DECYZJA RADY (UE) 2024/1277
z dnia 29 kwietnia 2024 r.
w sprawie upoważnienia do rozpoczęcia w imieniu Unii Europejskiej negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W swoim komunikacie z 2002 r., skierowanym do Rady Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej (zwanej dalej "Radą TRIPS"), Unia i jej państwa członkowskie postanowiły omówić wprowadzenie osobnego wymogu informacyjnego umożliwiającego państwom członkowskim śledzenie zgłoszeń patentowych odnoszących się do zasobów genetycznych.
(2) W 2004 r. Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) postanowiło, zgodnie z sugestią Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej, przeanalizować kwestię związku między dostępem do zasobów genetycznych a wymogami informacyjnymi w zgłoszeniach dotyczących praw własności intelektualnej.
(3) Od 2004 r. WIPO prowadzi dyskusję na temat ujawniania w zgłoszeniach patentowych pochodzenia lub źródła zasobów genetycznych i związanej z nimi wiedzy tradycyjnej.
(4) Zgromadzenie Ogólne WIPO postanowiło zwołać konferencję dyplomatyczną, która miałaby się odbyć nie później niż w 2024 r., w celu zawarcia międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi.
(5) Unia powinna uczestniczyć w negocjacjach na temat takiego międzynarodowego instrumentu prawnego w odniesieniu do kwestii objętych jej kompetencjami i kwestii, w przypadku których Unia przyjęła wspólne zasady, na które może wpływać ten instrument międzynarodowy, lub których zakres może on zmienić. Państwa członkowskie zachowują swoje kompetencje w zakresie, w jakim ten międzynarodowy instrument prawny nie wpływa na wspólne zasady ani nie zmienia ich zakresu, w tym również w odniesieniu do ich przewidywalnych przyszłych zmian.
(6) Niniejsza decyzja powinna pozostawać bez uszczerbku dla podziału kompetencji między Unią a jej państwami członkowskimi, określonego w Traktatach,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: