Rozporządzenie wykonawcze 2024/1061 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do bezpiecznej wymiany danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie elektronicznym i dostępu do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/133

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1061
z dnia 10 kwietnia 2024 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do bezpiecznej wymiany danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie elektronicznym i dostępu do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/133

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 1  oraz uchylające dyrektywę 2007/46/WE, w szczególności jego art. 37 ust. 8 lit. b), d), e) i f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/133 2  ustanowiono wymogi dotyczące formatu i struktury elementów danych świadectw zgodności w formacie elektronicznym, a także wyznaczono europejski system informacji o pojazdach i prawach jazdy ("EUCARIS") 3  do celów wymiany tych danych. W niniejszym rozporządzeniu określono dalsze wymogi w celu zapewnienia bezpiecznej wymiany świadectwa zgodności w formacie elektronicznym poprzez zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa środków identyfikacji elektronicznej oraz ustanowienie środków umożliwiających organom udzielającym homologacji przyznanie dostępu do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu.

(2) Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa chroniący przed nieuprawnionym dostępem i uszkodzeniem danych, zagwarantować odpowiedni poziom ochrony danych i uniknąć powielania wymienianych komunikatów i elementów danych, konieczne jest ustanowienie wymogów dotyczących opracowanych przez EUCARIS aplikacji i systemów elektronicznych wykorzystywanych do wymiany komunikatów zawierających wyjściowe informacje o pojeździe (IVI) między producentami a krajowymi punktami dostępu.

(3) Aby zapewnić stosowanie właściwego formatu i struktury komunikatów IVI do wymiany między producentami, krajowymi punktami dostępu i systemem EUCARIS, należy ustanowić proces walidacji tych komunikatów i elementów danych za pośrednictwem odpowiednich aplikacji internetowych i systemów wykorzystywanych do wymiany tych komunikatów IVI.

(4) Aby ułatwić dostęp do ustrukturyzowanych danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie elektronicznym, konieczne jest wprowadzenie niepowtarzalnego identyfikatora pojazdu, który można łatwo znaleźć i którym oznaczony jest każdy pojazd.

(5) Aby umożliwić organom udzielającym homologacji udzielanie publicznego dostępu do świadectwa zgodności w formacie elektronicznym wyłącznie do odczytu, należy ustanowić wymogi dotyczące obsługi takiego dostępu za pośrednictwem aplikacji lub systemów internetowych udostępniających świadectwo zgodności w formacie elektronicznym.

(6) Ponieważ w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/133 ustanowiono wymogi dotyczące składu elementów danych w świadectwach zgodności, w celu zapewnienia pewności i jasności prawa należy zmienić to rozporządzenie poprzez wprowadzenie zmian w formacie i strukturze tych elementów danych, tak aby przepisy te były zawarte w tym samym rozporządzeniu. Należy zatem zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/133 w celu uwzględnienia wyłączenia producentów określonych kategorii pojazdów i typów pojazdów produkowanych w małych seriach.

(7) Aby umożliwić organom udzielającym homologacji, organom nadzoru rynku i organom rejestracyjnym państw członkowskich oraz producentom dokonanie niezbędnych zmian w ich systemach elektronicznych i przygotowanie się do stosowania niniejszego rozporządzenia, należy odroczyć datę rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia.

(8) Nie ma potrzeby odraczania daty rozpoczęcia stosowania przepisów dotyczących wyłączenia dla producentów określonych kategorii pojazdów i typów pojazdów produkowanych w małych seriach, ponieważ nie potrzebują oni więcej czasu na wdrożenie tych wymogów.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Technicznego ds. Pojazdów Silnikowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wymogi dotyczące bezpiecznej wymiany danych

1. 
Podczas wymiany danych producenci i krajowe punkty dostępu europejskiego systemu informacji o pojazdach i prawach jazdy ("EUCARIS") stosują bezpieczne lokalne łącze internetowe oraz strukturę i zasady schematu Extensible Markup Language (XML).
2. 
Producenci i krajowe punkty dostępu EUCARIS korzystają ze stron internetowych zabezpieczonych kwalifikowanym certyfikatem uwierzytelniania witryn internetowych, spełniającym wymogi określone w załączniku IV do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 4 .
3. 
Wymiana komunikatów między producentami a krajowymi punktami dostępu EUCARIS oraz w ramach EUCARIS jest zabezpieczona podpisem elektronicznym w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 910/2014 i protokołami szyfrowania danych.
4. 
Krajowe punkty dostępu EUCARIS i wyznaczony organ operacyjny EUCARIS zapewniają walidację podpisów elektronicznych poprzez weryfikację i potwierdzenie spełnienia wymogów art. 26 rozporządzenia (UE) nr 910/2014 w momencie składania podpisu.
5. 
Krajowe punkty dostępu EUCARIS zapewniają identyfikowalność komunikatów wymienianych za pośrednictwem tego systemu poprzez rejestrowanie informacji na temat tej wymiany oraz zapewniają środki umożliwiające przeglądanie i wyszukiwanie tych informacji.
Artykuł  2

Wymogi dotyczące niepowtarzalnego identyfikatora pojazdu

1. 
Niepowtarzalnym identyfikatorem pojazdu jest numer identyfikacyjny pojazdu ("VIN").
2. 
Bez uszczerbku dla przepisów art. 12 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/535 5 , VIN musi spełniać wymagania określone w części 2 sekcja A pkt 2 załącznika II do tego rozporządzenia.
Artykuł  3

Dostęp wyłącznie z prawem odczytu

1. 
Do celów art. 37 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2018/858 organ udzielający homologacji każdego państwa członkowskiego zapewnia dostęp do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu za pośrednictwem aplikacji internetowej lub systemu umożliwiającego dostęp do ustrukturyzowanych danych zawartych w świadectwie zgodności w formacie elektronicznym za pomocą niepowtarzalnego identyfikatora pojazdu, o którym mowa w art. 2.
2. 
Aplikacja internetowa lub system, o których mowa w ust. 1, zapewniają dostęp do świadectwa zgodności w formacie elektronicznym wyłącznie z prawem odczytu z aplikacji internetowych lub systemów ustanowionych przez organy udzielające homologacji typu w dowolnym państwie członkowskim.
Artykuł  4

Zmiana rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/133

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/133 dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

Wyłączenie dla producentów konkretnych kategorii i typów pojazdów produkowanych w małych seriach

Na zasadzie odstępstwa od art. 1 i 2, w przypadku producentów określonych kategorii pojazdów i typów pojazdów produkowanych w małych seriach elementy danych elektronicznej wersji certyfikatu zgodności wystarczy udostępnić wprowadzając je ręcznie lub ładując plik IVI XML.".

Artykuł  5

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 5 lipca 2025 r.

Art. 4. stosuje się jednak od dnia 1 maja 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 kwietnia 2024 r.

1 Dz.U. L 151 z 14.6.2018, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/133 z dnia 4 lutego 2021 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do podstawowego formatu, struktury i środków wymiany danych dotyczących świadectw zgodności w formacie elektronicznym (Dz.U. L 42 z 5.2.2021, s. 1).
3 Wersja skonsolidowana traktatu EUCARIS dotyczącego europejskiego systemu informacji o pojazdach i prawach jazdy (EUCARIS), wraz ze zmianami podpisanymi przez strony w dniu 8 czerwca 2017 r.
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 73).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/535 z dnia 31 marca 2021 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2144 w odniesieniu do jednolitych procedur i specyfikacji technicznych w zakresie homologacji typu pojazdów oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, w odniesieniu do ich ogólnych cech konstrukcyjnych i bezpieczeństwa (Dz.U. L 117 z 6.4.2021, s. 1).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1061

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/1061 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do bezpiecznej wymiany danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie elektronicznym i dostępu do świadectwa zgodności wyłącznie z prawem odczytu oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/133
Data aktu: 10/04/2024
Data ogłoszenia: 11/04/2024
Data wejścia w życie: 01/05/2024, 05/07/2025