Rozporządzenie delegowane 2023/370 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do procedur, terminów składania przez państwa członkowskie wniosków o zmianę planów strategicznych WPR oraz dalszych przypadków, w których nie ma zastosowania maksymalna liczba zmian planów strategicznych WPR

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/370
z dnia 13 grudnia 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do procedur, terminów składania przez państwa członkowskie wniosków o zmianę planów strategicznych WPR oraz dalszych przypadków, w których nie ma zastosowania maksymalna liczba zmian planów strategicznych WPR

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013 1 , a w szczególności z jego art. 122,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2021/2115 ustanowiono podstawowe przepisy regulujące plany strategiczne wspólnej polityki rolnej (WPR), w tym przepisy dotyczące składania i zatwierdzania wniosków o zmianę planów strategicznych WPR określone w art. 119 tego rozporządzenia.

(2) Aby umożliwić państwom członkowskim składanie wniosków o zmianę ich planów strategicznych WPR, konieczne jest określenie procedur i terminów składania przedmiotowych wniosków o zmianę.

(3) Aby Komisja mogła prawidłowo ocenić wniosek o zmianę planu strategicznego WPR, wniosek powinien zawierać, oprócz informacji określonych w art. 119 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/2115, w odniesieniu do każdej zmiany planu strategicznego WPR, pewne informacje wyjaśniające powody zmiany oraz jej treść i oczekiwane skutki.

(4) W celu zapewnienia, by wniosek o zmianę planu strategicznego WPR był kompletny i prawidłowo przekazany Komisji, państwo członkowskie powinno złożyć dany wniosek za pośrednictwem elektronicznego systemu wymiany danych "SFC2021", o którym mowa w art. 3 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/2289 2 .

(5) Aby zapewnić dogłębną ocenę wniosku o zmianę przedłożonego Komisji do zatwierdzenia, a w szczególności zmienionego planu finansowego, oraz aby uniknąć ryzyka błędów na skutek poddania równoległej ocenie wielu wersji planu strategicznego WPR, państwo członkowskie powinno składać za pośrednictwem elektronicznego systemu wymiany danych "SFC2021" tylko jeden wniosek o zmianę na raz. Państwo członkowskie powinno złożyć nowy wniosek o zmianę dopiero po wycofaniu poprzedniego wniosku lub po tym, jak Komisja powiadomiła dane państwo członkowskie o swojej decyzji dotyczącej poprzednio złożonego wniosku o zmianę. Jest to konieczne w szczególności w celu zapewnienia beneficjentom pewności prawa w odniesieniu do mającej zastosowanie wersji planu strategicznego WPR oraz prawidłowego powiązania płatności z nowo obowiązującym zmienionym planem finansowym.

(6) Należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące powiadamiania Komisji o zmianach dotyczących interwencji w ramach tytułu III rozdział IV rozporządzenia (UE) 2021/2115, o których mowa w art. 119 ust. 9 tego rozporządzenia, oraz powiadamiania Komisji o wynikach oceny, o której mowa w art. 120 tego rozporządzenia.

(7) Należy określić terminy składania wniosków o zmianę planów strategicznych WPR w odniesieniu do rodzajów interwencji w niektórych sektorach, o których mowa w art. 42 rozporządzenia (UE) 2021/2115, oraz rodzajów interwencji, o których mowa w rozdziale IV tego rozporządzenia, aby zapewnić terminowe rozpatrywanie i wejście w życie zmian planów strategicznych WPR przed końcem okresu kwalifikowalności wydatków.

(8) Konieczne jest ponadto określenie terminu składania wniosków o zmianę planu strategicznego WPR w odniesieniu do przesunięcia niektórych przydziałów środków finansowych, aby zapewnić terminowe wejście w życie przydziałów środków na płatności bezpośrednie i z tytułu EFRROW.

