Rozporządzenie wykonawcze 2024/1332 zmieniające niektóre załączniki do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 w odniesieniu do zatwierdzenia lub cofnięcia statusu obszaru wolnego od choroby dla niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie i zatwierdzenia programów likwidacji niektórych chorób umieszczonych w wykazie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1332
z dnia 17 maja 2024 r.
zmieniające niektóre załączniki do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 w odniesieniu do zatwierdzenia lub cofnięcia statusu obszaru wolnego od choroby dla niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie i zatwierdzenia programów likwidacji niektórych chorób umieszczonych w wykazie
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 31 ust. 4 akapit drugi, art. 36 ust. 4 i art. 42 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące poszczególnych chorób umieszczonych w wykazie zgodnie z art. 5 ust. 1 tego rozporządzenia oraz określono, w jaki sposób przepisy te mają być stosowane do różnych kategorii chorób umieszczonych w wykazie. W rozporządzeniu tym przewidziano, że państwa członkowskie ustanawiają obowiązkowe programy likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b) tego rozporządzenia, oraz nieobowiązkowe programy likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. c) tego rozporządzenia, a Komisja zatwierdza te programy. Rozporządzenie (UE) 2016/429 przewiduje również zatwierdzenie lub cofnięcie przez Komisję statusu obszaru wolnego od choroby dla państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b) i c) tego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 2  uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 i ustanawia kryteria przyznawania, utrzymywania, zawieszania i cofania statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów, a także wymagania dotyczące zatwierdzania obowiązkowych lub nieobowiązkowych programów likwidacji choroby dla państw członkowskich, ich stref lub kompartmentów.

(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/620 3  ustanowiono przepisy wykonawcze dotyczące chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, w odniesieniu do statusu obszaru wolnego od choroby i statusu obszaru nieobjętego szczepieniami niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów oraz do zatwierdzania programów likwidacji tych chorób umieszczonych w wykazie. W szczególności w załącznikach do niego wymieniono państwa członkowskie lub ich strefy lub kompartmenty o zatwierdzonym statusie obszaru wolnego od choroby, a także zawarto wykaz istniejących zatwierdzonych obowiązkowych lub nieobowiązkowych programów likwidacji choroby. Zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna niektórych chorób wymaga zmiany niektórych załączników do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 w celu zatwierdzenia statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do niektórych państw członkowskich lub ich stref oraz cofnięcia zatwierdzenia w odniesieniu do niektórych stref państw członkowskich, w których potwierdzono wystąpienie ognisk choroby lub w których warunki utrzymania statusu obszaru wolnego od choroby przestały być spełniane, a także zatwierdzenia niektórych obowiązkowych lub nieobowiązkowych programów likwidacji choroby przedłożonych Komisji.

(4) Kilka państw członkowskich zwróciło się niedawno do Komisji o przyznanie statusu obszaru wolnego od choroby lub o wprowadzenie zmian w programach likwidacji choroby zatwierdzonych dla niektórych stref ich terytoriów w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis, wirusowej biegunki bydła (BVD), zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (serotypy 1-24) (BTV), wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN). Jedno państwo członkowskie zgłosiło również ogniska zakażenia BTV, co również należy uwzględnić w odpowiednim załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620.

(5) W odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis u bydła Włochy przedłożyły Komisji informacje wykazujące, że warunki uznania statusu obszaru wolnego od choroby określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 zostały spełnione w prowincji Agrigento w regionie Sycylia. W wyniku dokonania oceny przez Komisję wykazano, że wniosek ten spełnia kryteria określone w części II rozdział 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 w odniesieniu do zatwierdzenia statusu obszaru wolnego od choroby. W związku z tym prowincję tę należy umieścić w wykazie jako obszar wolny od Brucella abortus, B. melitensis i B. suis u bydła w części I rozdział 1 załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620.

(6) W odniesieniu do BVD Niemcy przedłożyły Komisji informacje wykazujące, że warunki zatwierdzenia statusu obszaru wolnego od BVD określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 są spełnione w powiatach Göttingen, Northeim i Stade w kraju związkowym Dolna Saksonia i w powiecie Kleve w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. W wyniku dokonania oceny przez Komisję wykazano, że wnioski te spełniają kryteria określone w części II rozdział 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 w odniesieniu do przyznawania statusu obszaru wolnego od BVD. W związku z tym strefy te powinny zostać wymienione w części I załącznika VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 jako obszary wolne od BVD.

(7) W odniesieniu do zakażenia BTV Hiszpania powiadomiła Komisję o wystąpieniu ogniska zakażenia BTV serotyp 4 w prowincji Alicante we Wspólnocie Walenckiej. Ponieważ prowincja ta ma status obszaru wolnego od choroby i jest wymieniona w wykazie w części I załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620, należy cofnąć zatwierdzenie statusu obszaru wolnego od zakażenia BTV, a wpis dotyczący Hiszpanii w tym wykazie należy odpowiednio zmienić.

(8) Hiszpania poinformowała również Komisję, że rozszerzyła zakres terytorialny nieobowiązkowego programu likwidacji zakażenia BTV już zatwierdzonego w odniesieniu do strefy wymienionej w części II załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 poprzez dodanie strefy obejmującej prowincję Alicante we Wspólnocie Walenckiej. W związku z tym obszar ten należy dodać do wpisu dotyczącego Hiszpanii w części II załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 oraz należy zatwierdzić proponowaną zmianę w programie likwidacji zakażenia BTV.

(9) W odniesieniu do VHS Dania i Estonia przedłożyły Komisji informacje wykazujące, że warunki uznania statusu obszaru wolnego od VHS określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 są spełnione na ich terytoriach. W wyniku dokonania oceny przez Komisję wykazano, że wnioski te spełniają kryteria określone w części II rozdział 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 w odniesieniu do przyznawania statusu obszaru wolnego od VHS. W związku z całe terytoria tych państw członkowskich powinny zostać wymienione w części I załącznika XII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 jako obszary wolne od VHS.

(10) W odniesieniu do IHN Estonia i Finlandia przedłożyły Komisji informacje wykazujące, że warunki zatwierdzenia statusu obszaru wolnego od IHN określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/689 są spełnione, odpowiednio, w odniesieniu do całego terytorium i w odniesieniu do kompartmentu. W wyniku dokonania oceny przez Komisję wykazano, że wniosek ten spełnia kryteria określone w części II rozdział 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689 w odniesieniu do przyznawania statusu obszaru wolnego od IHN. W związku z całe terytorium Estonii i jeden kompartment w Finlandii powinny zostać wymienione w części I załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 jako obszary wolne od IHN.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach I, VII, VIII, XII i XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach I, VII, VIII, XII i XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku I wprowadza się następujące zmiany:
a)
w części I rozdział 1 wpis dotyczący Włoch otrzymuje brzmienie:
Państwo członkowskie Terytorium
"Włochy Regione Abruzzo: Provincia di Pescara, Teramo

Regione Basilicata: Provincia di Matera

Regione Calabria: Provincia di Vibo Valentia

Regione Campania: Provincia di Avellino, Benevento, Napoli

Regione Emilia-Romagna

Regione Friuli Venezia Giulia

Regione Lazio

Regione Liguria

Regione Lombardia

Regione Marche

Regione Molise: Provincia di Campobasso

Regione Piemonte

Regione Puglia: Provincia di Bari, Barletta-Andria-Trani, Brindisi, Lecce

Regione Sicilia: Provincia de Agrigento

Regione Sardegna

Regione Toscana

Regione Trentino - Alto Adige

Regione Umbria

Regione Valle d'Aosta

Regione Veneto"

b)
w części II rozdział 1 wpis dotyczący Włoch otrzymuje brzmienie:
Państwo członkowskie Terytorium
"Włochy Regione Abruzzo: Provincia dellAquila, di Chieti

Regione Basilicata: Provincia di Potenza

Regione Calabria: Provincia di Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria

Regione Campania: Provincia di Caserta, Salerno

Regione Molise: Provincia di Isernia

Regione Puglia: Provincia di Foggia, Taranto

Regione Sicilia z wyjątkiem Provincia Agrigento"

2)
w załączniku VII wprowadza się następujące zmiany:
a)
w części I wpis dotyczący Niemiec otrzymuje brzmienie:
Państwo członkowskie Terytorium
"Niemcy Bundesland Baden-Württemberg

Bundesland Bayern

Bundesland Brandenburg

Bundesland Bremen

Bundesland Hamburg

Bundesland Hessen

Bundesland Mecklenburg-Vorpommern

Bundesland Niedersachsen z wyjątkiem Landkreis Cuxhaven i Oldenburg Bundesland Nordrhein-Westfalen z wyjątkiem Kreis Borken, Gütersloh, Höxter Paderborn

Bundesland Schleswig-Holstein z wyjątkiem Kreis Rendsburg- Eckernförde

Bundesland Rheinland-Pfalz

Bundesland Saarland

Bundesland Sachsen

Bundesland Sachsen-Anhalt

Bundesland Thüringen"

b)
w części II wpis dotyczący Niemiec otrzymuje brzmienie:
Państwo członkowskie Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689
"Niemcy Bundesland Berlin

Bundesland Niedersachsen: Landkreis, Cuxhaven i Oldenburg

Bundesland Nordrhein-Westfalen: Kreis Borken, Gütersloh, Höxter, Paderborn Bundesland Schleswig-Holstein: Kreis Rendsburg-Eckernförde

21 lutego 2022 r."
3)
w załączniku VIII wprowadza się następujące zmiany:
a)
w części I wpis dotyczący Hiszpanii otrzymuje brzmienie:
Państwo członkowskie Terytorium
"Hiszpania Comunidad Autónoma de Aragón

Comunidad Autónoma de Canarias

Comunidad Autónoma de Castilla-La Mancha: prowincja Guadalajara

Comunidad Autónoma de Castilla y León z wyjątkiem następujących obszarów:

prowincja Ávila

prowincja Salamanca

Cantalejo, Carbonero El Mayor, Santa María la Real de Nieva, Segovia,

Villacastín w prowincji Segovia

Alcañices, Bermillo de Sayago, Puebla de Sanabria w prowincji Zamora

Comunidad Autónoma de Cataluña

Comunidad Autónoma de La Rioja

Comunidad Autónoma de las Islas Baleares

Comunidad Autónoma de Navarra

Comunidad Autónoma del País Vasco

Comunidad Autónoma de Valencia: prowincja Castellón i prowincja

Walencja"

b)
część II otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ II

Państwa członkowskie lub ich strefy posiadające zatwierdzone programy likwidacji zakażenia BTV

Państwo członkowskie Terytorium Data początkowego zatwierdzenia, o której mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/689
Hiszpania Comunidad Autónoma de Andalucía

Comunidad Autónoma de Castilla-La Mancha z wyjątkiem prowincji Guadalajara

Comunidad Autónoma de Asturias

Comunidad Autónoma de Cantabria

Comunidad Autónoma de Castilla y León:

prowincja Ávila

prowincja Salamanca

Cantalejo, Carbonero El Mayor, Santa María la Real de Nieva, Segovia, Villacastín w prowincji Segovia Alcañices, Bermillo de Sayago, Puebla de Sanabria w prowincji Zamora

Comunidad Autónoma de Extremadura

Comunidad Autónoma de Galicia

Comunidad Autónoma de Madrid

Comunidad Autónoma de Murcia

Comunidad Autónoma de Valencia: prowincja Alicante

21 lutego 2022 r.";
4)
w załączniku XII wprowadza się następujące zmiany:
a)
w części I wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpis dotyczący Danii otrzymuje brzmienie:
Państwo członkowskie Terytorium
"Dania całe terytorium"
(ii)
pomiędzy wpisem dotyczącym Danii a wpisem dotyczącym Irlandii dodaje się wpis dotyczący Estonii w brzmieniu:
Państwo członkowskie Terytorium
"Estonia całe terytorium"
b)
w części II skreśla się wpis dotyczący Estonii;
5)
w załączniku XIII wprowadza się następujące zmiany:
a)
w części I wprowadza się następujące zmiany:
(i)
przed pozycją dotyczącą Irlandii dodaje się pozycję dotyczącą Estonii w brzmieniu:
Państwo członkowskie Terytorium
"Estonia całe terytorium"
(ii)
wpis dotyczący Finlandii otrzymuje brzmienie:
Państwo członkowskie Terytorium
"Finlandia Całe terytorium z wyjątkiem przybrzeżnego kompartmentu składającego się z części gmin Eckero i Hammarland znajdujących się w obrębie okręgu, którego promień wynosi 10 km, a środek wyznaczają współrzędne WGS84 Lat 60.207175390°, Lon 19.507907780°"
b)
w części II skreśla się wpis dotyczący Estonii.
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 211, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/689/oj).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/620 z dnia 15 kwietnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zatwierdzania statusu obszaru wolnego od choroby i statusu obszaru nieobjętego szczepieniami niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie oraz zatwierdzania programów likwidacji tych chorób umieszczonych w wykazie (Dz.U. L 131 z 16.4.2021, s. 78, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/620/oj).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1332

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1332 zmieniające niektóre załączniki do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 w odniesieniu do zatwierdzenia lub cofnięcia statusu obszaru wolnego od choroby dla niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie i zatwierdzenia programów likwidacji niektórych chorób umieszczonych w wykazie
Data aktu: 17/05/2024
Data ogłoszenia: 21/05/2024
Data wejścia w życie: 24/05/2024