Rozporządzenie wykonawcze 2024/1130 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 577/2013 w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1130
z dnia 19 kwietnia 2024 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 577/2013 w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) nr 576/2013 ustanowiono wymagania w zakresie zdrowia zwierząt mające zastosowanie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych do państwa członkowskiego z innego państwa członkowskiego i z państw trzecich oraz kontrole mające zastosowanie do takiego przemieszczania.

(2) W art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 576/2013 określono warunki, na jakich zwierzęta domowe należące do gatunków wymienionych w części A załącznika I do tego rozporządzenia, a mianowicie psy, koty i fretki, mogą być przemieszczane w celach niehandlowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego. Zgodnie z art. 10 ust. 1 lit. c) takie zwierzęta domowe muszą zostać poddane badaniu poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania, które spełnia wymogi dotyczące ważności określone w załączniku IV do wspomnianego rozporządzenia.

(3) Na zasadzie odstępstwa od art. 10 ust. 1 lit. c) art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 576/2013 stanowi, że badanie poziomu przeciwciał metodą miareczkowania nie jest wymagane w przypadku psów, kotów i fretek, które są przemieszczane do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego wymienionego w wykazie m.in. na podstawie art. 13 ust. 2 tego rozporządzenia.

(4) Aby zostać umieszczone w wykazie na podstawie art. 13 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 576/2013, terytorium lub państwo trzecie powinno złożyć wniosek, w którym wykaże, że w przypadku psów, kotów i fretek spełnia przynajmniej szczegółowe kryteria określone w art. 13 ust. 2 lit. a)-e), aby zapewnić wystarczający poziom bezpieczeństwa w odniesieniu do zagrożeń dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt związanych z takim przemieszczaniem o charakterze niehandlowym zwierząt domowych.

(5) W części 2 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 577/2013 2  ustanowiono wykaz terytoriów i państw trzecich korzystających z odstępstwa przewidzianego w art. 13 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 576/2013.

(6) Kontrole przeprowadzone w ostatnich latach przez organy krajowe w punktach wprowadzania do Unii zgodnie z art. 34 rozporządzenia (UE) nr 576/2013 wykazały powtarzające się niezgodności w zakresie profilaktycznych środków zdrowotnych przeciwko wściekliźnie w odniesieniu do psów, kotów i fretek przemieszczanych z Białorusi i Rosji. Niezgodności te obejmują brak i niewłaściwe podawanie szczepionek przeciwko wściekliźnie, a także sfałszowaną dokumentację szczepień przeciwko wściekliźnie, których ważność została nieprawidłowo poświadczona w towarzyszących świadectwach zdrowia zwierząt.

(7) W ramach kryteriów, które każde państwo trzecie musi spełnić we wniosku o wpis do wykazu przewidzianego w art. 13 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 576/2013, w lit. d) tego artykułu nałożono wymóg, aby obowiązywały i zostały skutecznie wdrożone przepisy dotyczące zapobiegania wściekliźnie i jej zwalczania, aby zminimalizować ryzyko zakażenia zwierząt domowych, w tym przepisy dotyczące szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie.

(8) Ponadto służby odpowiedzialne za kontrole urzędowe muszą zapewnić, aby psy, koty i fretki były przemieszczane wraz ze świadectwami zdrowia zwierząt należycie wypełnionymi i wydanymi zgodnie z art. 26 rozporządzenia (UE) nr 576/2013. Oznacza to sprawdzenie i poświadczenie, że takie zwierzęta domowe zostały poddane szczepieniu przeciwko wściekliźnie, które jest w pełni zgodne z przepisami załącznika III do rozporządzenia (UE) nr 576/2013.

(9) Białoruś i Rosja przedstawiły odpowiednie gwarancje wraz z wnioskiem o wpis do wykazu. Powtarzające się niezgodności stwierdzone przez organy krajowe w punktach wprowadzania do Unii w odniesieniu do psów, kotów i fretek przemieszczanych z Białorusi i Rosji świadczą jednak o poważnych niedociągnięciach w egzekwowaniu prawa na szczeblu krajowym w tych państwach. Niedociągnięcia te budzą poważne wątpliwości co do stałego stosowania i skutecznego wdrażania przez właściwe organy tych państw trzecich przepisów dotyczących zapobiegania wściekliźnie i jej zwalczania, a także co do dokładności świadectw urzędowych wydawanych na szczeblu tych państw.