(9) Aby zapewnić skuteczne rozpatrywanie wniosków o zmianę planów strategicznych WPR, państwa członkowskie powinny przygotować wnioski o zmianę tak, aby zmniejszyć liczbę wniosków o zmianę składanych w każdym roku kalendarzowym, na przykład poprzez połączenie wielu zmian planów strategicznych WPR w jednym wniosku o zmianę. Aby zapewnić pewność prawa, ochronę praw rolników oraz sprawne i skuteczne funkcjonowanie wszystkich interwencji, państwa członkowskie powinny składać wnioski o zmianę tak, aby zapewnić Komisji wystarczająco dużo czasu na ich ocenę i terminowe wejście w życie zgodnie z art. 119 ust. 8 rozporządzenia (UE) 2021/2115.

(10) Aby zapewnić państwom członkowskim elastyczność w sytuacjach nadzwyczajnych spowodowanych klęskami żywiołowymi i katastrofami oraz powiązanych z innymi środkami nadzwyczajnymi, a także aby reagować na inne szczególne sytuacje, a jednocześnie skutecznie i terminowo rozpatrywać wnioski o zmianę planu strategicznego WPR bez nadmiernego obciążenia administracyjnego, konieczne jest określenie dalszych przypadków, w których maksymalna liczba wniosków o zmianę określona w art. 119 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2021/2115 nie ma zastosowania. Przypadki te powinny obejmować nieprzewidziane zmiany unijnych ram prawnych, zobowiązania prawne oraz, w razie potrzeby, automatyczne umorzenia oraz zmiany spowodowane środkami wyjątkowymi przeciwdziałającymi zakłóceniom na rynku, chorobami zwierząt i agrofagami roślin, a także modyfikacje instrumentów finansowych, które działają w dynamicznym otoczeniu rynkowym, w przypadku gdy regularne zmiany mogą być niezbędne do ich właściwego wdrożenia.

(11) Należy określić termin składania wniosków o zmianę z powodu automatycznego umorzenia, aby zapewnić dotrzymanie terminów określonych w art. 34 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 3  i art. 24 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/128 4 .

(12) Uwzględniając art. 104 ust. 1 akapit drugi i art. 106 rozporządzenia (UE) 2021/2116 oraz biorąc pod uwagę, że niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy dotyczące terminów składania wniosków o zmianę planów strategicznych WPR i dalszych przypadków wniosków o zmianę planów strategicznych WPR, które nie wliczają się do maksymalnej liczby wniosków o zmianę planów strategicznych WPR, niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2023 r., aby zapewnić równe warunki działania i pewność prawa dla państw członkowskich, rolników i zainteresowanych stron,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie uzupełnia rozporządzenie (UE) 2021/2115 w odniesieniu do:

a)
procedur składania wniosków o zmianę planów strategicznych WPR;
Artykuł  2

Przepisy dotyczące procedury składania wniosków o zmianę planu strategicznego WPR oraz zgłaszania zmian, o których mowa w art. 119 ust. 9 rozporządzenia (UE) 2021/2115

1. 
Oprócz elementów, o których mowa w art. 119 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/2115, wniosek o zmianę planu strategicznego WPR wskazuje jeden lub kilka rodzajów zmian spośród rodzajów zmian określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia oraz, w odniesieniu do każdej proponowanej zmiany planu strategicznego WPR, zawiera następujące informacje:
a)
powody uzasadniające zmianę;
b)
oczekiwane skutki zmiany;
c)
wpływ zmiany na cele i wskaźniki;
d)
wpływ zmiany na plan finansowy.
2. 
Wniosek o zmianę planu WPR może zawierać jedną lub kilka propozycji zmian w planie strategicznym WPR.
3. 
Wniosek o zmianę planu strategicznego WPR składa się za pośrednictwem elektronicznego systemu wymiany danych "SFC2021", o którym mowa w art. 3 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/2289. Informacje, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu i w art. 119 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2021/2115, są kodowane przez państwo członkowskie w odpowiedniej sekcji elektronicznego systemu wymiany danych "SFC2021" oddzielnie dla każdej proponowanej zmiany.
4. 
Państwa członkowskie mogą złożyć tylko jeden wniosek o zmianę planu strategicznego WPR na raz. Państwo członkowskie może złożyć nowy wniosek o zmianę planu strategicznego WPR dopiero po wycofaniu przez siebie poprzedniego wniosku lub po tym, jak Komisja powiadomiła dane państwo członkowskie o swojej decyzji dotyczącej poprzedniego wniosku o zmianę zgodnie z art. 119 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2021/2115.
5. 
W przypadku gdy państwo członkowskie wycofuje wniosek o zmianę planu strategicznego WPR, nowy wniosek o zmianę można złożyć dopiero po potwierdzeniu przez Komisję wycofania poprzedniego wniosku za pośrednictwem elektronicznego systemu wymiany danych "SFC2021".
6. 
Państwa członkowskie powiadamiają Komisję o zmianach dotyczących interwencji w ramach tytułu III rozdział IV rozporządzenia (UE) 2021/2115, o których mowa w art. 119 ust. 9 tego rozporządzenia, za pośrednictwem elektronicznego systemu wymiany danych "SFC2021". Zgłoszenie obejmuje:
a)
przedmiot zmian;
b)
uzasadnienie potwierdzające, że zmiana nie ma wpływu na cele, o których mowa w art. 109 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2021/2115;
c)
datę wejścia w życie zmiany w państwie członkowskim.
7. 
Państwa członkowskie powiadamiają Komisję o wynikach oceny, o której mowa w art. 120 rozporządzenia (UE) 2021/2115, za pośrednictwem elektronicznego systemu wymiany danych "SFC2021". Jeżeli w następstwie oceny określonej w tym artykule państwo członkowskie złoży wniosek o zmianę swojego planu strategicznego WPR, podaje ono jako część uzasadnienia tego wniosku o zmianę odniesienie do powiadomienia oraz wyjaśnienie dotyczące powiązań między wynikami oceny a proponowanymi zmianami planu strategicznego WPR.
Artykuł  3

Terminy składania wniosków o zmianę planów strategicznych WPR

1. 
Trzymiesięczny okres, o którym mowa w art. 119 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2021/2115, zawiesza się od dnia powiadomienia państwa członkowskiego o uwagach Komisji do wniosku o zmianę do dnia przedłożenia nowej wersji planu strategicznego WPR za pośrednictwem elektronicznego systemu wymiany danych "SFC2021", w którym państwo członkowskie w pełni uwzględniło wszystkie uwagi Komisji.
2. 
Wnioski o zmianę w odniesieniu do rodzajów interwencji, o których mowa w art. 42 rozporządzenia (UE) 2021/2115, przedkłada się Komisji najpóźniej do dnia 30 września 2028 r.
3. 
Wnioski o zmianę w odniesieniu do rodzajów interwencji, o których mowa w rozdziale IV rozporządzenia (UE) 2021/2115, przedkłada się Komisji najpóźniej do dnia 30 września 2029 r.
4. 
Wnioski o zmianę w odniesieniu do przesunięć, o których mowa w art. 17 ust. 5, art. 88 ust. 7 i art. 103 rozporządzenia (UE) 2021/2115, przedkłada się Komisji w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 maja 2025 r.
Artykuł  4

Dalsze przypadki wniosków o zmianę planów strategicznych WPR

1. 
Wniosków o zmianę planu strategicznego WPR nie wlicza się do maksymalnej liczby wniosków, o której mowa w art. 119 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2021/2115, jeżeli dotyczą one następujących przypadków:
a)
zmiany wynikające ze środków nadzwyczajnych niezbędnych do przeciwdziałania klęskom żywiołowym, katastrofom lub niekorzystnym zjawiskom klimatycznym oficjalnie uznanym za takie przez właściwy krajowy organ publiczny lub zmiany wynikające ze znacznej i nagłej zmiany warunków społeczno-gospodarczych danego państwa członkowskiego;
b)
zmiany konieczne w następstwie zmian w prawodawstwie Unii, innych niż te, o których mowa w art. 120 rozporządzenia (UE) 2021/2115, lub zmiany konieczne w związku z orzeczeniami sądów Unii Europejskiej;
c)
zmiany wynikające ze środków nadzwyczajnych przyjętych na podstawie art. 219, 220 lub 221 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 5 ;
d)
zmiany konieczne ze względu na wprowadzenie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 58 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 6 , lub ich zmianę;
e)
zmiany wynikające z automatycznego umorzenia dotyczącego planów strategicznych WPR, o którym mowa w art. 34 rozporządzenia (UE) 2021/2116; lub
f)
zmiany dotyczące interwencji w ramach tytułu III rozdział IV rozporządzenia (UE) 2021/2115, o których mowa w art. 119 ust. 9 tego rozporządzenia.
2. 
Wniosek o zmianę planu strategicznego WPR w przypadku, o którym mowa w ust. 1 lit. e), składa się do dnia 30 czerwca każdego roku kalendarzowego.
3. 
Wniosek o zmianę, który łączy zmiany w przypadkach, o których mowa w ust. 1, z innymi zmianami w planie strategicznym WPR, wlicza się do maksymalnej liczby wniosków o zmianę określonej w art. 119 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2021/2115.
Artykuł  5

