a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2 ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny ryzyka - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2018 3 ustanowiono szczegółowe przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, o której mowa w art. 42 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031, w odniesieniu do roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(3) Po przeprowadzeniu wstępnej oceny w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 uwzględniono jako rośliny wysokiego ryzyka 34 rodzaje i jeden gatunek roślin przeznaczonych do sadzenia pochodzących ze wszystkich państw trzecich. Załącznik zawiera rodzaje Malus Mill. i Berberis L.
(4) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/1213 przewidziano wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów usuniętych z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019, które mogą być wprowadzane lub przemieszczane na terytorium Unii wyłącznie wtedy, gdy spełnione są wymogi szczególne 4 .
(5) Rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2020/1213 ustanowiono środki fitosanitarne do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, które usunięto z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019, ale w przypadku których nie oceniono jeszcze w pełni zagrożeń fitosanitarnych. Wynika to z faktu, że co najmniej jeden z agrofagów występujących na tych roślinach nie został jeszcze włączony do wykazu agrofagów kwarantannowych dla Unii zawartego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/2072 5 , ale dalsza pełna ocena ryzyka może wykazać, że spełnia on warunki takiego włączenia.
(6) W dniu 9 sierpnia 2019 r. Turcja przedłożyła Komisji wniosek o wywóz do Unii roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Malus domestica składających się z maksymalnie jednorocznego okulantu i zrazów, bez liści oraz składających się z podkładek i szczepionych roślin, z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku, bez liści, o maksymalnej średnicy łodygi 3 cm. Wniosek ten został poparty odpowiednią dokumentacją techniczną.
(7) W dniu 31 marca 2022 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Malus domestica pochodzących z Turcji 6 . Urząd stwierdził, że Anoplophora chinensis, Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Cicadatra persica, Diplodia bulgarica, Erwinia amylovora, Hoplolaimus galeatus, Lopholeucaspis japonica, Malacosoma parallela, Pratylenchus loosi, Pyrolachnus pyri oraz wirus pierścieniowej plamistości pomidora są agrofagami istotnymi dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia.
(8) W dniu 7 listopada 2022 r. Urząd zmienił opinię naukową w celu uwzględnienia Didesmococcus unifasciatus, Euzop- hera semifuneralis, Maconellicoccus hirsutus, Pochazia shantungensis i Russellaspis pustulans jako agrofagów istotnych dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia.
(9) Urząd ocenił środki ograniczające ryzyko opisane w dokumentacji dotyczącej Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Cicadatra persica, Didesmococcus unifasciatus, Diplodia bulgarica, Euzophera semifuneralis, Hoplolaimus galeatus, Lopholeu- caspis japonica, Maconellicoccus hirsutus, Malacosoma parallela, Pochazia shantungensis, Pratylenchus loosi, Pyrolachnus pyri oraz wirusa pierścieniowej plamistości pomidora i oszacował prawdopodobieństwo, że towar jest wolny od tych agrofagów. Urząd ocenił, czy Turcja stosuje środki nadzwyczajne określone w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2022/2095 7 zapobiegające wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej gatunku Anoplophora chi- nensis oraz czy w odniesieniu do Erwinia amylovora spełnione są wymienione w pkt 9 załącznika X do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 wymogi szczególne dotyczące wprowadzania do określonych stref chronionych i przemieszczania w obrębie tych stref roślin rodzaju Malus Mill. innych niż owoce i nasiona. Urząd stwierdził, że Turcja stosuje środki nadzwyczajne oraz że nie spełniła wymogów wymienionych w pkt 9 załącznika X do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072. Urząd nie ocenił środków ograniczających ryzyko w odniesieniu do Russellaspis pustulans. Niemniej jednak opinia naukowa w sprawie kategoryzacji agrofaga Russellaspis pustulans 8 opublikowana wcześniej przez Urząd wskazuje, że środki ograniczające ryzyko są skuteczne w odniesieniu do tego agrofaga.
(10) Dnia 27 listopada 2019 r. Turcja przedłożyła Komisji wniosek o wywóz do Unii dwu- lub trzyletnich roślin doniczkowych gatunku Berberis thunbergii, które mają od 20 do 40 cm wysokości. Wniosek ten został poparty odpowiednią dokumentacją techniczną.
(11) W dniu 19 maja 2022 r. Urząd przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z roślinami doniczkowymi gatunku Berberis thunbergii pochodzącymi z Turcji 9 . Urząd uznał Bemisia tabaci i Malacosoma parallela za agro- fagi istotne dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia, ocenił środki zmniejszające ryzyko opisane w dokumentacji i oszacował prawdopodobieństwo, że towar jest wolny od tych agrofagów.
(12) Po urzędowym potwierdzeniu niewystępowania Malacosoma parallela w Turcji towary pochodzące z tego państwa nie są już uznawane za stanowiące zagrożenie agrofagami Malus domestica i Berberis thunbergii.
(13) Na podstawie tych opinii oraz na podstawie dodatkowych informacji uzyskanych od Turcji dotyczących Malacosoma parallela uważa się, że ryzyko fitosanitarne wynikające z wprowadzenia na terytorium Unii roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Malus domestica składających się z maksymalnie jednorocznego okulantu i zrazów bez liści oraz z podkładek i szczepionych roślin, z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku, bez liści, o maksymalnej średnicy łodygi 3 cm, pochodzących z Turcji jest ograniczone do akceptowalnego poziomu pod warunkiem że stosowane są odpowiednie środki zmniejszające ryzyko związane z agrofagami tych roślin przeznaczonych do sadzenia oraz że przestrzegane są wymagania określone w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/2095, wymogi szczególne określone w pkt 9 załącznika X do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 oraz odpowiadające im wymogi szczególne wymienione w załączniku VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072.
(14) Ponadto ryzyko fitosanitarne wynikające z wprowadzenia na terytorium Unii maksymalnie trzyletnich roślin Berberis thunbergii o maksymalnej wysokości 40 cm, pochodzących z Turcji, uznaje się za dopuszczalne, pod warunkiem że spełnione są odpowiednie wymogi szczególne określone w załączniku VII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072, a dalsze wymogi nie są konieczne.
(15) W związku z tym roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Malus domestica składających się z maksymalnie jednorocznego okulantu i zrazów bez liści oraz z podkładek i szczepionych roślin, z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku, bez liści, o maksymalnej średnicy łodygi 3 cm, pochodzących z Turcji nie należy uznawać już za rośliny wysokiego ryzyka.
(16) Podobnie nie należy uznawać maksymalnie trzyletnich roślin doniczkowych gatunku Berberis thunbergii o maksymalnej wysokości 40 cm, pochodzących z Turcji za rośliny wysokiego ryzyka.
(17) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.
(18) Środki opisane przez Turcję w dokumentacji dotyczącej Malus domestica uznaje się za wystarczające do zmniejszenia do dopuszczalnego poziomu ryzyka związanego z wprowadzeniem tego towaru na terytorium Unii. Środki te należy zatem przyjąć jako fitosanitarne wymagania przywozowe w celu zapewnienia ochrony fitosanitarnej terytorium Unii przed wprowadzaniem na nie tych roślin.
(19) Anoplophora chinensis, Bemisia tabaci, Lopholeucapsis japonica oraz wirus pierścieniowej plamistości pomidora są wymienione jako agrofagi kwarantannowe dla Unii w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072. Erwinia amylovora jest wymieniona w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego jako agrofag kwarantannowy dla strefy chronionej oraz w załączniku IV do tego rozporządzenia wykonawczego jako regulowany agrofag niekwarantannowy dla Unii. W pkt 9 załącznika X do tego rozporządzenia wykonawczego wprowadzono również szczególne wymogi mające na celu zapobieganie wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się tego agrofaga w określonych strefach chronionych.
(20) Natomiast Calepitrimerus baileyi, Cenopalpus irani, Didesmococcus unifasciatus, Diplodia bulgarica, Euzophera semifuneralis, Hoplolaimus galeatus, Maconellicoccus hirsutus, Pochazia shantungensis i Pratylenchus loosi nie są jeszcze włączone do wykazu określonego w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072, ale mogą spełniać warunki umieszczenia ich w wykazie po przeprowadzeniu pełnej oceny ryzyka. Z tego powodu, do czasu przeprowadzenia pełnej oceny ryzyka, niezbędne są środki fitosanitarne dotyczące tych agrofagów. Kategoryzacja agrofaga Russellaspis pustulans wskazuje, że spełnia on warunki umieszczenia go w wykazie agrofagów kwarantannowych dla Unii. W związku z tym, niezbędne są środki fitosanitarne w odniesieniu do tego agrofaga do czasu umieszczenia go na liście w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072.
(21) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213.
(22) Cicadatra persica i Pyrolachnus pyri nie są jeszcze umieszczone na liście agrofagów kwarantannowych dla Unii. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę brak zaobserwowanego znaczącego wpływu na rośliny żywicielskie zakażone tymi agrofagami w Unii, w odniesieniu do tych agrofagów nie są konieczne żadne wymagania przywozowe.
(23) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: