RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 3 i 4,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Na swoim posiedzeniu w dniu 4 marca 2022 r., w odpowiedzi na masowy napływu osób uciekających z Ukrainy wskutek inwazji Rosji na Ukrainę, Rada przyjęła decyzję wykonawczą (UE) 2022/382 1 w drodze jednomyślnego głosowania w celu ustalenia istnienia tego masowego napływu osób oraz wprowadzenia ochrony dla nich.
(2) Na tym posiedzeniu Rady wydano oświadczenie o wspieraniu państw członkowskich, które są głównymi punktami wjazdu do Unii z Ukrainy dla masowego napływu wysiedleńców uciekających przed wojną napastniczą Rosji, a także o promowaniu potrzeby równowagi wysiłków pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi w przyjmowaniu tych osób.
(3) Państwa członkowskie wyraziły ponadto zgodę w tym oświadczeniu na niestosowanie w odniesieniu do osób w Unii, które uciekają przed wojną napastniczą Rosji w Ukrainie przepisów art. 11 dyrektywy Rady 2001/55/WE 2 dotyczących osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim, które przemieszczają się do innego państwa członkowskiego bez zezwolenia, chyba że zainteresowane państwa członkowskie uzgodnią inaczej na zasadzie dwustronności.
(4) Zgodnie z art. 10 dyrektywy 2001/55/WE państwa członkowskie mają obowiązek prowadzić na poziomie krajowym rejestr danych osobowych osób korzystających z tymczasowej ochrony na ich terytorium. Ponadto art. 27 ust. 1 tej dyrektywy przewiduje, że do celów współpracy administracyjnej wymaganej dla wprowadzenia tymczasowej ochrony, państwa członkowskie powinny, w powiązaniu z Komisją, podejmować właściwe środki w celu ustanowienia bezpośredniej współpracy i wymiany informacji między właściwymi władzami.
(5) Wymiana informacji z państwami trzecimi należącymi do strefy Schengen leży w interesie państw członkowskich. Szwajcarią, która według stanu na dzień 25 października 2022 r. odnotowała 65 953 rejestracje osób korzystających z tymczasowej ochrony na jej terytorium, wyraziła zainteresowanie taką wymianą. Wiele osób korzystających z tymczasowej ochrony na terytorium Szwajcarii mogło wcześniej zarejestrować swoje dane osobowe zgodnie z dyrektywą 2001/55/WE w jednym z państw członkowskich, a zatem ułatwienie wymiany tych danych może pozwolić zainteresowanym państwom członkowskim na zaprzestanie udzielania niezbędnej pomocy związanej z prawami wynikającymi z tymczasowej ochrony osobom, które nie przebywają już na ich terytorium.
(6) Ponadto w interesie państw członkowskich leży zapewnienie pewnego stopnia stabilności i równowagi wysiłków między nimi w rozmieszczeniu osób uciekających przed wojną napastniczą Rosji w Ukrainie, przy jednoczesnym zapewnieniu, aby system nie pozwalał na nadużycia.
(7) Należy podjąć negocjacje prowadzące do zawarcia umowy ustanawiającej podstawę wymiany informacji o osobach korzystających z tymczasowej ochrony między Unią a Konfederacją Szwajcarską,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: