RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2020/1998 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2020/1998.
(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwanego dalej "Wysokim Przedstawicielem"), wydanym w imieniu Unii Europejskiej, dotyczącym globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka, Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka podkreśla, że Unia jest zdeterminowana, aby wzmocnić swoją rolę w walce z poważnymi pogwałceniami i naruszeniami praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów Unii jest sprawienie, aby wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka to jedna z podstawowych wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
(3) W swoich konkluzjach z dnia 14 listopada 2022 r. Rada wyraziła zaniepokojenie nieproporcjonalnym wpływem, jaki konflikty zbrojne w dalszym ciągu wywierają na kobiety i dziewczęta na całym świecie, a także powszechnym występowaniem przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, w tym przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych, w internecie i poza nim. Zobowiązała się do zintensyfikowania wysiłków na rzecz zwalczania przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, aby zapewnić pełną rozliczalność i zwalczać bezkarność. Ponadto w konkluzjach z czerwca 2014 r. Rada zaznaczyła, że walka z wszelkimi formami przemocy wobec kobiet i eliminacja tej przemocy wymagają skoordynowanych strategii na wszelkich stosownych szczeblach oraz kompleksowego podejścia skupiającego się na kluczowych kwestiach, takich jak zapobieganie, niezgłaszanie przypadków przemocy, ochrona, wsparcie dla ofiar oraz ściganie sprawców, a także innych środków. Strategiczne stosowanie środków ograniczających wzmacnia to podejście przez zwiększanie presji, by zapobiegać dalszym pogwałceniom i naruszeniom, oraz, w koordynacji z innymi instrumentami unijnymi dostępnymi w ramach zestawu narzędzi dotyczących praw człowieka, zwraca uwagę na te pogwałcenia i naruszenia oraz osoby za nie odpowiedzialne.
(4) W dniu 7 października 2023 r. Wysoki Przedstawiciel wydał w imieniu Unii Europejskiej oświadczenie w sprawie ataków na Izrael, z całą mocą potępiając liczne i masowe ataki, których dopuścił się Hamas w całym Izraelu, i głęboko ubolewając nad ofiarami w ludziach.
(5) W konkluzjach z dnia 26 i 27 października 2023 r. Rada Europejska ponownie z całą mocą potępiła Hamas za brutalne i masowe ataki terrorystyczne przeprowadzane w całym Izraelu.
(6) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 należy dodać trzy podmioty.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2020/1998,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Luksemburgu dnia 12 kwietnia 2024 r.