Rozporządzenie wykonawcze 2024/1170 w sprawie zmiany załączników IV, VIII, XIII, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek niektórych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz w sprawie sprostowania załącznika XIV do tego rozporządzenia w odniesieniu do wykazu państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1170
z dnia 23 kwietnia 2024 r.
w sprawie zmiany załączników IV, VIII, XIII, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek niektórych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz w sprawie sprostowania załącznika XIV do tego rozporządzenia w odniesieniu do wykazu państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 230 ust. 1, art. 232 ust. 1 i art. 232 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono między innymi wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące wprowadzania do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z jednym z tych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt przesyłki te muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 2  uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref lub kompartmentów. Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/692 stanowi, że zezwala się na wprowadzanie do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego objętych zakresem tego rozporządzenia wyłącznie wówczas, gdy pochodzą one z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kom- partmentu, wymienionych w wykazie odnośnie do poszczególnych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego.

(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3  ustanowiono wykazy państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Wykazy i niektóre ogólne zasady dotyczące wykazów znajdują się w załącznikach I-XXII do tego rozporządzenia wykonawczego.

(4) W załączniku IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek koniowatych. Republikę Południowej Afryki wymieniono w tym załączniku, przypisano do grupy sanitarnej F i zregionalizowano jako strefę ZA-1, ograniczoną do obszaru metropolitalnego Kapsztadu. Wprowadzanie do Unii przesyłek zarejestrowanych koni z tej strefy jest zawieszone od dnia 3 maja 2011 r.

(5) W październiku 2022 r. w Republice Południowej Afryki przeprowadzono audyt Komisji 4 , aby ocenić kontrole zdrowia zwierząt w odniesieniu do wprowadzania do Unii przesyłek zarejestrowanych koniowatych, zwłaszcza w zakresie gwarancji zdrowia zwierząt pod kątem afrykańskiego pomoru koni. Wyniki audytu wykazały, że w ostatnich latach Republika Południowej Afryki znacznie podniosła poziom nadzoru nad afrykańskim pomorem koni i zwalczania tej choroby na obszarze kontroli. Stwierdzono jednak również pewne niedociągnięcia. Republika Południowej Afryki przedstawiła plan działania, aby zastosować się do zaleceń sformułowanych w sprawozdaniu z audytu, oraz dodatkowe gwarancje dotyczące nadzoru nad afrykańskim pomorem koni i zwalczania tej choroby do celów wprowadzania do Unii przesyłek zarejestrowanych koni.

(6) W świetle tych gwarancji przedstawionych przez Republikę Południowej Afryki należy ponownie zezwolić na wprowadzanie do Unii przesyłek zarejestrowanych koni ze strefy ZA-1 zgodnie z warunkami szczególnymi dotyczącymi dodatkowych środków zmniejszających ryzyko w odniesieniu do afrykańskiego pomoru koni. W związku z tym w odniesieniu do strefy ZA-1 w Republice Południowej Afryki należy dodać warunek szczególny "AHS-ZA" w kolumnie 6 tabeli w części 1 załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 oraz datę otwarcia w kolumnie 9 tej tabeli. Ponadto w części 3 załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 należy zawrzeć opis warunku szczególnego "AHS-ZA".

(7) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2024/351 5  zmieniono załącznik II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/403 6  poprzez skreślenie wzoru świadectwa zdrowia zwierząt i wzoru oświadczenia na potrzeby tranzytu przez terytorium Unii przesyłek koniowatych nieprzeznaczonych do uboju (wzór "EQUI-TRANS- IT-X") oraz wzoru świadectwa zdrowia zwierząt i wzoru oświadczenia na potrzeby tranzytu przez terytorium Unii przesyłek koniowatych przeznaczonych do uboju (wzór "EQUI-TRANSIT-Y"), ponieważ w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/692 nie określono żadnych wymogów szczególnych dotyczących tranzytu koniowatych przez terytorium Unii. Ponadto rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2024/351 zmieniono wzór świadectwa zdrowia zwierząt i wzór oświadczenia na potrzeby powtórnego wprowadzenia na terytorium Unii zarejestrowanych koni po czasowym wywozie na okres nie dłuższy niż 90 dni w celu udziału w określonych wyścigach (wzór "EQUI-RE- ENTRY-90-RACE") poprzez włączenie zawodów Bahrain Turf Series i Pucharu Arabii Saudyjskiej. W związku z tym należy skreślić odniesienia do "EQUI-TRANSIT-X" i "EQUI-TRANSIT-Y" z kolumny 5 tabeli w części 1 załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, natomiast odniesienia do "EQUI-RE-ENTRY-90-RACE" należy zaktualizować i pozostawić w kolumnie 5 tej tabeli w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Australii, Bahrajnu, Kanady, Hongkongu, Japonii, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Singapuru i Stanów Zjednoczonych, ponieważ wzór "EQUI-RE-ENTRY-90-RACE" obejmuje konkretne wyścigi odbywające się wyłącznie w tych państwach trzecich.

(8) W załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich lub terytoriów, lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek psów, kotów i fretek domowych, wraz z warunkami szczególnymi, jakie muszą spełniać takie przesyłki, aby zezwolono na ich wprowadzanie do Unii.

(9) Kontrole przeprowadzone w ostatnich latach przez właściwe organy państw członkowskich w punktach kontroli granicznej wykazały powtarzające się niezgodności z niektórymi wymogami unijnymi w przypadku przesyłek psów, kotów i fretek domowych wprowadzanych do Unii z Białorusi i Rosji, w szczególności w odniesieniu do środków zapobiegania wściekliźnie i związanych z tym świadectw. W wyniku tych niezgodności rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2024/1130 7

zaktualizowano wykaz terytoriów i państw trzecich zawarty w części 2 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 577/2013 8 , w przypadku których nie jest obowiązkowe badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania w odniesieniu do psów, kotów i fretek domowych wprowadzanych do Unii, aby usunąć z tego wykazu pozycje dotyczące Białorusi i Rosji.

(10) Aby uwzględnić art. 76 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692, w trosce o jasność prawa Unii należy uwzględnić niedawne aktualizacje wykazu zawartego w części 2 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 577/2013 w odniesieniu do pozycji dotyczących Białorusi i Rosji, poprzez wskazanie w kolumnie 5 tabeli w części 1 załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 warunku szczególnego, zgodnie z którym psy, koty i fretki domowe muszą posiadać ważne badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania przed wprowadzeniem do Unii z Białorusi i Rosji. Te zmiany w części 1 załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 powinny mieć zastosowanie od dnia 16 września 2024 r., ponieważ jest to data rozpoczęcia stosowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2024/1130.

(11) W załączniku XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa zwierząt kopytnych. Niektóre stany Brazylii wymieniono w tym załączniku jako upoważnione do wprowadzania do Unii przesyłek świeżego mięsa bydła.

(12) Brazylia poinformowała Komisję, że niektóre stany Brazylii, które są wymienione obecnie w wykazie dotyczącym wprowadzania do Unii świeżego mięsa bydła i objęte warunkiem szczególnym "Kontrolowany program szczepień" w kolumnie 5 tabeli w części 1 załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, zaprzestały szczepień odnośnych zwierząt przeciwko pryszczycy ze względu na korzystną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do tej choroby oraz że stany te uznano na szczeblu międzynarodowym za wolne od pryszczycy bez szczepień, zgodnie z procedurą WOAH dotyczącą urzędowego uznania statusu choroby 9 .

