandach. Próba cyberataku miała na celu włamanie się do sieci Wi-Fi OPCW; gdyby atak ten się powiódł, zagroziłby bezpieczeństwu sieci i pracom dochodzeniowym prowadzonym przez OPCW. Wywiad Wojskowy i Służby Bezpieczeństwa Niderlandów (Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst) przerwały tę próbę cyberataku, uniemożliwiając w ten sposób wyrządzenie poważnej szkody OPCW.

Aleksei Morenetes jako członek jednostki wojskowej 26165 został przez wielką ławę przysięgłych w Sądzie Okręgowym dla Okręgu Zachodniego w Pensylwanii (Stany Zjednoczone) uznany za winnego hakerstwa, internetowych oszustw finansowych, kwalifikowanejkradzieży tożsamości i prania pieniędzy.

30.7.2020
5. Evgenii Mikhaylovich SEREBRIAKOV Евгений Михайлович СЕРЕБРЯКОВ

Data urodzenia:

26.7.1981

Miejsce urodzenia: Kursk, Rosyjska FSRR (obecnie

Federacja Rosyjska)

Numer paszportu: 100135555

Wydany przez: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Federacji Rosyjskiej

Okres ważności: od 17 kwietnia 2017 r. do 17 kwietnia 2022 r.

Miejsce: Moskwa, Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Evgenii Serebriakov wziął udział w próbie cyberataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej(OPCW) w Niderlandach, który mógł wywołać poważne skutki, oraz w cyberatakach na państwa trzecie o poważnych skutkach.

Jako cyberoperator Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej(GU GRU) Evgenii Serebriakov należał do zespołu czterech rosyjskich oficerów wywiadu wojskowego, którzy w kwietniu 2018 r. dokonali próby uzyskania nieuprawnionego dostępu do sieci Wi-Fi OPCW w Hadze w Niderlandach. Próba cyberataku miała na celu włamanie się do sieci Wi-Fi OPCW; gdyby atak ten się powiódł, zagroziłby bezpieczeństwu sieci i pracom dochodzeniowym prowadzonym przez OPCW. Wywiad Wojskowy i Służby Bezpieczeństwa Niderlandów (Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst) przerwały tę próbę cyberataku, uniemożliwiając w ten sposób wyrządzenie poważnej szkody OPCW.

Od wiosny 2022 r. Evgenii Serebriakov stoi na czele zajmującej się wojną cybernetyczną grupy hakerów »Sandworm« (inne nazwy: »Sandworm Team«, »BlackEnergy Group«, »Voodoo Bear«, »Quedagh«, »Olympic Destroyer« i »Telebots«) powiązanej z jednostką 74455 rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego. Sandworm przeprowadziła cyberataki na Ukrainę, w tym ukraińskie agencje rządowe, w związku z rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie.

30.7.2020
6. Oleg Mikhaylovich SOTNIKOV Олег Михайлович СОТНИКОВ

Data urodzenia:

24.8.1972

Miejsce urodzenia: Uljanowsk, Rosyjska FSRR (obecnie Federacja Rosyjska)

Numer paszportu: 120018866

Wydany przez: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Federacji Rosyjskiej

Okres ważności: od 17 kwietnia 2017 r. do

17 kwietnia 2022 r.

Miejsce: Moskwa, Federacja Rosyjska

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Oleg Sotnikov wziął udział w próbie cyberataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Niderlandach, który mógł wywołać poważne skutki, oraz w cyberatakach na państwa trzecie o poważnych skutkach.

Jako oficer wsparcia wywiadu osobowego Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej(GU GRU) Oleg Sotnikov należał do zespołu czterech rosyjskich oficerów wywiadu wojskowego, którzy w kwietniu 2018 r. dokonali próby uzyskania nieuprawnionego dostępu do sieci Wi-Fi OPCW w Hadze w Niderlandach. Próba cyberataku miała na celu włamanie się do sieci Wi-Fi OPCW; gdyby atak ten się powiódł, zagroziłby bezpieczeństwu sieci i pracom dochodzeniowym prowadzonym przez OPCW. Wywiad Wojskowy i Służby Bezpieczeństwa Niderlandów (Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst) przerwały tę próbę cyberataku, uniemożliwiając w ten sposób wyrządzenie poważnej szkody OPCW.

