a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu Rady (UE) 2024/257 1 ustanowiono uprawnienia do połowów na lata 2024, 2025 i 2026 w odniesieniu do niektórych stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii. Całkowite dopuszczalne połowy (TAC) oraz ograniczenia nakładu połowowego oraz środki funkcjonalnie związane z TAC i ograniczeniami nakładu połowowego ustanowione w rozporządzeniu (UE) 2024/257 należy zmienić w celu uwzględnienia publikacji opinii naukowych, a także wyników konsultacji z państwami trzecimi podczas posiedzeń regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO).
(2) Rozporządzeniem (UE) 2024/257 ustanowiono TAC dla rajokształtnych (Rajiformes) w wodach Unii i Zjednoczonego Królestwa w rejonach Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) 6a, 6b, 7a-7c i 7e-7k. W rozporządzeniu tym ustanowiono również warunek szczególny w ramach tego TAC. Ten warunek szczególny umożliwia Unii i Zjednoczonemu Królestwu połowy rai drobnookiej (Raja microocellata) w rejonie ICES 7e (zachodnia część kanału La Manche) w 2024 r., aby umożliwić połowy wskaźnikowe na potrzeby zbierania danych dotyczących tego stada w oparciu o działalność połowową zgodnie z oceną ICES. Aby zapewnić pewność prawa oraz umożliwić realizację "programów monitorowania" połowów wskaźnikowych, ilości objęte tym szczególnym warunkiem należy przydzielić państwom członkowskim zgodnie z zasadą względnej stabilności oraz kluczem przydziału rajokształtnych w wodach Unii i Zjednoczonego Królestwa w rejonach ICES 6a, 6b, 7a-7c i 7e-7k.
(3) W drodze dwustronnych konsultacji w sprawie ustalenia uprawnień do połowów dla stad wymienionych w załączniku 35 do Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony 2 (zwanej dalej "umową o handlu i współpracy") Unia i Zjednoczone Królestwo ustaliły po praz pierwszy TAC na rok 2024 dla: (i) szkarłacicy (Glyptocephalus cynoglossus) w wodach Unii w rejonie ICES 3a (cieśniny Skagerrak i Kattegat); (ii) złocicy (Microstomus kitt) w tym obszarze oraz (iii) nagłada (Scophthalmus rhombus) w tym obszarze. W oczekiwaniu na porozumienie między państwami członkowskimi co do sposobu przydziału tych uprawnień do połowów, TAC dla tych stad oznaczono w rozporządzeniu (UE) 2024/257 jako "do ustalenia". TAC i kwotę Unii dla tych stad należy ustalić na okres i na poziomie uzgodnionym ze Zjednoczonym Królestwem, a te kwoty unijne należy przydzielić państwom członkowskim zgodnie z porozumieniem w sprawie kluczy przydziału dla tych stad osiągniętym przez zainteresowane państwa członkowskie w dniu 18 marca 2024 r.
(4) W dniach 7 i 8 marca 2024 r. Unia i Zjednoczone Królestwo prowadziły konsultacje dwustronne zgodnie z art. 498 ust. 2, 4 i 6 umowy o handlu i współpracy dotyczące wielkości TAC dla dobijaków i powiązanych przyłowów (Ammodytes spp.) w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii podobszaru ICES 4, wodach Zjednoczonego Królestwa rejonu ICES 2a i wodach Unii rejonu 3a. Wyniki tych konsultacji udokumentowano w pisemnym protokole podpisanym w dniu 12 marca 2024 r. Odpowiedni TAC należy zatem ustalić na poziomie uzgodnionym ze Zjednoczonym Królestwem.
(5) Na 12. dorocznym posiedzeniu w 2024 r. Regionalna Organizacja ds. Zarządzania Rybołówstwem na Południowym Pacyfiku (SPRFMO) przyjęła limity połowowe dla ostroboka peruwiańskiego (Trachurus murphyi) oraz utrzymała zwiady rybackie dotyczące antarów (Dissostichus spp.). Ponadto SPRFMO utrzymała lub zmieniła funkcjonalnie związane środki. Środki te należy wprowadzić do prawa Unii.
(6) Na dorocznym posiedzeniu w 2023 r. Komisja ds. Rybołówstwa na Zachodnim i Środkowym Pacyfiku (WCPFC) postanowiła utrzymać ograniczenia nakładu połowowego przy użyciu sejnerów oraz maksymalną liczbę tych statków rybackich w przypadku połowu przez nie tuńczyka tropikalnego. Zmieniono przepisy związane z zarządzaniem urządzeniami do sztucznej koncentracji ryb w połowach tuńczyka tropikalnego, w szczególności w odniesieniu do zakazu stosowania tych urządzeń. Środki te należy wprowadzić do prawa Unii.
(7) Ograniczenia nakładu połowowego dla statków rybackich Unii w odniesieniu do tuńczyka błękitnopłetwego (Thun- nus thynnus) w obszarze objętym konwencją Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) oraz maksymalna wprowadzana ilość tuńczyka błękitnopłetwego i maksymalna zdolność w zakresie jego chowu i hodowli w miejscach chowu i hodowli w Unii w tym obszarze opierają się na informacjach zawartych w rocznych planach połowowych, planach zarządzania zdolnością połowową i rocznych planach zarządzania hodowlą tuńczyka błękitnopłetwego w państwach członkowskich, ustanowionych zgodnie z art. 11, 13 i 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2053 3 . Państwa członkowskie mają zgodnie z art. 16 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2023/2053 przedkładać te plany Komisji do dnia 31 stycznia każdego roku. Zgodnie z wymogami art. 16 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2023/2053 plany te są następnie zestawiane przez Komisję oraz stanowią podstawę do ustanowienia rocznego planu Unii, który jest przekazywany Sekretariatowi ICCAT w celu omówienia i zatwierdzenia przez ICCAT. Zgodnie z przepisami ICCAT zmienionymi na dorocznym posiedzeniu w 2023 r. nieaktywne miejsca hodowli tuńczyka błękitnopłetwego i powiązane zdolności hodowlane nie zostały po raz pierwszy uwzględnione w tym planie rocznym Unii na 2024 r. ICCAT zatwierdziła roczny plan Unii na rok 2024 w dniu 6 marca 2024 r. Ograniczenia nakładu połowowego Unii oraz maksymalną wprowadzaną ilość tuńczyka błękitno- płetwego i maksymalną zdolność Unii w zakresie jego chowu i hodowli na 2024 r. należy zatem zmienić zgodnie z tym rocznym planem.
(8) Kwoty Unii na 2024 r. w odniesieniu do stad w obszarze objętym konwencją ICCAT dostosowano podczas dorocznego posiedzenia ICCAT w listopadzie 2023 r. zgodnie z szeregiem zaleceń ICCAT, na podstawie których Unia może, na wniosek, przenieść określony odsetek swojej niewykorzystanej kwoty uprawnień do połowów z 2022 r. na 2024 r. W związku z tym oraz aby umożliwić wykorzystanie tych przenoszonych ilości przed rozpoczęciem okresu połowu dla danych stad należy: (i) kwoty Unii dotyczące północnego tuńczyka białego (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N), południowego tuńczyka białego (ALB/AS05N), opastuna (Thunnus obesus) w Oceanie Atlantyckim (BET/ATLANT), a także włócznika (Xiphias gladius) w Oceanie Atlantyckim na północ od 5° N (SWO/AN05N) oraz włócznika w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/AS05N) - zmienić tak, aby odzwierciedlały takie dostosowania kwoty Unii; oraz (ii) kwoty państw członkowskich ustalone na podstawie tych kwot Unii - zmienić odpowiednio, uwzględniając przy tym zasadę względnej stabilności.
(9) Na 14. posiedzeniu, które odbyło się w Samarkandzie w Uzbekistanie w dniach 12-17 lutego 2024 r., Konferencja Stron (COP) Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt dodała do gatunków chronionych wymienionych w załącznikach I i II do tej konwencji tawrosza (Carcharias taurus). Należy w związku z tym wprowadzić te środki do prawa Unii poprzez zakazanie: (i) statkom rybackim Unii we wszystkich wodach oraz (ii) statkom państw trzecich na wodach Unii - poławiania, zatrzymywania na statku, przeładowywania lub wyładowywania tego gatunku. Jednakże w art. 98 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2124 4 ustanowiono już taki zakaz w odniesieniu do tawrosza w Morzu Śródziemnym. Aby uniknąć nakładania się przepisów dotyczących tego samego przedmiotu, w odniesieniu do rejonu śródziemnomorskiego, taki zakaz należy teraz zatem ustanowić wyłącznie w przypadku statków rybackich Unii we wszystkich wodach innych niż wody Morza Śródziemnego oraz statków rybackich państw trzecich w wodach Unii.
(10) Zarówno art. 41 ust. 3, jak i art. 43 rozporządzenia (UE) 2024/257 odnoszą się do tej samej maksymalnej liczby unijnych statków rybackich upoważnionych do połowów włócznika (Xiphias gladius) w obszarach objętych konwencją WCPFC. Art. 41 ust. 3 należy zatem uchylić ze względu na jasność prawa.
(11) W art. 59 rozporządzenia (UE) 2024/257 dotyczącym wejścia w życie i rozpoczęcia stosowania należy wprowadzić sprostowanie w odniesieniu do środków dotyczących węgorza europejskiego (Anguilla anguilla) w unijnych wodach morskich i wodach słonawych podobszarów ICES 3, 4, 6, 7, 8 i 9 oraz w przylegających unijnych wodach słona- wych.
(12) Należy sprostować niektóre błędy w tabelach TAC w załącznikach do rozporządzenia (UE) 2024/257. Błędy te dotyczą: (i) TAC, kwot Unii i kwot państw członkowskich; (ii) rodzaju TAC (tj. "TAC analityczny" lub "TAC przezornoś- ciowy"); (iii) stosowania corocznej elastyczności w odniesieniu do kwot państw członkowskich zgodnie z art. 3 i 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96 5 ; (iv) opisów obszarów; oraz (v) kodów sprawozdawczych. Ponadto w załącznikach tych należy doprecyzować niektóre przepisy w: (i) tabelach TAC dla rai bruzdowanej (Raja undulata) w wodach Unii, odpowiednio, podobszarów ICES 8 i 9; oraz (ii) tabelach TAC dla makreli (Scomber scombrus) w Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim.
(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2024/257.
(14) Uprawnienia do połowów przewidziane w rozporządzeniu (UE) 2024/257 mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2024 r. Przepisy wprowadzone niniejszym rozporządzeniem, dotyczące uprawnień do połowów, powinny zatem również mieć zastosowanie od tego dnia. Takie stosowanie z mocą wsteczną nie narusza zasad pewności prawa ani ochrony uzasadnionych oczekiwań, ponieważ dane uprawnienia do połowów zostają zwiększone lub nie zostały jeszcze wyczerpane.
(15) Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące tawrosza powinny mieć zastosowanie od dnia 1 kwietnia 2024 r., tj.: (i) po 14. Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, która odbyła się w dniach 12-17 lutego 2024 r., oraz (ii) przed wejściem w życie zmiany w załącznikach I i II do tej konwencji w dniu 17 maja 2024 r.
(16) Z uwagi na pilną konieczność uniknięcia przerw w działalności połowowej niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2024 r.