(10) Biorąc pod uwagę znaczną częstość występowania niezgodności w odniesieniu do statusu zwierząt domowych w zakresie szczepień przeciwko wściekliźnie oraz dokładność ich certyfikacji, zwolnienie psów, kotów i fretek pochodzących z Białorusi i Rosji z obowiązku poddania się badaniu poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania przed wprowadzeniem na terytorium Unii budzi poważne obawy co do ryzyka wprowadzenia wścieklizny do Unii wskutek przemieszczania o charakterze niehandlowym takich zwierząt domowych.

(11) Ponadto niekorzystna sytuacja epidemiologiczna w Białorusi i Rosji - gdzie nadal występuje wścieklizna i jest regularnie wykrywana u psów i kotów, co potwierdzają informacje zgromadzone na szczeblu międzynarodowym przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt - przyczynia się do dodatkowego zwiększenia ryzyka wprowadzenia wścieklizny do Unii.

(12) Aby zaradzić tej sytuacji i zmniejszyć ryzyko wprowadzenia wścieklizny wskutek przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek przemieszczanych z Białorusi i Rosji, należy ponownie wprowadzić wymóg, aby takie zwierzęta domowe zostały poddane badaniu poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania przed wprowadzeniem na terytorium Unii.

(13) Należy zatem zaktualizować wykaz terytoriów i państw trzecich zawarty w części 2 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 577/2013 oraz usunąć z tego wykazu pozycje dotyczące Białorusi i Rosji.

(14) Aby zapobiec zbędnym zakłóceniom w przemieszczaniu o charakterze niehandlowym zwierząt domowych należących do gatunków wymienionych w części A załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 576/2013 z Białorusi i Rosji oraz aby zachować zgodność z harmonogramem przewidzianym w załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 576/2013 na potrzeby uznawania badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania za ważne, niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od dnia 16 września 2024 r.

(15) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Część 2 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 577/2013 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 16 września 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 kwietnia 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

"CZĘŚĆ 2

Wykaz terytoriów i państw trzecich, o którym mowa w art. 13 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 576/2013
Kod ISO Terytorium lub państwo trzecie Objęte terytoria
AC Wyspa Wniebowstąpienia
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie
AG Antigua i Barbuda
AR Argentyna
AU Australia
AW Aruba
BA Bośnia i Hercegowina
BB Barbados
BH Bahrajn
BM Bermudy
BQ Bonaire, Sint Eustatius i Saba (wyspy BES)
CA Kanada
CL Chile
CW Curaçao
FJ Fidżi
FK Falklandy
GB Zjednoczone Królestwo (*)
GG Guernsey
HK Hongkong
IM Wyspa Man
JM Jamajka
JP Japonia
JE Jersey
KN Saint Kitts i Nevis
KY Kajmany
LC Saint Lucia
MS Montserrat
MK Macedonia Północna
MU Mauritius
MX Meksyk
MY Malezja
NC Nowa Kaledonia
NZ Nowa Zelandia
PF Polinezja Francuska
PM Saint-Pierre i Miquelon
SG Singapur
SH Wyspa Świętej Heleny
SX Sint Maarten
TT Trynidad i Tobago
TW Tajwan
US Stany Zjednoczone Ameryki AS - Samoa Amerykańskie

GU - Guam

MP - Mariany Północne

PR - Portoryko

VI - Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

VC Saint Vincent i Grenadyny
VG Brytyjskie Wyspy Dziewicze
VU Vanuatu
WF Wallis i Futuna
(*) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 ram windsorskich (zob. Wspólna deklaracja nr 1/2023 Unii i Zjednoczonego Królestwa w ramach Wspólnego Komitetu ustanowionego Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. L 102 z 17.4.2023, s. 87)) w związku z załącznikiem 2 do tych ram, do celów niniejszego załącznika odniesienia do Zjednoczonego Królestwa nie obejmują Irlandii Północnej."
1 Dz.U. L 178 z 28.6.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/576/oj.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 577/2013 z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek domowych, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 (Dz.U. L 178 z 28.6.2013, s. 109, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/577/oj).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1130

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1130 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 577/2013 w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013
Data aktu: 19/04/2024
Data ogłoszenia: 26/04/2024
Data wejścia w życie: 16/09/2024, 16/05/2024