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2023 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 grudnia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Rodzaje zmian planu strategicznego WPR, o których mowa w art. 2 ust. 1:

1)
przegląd planowanych produktów lub ustalenie/zmiana współczynników zmniejszenia, o których mowa w art. 11 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
2)
zmiany związane z warunkowością, o której mowa w art. 12 i 13 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
3)
przesunięcie związane z degresywnością i ograniczaniem, o których mowa w art. 17 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
4)
zmiany związane z interwencjami w niektórych sektorach, o których mowa w art. 42 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
5)
przydział kwoty przeznaczonej na wkład do InvestEU, o którym mowa w art. 81 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
6)
zmiany w następstwie przeglądu decyzji o wykorzystaniu przydziału środków na płatności bezpośrednie na interwencje w niektórych sektorach, o których mowa w art. 88 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
7)
przesunięcia wynikające z automatycznego umorzenia dotyczącego planów strategicznych WPR, o których mowa w art. 103 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
8)
zmiany dotyczące rodzajów interwencji w odniesieniu do płatności bezpośrednich określonych w tytule III rozdział II rozporządzenia (UE) 2021/2115;
9)
dodanie brakujących elementów w zatwierdzonym planie strategicznym WPR, o którym mowa w art. 118 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
10)
zmiany dotyczące interwencji związanych z rozwojem obszarów wiejskich określone w tytule III rozdział IV rozporządzenia (UE) 2021/2115 inne niż te, o których mowa w art. 119 ust. 9 tego rozporządzenia;
11)
zmiany wynikające z przeglądu planów strategicznych WPR, o którym mowa w art. 120 rozporządzenia (UE) 2021/2115;
12)
zmiany związane z elementami, o których mowa w art. 4 ust. 1 niniejszego rozporządzenia;
13)
zmiany związane z elementami planów strategicznych WPR innymi niż te określone w pkt 1-12.
1 Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/2289 z dnia 21 grudnia 2021 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w sprawie prezentacji treści planów strategicznych WPR oraz w sprawie elektronicznego systemu bezpiecznej wymiany informacji (Dz.U. L 458 z 22.12.2021, s. 463).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 (Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 187).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/128 z dnia 21 grudnia 2021 r. określające przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 w odniesieniu do agencji płatniczych i innych organów, zarządzania finansami, rozliczania rachunków, kontroli, zabezpieczeń i przejrzystości (Dz.U. L 20 z 31.1.2022, s. 131). b) terminów składania wniosków o zmianę planów strategicznych WPR; c) dalszych przypadków, w których nie ma zastosowania maksymalna liczba wniosków o zmianę planów strategicznych WPR, o której mowa w art. 119 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2021/2115.
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (Dz.U. L 231 z 30.6.2021, s. 159).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.51.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/370 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do procedur, terminów składania przez państwa członkowskie wniosków o zmianę planów strategicznych WPR oraz dalszych przypadków, w których nie ma zastosowania maksymalna liczba zmian planów strategicznych WPR
Data aktu: 13/12/2022
Data ogłoszenia: 20/02/2023
Data wejścia w życie: 01/01/2023, 27/02/2023