Decyzja 2023/671 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji dotyczących umowy między Unią Europejską a Konfederacją Szwajcarską ustanawiającej podstawę wymiany informacji o osobach korzystających z tymczasowej ochrony

DECYZJA RADY (UE) 2023/671 z dnia 21 marca 2023 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji dotyczących umowy między Unią Europejską a Konfederacją Szwajcarską ustanawiającej podstawę wymiany informacji o osobach korzystających z tymczasowej ochrony

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na swoim posiedzeniu w dniu 4 marca 2022 r., w odpowiedzi na masowy napływu osób uciekających z Ukrainy wskutek inwazji Rosji na Ukrainę, Rada przyjęła decyzję wykonawczą (UE) 2022/382 1  w drodze jednomyślnego głosowania w celu ustalenia istnienia tego masowego napływu osób oraz wprowadzenia ochrony dla nich.

(2) Na tym posiedzeniu Rady wydano oświadczenie o wspieraniu państw członkowskich, które są głównymi punktami wjazdu do Unii z Ukrainy dla masowego napływu wysiedleńców uciekających przed wojną napastniczą Rosji, a także o promowaniu potrzeby równowagi wysiłków pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi w przyjmowaniu tych osób.

(3) Państwa członkowskie wyraziły ponadto zgodę w tym oświadczeniu na niestosowanie w odniesieniu do osób w Unii, które uciekają przed wojną napastniczą Rosji w Ukrainie przepisów art. 11 dyrektywy Rady 2001/55/WE 2  dotyczących osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim, które przemieszczają się do innego państwa członkowskiego bez zezwolenia, chyba że zainteresowane państwa członkowskie uzgodnią inaczej na zasadzie dwustronności.

(4) Zgodnie z art. 10 dyrektywy 2001/55/WE państwa członkowskie mają obowiązek prowadzić na poziomie krajowym rejestr danych osobowych osób korzystających z tymczasowej ochrony na ich terytorium. Ponadto art. 27 ust. 1 tej dyrektywy przewiduje, że do celów współpracy administracyjnej wymaganej dla wprowadzenia tymczasowej ochrony, państwa członkowskie powinny, w powiązaniu z Komisją, podejmować właściwe środki w celu ustanowienia bezpośredniej współpracy i wymiany informacji między właściwymi władzami.

(5) Wymiana informacji z państwami trzecimi należącymi do strefy Schengen leży w interesie państw członkowskich. Szwajcarią, która według stanu na dzień 25 października 2022 r. odnotowała 65 953 rejestracje osób korzystających z tymczasowej ochrony na jej terytorium, wyraziła zainteresowanie taką wymianą. Wiele osób korzystających z tymczasowej ochrony na terytorium Szwajcarii mogło wcześniej zarejestrować swoje dane osobowe zgodnie z dyrektywą 2001/55/WE w jednym z państw członkowskich, a zatem ułatwienie wymiany tych danych może pozwolić zainteresowanym państwom członkowskim na zaprzestanie udzielania niezbędnej pomocy związanej z prawami wynikającymi z tymczasowej ochrony osobom, które nie przebywają już na ich terytorium.

(6) Ponadto w interesie państw członkowskich leży zapewnienie pewnego stopnia stabilności i równowagi wysiłków między nimi w rozmieszczeniu osób uciekających przed wojną napastniczą Rosji w Ukrainie, przy jednoczesnym zapewnieniu, aby system nie pozwalał na nadużycia.

(7) Należy podjąć negocjacje prowadzące do zawarcia umowy ustanawiającej podstawę wymiany informacji o osobach korzystających z tymczasowej ochrony między Unią a Konfederacją Szwajcarską,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Komisja zostaje niniejszym upoważniona do podjęcia negocjacji dotyczących umowy ustanawiającej podstawę wymiany informacji o osobach korzystających z tymczasowej ochrony z Konfederacją Szwajcarską.

Artykuł  2

Komisja negocjuje postanowienia umowy w porozumieniu z Grupą Roboczą Rady ds. Azylu oraz zgodnie z wytycznymi negocjacyjnymi określonymi w addendum niniejszej decyzji, z zastrzeżeniem wszelkich kolejnych takich wytycznych, które Rada może wydać Komisji w późniejszym terminie.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2023 r.
1 Decyzja wykonawcza Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzająca istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkująca wprowadzeniem tymczasowej ochrony (Dz.U. L 71 z 4.3.2022, s. 1).
2 Dyrektywa Rady 2001/55/WE z dnia 20 lipca 2001 r. w sprawie minimalnych standardów przyznawania tymczasowej ochrony na wypadek masowego napływu wysiedleńców oraz środków wspierających równowagę wysiłków między państwami członkowskimi związanych z przyjęciem takich osób wraz z jego następstwami (Dz.U. L 212 z 7.8.2001, s. 12).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.84.16

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/671 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji dotyczących umowy między Unią Europejską a Konfederacją Szwajcarską ustanawiającej podstawę wymiany informacji o osobach korzystających z tymczasowej ochrony
Data aktu: 21/03/2023
Data ogłoszenia: 23/03/2023