Oleg Sotnikov jako oficer rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) został przez wielką ławę przysięgłych w Sądzie Okręgowym dla Okręgu Zachodniego w Pensylwanii uznany za winnego hakerstwa, internetowych oszustw finansowych, kwalifikowanejkradzieży tożsamości i prania pieniędzy.

30.7.2020
7. Dmitry Sergeyevich BADIN Дмитрий Сергеевич БАДИН

Data urodzenia:

15.11.1990

Miejsce urodzenia: Kursk, Rosyjska FSRR (obecnie

Federacja Rosyjska)

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Dmitry Badin wziął udział w cyberataku o poważnych skutkach wymierzonym w niemiecki parlament federalny (Deutscher Bundestag) oraz w cyberatakach na państwa trzecie o poważnych skutkach.

Dmitry Badin, jako oficer wywiadu wojskowego 85. Głównego Ośrodka Służb Specjalnych (GTsSS) Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU GRU), był członkiem zespołu rosyjskich oficerów wywiadu wojskowego, którzy przeprowadzili w kwietniu i maju 2015 r. cyberatak wymierzony w niemiecki parlament federalny. Celem tego cyberataku był system informacyjny parlamentu; atak ten miał wpływ na funkcjonowanie tej instytucji przez kilka dni. Skradziono dużą ilość danych; atak ten obejmował także konta poczty elektronicznej kilkorga parlamentarzystów, w tym byłej kanclerz Angeli Merkel.

Dmitry Badin jako członek jednostki wojskowej 26165 został przez wielką ławę przysięgłych w Sądzie Okręgowym dla Okręgu Zachodniego w Pensylwanii (Stany Zjednoczone) uznany za winnego hakerstwa, internetowych oszustw finansowych, kwalifikowanej kradzieży tożsamości i prania pieniędzy.

22.10.2020
8. Igor Olegovich KOSTYUKOV Игорь Олегович КОСТЮКОВ

Data urodzenia:

21.2.1961

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Igor Kostyukow jest obecnie szefem Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej(GU GRU), gdzie poprzednio sprawował funkcję pierwszego zastępcy szefa. Jednym z oddziałów pod jego dowództwem jest 85. Główny Ośrodek Służb Specjalnych (GTsSS) (alias »jednostka wojskowa 26165«, »APT28«, »Fancy Bear«, »Sofacy Group«, »Pawn Storm« i »Strontium«).

Pełniąc tę funkcję, Igor Kostyukow jest odpowiedzialny za cyberataki przeprowadzone przez GTsSS, w tym cyberataki o poważnych skutkach stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich.

W szczególności oficerowie wywiadu wojskowego GTsSS brali udział w cyberataku wymierzonym w niemiecki parlament federalny (Deutscher Bundestag) w kwietniu i maju 2015 r. oraz w próbie cyberataku, którego celem było włamanie do sieci WiFi Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Niderlandach w kwietniu 2018 r.

Celem cyberataku wymierzonego w niemiecki parlament federalny był system informacyjny parlamentu; atak ten miał wpływ na funkcjonowanie tej instytucji przez kilka dni. Skradziono dużą ilość danych; atak ten obejmował także konta poczty elektronicznej kilkorga parlamentarzystów, w tym byłej kanclerz Angeli Merkel.

22.10.2020"
2)
w wykazie zatytułowanym "B. Osoby prawne, podmioty i organy" wpisy 3 i 4 otrzymują brzmienie:
Nazwa Dane identyfikacyjne Powody Data umieszczenia
"3. Główny Ośrodek Specjalnych Technologii (GTsST) Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU GRU) Adres: 22 Kirova Street, Moscow, Russian Federation Główny Ośrodek Specjalnych Technologii (GTsST) Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU GRU), znany również jako jednostka numer 74455, jest odpowiedzialny za cyberataki o poważnych skutkach, których sprawcy znajdują się poza Unią i które stanowią zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich, oraz cyberataki o poważnych skutkach dla państw trzecich, w tym cyberataki powszechnie znane jako »NotPetya« lub »EternalPetya« z czerwca 2017 r. oraz cyberataki wymierzone w ukraińską sieć elektroenergetyczną zimą 2015 i 2016 r.

Ataki »NotPetya« lub »EternalPetya« spowodowały brak dostępności danych w wielu przedsiębiorstwach w Unii, szerzej w Europie i na całym świecie poprzez uderzenie w komputery za pomocą oprogramowania szantażującego i zablokowanie dostępu do danych, co doprowadziło między innymi do znacznych strat gospodarczych. Cyberatak na ukraińską sieć elektroenergetyczną spowodował wyłączenie jej części zimą.

Ataki »NotPetya« lub »EternalPetya« zostały przeprowadzone przez grupę powszechnie znaną jako »Sandworm« (inne nazwy: »Sandworm Team«, »BlackEnergy Group«, »Voodoo Bear«, »Quedagh«, »Olympic Destroyer« i »Telebots«), która stoi również za atakiem na ukraińską sieć elektroenergetyczną. Grupa ta przeprowadziła cyberataki na Ukrainę, w tym ukraińskie agencje rządowe i ukraińską infrastrukturę krytyczną, w związku z rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie. Cyberataki te obejmowały kampanie profilowanego phishingu (spear-phishing) oraz ataki przy użyciu złośliwego i szantażującego oprogramowania.

Główny Ośrodek Specjalnych Technologii Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiejodgrywa czynną rolę w działaniach w cyberprzestrzeni podejmowanych przez grupę »Sandworm« i może zostać powiązany z tą grupą.

30.7.2020
4. Główny Ośrodek Służb

Specjalnych (GTsSS)

Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU GRU)

Adres: Adres: Komsomol'skiy Prospekt, 20, Moscow, 119146, Russian Federation 85. Główny Ośrodek Służb Specjalnych (GTsSS) Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GU GRU) (alias »jednostka wojskowa 26165«, »APT28«, »Fancy Bear«, »Sofacy Group«, »Pawn Storm« i »Strontium«), jest odpowiedzialny za cyberataki o poważnych skutkach stanowiące zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich oraz za cyberataki na państwa trzecie o poważnych skutkach.

W szczególności oficerowie wywiadu wojskowego GTsSS brali udział w cyberataku wymierzonym w niemiecki parlament federalny (Deutscher Bundestag) w kwietniu i maju 2015 r. oraz w próbie cyberataku, którego celem było włamanie do sieci Wi-Fi Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Niderlandach w kwietniu 2018 r. Celem cyberataku wymierzonego w niemiecki parlament federalny był system informacyjny parlamentu; atak ten miał wpływ na funkcjonowanie tej instytucji przez kilka dni.

Skradziono dużą ilość danych; atak ten obejmował także konta poczty elektronicznejkilkorga parlamentarzystów, w tym byłejkanclerz Angeli Merkel.

W związku z rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie GTsSS przeprowadził cyberataki na Ukrainę (przy użyciu profilowanego phishingu i złośliwego oprogramowania).

22.10.2020"
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2019/797 z dnia 17 maja 2019 r. w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim (Dz.U. L 129 I z 17.5.2019, s. 13).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1391

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/1391 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2019/797 w sprawie środków ograniczających w celu zwalczania cyberataków zagrażających Unii lub jej państwom członkowskim
Data aktu: 17/05/2024
Data ogłoszenia: 17/05/2024
Data wejścia w życie: 18/05/2024