a także mając na uwadze, co następuje:(1) W Europejskim kodeksie praktyk statystycznych 1 , przeznaczonym dla krajowych i unijnych organów statystycznych, określono zasady i wskaźniki dotyczące środowiska instytucjonalnego, procesów statystycznych i wyników statystycznych.
(2) W Europejskim kodeksie praktyk statystycznych uwzględniono kwestie dostępności i przejrzystości statystyk europejskich; stanowi on, że towarzyszące metadane powinny być dokumentowane zgodnie ze standardami przyjętymi dla systemu metadanych.
(3) W europejskich ramach interoperacyjności 2 określono kluczowe zasady interoperacyjności w Unii.
(4) Metadane referencyjne i raporty jakości stanowią integralną część systemu metadanych każdego organu statystycznego.
(5) Wymagania dotyczące metadanych referencyjnych i raportów jakości są zawarte w przepisach unijnych mających zastosowanie do różnych obszarów statystycznych.
(6) Przyjmując Europejski kodeks praktyk statystycznych, krajowe i unijne organy statystyczne zobowiązały się do opracowywania wysokiej jakości statystyk, co wymaga bardziej przejrzystej i zharmonizowanej sprawozdawczości na temat jakości danych.
(7) Opracowywanie metadanych referencyjnych i raportów jakości na podstawie zharmonizowanego wykazu pojęć statystycznych w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego przy jednoczesnym umożliwieniu krajowym i unijnym organom statystycznym dodawania, w miarę potrzeb, kolejnych pojęć statystycznych w poszczególnych obszarach statystycznych, może przyczynić się do znacznego podniesienia efektywności i zmniejszenia obciążeń.
(8) Ramy referencyjne dla niniejszego zalecenia stanowi rozporządzenie (WE) nr 223/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 w sprawie statystyk europejskich.
(9) Podstawę standaryzacji metadanych w statystyce europejskiej stanowi zalecenie Komisji 2009/498/WE 4 , ale nie uwzględnia ono w pełni pojęć związanych z raportowaniem jakości.
(10) Komisja (Eurostat) koordynuje i utrzymuje aktualizacje wersji jednolitej zintegrowanej struktury metadanych oraz wspiera państwa członkowskie w ich wdrażaniu i zapewnianiu ich wykorzystania.
(11) Komisja (Eurostat) i państwa członkowskie powinny współpracować przy wdrażaniu niniejszego zalecenia i ocenie jego skutków.
(12) Niniejsze zalecenie zastępuje zalecenie 2009/498/WE,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:
1. Zachęca się państwa członkowskie do zapewnienia, aby ich krajowe organy statystyczne stosowały pojęcia statystyczne wymienione w najnowszej wersji jednolitej zintegrowanej struktury metadanych (SIMS) 5 , zatwierdzonej przez Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego przy opracowywaniu metadanych referencyjnych i sporządzaniu raportów jakości w różnych obszarach statystycznych oraz przy wymianie metadanych referencyjnych i raportów jakości w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego.2. Wybór procedur i praktyk najlepiej dostosowanych do zapewnienia wdrożenia niniejszego zalecenia należy do każdego z państw członkowskich. W tym celu państwa członkowskie powinny w pełni wykorzystywać dostępne wsparcie, szczególnie w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego.
3. Zachęca się krajowe organy statystyczne do poinformowania Komisji (Eurostatu) do 1 stycznia 2024 r. oraz regularnego informowania po tej dacie o działaniach podjętych w celu zastosowania pojęć zawartych w jednolitej zintegrowanej strukturze metadanych oraz o stopniu ich wdrożenia.
Sporządzono w Brukseli dnia 17 lutego 2023 r.