Decyzja 2023/616 zmieniająca decyzję 2005/37/WE w zakresie zadań wykonywanych przez Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN)

DECYZJA KOMISJI (UE) 2023/616
z dnia 17 marca 2023 r.
zmieniająca decyzję 2005/37/WE w zakresie zadań wykonywanych przez Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady 2003/861/WE z dnia 8 grudnia 2003 r. dotyczącą analizy technicznej i współpracy w odniesieniu do fałszywych monet euro 1 , w szczególności jej art. 1,

uwzględniając decyzję Rady 2003/862/WE z dnia 8 grudnia 2003 r. rozszerzającą skutki decyzji 2003/861/WE dotyczącej analizy technicznej i współpracy w odniesieniu do fałszywych monet euro na państwa członkowskie, które nie przyjęły euro jako jednej waluty 2 , w szczególności jej art. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe ("ECTN") ustanowiono w ramach Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG ECFIN) Komisji zgodnie z art. 1 decyzji Komisji 2005/37/WE 3 .

(2) Zgodnie z art. 7 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1338/2001 4  właściwe organy krajowe, Komisja i Europejski Bank Centralny są zobowiązane do współpracy, aby chronić euro przed fałszowaniem poprzez wymianę informacji i zapewnienie wzajemnej pomocy.

(3) ECTN wykonuje swoje zadania w Brukseli. Niektóre z jego zadań wykonywane są we francuskim Krajowym Centrum Analiz Monet utworzonym w ramach Mennicy Francuskiej w Pessac.

(4) Zgodnie z art. 2 decyzji 2005/37/WE zadaniem ECTN jest koordynacja realizacji procedur weryfikacji autentyczności zgodnie z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1210/2010 5 .

(5) ECTN używa dostępnego sprzętu technicznego do przeprowadzenia wstępnej, nieniszczącej analizy fałszywych monet euro. Obejmuje ona m.in. analizę mikroskopową, wizualną i techniczną fałszywych monet euro skonfiskowanych przez państwa członkowskie, przygotowanie odpowiedniej dokumentacji technicznej i kwerendy w specjalnych informatycznych bazach danych w celu określenia cech wspólnych z już istniejącymi i sklasyfikowanymi kategoriami fałszywych monet euro.

(6) Konieczne jest, aby ECTN przeprowadzało również zaawansowaną analizę nieniszczącą w celu wczesnego zidentyfikowania wysokiej jakości fałszywych monet euro, określenia ich cech technicznych i szybkiej oceny poziomu zagrożenia, jakie się z nimi wiąże. Tego rodzaju zaawansowana analiza nieniszcząca umożliwi ECTN podejmowanie właściwych, wczesnych i skutecznych decyzji politycznych w celu zapobiegania pojawiającym się zagrożeniom i informowania organów ścigania o tych zagrożeniach w ramach strategii zwalczania fałszerstw. W tym celu ECTN powinno być w stanie nabyć odpowiedni sprzęt techniczny służący do przeprowadzania takich zaawansowanych analiz nieniszczących. Na mocy obowiązujących regulacji finansowych wydatki związane z udostępnianym sprzętem technicznym i z personelem ECTN powinny być pokrywane z budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

(7) ECTN wykonuje dodatkową analizę nieniszczącą w Mennicy Francuskiej w celu sfinalizowania klasyfikacji nowych rodzajów fałszywych monet euro. Na zasadzie ad hoc ECTN wykonuje również dodatkową analizę niszczącą przy użyciu specjalistycznego sprzętu technicznego w Mennicy Francuskiej.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2005/37/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zmiany

W decyzji 2005/37/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 2 dodaje się lit. e) w brzmieniu:

"e) przeprowadza zaawansowane i nieniszczące analizy wysokiej jakości fałszywych monet euro w celu informowania Europolu i organów ścigania o pojawiających się zagrożeniach.";

2)
art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

1. W celu wypełnienia swojej misji ECTN przeprowadza wstępną analizę techniczną w Brukseli, a analiza dodatkowa może zostać wykonana we francuskim Krajowym Centrum Analiz Monet utworzonym w ramach Mennicy Francuskiej.

2. DG ECFIN udostępnia ECTN odpowiedni sprzęt techniczny służący do przeprowadzania w Brukseli analizy nieniszczącej w celu identyfikowania pojawiających się zagrożeń związanych z wysokiej jakości fałszywymi monetami euro oraz wczesnego reagowania na te zagrożenia.

3. ECTN korzysta z personelu i wyposażenia Mennicy Francuskiej w celu przeprowadzenia niezbędnych analiz dodatkowych wykonywanych w jej siedzibie. Władze francuskie udostępniają odpowiedni personel oraz sprzęt z pierwszeństwem dla ECTN. Władze francuskie są odpowiedzialne za serwisowanie sprzętu technicznego Mennicy Francuskiej.

4. Koszty personelu ECTN i sprzętu technicznego niezbędnego do wykonywania zadań ECTN w Brukseli pokrywane są z budżetu Unii. Wydatki związane z kosztami podróży służbowych personelu ECTN do Pessac oraz różne uzasadnione drobne wydatki, które mogą pojawić się podczas korzystania ze sprzętu technicznego w laboratorium Mennicy Francuskiej, pokrywane są z budżetu Unii.

5. DG ECFIN może, we współpracy z Mennicą Francuską, opracować procedury administracyjne mające zastosowanie do ECTN w przypadku korzystania ze sprzętu technicznego Mennicy Francuskiej.";

3)
art. 4 ustęp pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Komisja koordynuje działania niezbędne do ochrony monet euro przed fałszowaniem oraz zapewnia skuteczne i jednolite wdrażanie procedur weryfikacji autentyczności w strefie euro, między innymi poprzez okresowe spotkania z Europolem i ekspertami z dziedziny fałszerstwa monet.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 marca 2023 r.
1 Dz.U. L 325 z 12.12.2003, s. 44.
2 Dz.U. L 325 z 12.12.2003, s. 45.
3 Decyzja Komisji 2005/37/WE z dnia 29 października 2004 r. ustanawiająca Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN) oraz przewidująca koordynację działań technicznych w celu ochrony euro przed fałszowaniem (Dz.U. L 19 z 21.1.2005, s. 73).
4 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1338/2001 z dnia 28 czerwca 2001 r. ustanawiające środki niezbędne dla ochrony euro przed fałszowaniem (Dz.U. L 181 z 4.7.2001, s. 6).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1210/2010 z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie weryfikacji autentyczności monet euro oraz postępowania z monetami euro nienadającymi się do obiegu (Dz.U. L 339 z 22.12.2010, s. 1).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.80.96

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/616 zmieniająca decyzję 2005/37/WE w zakresie zadań wykonywanych przez Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN)
Data aktu: 17/03/2023
Data ogłoszenia: 20/03/2023
Data wejścia w życie: 09/04/2023