(13) W następstwie audytu przeprowadzonego przez Komisję w dniach 10-27 października 2023 r. w celu oceny systemu kontroli zdrowia zwierząt, w szczególności pryszczycy w Brazylii 10 , oraz dalszej wymiany informacji z tym państwem trzecim, określone w prawie Unii warunki wprowadzania do Unii przesyłek świeżego mięsa bydła mające zastosowanie w przypadku państwa trzeciego lub terytorium, lub ich strefy, w których nie przeprowadza się szczepień przeciwko pryszczycy, zostały spełnione przez niektóre stany brazylijskie, które zaprzestały szczepienia i które WOAH uznała za wolne od pryszczycy bez szczepień. W związku z tym warunek szczególny "Kontrolowany program szczepień", o którym mowa w kolumnie 5 tabeli w części 1 załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, należy zastąpić warunkiem szczególnym "Brak szczepień" w odniesieniu do wymienionych stanów.

(14) Ponadto należy doprecyzować opis warunku szczególnego "Kontrolowany program szczepień" w części 3 załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, uwzględniając sytuacje, w których właściwy organ państwa trzeciego, terytorium lub ich strefy zaprzestał szczepienia zwierząt przeciwko pryszczycy ze względu na korzystną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do tej choroby.

(15) Ponadto należy doprecyzować opis warunku szczególnego "Brak szczepień" w części 3 załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 poprzez skreślenie odniesienia do regularnego nadzoru serologicznego, ponieważ w celu wykazania braku wirusa pryszczycy właściwy organ państwa trzeciego lub terytorium może również stosować inne metody nadzoru.

(16) W części 1 sekcja B załącznika XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych.

(17) Mołdawia złożyła do Komisji wniosek o zezwolenie na wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i przedstawiła gwarancje dotyczące zgodności z wymaganiami w zakresie powiadamiania i sprawozdawczości w związku z chorobami umieszczonymi w wykazie w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692 odnoszącymi się do świeżego mięsa drobiu, a także gwarancje dotyczące zgodności z odpowiednimi unijnymi wymaganiami w zakresie zdrowia zwierząt lub równoważnymi wymaganiami. W listopadzie 2023 r. w Mołdawii przeprowadzono audyt Komisji 11  w celu oceny stosowania środków zwalczania chorób w przypadku wywozu świeżego mięsa drobiu do Unii. Wyniki audytu wykazały, że Mołdawia poczyniła znaczne postępy we wprowadzaniu wcześniejszych zaleceń. Właściwy organ Mołdawii przedstawił również zadowalający plan działania w odniesieniu do zaleceń sformułowanych w sprawozdaniu z audytu.

(18) Po dniu 29 grudnia 2023 r. Mołdawia powiadomiła jednak Komisję o wystąpieniu kilku ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. W związku z wystąpieniem tych ognisk Mołdawia wyznaczyła obszary objęte ograniczeniami o promieniu co najmniej 10 km wokół zakładów, w których wystąpiła choroba, oraz wprowadziła politykę likwidacji stad w celu kontroli występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby.

(19) Ponadto Mołdawia przedstawiła Komisji informacje o sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium oraz środkach, jakie wprowadziła celem zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków. Na podstawie oceny Komisji oraz w celu ochrony statusu zdrowia zwierząt w Unii należy zezwolić na wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu z całego terytorium Mołdawii, z wyjątkiem rejonów, w których niedawno wystąpiły ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z tym, ponieważ w tym państwie trzecim stosuje się regionalizację, strefę MD-1 należy wymienić w kolumnie 2 tabeli zawartej w części 1 sekcja B załącznika XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, a w tabeli w części 2 tego załącznika należy dodać pozycję dotyczącą Mołdawii z opisem tej strefy.

(20) W załączniku XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek produktów mięsnych ze zwierząt kopytnych, drobiu i ptaków łownych. Czarnogóra jest wymieniona w tym załączniku w odniesieniu do produktów mięsnych ze świń utrzymywanych lub dzikich, z przypisanym konkretnym procesem obróbki zmniejszającym ryzyko D przewidzianym w załączniku XXVI do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692.

(21) W styczniu 2024 r. Czarnogóra powiadomiła Komisję o pierwszym wystąpieniu u dzików afrykańskiego pomoru świń, który jest zakaźną chorobą wirusową dotykającą świnie utrzymywane i dzikie. Biorąc pod uwagę nową sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Czarnogórze oraz biorąc pod uwagę, że minimalna temperatura 70 °C w przypadku procesu obróbki zmniejszającego ryzyko D nie stanowi skutecznej metody inaktywacji wirusa afrykańskiego pomoru świń, należy przypisać Czarnogórze surowszy proces obróbki zmniejszający ryzyko C na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek produktów mięsnych ze świń utrzymywanych z tego państwa trzeciego. Ponadto stosowanie procesu obróbki zmniejszającego ryzyko D należy ograniczyć w przypadku Czarnogóry do obróbki surowej szynki polegającej na fermentacji naturalnej i dojrzewaniu trwającym nie krócej niż dziewięć miesięcy, dzięki której produkt posiada określone właściwości zgodnie z opisem obróbki D w załączniku XXVI do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692.

(22) Ponadto ze względu na wyższe ryzyko przenoszenia chorób za pośrednictwem produktów mięsnych ze świń dzikich należy zawiesić wprowadzanie do Unii przesyłek takich produktów mięsnych ze świń dzikich, z wyjątkiem ras domowych, z Czarnogóry. Należy zatem zmienić pozycję dotyczącą tego państwa trzeciego w części 1 sekcja A załącznika XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(23) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki IV, VIII, XIII, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(24) W załączniku XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych. W tytułach w części 3 i 4 tego załącznika należy sprostować błędne odniesienia do kolumn dotyczących warunków szczególnych i gwarancji zdrowia zwierząt w tabeli zawartej w części 1 sekcja B tego załącznika.

(25) Należy zatem odpowiednio sprostować załącznik XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(26) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/404

W załącznikach IV, VIII, XIII, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się zmiany zgodnie z częścią A załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Sprostowania do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404

W załączniku XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się sprostowanie zgodnie z częścią B załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Część A pkt 2 lit. a) i b) załącznika stosuje się od dnia 16 września 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 kwietnia 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

CZĘŚĆ  A

W załącznikach IV, VIII, XIII, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku IV wprowadza się następujące zmiany:
a)
część 1 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ 1

Wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek koniowatych, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. c)

Kod ISO i nazwa państwa trzeciego lub terytorium Strefa określona w części 2 Grupa sanitarna Kategorie, na których wprowadzanie do Unii zezwolono Świadectwa zdrowia zwierząt Warunki szczególne określone w części 3 Gwarancje zdrowia zwierząt określone w części 4 Data zamknięcia Data otwarcia
1 2 3 4 5 6 7 8 9
AE

Zjednoczone Emiraty Arabskie

AE-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE

AR

Argentyna

AR-0 D Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
AU

Australia

AU-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE
BA

Bośnia i Hercegowina

BA-0 B Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

BB

Barbados

BB-0 D Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

BH

Bahrajn

BH-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE
BM

Bermudy

BM-0 D Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
BO

Boliwia

BO-0 D Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
BR

Brazylia

BR-1 D Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
BY

Białoruś

BY-0 B Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
CA

Kanada

CA-0 C Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X,

EQUI-Y,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE

CH

Szwajcaria

CH-0 A Z zastrzeżeniem umowy, o które mowa w załączniku I pkt 7
CL

Chile

CL-0 D Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
CN

Chiny

CN-1 G Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
CN-2 G Zarejestrowane konie EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
CN-3 G Zarejestrowane konie EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP 13.11.2023 15.09.2023
CR

Kostaryka

CR-1 D Zarejestrowane konie EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
CU

Kuba

CU-0 D Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

DZ

Algieria

DZ-0 E Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
EG EG-1 E Zarejestrowane konie EQUI-X
Egipt EG-2 E Zarejestrowane konie EQUI-X
FK

Falklandy

FK-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
GB

Zjednoczone Królestwo

GB-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
GG

Guernsey

GG-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

GL

Grenlandia

GL-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X,

EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

HK

Hongkong

HK-0 G Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE
IL

Izrael

IL-0 E Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
IM

Wyspa Man

IM-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
IS

Islandia

IS-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
JE

Jersey

JE-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

JM

Jamajka

JM-0 D Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

JO

Jordania

JO-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
JP

Japonia

JP-0 G Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE
KG

Kirgistan

KG-1 B Zarejestrowane konie EQUI-X
KR

Korea Południowa

KR-0 G Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
KW

Kuwejt

KW-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

28.11.2019 27.11.2020
LB

Liban

LB-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
MA

Maroko

MA-0 E Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
ME

Czarnogóra

ME-0 B Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
MK

Macedonia Północna

MK-0 B Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
MO

Makau

MO-0 G Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
MY

Malezja

MY-1 E Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

7.09.2020
MU

Mauritius

MU-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X
MX

Meksyk

MX-1 C Zarejestrowane konie EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
MX-2 C Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
NZ

Nowa Zelandia

NZ-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
OM

Oman

OM-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
PE

Peru

PE-1 D Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

PM

Saint-Pierre i Miquelon

PM-0 A Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y
PY

Paragwaj

PY-0 D Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
QA

Katar

QA-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE
RS

Serbia

RS-0 B Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
RU

Rosja

RU-1 B Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
RU-2 B Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X,

EQUI-Y,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

RU-3 B Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
SA

Arabia Saudyjska

SA-1 E Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE

SG

Singapur

SG-0 G Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE
TH

Tajlandia

TH-0 E Zarejestrowane konie EQUI-X,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

6.04.2020
TN

Tunezja

TN-0 E Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
TR

Turcja

TR-1 E Zarejestrowane konie EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP Kwiecień 2020 r. 27.11.2020
UA

Ukraina

UA-0 B Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP
US

Stany Zjednoczone

US-0 C Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE
UY

Urugwaj

UY-0 D Zarejestrowane konie; zarejestrowane koniowate; inne koniowate nieprzeznaczone do uboju; koniowate przeznaczone do uboju EQUI-X,

EQUI-Y,

EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP

ZA

Republika Południowej Afryki

ZA-1 F Zarejestrowane konie EQUI-X AHS-ZA 3.05.2011 20 maja

2024 r."

b)
część 3 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ 3

Warunki szczególne, o których mowa w kolumnie 6 tabeli zawartej w części 1

AHS-ZA 1. Strefa ZA-1 jest częścią obszaru kontroli ustanowionego przez właściwe organy Republiki Południowej Afryki w Prowincji Przylądkowej Zachodniej, który obejmuje strefę ZA-1 otoczoną obszarem zagrożonym o promieniu co najmniej 50 km oraz obszarem zapowietrzonym o promieniu co najmniej 100 km, i który jest oddzielony od pozostałej części tego państwa środkami sanitarnymi.

2. W strefie ZA-1 i na obszarze zagrożonym nie przeprowadza się szczepień koniowatych przeciwko afrykańskiemu pomorowi koni. Szczepienia koniowatych przeciwko afrykańskiemu pomorowi koni na obszarze zapowietrzonym przeprowadza się wyłącznie w okresie niskiego występowania wektorów (aby zminimalizować ryzyko reasortacji genowej).

3. Przeprowadza się kontrole przemieszczania koniowatych do strefy ZA-1, obszaru zagrożonego i obszaru zapowietrzonego z dowolnego obszaru poza obszarem kontroli, w oparciu o identyfikację poszczególnych koniowatych i rejestrację zakładów utrzymujących koniowate, a także na podstawie szczepień i świadectw weterynaryjnych, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru koni w przypadku koniowatych przeznaczonych do przemieszczania w obrębie obszaru kontroli i do niego.

4. Wprowadza się nadzór nad afrykańskim pomorem koni oraz środki zapewniające:

a) bezzwłoczne badanie przypadków podejrzenia afrykańskiego pomoru koni na obszarze kontroli, prowadzące do ograniczenia przemieszczania koniowatych w zakażonych zakładach przez okres co najmniej 40 dni w przypadku potwierdzonego przypadku afrykańskiego pomoru koni;

b) bezzwłoczne zgłaszanie Komisji Europejskiej potwierdzonych przypadków afrykańskiego pomoru koni na obszarze kontroli;

c) bezzwłoczne zawieszenie wprowadzania do Unii zarejestrowanych koni ze strefy ZA-1 w przypadku potwierdzonego przypadku afrykańskiego pomoru koni na obszarze kontroli, obowiązujące do czasu ponownego zezwolenia na wprowadzanie przez Komisję Europejską."

2)
w części 1 załącznika VIII wprowadza się następujące zmiany:
a)
pozycja dotycząca Białorusi otrzymuje brzmienie:
"BY

Białoruś

BY-0 Psy, koty i fretki domowe do celów handlowych CANIS-FELIS-FERRETS Badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania"
b)
pozycja dotycząca Rosji otrzymuje brzmienie:
"RU

Rosja

RU-0 Psy, koty i fretki domowe do celów handlowych CANIS-FELIS-FERRETS Badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania"
3)
w załączniku XIII wprowadza się następujące zmiany:
a)
w części 1 pozycja dotycząca Brazylii otrzymuje brzmienie:
"BR

Brazylia

BR-1 Bydło BOV Dojrzewanie, pH i odkostnianie Kontrolowany program szczepień Brak podrobów Dodatkowa identyfikowalność
BR-2 Bydło BOV Dojrzewanie, pH i odkostnianie Brak szczepień Brak podrobów Dodatkowa identyfikowalność"
b)
w części 2 pozycja dotycząca Brazylii otrzymuje brzmienie:
"Brazylia BR-1 Stan Minas Gerais, stan Espírito Santo, stan Goiás, stan Mato Grosso Do Sul, stan São Paulo, stan Mato Grosso (z wyłączeniem terytorium objętego BR-2)
BR-2 Stan Santa Catarina, stan Rio Grande Do Sul, stan Paraná oraz gminy Aripuanã, Colniza, Comodoro, Juína i Rondolândia w stanie Mato Grosso"
c)
w części 3 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
opis warunku szczególnego "Kontrolowany program szczepień" otrzymuje brzmienie:
Program szczepień przeciwko pryszczycy w danej strefie jest być nadzorowany przez właściwy organ, a nadzór ten obejmuje kontrolę skuteczności programu szczepień poprzez regularny nadzór serologiczny, który wskazuje na odpowiedni poziom przeciwciał u zwierząt i wykazuje brak występowania wirusa pryszczycy w strefie.
"Kontrolowany program szczepień Jeżeli właściwy organ państwa trzeciego lub terytorium wstrzymuje w strefie szczepienie zwierząt przeciwko pryszczycy ze względu na korzystną sytuację dotyczącą tej choroby w tym państwie trzecim, na terytorium lub w strefie, właściwy organ państwa trzeciego lub terytorium gwarantuje, że program nadzoru nad pryszczycą:

a) ma zastosowanie do strefy wykazującej brak pryszczycy; oraz

b) jest prowadzony i kontrolowany przez właściwy organ."

(ii)
opis warunku szczególnego "Brak szczepień" otrzymuje brzmienie:
"Brak szczepień W strefie nie przeprowadza się żadnych szczepień przeciwko pryszczycy, a właściwy organ państwa trzeciego lub terytorium gwarantuje, że program nadzoru nad pryszczycą:

a) ma zastosowanie do strefy wolnej wykazującej brak pryszczycy; oraz

b) jest prowadzony i kontrolowany przez właściwy organ."

4)
w załączniku XIV wprowadza się następujące zmiany:
a)
w części 1 sekcja B po wpisie dotyczącym Japonii i przed wpisem dotyczącym Madagaskaru dodaje się wpis dotyczący Mołdawii w brzmieniu:
"MD

Mołdawia

MD-1 POU"
b)
w części 2 między pozycją dotyczącą Izraela a pozycją dotyczącą Ukrainy dodaje się następującą pozycję przedstawiającą opisy stref w Mołdawii:
"MD

Mołdawia

MD-1 Cała Mołdawia, z wyłączeniem następujących rejonów: Briceni, Cahul, Călăraș i, Cantemir, Comrat, Drochia, Dubăsari, Edineț , Floreș ti, Glodeni, Orhei, Rezina, Rîș cani, Sîngerei, Ș oldăneș ti, Soroca, Ș tefan Vodă, Străș eni, Taraclia"
5)
w części 1 sekcja A załącznika XV wpis dotyczący Czarnogóry otrzymuje brzmienie:
"ME

Czarnogóra

ME-0 A A C albo D (***) A C albo D

(***)

D Niedozwolone D D Niedozwolone MPNT (**) MPST
***) Wyłącznie w przypadku surowej szynki polegającej na fermentacji naturalnej i dojrzewaniu trwającym nie krócej niż dziewięć miesięcy, dzięki której produkt posiada następujące właściwości: - wartość Aw nie wyższa niż 0,93,

- wartość pH nie więcej niż 6,0.".

CZĘŚĆ  B

W załączniku XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się następujące sprostowania:

1)
tytuł części 3 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ 3

Warunki szczególne, o których mowa w kolumnie 4 tabeli zawartej w części 1 sekcja B";

2)
tytuł części 4 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ 4

Gwarancje zdrowia zwierząt, o których mowa w kolumnie 5 tabeli zawartej w części 1 sekcja B".

1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/692/oj).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1, ELI: http://data.euro opa.eu/eli/reg_impl/2021/404/oj).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/351 z dnia 17 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/403 w odniesieniu do wzorów świadectw zdrowia zwierząt, wzorów świadectw zdrowia zwierząt/świadectw urzędowych, wzorów oświadczeń i wzorów oświadczeń urzędowych na potrzeby wprowadzania na terytorium Unii przesyłek zawierających określone kategorie zwierząt lądowych i ich materiał biologiczny (Dz.U. L 2024/351 z 9.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/ 2024/351/oj).
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/403 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i (UE) 2017/625 w odniesieniu do wzorów świadectw zdrowia zwierząt i wzorów świadectw zdrowia zwierząt/świadectw urzędowych na potrzeby wprowadzania na terytorium Unii i przemieszczania między państwami członkowskimi przesyłek określonych kategorii zwierząt lądowych i ich materiału biologicznego oraz urzędowej certyfikacji dotyczącej takich świadectw i uchylające decyzję 2010/470/UE (Dz.U. L 113 z 31.3.2021, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/ reg_impl/2021/403/oj).
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/1130 z dnia 19 kwietnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 577/2013 w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 (Dz.U. L, 2024/1130, 26.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1130/oj).
8 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 577/2013 z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek domowych, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 (Dz.U. L 178 z 28.6.2013, s. 109, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/577/2021-01-01).
11 DG(SANTE) 2023-8070.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1170

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1170 w sprawie zmiany załączników IV, VIII, XIII, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek niektórych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz w sprawie sprostowania załącznika XIV do tego rozporządzenia w odniesieniu do wykazu państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych
Data aktu: 23/04/2024
Data ogłoszenia: 30/04/2024
Data wejścia w życie: 20/05/2024, 16/09/2024